Na początku warto by było wspomnieć, że pomimo tego, że mam obecnie 19 lat to sporo przeżyłem, w ostatnich latach „tylko” depresję, próby samobójcze, szpitale psychiatryczne, bezustanne używanie substancji (wszystko co było, głównie stymulanty, alkohol, benzo, kodeina oraz oczywiście marihuana której używam właściwie codziennie od 14/15 roku życia). Przez używki i moją psychikę zacząłem łamać prawo, co ciągnie się za mną do dziś. Jednak gdy byłem młodszy (14 lat) trafiłem do szpitala na prawie tydzień pod kroplówkę ze względu na zatrucie atropiną.
Dawkowanie THC związane ze zwiększonym czasem przeżycia u pacjentów z paliatywnym rakiem
Codzienne stosowanie 5 mg doustnego THC jest związane ze zwiększonym czasem przeżycia u pacjentów z paliatywnym rakiem, zgodnie z danymi opublikowanymi w czasopiśmie Medical Cannabis and Cannabinoids.
Kategorie
Źródło
Odsłony
23Codzienne stosowanie 5 mg doustnego THC jest związane ze zwiększonym czasem przeżycia u pacjentów z paliatywnym rakiem, zgodnie z danymi opublikowanymi w czasopiśmie Medical Cannabis and Cannabinoids.
Niemieccy naukowcy ocenili wpływ dawkowania THC u grupy 9419 pacjentów z zaawansowanym rakiem, zapisanych do Specjalistycznej Paliatywnej Opieki Ambulatoryjnej (SAPC). SAPC oferuje zespołową opiekę domową dla pacjentów z zaawansowanymi i postępującymi chorobami, których oczekiwana długość życia jest ograniczona do dni, tygodni lub miesięcy.
Naukowcy stwierdzili, że codzienne stosowanie 4,7 mg THC przez pacjentów było związane z istotnym wydłużeniem czasu przeżycia, podczas gdy niższe dawki nie miały takiego efektu.
Autorzy badania doszli do wniosku: „Dane … pokazują znaczący wpływ THC na przeżycie u pacjentów ambulatoryjnych objętych opieką paliatywną, którzy … stosują więcej niż 4,7 mg dziennie. Średni czas przeżycia wydłużył się o 15 dni – od 25 dni bez terapii THC do 40 dni przy dziennej dawce THC większej niż 4,7 mg. To wydłużenie o ponad dwa tygodnie można uznać za znaczące. Oprócz samego przeżycia, pacjenci leczeni THC stają się bardziej aktywni psychicznie i fizycznie. … Zwiększona aktywność i poprawiona jakość życia mogą umożliwić pacjentom nawiązanie kontaktów społecznych z rodziną i przyjaciółmi oraz uporządkowanie istotnych spraw przed śmiercią.”
Wyniki badania są zgodne z danymi opublikowanymi w 2021 roku, które podobnie wykazały, że THC było związane ze zwiększonym czasem przeżycia u niemieckich pacjentów hospicyjnych, szczególnie wśród kobiet w wieku 75 lat i starszych.
Pełny tekst badania „Stosowanie tetrahydrokannabinolu jest związane ze zwiększeniem czasu przeżycia u pacjentów z paliatywnym rakiem: retrospektywne wieloośrodkowe badanie kohortowe” pojawia się w czasopiśmie Medical Cannabis and Cannabinoids.