Czy świadek może odmówić odpowiedzi na pytania w sprawie o narkotyki? Analiza art. 183 K.p.k.

"Zostałam wezwana w charakterze świadka na komisariat policji w sprawie o czyn z art. 62 ust. 2 i art. 59 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Domyślam się, o co chodzi, i nie mogę w swojej sytuacji szkodzić sobie oraz tej osobie, którą zatrzymano. Czy mogę uchylić się od odpowiedzi na niektóre pytania, powołując się na art. 183 K.p.k.? W jakiej formie świadek powinien powołać się na prawo do odmowy odpowiedzi? Czy wygłasza się jakąś specjalną formułkę, czy zgłasza się to ustnie? Dodam, że osoba, której prawa dotyczy, nie jest ze mną spokrewniona ani nie jest osobą bliską."

Medyczna marihuana działa – polemika z tekstem OKO.press. Odpowiedź autora: dowody są słabe

Dr Dorota Rogowska-Szadkowska, autorka dwóch książek o medycznej marihuanie, pisze, że z wielu badań obserwacyjnych wynika, że przynosi ona ulgę chorym i cierpiącym. Michał Rolecki odpowiada: przynosi, ale z badań wysokiej jakości wynika, że wcale nie większości i nie radykalnie.

9 listopada opublikowaliśmy tekst Michala Roleckiego „Medyczna marihuana jest legalna, ale czy działa? Sprawdzamy badania". Nasz autor podsumował w nim ostatnie badania dotyczące jej skuteczności. Pisał m.in.:

Nowe Światło na Marihuanę: Badania potwierdzają jej rolę w walce z uzależnieniami.

Badanie zostało przeprowadzone w kontekście rosnącej liczby dowodów naukowych sugerujących, że tradycyjne podejście do leczenia uzależnień, oparte głównie na abstynencji i środkach farmakologicznych, może nie być wystarczająco skuteczne dla wszystkich pacjentów. W związku z tym, coraz więcej osób i organizacji interesuje się alternatywnymi metodami leczenia, takimi jak wykorzystanie marihuany. Nowa Zelandia, gdzie badanie miało miejsce, była jednym z krajów analizujących potencjalne korzyści wynikające z legalizacji i regulacji używania marihuany w celach medycznych i rekreacyjnych.

Legalizacja marihuany w USA. Spojrzenie na lokalne trendy

Reformę marihuany w Stanach Zjednoczonych napędza kilka kluczowych czynników. Opinia publiczna jest coraz bardziej przychylna legalizacji – według sondaży Gallupa ponad dwie trzecie Amerykanów popiera dziś legalizację marihuany dla dorosłych, co stanowi ogromny wzrost w porównaniu z poprzednimi dekadami. Silnym motywatorem dla wielu stanów jest również potencjał dochodów podatkowych i korzyści ekonomicznych. Dodatkowo, różnice rasowe w statystykach aresztowań za posiadanie marihuany zwiększają presję na reformy wymiaru sprawiedliwości.

Andrzej Urbanowicz, dla dobra sztuki, zgodził się być królikiem do testowania LSD

Śląsk nie zna bardziej szalonej historii niż "Śnialnia"...

USA może zaoszczędzić 29 miliardów rocznie dzięki legalizacji marihuany medycznej

Badania pokazują, że pełna legalizacja marihuany medycznej w USA może nie tylko poprawić jakość życia pacjentów, ale także zaoszczędzić zawrotne 29 miliardów dolarów rocznie na kosztach ubezpieczeń zdrowotnych. To nie jest odległa wizja – to rzeczywistość, która mogłaby nadejść już teraz.

Czy lekarstwem na samotność, niepewność lub lęk mogą być psychodeliki?

Obszerny felieton Tomasza Stawiszyńskiego wprost z łamów Tygodnika Powszechnego.

Niemcy w obliczu "fentanylowej fali". Eksperci biją na alarm.

Fentanyl, silny środek przeciwbólowy i jednocześnie nielegalny narkotyk, zabija tysiące ludzi w USA. W Niemczech substancja jest mniej rozpowszechniona, ale to może się zmienić — na czarnym rynku kończy się heroina. Niemieckie służby już przygotowują się na zalew śmiercionośnego narkotyku.

Marihuana a rak głowy i szyi: Czy używanie marihuany może zwiększać szanse na raka?

Marihuana od dziesięcioleci wzbudza emocje i kontrowersje. Jeszcze niedawno była tematem tabu, kojarzona głównie z narkotykami rekreacyjnymi. Dziś, w dobie postępującej legalizacji i rosnącej popularności jej stosowania zarówno w celach rekreacyjnych, jak i medycznych, zaczynamy bliżej przyglądać się długoterminowym skutkom jej używania.

Konsekwencje płynące z rozporządzenia MZ ograniczającego pacjentom dostęp do medycznej marihuany

Rozporządzenie wprowadza szczegółowe zmiany dotyczące przepisów związanych z zarządzaniem środkami odurzającymi, substancjami psychotropowymi, prekursorami kategorii I oraz preparatami zawierającymi te środki lub substancje. Wprowadzono obowiązek, że recepta na preparat zawierający środki odurzające, substancje psychotropowe, lub prekursory może być wystawiona tylko po osobistym zbadaniu pacjenta przez lekarza.
Zajawki z NeuroGroove
  • Oksykodon

nastawienie takie ze mialam nadzieje ze mn nie wpierdola do osrodka ale jednak wpierdola

 Tak wiec na wstepie powiem ze jak narazie byl to moj ostatni trip bo prawdopodobnie skoncze na 3 odwyku a co bedzie pozniej to nie mam pojecia.

 Byla 11;00, napisalam do kolegi kiedy sie spotykamy bo dzien wczesniej bylismy umowieni na zajebanie oksa. Powiedzial ze wroci z pracy to sie spotkamy.

  • 25C-NBOMe
  • 6-APB
  • Marihuana
  • Pozytywne przeżycie
  • Tytoń

Czekałem na ten dzień od tygodnia... po wcześniejszych doznaniach z 25C chcieliśmy z kumplem zobaczyć jak zadziała w większej dawce (3 kartoniki po 0,5mg). Tego samego dnia koleżanka organizowała swoje urodziny więc zapowiadało się bardzo ciekawie ;)

 

Witam. Jest to mój pierwszy trip raport ale postaram się opisać to co wydarzyło się kilka dni temu.

  • Inne

Mam 17 lat.

po raz pierwszy `bad trip` zaczal sie, gdy moi

rodzice wkrecili sobie jazde, ze pale marihuane...



`od tego dnia rozpoczal sie koszmar :-)`



na poczatku zaczeli sie tylko lekko martwic...

pozniej zaczely sie faszystowskie restrykcje

zamykanie na dwa tygodnie w domu bez mozliwosci skorzystania

z telefonu, czy wyjscia...

zakaz spotykania sie z kimkolwiek...

limitowany czas przebywania poza domem...

  • Kofeina
  • Pierwszy raz
  • Pseudoefedryna

Nastawienie pozytywne, byłam bardzo ciekawa jak na mnie zadziała pseudoefedryna. Wszystko brałam sama w swoim pokoju.

Wszystko zaczęło się od tego, że byłam chora i miałam zapalenie zatok. Pełno lekarstw w domu, już sama się gubiłam co kiedy mam brać a czego nie brać. Wcześniej miałam doczynienia z Thiocodinem, więc to był jedyny lek, którego znałam skład. Z tego powodu, że interesuję się takimi rzeczami, z nudów zaczęłam czytać składy wszystkich leków. Do ręki mi wpadł Cirrus. Psudoefedrynę w lekach kojarzyłam tak naprawdę tylko z Sudafedu, którego nawet nie brałam, ale znałam mniej więcej działanie.