Metylokatynon


Klasyfikacja podstawowa

Metka substancji

hyperreal.info

Wzór chemiczny

[] C1=CC=CC=C1C(C(C)N(C)[H])=O

Inne nazwy substancji

metkatynon, metkat, efedron, 2-(metyloamino)-1-fenylopropan-1-on, kotek

Odmiany nazwy substancji

metkatynonu, metkatynonie, metkatynonem, metkatynonowi, metkata, metkatowi, metkatem, metkacie, efedronu, efedronowi, efedronie, efedronem, kotkiem, kotka, kotku, kotkowi


Wikipedia

Na polskiej Wikipedii substancji poświęcona jest strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/metylokatynon

Informacje ogólne

Chemicznie to pochodna fenyloetyloaminy, należaca do rodziny aminoketonów (konkretniej beta-ketonów lub alfa-aminoketonów). Nazwa systematyczna to 2-metyloamino-1-fenylopropan-1-on. Jest ketonowym analogiem metamfetaminy, w organizmie jest prawdopodobnie metabolizowany do pseudoefedryny i efedryny, które odpowiadają za jego psychozogenne właściwości. Wolna zasada i większość soli jest nietrwała, trwały jest tylko chlorowodorek. Swoją popularność w krajach byłego ZSRR (Меткатинон jako "russian cocktail" albo "jeff") zawdzięcza łatwością syntezy przez utlenianie pseudoefedryny/efedryny, niską ceną, a także intensywnym "wejściem" przy podaniu dożylnym. Większość dożylnych użytkowników metkatynonu wcześniej zażywała dożylnie opioidy.

Opracowania naukowe

Zaburzenia funkcji poznawczych spowodowane nadmierną ekspozycją na związki manganu. Zaburzenia funkcji poznawczych u dożylnych użytkowników preparatów efedronu (metkatynonu) [1]

Uzależnienie od efedronu – opis przypadku [2]

Autorskie zdjęcia i filmy związane z substancją

Otrzymywanie / pozyskiwanie

Ekstrakcja wodna -Ekstrakcja pseudoefedryny

1. Zmywamy otoczki z tabletek

  Apselan za pomocą watki nasączonej z alkoholem, bądź obracając pod małym strumieniem zimnej wody (traci się więcej pseudoefedryny, sposób mniej sterylny).
  NeoAfrin poprzez umieszczenie tabletek w szklance z wodą i mieszanie poprzez wywoływanie wiru w szklance do momentu, gdy z tabletek zejdzie biała warstwa, ukazując warstwę żółtą.
  Acatar nie wymaga tego procesu.

2. Suszymy tabletki ręcznikiem papierowym, tudzież papierem toaletowym 3. Kruszymy tabletki na proch. Bierzemy czystą kartkę A4, zginamy w pół, wrzucamy tabletki, jak najbliżej zgięcia, zamykamy, przykrywamy jakimś starym zeszytem, kawałkiem blachy itd i nakurwiamy w to młotkiem. Chemicy używają moździerza. 4. Rozpuszczamy sproszkowane tabletki w wodzie. Jeśli docelowo produkt ma zostać podany dożylnie, lepiej zamiast kranówy używać wody przegotowanej, albo najlepiej - wody do iniekcji, dostępnej w aptece. Rozpuszczalność pseudoefedryny w wodzie to ponoć 2g/1ml, więc dobieramy ilość w zależności od docelowego podania. Dla i.v. będzie to 3-5ml, dla p.r. 3-7ml, dla p.o. - 3-10ml. (Dla NeoAfrinu: Przelewamy uzyskany roztwór do innego kieliszka, by w pierwszym pozostała żółta substancja z tabletek.)

5. Filtrujemy masę tabletkową. Do strzykawki 10ml wrzucamy watę bądź podarte chusteczki higieniczne, tak by po ściśnięciu tłoczkiem były na wysokości około 1ml. Nalewamy od góry odrobinę wody by zwilżyć filtr, dociskamy tłoczkiem. Następnie wyciągamy tłoczek i wlewamy tam roztwór z punktu 4. Naciskamy tłoczek i filtrujemy. Filtrat zbieramy do kieliszka. Nalewamy jeszcze odrobinę wody i znowu filtrujemy, by rozpuścić resztki pseudoefedryny, która mogła zostać na filtrze.

Synteza z octem, na zimno

  co potrzebujemy?
  -wyekstrahowaną pseudoefedrynę
  -kalium (manganian (VII) potasu) w tabletkach bądź w proszku + waga (żadnego sypania na oko, związki manganu są neurotoksyczne)
  -kwasek cytrynowy
  -ocet spirytusowy
  -dwie strzykawki 10ml i igła 0.5
  -jedna strzykawka 20ml
  -dwa kieliszki do wódki
  -papier toaletowy (koniecznie biały i koniecznie bez dodatków zapachowych) albo chusteczki
  0. myjemy rączki
  1. (omijamy punkt, jeśli mamy już roztwór) do kieliszka trzymanego parę minut w zamrażarce dajemy 720mg pseudoefedryny i zalewamy 3ml kurewnie zimnej (konieczna jest niska temperatura, to ważne) wody i 1ml octu, mieszamy
  2. niech poleży chwilę, żeby ciecz była bardzo, bardzo zimna
  3. do kieliszka wsypujemy 500mg nadmanganianu potasu, roztwór cały czas intensywnie mieszamy, najlepiej przy użyciu drugiego końca łyżeczki do herbaty.
  4. gdy całość sciemnieje, a roztwór w kieliszku nie będzie zostawiać fioletowych śladów na ściankach, należy przefiltrować (strzykawką 20ml). powinien być wyczuwalny lekko owocowy zapach, broń boże migdałów. jak czuć migdał - za wysoka temp. reakcji. czas trwania reakcji to około 5-10 minut.

Zastosowanie

Zastosowanie medyczne

Zastosowanie rekreacyjne

Metkatynon należy do grupy środków psychoaktywnych nazywanych stymulantami - to znaczy działających pobudzająco na centralny układ nerwowy. Blokuje zwrotny wychwyt katecholamin - dopaminy i noradrenaliny. Efekty zażycia to: -suchość w ustach -tachykardia (przyspieszone bicie serca) -pobudzenie psychofizyczne -euforia -podwyższenie temperatury ciała -chęć rozmowy z drugim człowiekiem -drżenie rąk -czasowa impotencja u mężczyzn

Inne zastosowania

Sposoby przyjmowania, dawkowanie i zagrożenia

Biodostępność: i.v. > p.r. > p.o. Metkatynon podany dożylnie przy wstrzykiwaniu powoduje wywołanie subiektywnego uczucia fal ciepła, przechodzących przez całe ciało wraz z intensywną euforią, utrzymującą się od 15-30 minut. Po tym czasie pozostaje tylko umiarkowane pobudzenie i nieodparta chęć zażycia kolejnej dawki.

Subiektywne spostrzeżenie: (Podanie p.r. charakteryzuje się wg niektórych użytkowników słabszym efektem "wjazdu" niż przy podaniu doustnym, kiedy to początek działania zaczyna się wyraźniej i "agresywniej" niż przy podaniu p. r. To drugie jednak dłużej przejawia objawy strucia i wrażenie zatrzymania metabolitów w organizmie).

Objawy przedawkowania metkatynonu to rozpierający ból głowy, halucynacje i uczucie "zaraz umrę". Doraźnie zaleca się stosowanie benzodiazepin na uspokojenie. Delikwent powinien także pić duże ilości lekko zakwaszonej wody, by przyspieszyć sekrecję metkatynonu i jego metabolitów z organizmu. Przy syntezie z acataru w produkcie końcowym znajduje się także triplolidyna, powodująca przez swoje działanie antycholinergiczne, zatrzymanie moczu. Zaleca się stosowanie leków rozkurczowych (no-spa na przykład albo inne pochodne papaweryny).

Funkcjonowanie na rynku lub w podziemiu

Chemia i farmakologia substancji

Uzależnienie i sposoby jego leczenia

Pamiętaj! Hyperreal posiada spis placówek pomocy uzależnionym: https://hyperreal.info/help

Status prawny w poszczególnych krajach

Polska

Substancja nielegalna w Polsce, znajduje się na wykazie substancji psychotropowych grupy I-P. Jej posiadanie oraz handel nią są zabronione.

Pamiętaj! Na forum hyperreala mamy dział poruszający prawne kwestie użytkowania narkotyków: https://hyperreal.info/talk/prawo.html

Obecność substancji / rośliny w dziełach kultury i dyskursie społecznym

Metkatynon

4-HMC, efedron, metkat. Charakterystyka i metody otrzymywania.
Więcej informacji: Metylokatynon w Narkopedii [H]yperreala

Moderator: Stymulanty

Tematy: 72 Strona 1 z 5

Ogłoszenia

Tematy

Metkatynon - działanie psychoaktywne
Ostatni post autor: DuchPL « wczoraj
Odpowiedzi: 1600
Reakcja oksydacji pseudoefedryny - wątek ogólny
Ostatni post autor: Karmik « 22 października 2019
Odpowiedzi: 1964
Metkatynon FAQ i opis syntezy
Ostatni post autor: surveilled « 09 lipca 2012
Odpowiedzi: 13
Metkat na mnie nie działa
Ostatni post autor: kofel « 06 października 2019
Odpowiedzi: 26
Metkatynon - podanie doodbytnicze
Ostatni post autor: Retrowirus « 24 września 2019
Odpowiedzi: 255
Metkatynon - Manganizm/zatrucie manganem
Ostatni post autor: hyber123 « 24 sierpnia 2019
Odpowiedzi: 449
Metkatynon w płynie donosowo
Ostatni post autor: Retrowirus « 21 sierpnia 2019
Odpowiedzi: 4
Metkatynon - Podanie dożylne, i.v.
Ostatni post autor: hyber123 « 18 sierpnia 2019
Odpowiedzi: 1138
Metkatynon - Podanie donosowe, wciąganie.
Ostatni post autor: hyber123 « 09 sierpnia 2019
Odpowiedzi: 27
Metkatynon - Przepis w 15 minut w 10 krokach
Ostatni post autor: DuchPL « 05 sierpnia 2019
Odpowiedzi: 274
Metkatynon - Uzależnienie
Ostatni post autor: DuchPL « 17 czerwca 2019
Odpowiedzi: 228
Tematy: 72 Strona 1 z 5
Wróć do wykazu forów

Twoje uprawnienia na tym forum

Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników