publikacje naukowe

Naukowcy z Imperial College London przebadali 261 osób zażywających grzyby psylocybinowe – część z nich rekreacyjnie, a część jako metodę leczenia zaburzeń psychicznych. Badani musieli wypełnić 3 formularze dotyczące ich życia seksualnego.
W ostatnich latach obserwujemy znaczący postęp w dziedzinie medycyny, szczególnie w kontekście leczenia zaburzeń psychicznych. Jednym z najbardziej obiecujących kierunków badań jest wykorzystanie substancji psychodelicznych, takich jak LSD, w terapii zaburzeń lękowych. Zaburzenia te, dotykające miliony ludzi na całym świecie, znacząco obniżają jakość życia, wpływając na codzienne funkcjonowanie i zdolność do pracy.
W badaniu przekrojowym opartym na populacji, dotyczącym danych z lat 2016-2020 z Ankiety Monitorowania Czynników Ryzyka Zachowań, codzienne używanie marihuany było związane z nieco zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych u dorosłych w wieku od 18 do 74 lat.
Najnowsze badanie wykazało, że stosowanie marihuany wiąże się z wyższym ryzykiem zawału serca i udaru mózgu. Dotyczy to również osób, które nie mają problemów z sercem i nie palą papierosów. "Używanie konopi indyjskich i choroby układu krążenia mogą być potencjalnie niebezpieczną kombinacją" — stwierdził Robert Page z Uniwersytetu w Kolorado.

Medyczna marihuana a wsparcie leczenia stwardnienia rozsianego – najnowsze badania

Stwardnienie rozsiane to przewlekła choroba autoimmunologiczna atakująca ośrodkowy układ nerwowy, która stwarza niezliczone wyzwania dla osób zmagających się z jej nieprzewidywalnymi objawami. Pacjenci, u których zdiagnozowano stwardnienie rozsiane, często są narażeni na długotrwałe poszukiwanie skutecznych metod leczenia, które mogą złagodzić ich codzienne zmagania – od wyniszczającego zmęczenia po upośledzenie sprawności ruchowej i funkcji poznawczych. Pośród wielu preparatów farmakologicznych pojawiło się niekonwencjonalne, ale coraz częściej dyskutowane rozwiązanie – marihuana .
Naukowcy przeanalizowali dane ponad 4,1 tys. osób stosujących tę używkę. Czy palenie marihuany pogarsza stan jamy ustnej? Co z próchnicą? Wyniki badań uczonych wnoszą wiele nowego do dotychczasowej wiedzy.<
W obliczu rosnącej liczby zachorowań na czerniaka, naukowcy nieustannie poszukują nowych, skuteczniejszych metod leczenia tego agresywnego raka skóry. Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie Cells wskazują, że ekstrakt z konopi PHEC-66 skutecznie hamuje rozprzestrzenianie się czerniaka i powoduje śmierć jego komórek.
Używanie dużych ilości marihuany wiąże się ze znacznym ryzykiem wystąpienia zaburzeń lękowych, informują kanadyjscy uczeni. Specjaliści z Bruyère Research Institute, University of Ottawa Department of Family Medicine, The Ottawa Hospital oraz Institute for Clinical Evaluative Sciences przeprowadzili najszerzej zakrojone badania dotyczące związku używania marihuany a zaburzeniami lękowymi. Przeanalizowali oni dane medyczne z lat 2008–2019 dotyczące ponad 12 milionów mieszkańców prowincji Ontario. Badacze sprawdzali, jakie jest prawdopodobieństwo rozwoju zaburzeń lękowych u osób, które trafiły na szpitalny oddział ratunkowy z powodu używania marihuany, w porównaniu z całą populacją badanych.
Z najnowszego badania przeprowadzonego na grupie kierowców odwiedzających oddziały ratunkowe wynika, że używanie marihuany nie zwiększa ryzyka uczestnictwa w wypadkach drogowych. Co ciekawe, osoby, które zgłosiły spożycie dużej ilości marihuany, miały nawet mniejsze szanse na udział w wypadku. Z drugiej strony, konsumpcja alkoholu – czy to samodzielna, czy w kombinacji z marihuaną – była konsekwentnie związana z większym ryzykiem wystąpienia kolizji.
W badaniu opublikowanym niedawno w JAMA Network Open zbadano związek między używaniem konopi indyjskich, symulowaną jazdą samochodem i poziomem tetrahydrokannabinolu (THC) we krwi u starszych dorosłych.

Czy marihuana powoduje niewydolność serca i udar?

Przez ostatni tydzień mogliśmy zauważyć wiele nagłówków dotyczących dwóch nowych badań, które stwierdziły, że „używanie marihuany zwiększa ryzyko ataku serca, niewydolności serca i udaru”. W tym artykule przeanalizuję to, co wiemy i czego nie wiemy na temat tych nowych ustaleń (włączając w to pewne ciekawe szczegóły, które nie znalazły się w relacjach medialnych), porównam je z niektórymi wcześniejszymi publikacjami na ten temat i wyjaśnię, co jest istotne dla osób z chorobami sercowo-naczyniowymi lub ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, które chcą bezpiecznie używać konopi. Zaczniemy od przyjrzenia się nowym danym i ich znaczeniu.
Marihuana, często kojarzona z rekreacyjnym użyciem, może mieć niespodziewane zastosowanie w sporcie i ćwiczeniach fizycznych. Nowe badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Kolorado ujawnia, że konsumpcja cannabis przed ćwiczeniami może zwiększyć przyjemność z aktywności fizycznej oraz intensyfikować doznania związane z tzw. ‘runner’s high’. Jednakże, jest to również powiązane z większym poczuciem wysiłku podczas ćwiczeń.
Zaburzenia odżywiania takie jak anoreksja są bardzo trudne w leczeniu. Psylocybina jest nadzieją w terapii. Sięga do postaw mechanizmów zaburzeń. Obraz ciała może poważnie wpływać na samopoczucie danej osoby, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Naukowcy są bliscy zrozumienia, w jaki sposób psylocybina może pomóc w leczeniu zaburzeń odżywiania.
Powstał nowy projekt, prowadzony przez naukowców z Johns Hopkins University! Badanie będzie śledzić leczenie medyczną marihuaną na grupie 10 000 pacjentów. Analiza ma na celu lepsze zrozumienie skuteczności i wpływu terapii konopiami indyjskimi.
W ostatnich latach obserwujemy rosnące zainteresowanie wpływem marihuany i alkoholu na różne aspekty życia codziennego. W szczególności zwraca się uwagę na sposób, w jaki te substancje psychoaktywne mogą wpływać na jakość snu. Rozumienie tej dynamiki staje się coraz ważniejsze, ponieważ zarówno marihuana, jak i alkohol są powszechnie dostępne i często wykorzystywane jako środki łagodzące stres i poprawiające sen.

Problemowy i patologiczny hazard to często nierozpoznawane zaburzenie, nadto współistnieje z innym uzależnieniami i zaburzeniami psychicznym. To z ich powodu, a nie nałogowego grania, pacjenci najczęściej trafiają na terapię. Eksperci przygotowali nowe rekomendacje dla terapeutów, bo ta grupa pacjentów wymaga specyficznych zasad postępowania terapeutycznego, już na etapie diagnozy.

Palenie papierosów prowadzi do kurczenia się mózgu, donoszą badacze z Wydziału Medycyny Washington University w St. Louis. Dobra wiadomość jest taka, że rzucenie palenia zapobiega dalszej utracie tkanki mózgowej. Zła zaś, że po zaprzestaniu palenia mózg nie odzyskuje utraconej objętości. Jako że ludzki mózg w sposób naturalny zmniejsza z wiekiem swoją objętość oznacza to, że mózgi palaczy szybciej się starzeją. Odkrycie pozwala wyjaśnić, dlaczego palacze są narażeni na większe ryzyko choroby Alzheimera i spadku zdolności poznawczych z wiekiem.
W ostatnim czasie, Korporacja Pożytku Publicznego MAPS, zajmująca się badaniami nad wykorzystaniem substancji psychodelicznych w terapii, zainicjowała znaczący krok w kierunku wykorzystania MDMA jako narzędzia terapeutycznego w leczeniu PTSD.

Marihuana jako „lek wyjściowy” z uzależnień (Exit Drug)

Wbrew tradycyjnej teorii „bramy do narkotyków”, badania wskazują, że marihuana może służyć jako „lekarstwo wyjściowe” z uzależnienia od substancji takich jak kokaina, opioidy i niektóre leki farmaceutyczne. Badania wykazały także, że stosowanie marihuany może prowadzić do zmniejszenia spożycia alkoholu, zmniejszenia zależności od benzodiazepin oraz złagodzenia nadużywania opioidów. Ponadto stwierdzono, że marihuana zmniejsza spożycie kokainy i łagodzi objawy odstawienia. Rosnące dowody wskazują, że kannabidiol (CBD), składnik marihuany, może być skutecznym leczeniem zaburzeń związanych z używaniem konopi.
Naukowcy z Politechniki Krakowskiej we współpracy z badaczami z ośrodków naukowych z Krakowa i Lublina odkryli nową metodę usuwania narkotyków z organizmu. Według nich jest ona bezpieczna i skuteczna. Wyniki badań opublikowano na łamach czasopisma „Chemical Engineering Journal”.
Niektórzy ludzie doświadczają bólu głowy po wypiciu nawet niewielkich ilości czerwonego wina. Ból pojawia się zwykle od pół godziny do 3 godzin po uraczeniu się winem. Co interesujące, osoby te nie wykazują podobnych objawów po piciu innych alkoholi. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis uważają, że przyczyną jest obecny w winie naturalny flawonol, który u części ludzi zaburza metabolizm alkoholu i może prowadzić do bólu głowy.
Marihuana ma działanie psychoaktywne, wpływa na umysł i postrzeganie rzeczywistości, więc można zastanawiać się, czy można ją zaklasyfikować jako psychodelik. Wszystkie narkotyki są psychoaktywne, ale nie wszystkie substancje psychoaktywne są psychodelikami. Czy w czasach renesansu psychodelicznego, gdy substancje takie jak psylocybina i MDMA coraz częściej stosuje się w terapii, marihuana może mieć podobne znaczenie w kontekście terapii psychodelicznej?

Przepisy dotyczące marihuany i wskaźniki używania nastolatków w USA i Kanadzie

Po wprowadzeniu przepisów dotyczących dostępu do marihuany medycznej oraz regulacji dotyczących używania marihuany przez dorosłych w Kanadzie, nie zaobserwowano istotnego wzrostu raportowanego użytkowania marihuany przez nastolatków. Badanie skoncentrowało się na analizie zmian w konsumpcji konopi indyjskich i ich konsekwencji po wprowadzeniu legalizacji rekreacyjnej marihuany wśród młodych dorosłych z grupy wysokiego ryzyka. Odpowiada to na powszechny problem związany z obawą, że legalizacja może skutkować zwiększeniem używania w tej grupie wiekowej. Jednak wyniki badania ukazują raczej zmniejszenie się ogólnego trendu, co jest zgodne z oczekiwanymi trajektoriami użytkowania substancji w tej grupie wiekowej przy braku istotnych zmian polityki.
Nowe badanie wykazało, że stosowanie psylocybiny poza badaniami klinicznymi wiąże się z korzyściami zdrowotnymi, w tym z obniżeniem poziomu lęku i depresji. Badanie, opublikowane w zeszłym miesiącu w czasopiśmie Frontiers in Psychiatry, obejmowało blisko 3000 osób, które zgłosiły swoje doświadczenia związane ze spożywaniem grzybów zawierających psylocybinę.

Przyczyny depresji są różne, zarówno fizjologiczne, jak i psychologiczne. Kolejne badania wskazują, że już na wczesnych etapach życia warto unikać picia alkoholu czy palenia marihuany - może to nasilić zagrożenie depresją.

Zajawki z NeuroGroove
  • Kodeina

Nazwa substancji: Kodeina (lek Neoazarina – tabl)

Doświadczenie: niezbyt wiolkie: głównie: dxm, tramadol, tusippect i inne...

Dawka: doustnie 400mg (40 tabl po 10mg)


  • 25B-NBOMe
  • Pierwszy raz

Ekscytacja,chęć spróbowania psychodelików,otwartość na nowe doznania,idealne otoczenie(piękny,słoneczny dzień wiosny i dwóch najbliższych znajomych obok siebie)

 Tego dnia wstałem nadzwyczaj chętnie.Od dwóch dni,kiedy w ręce wpadły mi dwa kartony z 25b-nbome,byłem mocno podekscytowany.Właściwie było to moje pierwsze doświadczenie z typowym psychodelikiem,a już od dłuższego czasu czułem potrzebę poszerzenia horyzontów narkotycznych o te substancje.Przez ten czas posiadłem sporo wiedzy teoretycznej i starałem się jak najlepiej poznać substancję.Skutkiem tego wiem,że niezwykle istotne są set&settings.Tak więc,zadbałem o nie bardzo dokładnie - wybrałem ładny,słoneczny,wiosenny piątek w domu przyjaciółki(N) oraz poprosiłem kumpla(K) o(trzeźwe)dotrzy

  • Bad trip
  • LSD-25

Totalny spontan przed zarzuceniem, rozluźniony alkoholem i skrętami.

W lecie podczas mistrzostw świata w piłce nożnej odwiedziłem swoje ulubione miasto. 
Akurat odbywał sie mecz Holendrów z Hiszpanami, wraz z moim kuplem poszliśmy do knajpy do jego znajomych wspólnie obejrzeć mecz. A że na boisku działo się sporo, wlałem w siebie pare litrów piwska.
Po meczu jednak było nam mało więc udaliśmy się zapalić jointa i coś jezscze wypić do mieszkania jednego ze znajomych.
Na miejscu poznałem kilku ludzi, zaczęliśmy dalej pić, palić i od słowa okazało się, że jeden z nich posiada kwasy.

  • 2C-T-2

Nazwa substancji: 2C-T2

Dawka: 20 mg doustnie

Set & setting: pusta chata, mała kameralna imprezka, dobry humor


randomness