Na tę zmianę prawa czekają miliony Polaków. Chodzi o M i zielony temat

Marihuana medyczna jest legalna w Polsce od 2017 r. Ale hodowanie, posiadanie i używanie jej rekreacyjnej odmiany dalej jest surowo karane, włącznie z karą więzienia. W ciągu ostatnich lat podejmowano mniej lub bardziej udane próby zmiany tego stanu rzeczy. Ale bardziej było to powodowane politycznym przypodobaniem się konkretnemu elektoratowi niż chęcią faktycznej modyfikacji prawa. Chce to zmienić Stowarzyszenie Wolne Konopie, które zaczęło konkretnie rozmawiać o tym z rządem.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

bizblog.spidersweb.pl
MICHAŁ TABAKA
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

126

Marihuana medyczna jest legalna w Polsce od 2017 r. Ale hodowanie, posiadanie i używanie jej rekreacyjnej odmiany dalej jest surowo karane, włącznie z karą więzienia. W ciągu ostatnich lat podejmowano mniej lub bardziej udane próby zmiany tego stanu rzeczy. Ale bardziej było to powodowane politycznym przypodobaniem się konkretnemu elektoratowi niż chęcią faktycznej modyfikacji prawa. Chce to zmienić Stowarzyszenie Wolne Konopie, które zaczęło konkretnie rozmawiać o tym z rządem.

Raz Lewica, raz Konfederacja organizowały w Sejmie specjalne zespoły parlamentarne, które miały przygotować grunt pod zmianę prawa, tak, żeby w Polsce już nikt nigdy za skręta nie poszedł za kratki. Ale więcej tam było politycznych wyliczeń i szacunków niż faktycznej chęci modyfikacji przepisów w tym zakresie. Teraz temat marihuany wrócił ciut za sprawą marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

Państwo ma naprawdę inne rzeczy do roboty, niż ganianie za to, że jest jeden skręt czy dwa marihuany gdzieś w tym, czy innym miejscu - stwierdził w trakcie Kongresu Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Amsterdamie.

W tym samym czasie byliśmy też świadkami depenalizacji marihuany w Niemczech. Nasi zachodni sąsiedzi uznali, że dość już stracili pieniędzy na wieloletnim ściganiu korzystających z konopi indyjskich i od teraz chcą na tym zarabiać. Zmienili tak prawo, że teraz pełnoletni Niemiec może hodować w domu do trzech krzaków i posiadać przy sobie do 25 g marihuany i nikt mu za to nic nie zrobi.

Marihuana rekreacyjna legalna w Polsce?

Warunki więc do rozmów o korekcie prawa w Polsce w tym zakresie wydają się korzystne. Tak pomyśleli w Stowarzyszeniu Wolne Konopie i podjęli rozmowy z rządem.

Celem tych rozmów jest zbudowanie ponadpartyjnej koalicji, która poprze nowelizację przepisów zezwalającą Polakom na hodowlę w domu jednego krzaka i posiadanie przy sobie do 15 g marihuany.

Zasugerowaliśmy przegląd przypadków osób, które obecnie odbywają kary więzienia za posiadanie i uprawę marihuany, z możliwością przekierowania ich na dozór elektroniczny. Taki krok mógłby być krokiem w kierunku humanitarnego podejścia do ofiar obecnych przepisów - przekonuje Gajewski.

Większość Polaków za taką zmianą prawa

Podczas tych rozmów poruszono także m.in. problem niesprawiedliwego traktowania kierowców, którzy tracą prawa jazdy za jazdę „po użyciu”, pomimo że marihuana nie wpływa już na ich zdolności motoryczne i funkcjonowanie układu nerwowego. Co dalej?

Najpierw wyślemy oficjalne pismo podsumowujące spotkanie, następnie wiceminister przedstawi sprawę na prezydium oraz osobiście ministrowi sprawiedliwości Adamowi Bodnarowi oraz wiceminister sprawiedliwości Marii Ejchert - informuje wiceprezes Wolnych Konopi o kolejnych krokach.

Przy okazji Wolne Konopie przypominają badanie opinii publicznej, przeprowadzone przez CBOS w lutym 2024 r., z którego wynika, że 73,4 proc. ankietowanych opowiedziało się przeciwko karaniu za posiadanie niewielkich ilości marihuany na własny użytek. W porównaniu z podobnym badaniem z 2022 r. mowa jest więc o wzroście o 13,4 punktów procentowych. Co czwarty respondent (25,7 proc.) popiera dalszą kryminalizację marihuany rekreacyjnej.

Oceń treść:

Average: 9.5 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
 • Szałwia Wieszcza

 • Etanol (alkohol)
 • LSD-25
 • Marihuana
 • MDMA
 • MDMA (Ecstasy)
 • N2O (gaz rozweselający)
 • Tripraport
 • Tytoń

Pozytywne, chęć wyszalenia się po okresie lockdown'u

Szczęście, uczucie do którego wielu w życiu dąży, ale nie każdy wie jak to osiągnąć. Zastanawiali się nad tym artyści, filozofowie, naukowcy i ja. Czy szczęście to jest to na co pracuje się całe życie, czy jest ono wywołane przez konkretne okoliczności. Odpowiedź na pewno nie jest jednoznaczna i u każdego jest inna, ale ja chcę się dowiedzieć co w moim przypadku ono oznacza i w tym raporcie chciałbym wam to przedstawić.

 • Alkohol
 • Benzydamina
 • Benzydamina
 • Pierwszy raz

Dzień całkiem normalny, posiłek spożyty kilka godzin przed zażyciem substancji. Głównym powodem, że był to idealny czas na halucynacje było to, że miałem wolne mieszkanie na kilka dni. Oczekiwałem po prostu miłego doświadczenia, czegoś innego gdyż wcześniej miałem doświadczenia tylko alkoholem i thc.

Jako, że to pierwszy raz z benzydaminą to zdecydowałem się na dwie saszetki Tantum Rosa. Przeprowadziłem ekstrakcje a następnie uzyskany osad zalałem jak najmniejszą ilością soku pomarańczowego. O godzinie 23:30 spożyłem specyfik. Smak bardzo intensywnie słony, okropny ale płynu na tyle mało że było to do przeżycia. Brzuch od razu się odezwał ale zapiłem jeszcze sokiem pomarańczowym i winogronowym żeby zabić smak i jakoś zatrzymałem całość w żołądku.

 • Dimenhydrynat