profilaktyka

Polska zmaga się z "treatment gap". Psycholog: etykieta ćpuna blokuje dostęp do pomocy

Granica bywa płynna, ale ogólnie można powiedzieć, że problem pojawia się wtedy, gdy marihuana zaczyna negatywnie wpływać na codzienne funkcjonowanie – zdrowie psychiczne, relacje, pracę czy naukę. Czerwoną flagą może być np. używanie od rana, codziennie, brak kontroli nad ilością, czy sięganie po marihuanę mimo odczuwania negatywnych konsekwencji — mówi w rozmowie z Onetem dr Aneta Brzezicka, kierownik Centrum Badań Neuropoznawczych Wydziału Psychologii SWPS w Warszawie, która brała udział w opracowaniu raportu Fundacji 420 i aplikacji Cannabe.

Na oczach Roberta Rutkowskiego, terapeuty uzależnień, zmieniła się rzeczywistość wokół substancji psychoaktywnych w Polsce. Ekspert opowiedział, co działo się za kulisami tej zmiany. - To miało swoją cenę, która mnie wtedy przeraziła - powiedział wprost.

Coraz więcej osób sięga po piwo bezalkoholowe, wierząc, że to zdrowy wybór. Czy na pewno? Prof. Marcin Wojnar tłumaczy, dlaczego „zerówki” mogą być poważnym zagrożeniem – zapraszamy do przeczytania wywiadu.

W porządku czwartkowej sesji Rady Miasta Gdańska znalazł się projekt uchwały wprowadzającej nocną prohibicję w całym mieście. Zakaz sprzedaży alkoholu miałby obowiązywać w godzinach 22-6 w sklepach i na stacjach benzynowych, jednak nie obejmuje on lokali gastronomicznych, takich jak restauracje, puby czy bary.

W ubiegłym roku policja zabezpieczyła 45 nielegalnych laboratoriów i ponad 19 ton syntetycznych narkotyków – poinformował w rozmowie z tvn24.pl dr Artur Malczewski z Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Największy problem w Polsce stanowią syntetyczne pochodne katynonu – klefedron, klofedron i mefedron. Najwięcej młodych ludzi trafia do szpitala z powodu tego ostatniego.

Kryzys zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży narasta. Młodzi ludzie mogą uciekać od problemów, odurzając się lekami, które w sklepach są dostępne bez żadnych ograniczeń. Środki te uważane są za nieszkodliwe, tymczasem ich nadużywanie wzmaga ryzykowne zachowania seksualne, przemoc, a nawet grozi śmiercią.

Alkohol zabija 82 osoby dziennie. "W Radomiu jest więcej monopolowych niż w całej Szwecji"

W ciągu 20 lat wśród mężczyzn powyżej 65 roku życia umieralność na alkoholową marskość wątroby wzrosła dwunastokrotnie. (...) W 2022 roku branża alkoholowa wydała na nielegalną reklamę alkoholu w internecie półtora miliarda złotych. Czy Ministerstwo Zdrowia ma taki budżet? - pytał w środę w Sejmie adw. Krzysztof Nowiński.

Alkohol nie jest zdrowy i o tym chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że jego regularne spożywanie powoduje m.in. raka piersi i jelita grubego. Co więcej, rocznie z jego powodu umiera nawet 800 tysięcy Europejczyków. Te liczby robią wrażenie. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia chce, aby na opakowaniach z alkoholem znalazły się takie same oznaczenia jak na papierosach.

Rozwiązaniem problemu kokainy i cracku może być szczepionka. Zespół naukowców z Brazylii ogłosił opracowanie innowacyjnej formy terapii uzależnienia od tych narkotyków.

Narkotyki dzieci kupują na przerwie szkolnej. Ekspert: w Polsce hitem jest jedna substancja

Żeby sądzić, że młodzież nie będzie czuła pokusy sięgnięcia po narkotyki, trzeba być fantastą. Eksperci, którzy o to apelują i straszą dzieciaki konsekwencjami, są całkowicie oderwani od specyfiki środowiska nastolatków. Środowisko to cechuje się ogromną presją społeczną i chęcią przynależności do grupy. W imię tego młodzież jest w stanie zrobić naprawdę wiele — mówi Boguś Janiszewski, edukator dzieci i młodzieży, autor skierowanej do nich "Książki o narkotykach", w których uświadamia, jakie są konsekwencje zażywania substancji psychoaktywnych. W rozmowie z Medonetem mówi, co "biorą" dzieci w Polsce i co wiedzą, a właściwie czego nie wiedzą o narkotykach.

— Żuromin jest małym miasteczkiem, więc fakt, że fentanyl dotarł aż tutaj, jest naprawdę przerażający. Nie chcę, żeby z tego słynęło nasze miasto, ale na razie, musimy działać, żeby chronić młodych ludzi — mówi Onetowi Danuta Jadwiga Ryszewska, dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej w Żurominie. — A ja o tym, że tu jest taki problem, w ogóle nie miałam wcześniej pojęcia. Wiem, gdzie jest to osiedle, co pokazywali w programie, znam te ulice, sklep. Ale nie jest tak, że ci młodzi ludzie się słaniają w dzień albo umierają na tych ławkach pod blokiem.

Katolicki Uniwersytet Lubelski jedyną uczelnią w Polsce, która rekrutuje na psychoterapię uzależnień. Czteroletnie szkolenie adresowane jest do osób z tytułem magistra i magistra inżyniera.

Popularny „Revolution Train”, czyli pociąg antynarkotykowy to projekt prewencyjny, którego celem jest informowanie dzieci i młodzieży, jak na życie wpływają narkotyki. Z propozycji do tej pory skorzystało ponad 200 000 użytkowników w 4 krajach. Pociąg zwiedzać mogą szkoły, ale również rodzice z dziećmi.

Rząd Włoch opracował krajowy plan przeciwdziałania uzależnieniom od fentanylu i innych opioidów, by – jak podkreślono – nie dopuścić do dramatu, jaki ma miejsce w USA. Zanotowano tam dziesiątki tysięcy zgonów z powodu zażywania tych substancji, które – jak się przypomina – „zamieniają ludzi w zombie”.

E-papierosy stały się jedną z najbardziej popularnych używek nikotynowych, wśród młodzieży. Do ich codziennego używania przyznaje się prawie połowa uczniów szkół podstawowych oraz średnich. Najczęstszym elementem motywującym młodzież do sięgania po papierosy jednorazowe, jest stres. Duża część sięga również po nie ze względu na dużą dostępność i szeroki zakres smaków.

Wszystko wskazuje na to, że "miotła" nowych władz TVP dotknęła też misyjnego programu "Ocaleni", który poruszał problem walki z uzależnieniami.

Przepisy dotyczące marihuany i wskaźniki używania nastolatków w USA i Kanadzie

Po wprowadzeniu przepisów dotyczących dostępu do marihuany medycznej oraz regulacji dotyczących używania marihuany przez dorosłych w Kanadzie, nie zaobserwowano istotnego wzrostu raportowanego użytkowania marihuany przez nastolatków. Badanie skoncentrowało się na analizie zmian w konsumpcji konopi indyjskich i ich konsekwencji po wprowadzeniu legalizacji rekreacyjnej marihuany wśród młodych dorosłych z grupy wysokiego ryzyka. Odpowiada to na powszechny problem związany z obawą, że legalizacja może skutkować zwiększeniem używania w tej grupie wiekowej. Jednak wyniki badania ukazują raczej zmniejszenie się ogólnego trendu, co jest zgodne z oczekiwanymi trajektoriami użytkowania substancji w tej grupie wiekowej przy braku istotnych zmian polityki.

Przyczyny depresji są różne, zarówno fizjologiczne, jak i psychologiczne. Kolejne badania wskazują, że już na wczesnych etapach życia warto unikać picia alkoholu czy palenia marihuany - może to nasilić zagrożenie depresją.

W Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln ludzi. Przyczyny choroby są różne, zarówno fizjologiczne, jak i psychologiczne. Kolejne badania wskazują, że już na wczesnych etapach życia warto unikać picia alkoholu czy palenia marihuany - może to nasilić zagrożenie depresją.

Co dała nocna prohibicja w Krakowie? Władze miasta przekonują, że bardzo wiele, a liczba ujawnianych wykroczeń w godzinach zakazu sprzedaży alkoholu spadła, i to dość radykalnie. Czy zatem faktycznie okazuje się, że takie działanie staje się uniwersalną receptą na uspokojenie miasta?

Kalifornia testuje program pilotażowy w ramach Medicaid, dzięki któremu uzależnieni od narkotyków mogą otrzymywać karty podarunkowe w zamian za negatywne wyniki testów na obecność substancji psychoaktywnych w organizmie.

Kilkadziesiąt zł i kilkanaście minut. Tyle potrzebuje dziecko, by bez recepty kupić leki psychotropowe w sieci. - Rodzice nadal myślą, że nielegalne substancje zdobywa się pod osłoną nocy od dilera. A tymczasem ich pociechy kupują leki psychotropowe o działaniu narkotycznym pod ich nosem - alarmuje dr Maria Banaszak, specjalistka psychoterapii uzależnień ze Stowarzyszenia MONAR.

Badacz z UwB: wobec uzależnionych nieletnich często stosuje się zasadę „kukułczego jaja”

System resocjalizacji oparty jest w przeważającej mierze na modelu sankcyjno-jurydycznym, który nie koresponduje z rzeczywistymi problemami nieletnich - uważa dr hab. Krzysztof Sawicki, prof. Uniwersytetu w Białymstoku (UwB), członek Zespołu Pedagogiki Resocjalizacyjnej i Zespołu Pedagogiki Młodzieży przy KNP PAN.

Władze Rotterdamu chcą organizować kursy przedsiębiorczości dla nastoletnich ulicznych sprzedawców narkotyków, podaje dziennik „De Telegraaf”. W ten sposób chcą ich nauczyć funkcjonowania w legalnym otoczeniu biznesowym.

Do szpitali trafiają czternastolatki, a nawet dzieci znacznie młodsze. Zdarzają się 13-latki, które od dawna są już uzależnione. Zdarzają się też matki decydujące się na desperacki krok, bo nie są już w stanie znieść życia z uzależnionym dzieckiem.

Zajawki z NeuroGroove
  • 25I-NBOMe
  • Miks

Zdrowie psychiczne i fizyczne w pełni w normie. Pokój z zasłoniętymi zasłonami, jedynym źródłem światła był zestaw lampek choinkowych misternie uwieszonych na ścianie. Muzyka zaczynała się od bardzo spokojnej (celtyckiej, dźwięki natury itp.), poprzez bardziej mistyczną (typu desert dwellers), powoli przechodząc w psytrance/trance, zachaczając o pink floyd, a dalej... nawet nie pamiętam. Było mocno. A, jeszcze jeden szczegół. W całym mieszkaniu znajdowało się 280 kolorowych nadmuchanych balonów.

(T)

O godzinie 16:00 spaliliśmy blanta. Zawierał on około 0,7g zielonego w sobie. Tuż po ostatnim buszku zarzuciłem 2mg nbome-25i. To samo zrobiło jeszcze 2 kumpli. 

 

(T +0:30)

Zielone wkręciło się nam galancie, rozkminiamy mnóstwo dziwnych i niekończących się tematów. Co chwilę słychać wybuch śmiechu, chichoty, ogólnie jest pozytywna faza. W ustach gorzko – cóż, do najsmaczniejszych nbome nie należy.

(T + 1:00)

  • Dekstrometorfan
  • Marihuana
  • Przeżycie mistyczne

Plan był prosty, raczej nic nie odbiegało drastycznie od tego co testowałem kilka razy w przeszłości. Mianowicie 675mg DXM, rozłożone na 3 równe dawki po 225mg, a także jakaś lufka filis, bądź dwie.
Zimowy ponury dzionek czwartego kwietnia, ni to wyjść na miasto bo pizga, ni polatać w plenerze. Zostało mieszkanie. Mieszkanie, które od prawie dwóch dekad jest ze mną przez większość mojego życia, które

  • Amfetamina
  • Dekstrometorfan
  • Miks

polana obok którejś z wiosek, 4-6 osób zależnie od momentu, atmosfera dobra, tj. wszyscy nafurani, nikt przesadnie napity

Jako że miało to miejsce w tamtym roku i nie jestem w stanie opisać wydarzeń chronologicznie, skupię się na samym doświadczeniu, gdyż było unikalne, i pomimo dwóch prób odtworzenia wygląda na to, że raczej nie daje się powtórzyć eksperymentalnie. Było to w listopadzie 2012, miałem jechać w pewne miejsce, w które ostatecznie nie pojechałem, sfrustrowany i z nadmiarem gotówki w portfelu zaproponowałem kumplowi wspólne ćpanie. Nie miałem ochoty na alko (jak zawsze), ani palenie(jak nigdy), po chwili negocjacji postanowiliśmy udać się do apteki celem zakupu Acodinu. Był tylko jeden.

  • Dekstrometorfan

Substancja: 750mg bromowodorku dekstrometorfanu w tabletkach po 15mg

Wiek, waga: 19lat, 60kg

Exp: Benzydamina, DXM, THC (marihuana, haszysz), Etanol, nikotyna, kofeina

S&S: Magiczna polanka w lesie otoczona zewsząd drzewami, wnętrze fiata 126p, dom T

Towarzysze podróży: A (600mg), S (450mg), T (trzeźwy opiekun)

randomness