Plaga uzależnień wśród uczniów. Jeden papieros jak trzy paczki

E-papierosy stały się jedną z najbardziej popularnych używek nikotynowych, wśród młodzieży. Do ich codziennego używania przyznaje się prawie połowa uczniów szkół podstawowych oraz średnich. Najczęstszym elementem motywującym młodzież do sięgania po papierosy jednorazowe, jest stres. Duża część sięga również po nie ze względu na dużą dostępność i szeroki zakres smaków.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

medonet.pl
KAROLINA GOMOŁA
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

76

E-papierosy stały się jedną z najbardziej popularnych używek nikotynowych, wśród młodzieży. Do ich codziennego używania przyznaje się prawie połowa uczniów szkół podstawowych oraz średnich. Najczęstszym elementem motywującym młodzież do sięgania po papierosy jednorazowe, jest stres. Duża część sięga również po nie ze względu na dużą dostępność i szeroki zakres smaków.

Stres, jako główny czynnik motywujący do sięgania po nikotynę, wyraźnie przewyższa inne powody, takie jak ciekawość, wynika z badania przeprowadzonego w ramach kampanii edukacyjnej "Wdychasz czy oddychasz?". Ankietowani, uczestnicy szkół podstawowych i średnich, w wieku od 13 do 19 lat, wzięli udział w badaniu, które miało na celu zrozumienie poziomu świadomości i wzorców korzystania z produktów zawierających nikotynę. Ankieta została przeprowadzona anonimowo w okresie grudzień 2023 — styczeń 2024 r. po wykładzie edukacyjnym na temat szkodliwości substancji nikotynowej. W badaniu uczestniczyło 342 uczniów, z czego 80,1 proc. stanowiła młodzież niepełnoletnia.

Szukasz motywacji do rzucenia palenia? Być może informacje zawarte w poniższym tekście będą pomocne w decyzji o rezygnacji z używek: Co jeden papieros dziennie robi z twoim mózgiem? Zaskakujące odkrycie.

Ponad połowa uczniów już paliła

Z badania wynika, że 7 na 10 uczniów szkół podstawowych i średnich, objętych badaniem, już zaznało pierwszych doświadczeń z nikotyną. Obecnie 6 na 10 uczniów przyznaje się do regularnego palenia lub używania wyrobów nikotynowych, zarówno codziennie, jak i okresowo. Blisko połowa uczniów, a konkretnie 47,6 proc., deklaruje codzienne korzystanie z e-papierosów. To właśnie e-papierosy stanowią główny środek inicjacji kontaktu z nikotyną dla nieletnich, wskazanych przez 4 na 10 uczniów, z których większość zainicjowała kontakt za pomocą jednorazowego, smakowego e-papierosa.

"Z zebranych przez nas ankiet wynika, że e-papierosy na dobre zajęły miejsce tradycyjnych papierosów w polskiej szkole. Coraz częściej są to e-papierosy jednorazowego użytku, o słodkich, deserowych lub owocowych smakach, które ładnie pachną i dobrze smakują. 7 na 10 uczniów, którzy używają e-papierosów, wskazało smak i zapach jako dwa główne powody popularności e-papierosów. Nie śmierdzą jak dym papierosowy, mają nowoczesne i kolorowe opakowania, a na dodatek są łatwo dostępne w sklepach spożywczych, na stacjach benzynowych, czy specjalnych sklepach dla wapujących" – mówi Rafał Molenda, Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin.

Kupują w sklepach i palą codziennie

Analiza rezultatów badania wskazuje, że mimo istniejącego zakazu sprzedaży wyrobów nikotynowych osobom poniżej 18 r.ż., ponad połowa niepełnoletnich uczniów podejmuje osobiste zakupy tych produktów w sklepach stacjonarnych. Co dziewiąty uczeń przyznaje się do zakupów wyrobów nikotynowych przez Internet, mimo obowiązującego zakazu sprzedaży na odległość tego typu produktów nieletnim. Te dane jednoznacznie sugerują, że obecne regulacje i kary związane ze sprzedażą wyrobów nikotynowych nieletnim okazują się nieskuteczne i wymagają natychmiastowej rewizji.

Członkini zarządu Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca Oddział Szczecin Agata Nowicka zauważyła, że dane z badania są niezwykle niepokojące. Wskazują one bowiem, iż co trzeci uczeń używający jednorazowego e-papierosa zużywa go całkowicie w dobę lub krócej. Co więcej, gdy się uwzględni fakt, że jeden jednorazowy e-papieros odpowiada trzem paczkom tradycyjnych papierosów, pojawia się poważne zaniepokojenie, że niektóre dzieci spożywają ilość nikotyny równą trzem paczkom tradycyjnych papierosów dziennie.

"Biorąc pod uwagę, że polska młodzież dorasta w warunkach silnej presji środowiskowo-szkolnej, wysoce stresujących wymagań i tempa życia, nie dziwi mnie, że dominującym czynnikiem wskazywanym jako powód sięgania po wyroby z nikotyną jest rozładowanie stresu. W prowadzonych działaniach dotyczących reformy psychiatrii dziecięcej koniecznie należy uwzględnić temat uzależnień wynikających właśnie z obciążania psychicznego młodych ludzi" – dodaje.

Oceń treść:

Average: 7 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Bad trip
  • Marihuana

To moja przyjaciółka od wielu lat, myślałam, że znamy się dobrze...Samotna noc w pokoju, w łóżku, od lat to mój rytuał

Myślałam, że znamy się dobrze. Już kilkanaście dobrych lat razem idziemy przez życie. Choć czasem potrafiła ranić, wiedziałam jak sobie z tym radzić. Nie miałam jej tego za złe, zawsze wytykała błędy, czasem w bolesny sposób, ale pomagała mi zmienić życie na lepsze. Otworzyła mi oczy na wiele spraw...Noc, noce są moje, to namiastka wolności. Mogę pobyć sama ze sobą, zatracić się w sobie, pomyśleć. Jestem introwertykiem, wiec czerpie energię z samotności. 2 w nocy łóżko, muzyka i tylko Ja.

  • LSD
  • Pierwszy raz

Bardzo pozytywne nastawienie, ze znajomymi, chęć ostrej fazy i zanurzenia się w świecie fantasy. Dzień, jasno i ciepło, ładna pogoda. Wolny dom, mieszkanie w bloku.

Chwile po 11.00 przychodzę do znajomego z myślą, że każdy z naszej piątki będzie zarzucał karton, z czego jedna 660μg, więc mamy nadzieje na udany dzień. Przychodzi kolega i po 13.00 zarzucam półtorej kartonu.

 

13:20

 

Czuje się dziwnie i każdy z nas myśli, że kwachol siada.

 

13:50

 

  • 1P-LSD
  • Pozytywne przeżycie

Nastawienie jak najbardziej pozytywne. Dzień wolny od trosk, cały dla mnie. Piękna, słoneczna pogoda.

Ostatnimi czasy doszły mnie słuchy o microdosingu. Ponieważ chciałem się jakoś odblokować twórczo, to ta koncepcja wydała mi się zachęcająca i postanowiłem wcielić ją w życie. Zmagam się też trochę z lekką aspołecznością i lękami, więc liczyłem również na zerwanie więzów w tej kwestii (oczywiście podejmuję walkę ze swoimi problemami na różnych płaszczyznach, nie tylko karmiąc się pscyhodelikami, więc oczywiście jest to tylko element "terapii"). Cztery dni po tripie przy dawce 125 µg, uwzględniając tolerancję, wycelowałem w około 30 µg. Oto efekty:

  • Amfetamina
  • Pozytywne przeżycie

Nastawienie psychiczne: bardzo pozytywne, już wcześniej miałam na to ochotę. Otoczenie: prawie cały czas w ruchu, także ciężko cokolwiek tu sprecyzować. Okoliczności: nagła możliwość kupna narkotyku. Stan psychiczny: trochę rozstrojony przez ostatnie negatywne doznania z marihuaną. Nastrój: lekkie napięcie, czy aby na pewno wszystko będzie działo się dobrze. Myśli i oczekiwania: oby tylko towarzyszka nie wyleciała z żadną złośliwością, bo jest do nich skłonna.

„Chwile, które opiszę nie posiadały żadnych odczuć na kształt strachu, on choć

obok obrazowany w innych osobach, ich słowach nie mógł przejść do mojej duszy.”

Nie bez powodu taki tytuł nadaję memu trip raportowi, chcę by już w pierwszych słowach

zwrócono  uwagę na głównie zapamiętaną we mnie wtedy nadzwyczajność.

 

Żadna czysta wyobraźnia nie jest w stanie pojąć, wyimaginować sobie tego tak,

by zrozumieć tę formę błogostanu, która wywołana jest właśnie narkotykami.

 

randomness