Wolne Konopie

Używanie marihuany może prowadzić do ścieńczenia kory mózgowej u nastolatków – wynika z najnowszego badania prowadzonego przez Gracielę Piñeyro i Tomáša Pausa, naukowców z CHU Sainte-Justine oraz profesorów Wydziału Medycznego Uniwersytetu w Montrealu. Współpraca dwóch laboratoriów badawczych, korzystających z uzupełniających się podejść, wykazała, że THC – czyli tetrahydrokannabinol, substancja aktywna w konopiach – powoduje kurczenie się arborescencji dendrytycznej, czyli „sieci anten” neuronów, które odgrywają kluczową rolę w komunikacji między nimi. Skutkuje to zanikiem (atrofią) pewnych obszarów kory mózgowej – co jest szczególnie niepokojące w wieku, w którym mózg się rozwija.

„Tysiąc jointów później” – co naprawdę dzieje się z mózgiem stałego palacza marihuany?

Ponad tysiąc ochotników, cztery zadania fMRI, trzy grupy o wyraźnie odmiennych „konopnych biografiach”. Tak w skrócie wygląda projekt amerykańskich neurobadaczy, którzy postanowili raz jeszcze sprawdzić, czy – i w jaki sposób – wieloletnie używanie marihuany zostawia trwały ślad w mózgu.

Analiza raportu „European Drug Report 2025 – Cannabis”.

Choć powszechnie uważa się, że jeśli dawka przestaje działać, należy ją zwiększyć – nie zawsze jest to właściwe podejście. U niektórych osób większa dawka działa wręcz odwrotnie, ponieważ ich organizm rozwinął zbyt wysoką tolerancję. Zwiększanie dawki może osłabić działanie terapeutyczne i zwiększyć koszty leczenia.

Przerwa tolerancyjna (tzw. tolerance break) oraz zmniejszenie dawek po jej zakończeniu może zwiększyć korzyści terapeutyczne i obniżyć potrzebne ilości konopi nawet o 60%.

Alkoholowy zespół uzależnienia (AUD) jest powszechny, a skutecznych leków wciąż brakuje. Kannabidiol (CBD) zapowiadał się na obiecującego kandydata w modelach zwierzęcych – niniejsze randomizowane badanie ICONIC dostarcza pierwszych dowodów klinicznych u ludzi z AUD.

Największe jak dotąd badanie długofalowego wpływu marihuany na zdrowie wykazało… tylko pogorszenie stanu dziąseł – a i to w mniejszym stopniu niż przy używaniu tytoniu czy snusa! Nie zaobserwowano innych poważnych negatywnych skutków zdrowotnych.

Marihuana? Nie taka straszna, jak ją malowali.

Jak odczarować konopie w rozmowie międzypokoleniowej?

Biały popiół vs. czarny popiół: Prawda o wskaźnikach jakości konopi

Od lat entuzjaści konopi propagują przekonanie, że biały popiół oznacza wysokiej jakości konopie, podczas gdy czarny popiół wskazuje na produkt gorszej jakości. Ten „test białego popiołu” stał się powszechną metodą oceny konopi, przez co wielu konsumentów odrzuca produkty, które nie spalają się do czystego, białego popiołu. Ale czy istnieją naukowe dowody na poparcie tej teorii, czy to tylko konopna legenda? Ten artykuł bada prawdę na temat koloru popiołu, co go determinuje i czy jest wiarygodnym wskaźnikiem jakości.

Podobno ważą się losy ewentualnej liberalizacji prawa antynarkotykowego. Parlamentarny Zespół ds. Depenalizacji Marihuany przygotowuje projekt ustawy, który być może dopuszczałby legalizację posiadania 15 gram marihuany na własny użytek. Rzecz w tym, że zgodę na procedowanie takiej ustawy musiałby wydać premier Donald Tusk. Tylko o co tu kruszyć kopię? Lepszym rozwiązaniem byłaby całkowita legalizacja tej używki oraz jej opodatkowanie niczym papierosy.

Problem klasyfikacji konopi i innych substancji psychoaktywnych w Polsce

W Polsce konopie zostały zaklasyfikowane do grupy I-N, czyli tej samej kategorii co heroina, fentanyl czy kokaina. Grupa ta obejmuje substancje o wysokim potencjale uzależniającym, które mogą być stosowane wyłącznie w celach medycznych, naukowych i przemysłowych. Tymczasem liczne badania naukowe wskazują, że konopie nie wykazują wysokiego potencjału uzależniającego porównywalnego do substancji wymienionych w tej grupie.

Trwa kampania prezydencka – to idealny moment, aby dowiedzieć się, jakie stanowisko kandydaci zajmują w ważnych społecznie kwestiach. Jedną z nich jest depenalizacja marihuany, szczególnie że komisja sejmowa zobowiązała premiera do zajęcia stanowiska w tej sprawie.

7 listopada 2024 roku odbędzie się kluczowe posiedzenie Komisji Sejmowej, na którym planowane jest rozpatrzenie projektu ustawy, która może stanowić przełom w polskim prawodawstwie dotyczącym marihuany. Przemysław Zawadzki i organizacja Wolne Konopie, autorzy tej inicjatywy, zaproponowali dekryminalizację posiadania do 15 gramów marihuany oraz umożliwienie uprawy jednej rośliny na własny użytek.

Raport z 2024 roku dotyczący używania marihuany wśród młodzieży w stanie Kolorado pokazuje, że legalizacja marihuany przyniosła pozytywne rezultaty w kontekście młodych użytkowników. Według najnowszych badań, poziom użycia marihuany wśród młodzieży w wieku szkolnym (szkoły średnie) spadł do najniższego poziomu od 2013 roku, wynosząc mniej niż 13% uczniów, którzy zgłosili używanie marihuany w ciągu ostatnich 30 dni.

Konsekwencje płynące z rozporządzenia MZ ograniczającego pacjentom dostęp do medycznej marihuany

Rozporządzenie wprowadza szczegółowe zmiany dotyczące przepisów związanych z zarządzaniem środkami odurzającymi, substancjami psychotropowymi, prekursorami kategorii I oraz preparatami zawierającymi te środki lub substancje. Wprowadzono obowiązek, że recepta na preparat zawierający środki odurzające, substancje psychotropowe, lub prekursory może być wystawiona tylko po osobistym zbadaniu pacjenta przez lekarza.

Marihuana medyczna jest legalna w Polsce od 2017 r. Ale hodowanie, posiadanie i używanie jej rekreacyjnej odmiany dalej jest surowo karane, włącznie z karą więzienia. W ciągu ostatnich lat podejmowano mniej lub bardziej udane próby zmiany tego stanu rzeczy. Ale bardziej było to powodowane politycznym przypodobaniem się konkretnemu elektoratowi niż chęcią faktycznej modyfikacji prawa. Chce to zmienić Stowarzyszenie Wolne Konopie, które zaczęło konkretnie rozmawiać o tym z rządem.

Codzienne stosowanie 5 mg doustnego THC jest związane ze zwiększonym czasem przeżycia u pacjentów z paliatywnym rakiem, zgodnie z danymi opublikowanymi w czasopiśmie Medical Cannabis and Cannabinoids.

Przedstawiamy listę 12 Sędziów i Prokuratorów, którzy wedle naszej wiedzy są pierwszymi w Polsce, biorącymi udział w wydawaniu wyroków umarzających postępowania karne, wszczęte przeciwko osobom używającym i uprawiającym konopie indyjskie do celów leczniczych.

Marihuana jest w Polsce legalna. Ale tylko dla bogatych

- Każdy może kupić receptę przez internet. Każdy, czytaj ci, których stać, aby zapłacić dwu-trzykrotną stawkę rynkową. W praktyce więc dostęp do marihuany stał się kwestią klasistowską, gdzie uprzywilejowani kupują legalnie susz w aptekach, a biedniejsi korzystają z nielegalnego czarnego rynku. A jak mają pecha, to kończą na dołku albo z zawiasami - twierdzi Andrzej Dołecki, prezes stowarzyszenia Wolne Konopie.

Współpodawanie THC i terpenu D-limonenu wiąże się ze zmniejszeniem odczuwania niepokoju, według danych opublikowanych w czasopiśmie „Drug and Alcohol Dependence”.

Badacze z Uniwersytetu Johna Hopkinsa ocenili wpływ D-limonenu na subiektywne efekty THC u 20 zdrowych ochotników. (D-limonen to terpen powszechnie występujący w wielu owocach cytrusowych i jest jednym z bardziej obfitych terpenów w konopiach.)

Waterloo, Kanada: Procent młodych ludzi, którzy twierdzą, że łatwo jest im zdobyć marihuanę, znacznie zmniejszył się od czasu legalizacji rynku marihuany do użytku dorosłych w Kanadzie, zgodnie z danymi opublikowanymi w czasopiśmie Archives of Public Health.

Marihuana jako „lek wyjściowy” z uzależnień (Exit Drug)

Wbrew tradycyjnej teorii „bramy do narkotyków”, badania wskazują, że marihuana może służyć jako „lekarstwo wyjściowe” z uzależnienia od substancji takich jak kokaina, opioidy i niektóre leki farmaceutyczne. Badania wykazały także, że stosowanie marihuany może prowadzić do zmniejszenia spożycia alkoholu, zmniejszenia zależności od benzodiazepin oraz złagodzenia nadużywania opioidów. Ponadto stwierdzono, że marihuana zmniejsza spożycie kokainy i łagodzi objawy odstawienia. Rosnące dowody wskazują, że kannabidiol (CBD), składnik marihuany, może być skutecznym leczeniem zaburzeń związanych z używaniem konopi.

Przepisy dotyczące marihuany i wskaźniki używania nastolatków w USA i Kanadzie

Po wprowadzeniu przepisów dotyczących dostępu do marihuany medycznej oraz regulacji dotyczących używania marihuany przez dorosłych w Kanadzie, nie zaobserwowano istotnego wzrostu raportowanego użytkowania marihuany przez nastolatków. Badanie skoncentrowało się na analizie zmian w konsumpcji konopi indyjskich i ich konsekwencji po wprowadzeniu legalizacji rekreacyjnej marihuany wśród młodych dorosłych z grupy wysokiego ryzyka. Odpowiada to na powszechny problem związany z obawą, że legalizacja może skutkować zwiększeniem używania w tej grupie wiekowej. Jednak wyniki badania ukazują raczej zmniejszenie się ogólnego trendu, co jest zgodne z oczekiwanymi trajektoriami użytkowania substancji w tej grupie wiekowej przy braku istotnych zmian polityki.

Przetwarzanie marihuany: Co chcesz wiedzieć o Kiefie (Kif)?

Kief to skoncentrowana forma żywicy pochodzącej z kwiatów konopi indyjskich (Cannabis sativa). Jest to drobny, pylisty proszek (wysuszony trichom), który zawiera wysoką zawartość różnych substancji m.in. terpenów i kannabinoidów, zwłaszcza tetrahydrokannabinolu (THC) – głównego psychoaktywnego składnika konopi. Kiedy kwiaty konopi są trzepane lub w inny sposób rozdrabniane, Kief jest zbierany jako pyłek, który osadza się na powierzchni rośliny lub na rękach i narzędziach używanych do jego rozdrabniania ( tzw. Finger hasz).

Historia polskiego aktywizmu prokonopnego oraz kroki milowe polskiej legalizacji

Wedle najlepszego możliwego źródłał, czyli Wolnych Konoopi :)

Dołącz do nas w największym wydarzeniu roku, które celebrować będzie swoją 20-tą edycję – Marszu Wyzwolenia Konopi 2023! To wyjątkowa okazja, aby pokazać swoje poparcie dla racjonalnego podejścia do konopi i jej użytkowników. Zarezerwuj 3 czerwca 2023 w swoim kalendarzu i dołącz do nas na Placu Bankowym w Warszawie o godzinie 12:00.
Zajawki z NeuroGroove
  • DOB
  • Metoksetamina
  • Miks

Poranek, na wakacjach u brata, który był w pracy do 17 tego dnia. Przyjechałem do niego dnia poprzedniego i piliśmy piwa, paliliśmy też MJ a ja byłem dodatkowo wspomagany przez MXE na którym byłem w kilkudniowym ciągu. Kilka dni wcześniej szły różne fenylo, metkat, ur-144 i dużo DXMu więc już byłem w politoksykomańskim ciągu.

  Mimo wielu faz jest to mój pierwszy trip raport. Wcześniej zdawałem tylko gdzieś po forach zdawkowe informacje. No ale lepiej napisać porządną powieść dla potomnych i dla siebie... 

 

  • Grzyby halucynogenne
  • Przeżycie mistyczne

Nastawienie pozytywne z chęcią do przeżycia czegoś nowego, pouczającego. Poprzednie tripy zawsze pozostawiały niedosyt, więc liczyłam na coś wyjątkowego.

Zaczęliśmy razem z chłopakiem o 18:00. Znajomy chłopaka raz/dwa razy w roku ma dostawę, tym razem wypadła w połowie listopada. Przypominam sobie, że moje pierwsze bliskie spotkanie z kapeluszami odbyło się dwa lata wcześniej w podobnym czasie. "To nie może być przypadek!"- myślę i żuję każdego grzybka z osobna - dokładnie jak za pierwszym razem, kiedy żołądek nie poradził sobie i część tripa wisiałam na toalecie. Przy kolejnych razach do spożycia potrzebowałam jakiejś przegryzki. Poszatkowane nadzieniem do tosta lub posypka na bułce + kleks z  ketchupu, który skutecznie zabija smak. 

  • 25C-NBOMe
  • Przeżycie mistyczne

11:00 Spotkałem się z dwoma kumplami na klatce schodowej. Rozwinąłem sreberko z maluteńką szczyptą białego proszku i w miarę możliwości podzieliliśmy substancję na trzy równe części. Zostałem uprzedzony, że znajduje się tam łącznie ok. 3 mg 25-CNBOMe (chociaż proch był przy mnie sypany "na oko" dlatego nie mam żadnej pewności jaka masa została wsypana do sreberka. Przy takich małych jednostkach masy jest to zajebiście trudne do określenia).

  • Mefedron
  • Pierwszy raz

Strach, pierwszy raz brałem coś samemu w dodatku z rodziną w domu, pomimo później godziny i własnego pokoju. Laptop i łóżko

19:30

Odbieram oczekiwaną paczke z paczkomatu, jednak jadę z rodziną w aucie więc na razie nue mogę nieczego sprawdzić

randomness