W ubiegłym roku policja zabezpieczyła 45 nielegalnych laboratoriów i ponad 19 ton syntetycznych narkotyków – poinformował w rozmowie z tvn24.pl dr Artur Malczewski z Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Największy problem w Polsce stanowią syntetyczne pochodne katynonu – klefedron, klofedron i mefedron. Najwięcej młodych ludzi trafia do szpitala z powodu tego ostatniego.
Jakie narkotyki zażywa teraz młodzież?
Polska jest wskazywana jako kraj najbardziej katynonowy w Europie – podkreślają eksperci. Największy problem stanowią syntetyczne pochodne katynonu – klefedron, klofedron i mefedron. Z powodu tego ostatniego najwięcej nastolatków trafia do szpitala. Powód jest oczywisty – „kokaina dla ubogich” jest dziesięć razy tańsza od prawdziwej kokainy.
– Najczęstszym okresem inicjacji narkotykowej to jest 14. rok – informuje w rozmowie z tvn24.pl Jagoda Gierczyk, dyrektorka Poradni MONAR w Poznaniu, specjalistka psychoterapii uzależnień. Młodzież wpada w szpony nałogu, bo nie radzi sobie ze stresem, ma problemy z odnalezieniem się w grupie rówieśniczej lub problemy w domu. Uzależnić się można już po kilku razach – ostrzegają eksperci.
Mefedron: objawy
Mefedron i inne syntetyczne pochodne katynonu powodują skok dopaminy i serotoniny w mózgu, zwiększając pewność siebie i wywołując euforię, ale mają też nieprzyjemne skutki fizyczne, m.in.:
- nieprzyjemny zapach z ust,
- poty mefedronowe przypominające koci mocz,
- drżenie ciała.
Eksperci ostrzegają, że chęć zwiększenia doznań często powoduje przejście z doustnego zażywania mefedronu na postać dożylną. Dożylne zażywanie mefedronu powoduje manganozę mózgu – spowodowaną odkładaniem się manganu. Długotrwałe stosowanie mefedronu grozi psychozą, myślami samobójczymi, a przedawkowanie może się skończyć śmiercią.
Zażywanie substancji psychoaktywnych rozpoznać można po nadmiernym pobudzeniu, nieskoordynowanych ruchach, rozszerzonych lub zwężonych źrenicach, wypiekach na twarzy. W razie podejrzenia zażywania substancji psychoaktywnych u dziecka najlepiej poradzić się specjalisty ds. uzależnień, który podpowie, jak rozegrać sprawę. Takie poradnictwo udzielane jest w Polsce bezpłatnie w poradniach leczenia uzależnień.
Komentarze