"Donald Trump" najpopularniejszym kryptonimem metamfetaminy - narkotykowy język USA zdekodowany

Dość ciekawe wyniki metodologicznie może mało przekonującego, ale mimo wszystko coś niecoś naświetlającego badania przeprowadzonego przez amerykańskie Addictions.com, przynajmniej dla kilku ciekawostek warto rzucić okiem!

Tagi

Źródło

Addictions.com

Tłumaczenie

pokolenie Ł.K.

Odsłony

3299
Zastanawialiście się kiedykolwiek, co właściwie próbuje ktoś sprzedać na Craigslist jako „parTy” i co konkretnie oznacza tu wielkie T, albo jaki jest cel korzystania na Instagramie z hashtagu #mephedrone? i co z niektórymi osobliwymi emotikonami w aplikacjach randkowych?

Okazuje się, że nie ma tu miejsca na przypadek. Są to kryptonimy lub symbole, stosowane przez osoby chcące kupić lub sprzedać w Internecie narkotyki. Choć może wydawać się szalone — i nielegalne – nie zmienia to faktu, że ma to miejsce.

Od Redakcji [H]: prosimy wziąć pod uwagę, że tekst pochodzi z amerykańskiej strony poświęconej profilaktyce i zwalczaniu uzależnień, stąd ton wypowiedzi. W tłumaczeniu pominęliśmy niektóre akapity o charakterze czysto perswazyjnym.

Aby zrozumieć słownictwo używane dziś w odniesieniu do narkotyków oraz określić jak powszechne jest ono w narkotykowych społecznościach, przeprowadziliśmy sondaż wśród ponad 2000 osób, dobranych ze względu na ich wgląd w świat tego rodzaju podziemnych trendów. Jesteście ciekawi, jaki nielegalny narkotyk może kryć się pod kryptonimem „Donald Trump” ? Cóż, czytajcie dalej.

Odsetek przypadków w poszczególnych grupach wiekowych, gdy diler omawia sprzedaży narkotyków z powodu nieużywania odpowiedniej terminologii

Ewolucja sceny narkotykowej

Według National Institute on Drug Abuse (NIH) więcej niż co dziesiąta osoba w wieku od 18 do 25 lat próbowała w życiu narkotyków takich jak kokaina i ecstasy (MDMA). Ponad dwa razy tyle osób przyznaje się do stosowania halucynogenów, takich jak LSD czy meskalina.

Choć nadużywanie narkotyków może być powszechniejsze wśród osób w tym przedziale wiekowym, niż u młodszych bądź starszych, NIH podkreśla, że nowe trendy w stosowaniu dostępnych substancji oraz w tym, jak ludzie o nich rozmawiają, mogą pojawiać się bardzo szybko.

Ponad jedna trzecia uczestników naszego sondażu w wieku od 18 do 29 lat powiedziała nam, że zdarzyło się, że odmówiono im sprzedaży narkotyków, bo nie używali w odniesieniu do nich właściwych kryptonimów. Podobnie jak pracownicy sieci fast food, którzy wymagali używania wyrażenia „extra chrupiące frytki” jako hasła oznaczającego chęć zakupu nielegalnych substancji, dilerzy mogą czasami starać się maskować swoje działania przez posługiwanie się kryptonimami.

Wśród starszych respondentów zobowiązanie do korzystania ze slangowej terminologii w celu zakupu narkotyków było mniej prawdopodobne. Nieco ponad jedna czwarta respondentów w wieku od 30 do 39 lat zadeklarowała, że odmówiono im narkotyków z powodu nieużywania przez nich właściwych potocznych określeń, podczas gdy dla respondentów w wieku od 40 do 49 lat i od 50 do 59 lat wskaźnik ten wynosił 14 procent lub mniej.

Odsetki przypadków, gdy diler omawia sprzedaży narkotyków z powodu nieużywania odpowiedniej terminologii, pogrupowane wg narkotyków, które dana osoba chciała nabyć

Gdy słowo znaczy więcej, niż mówi jego definicja

Ponad dwie trzecie badanych powiedziało nam, że zdarzyła im się odmowa sprzedaży heroiny lub kokainy, ponieważ przed przystąpieniem do transakcji inie używali właściwej terminologii.

Z punktu widzenia niektórych dystrybutorów słowa kodowe nie muszą być nadmiernie niezrozumiałe lub szczególnie wyrafinowane, mogą być natomiast sposobem uniknięcia kłopotów z prawem, gdy rozmowa — zwłaszcza prowadzona online lub przez telefon — zostanie przechwycona przez organy ścigania. Oczywiste jest zarazem, że wiele z tych słów kodowych może dać odwrotny efekt, co zależy od tego, jak bardzo rozpoznawalne jest dane określenie.

Zarówno heroina, jak i crack, zidentyfikowane są jako substancje silnie uzależniające, aktualnie toczy się w USA walka z epidemią opioidów, która za sprawą stosowania środków takich jak heroina kosztuje codziennie życie średnio 78 osób.

Podczas gdy respondenci informowali o [stosunkowo częstych] odmowach sprzedaży opioidów lub metamfetaminy z powodu nieużywania słów kodowych, znacznie mniej osób miało kłopoty tego typu przy zakupie LSD, marihuany, grzybków i ecstasy.

Najpopularniejsze nazwiska celebrytów używane jako kryptonimy nielegalnych substancji

Znane kryptonimy

Polityka jest dziś gorącym tematem. Od waszej miejsca pracy, po social media, możecie nie być w stanie jej uniknąć, nawet jeśli będziecie próbować. Gdy więc następnym razem usłyszycie, że ktoś wspomina Donalda Trumpa, weźcie pod uwagę pewien osobliwy fakt: nazwisko urzędującego prezydenta jest obecnie najpopularniejszym kryptonimem metamfetaminy.

Dla jasności — nie jest on bynajmniej jedynym politykiem, którego nazwisko pojawia się w takim charakterze. Nixon mógł zrezygnować z prezydentury po niesławnej aferze Watergate, ale jego spuścizna żyje do dziś w używaniu jego nazwiska jako popularnego określenia na porcję marihuany. Gdy z kolei usłyszycie imię i nazwisko lider Demokratycznej Mniejszości w Izbie Reprezentantów, Nancy Pelosi, może rzeczywiście chodzić o najnowsze dramatyczne wystąpienie na Wzgórzu Kapitolińskim, ale możliwe też, że właśnie podsłuchaliście kogoś, kto rozmawia dyskretnie o zakupie LSD.

Politycy to nie jedyne gwiazdy, których nazwiska funkcjonują się dziś jako kryptonimy narkotyków — Lady Gaga to popularna nazwa kokainy, a ukochana ikona Nintendo, Mario, dostarcza najbardziej powszechnego, niebędącego zarazem nazbyt oczywistym sposobu odniesienia się do grzybów.

Najpopularniejsze nazwy produktów spożywczych używane jako kryptonimy nielegalnych substancji

Wgryzając się w terminologię

Według 2000 badanych osób, nazwiska celebrytów nie są jedynymi eufemizmami używanymi do komunikowania się w sprawie zakupu nielegalnych narkotyków.

Respondenci powiedzieli nam zatem, że najczęściej stosowanym w odniesieniu do marihuany określeniem kodowym z grupy spożywczych było słowo „pizza” - być może dlatego, że marihuana często sprzedawana jest w częściach uncji, podobnie jak dzieli się na kawałki i podaje pizzę.

...mamy graniczące z pewnością wrażenie, że bynajmniej nie dlatego – Redakcja [h] ;)

Badani poinformowali nas, że heroina powszechnie nazywana jest sosem pomidorowym, ecstasy funkcjonuje jako Cadbury, kokaina zaś jako cukier. Jedynie halucynogenne LSD wydaje się pozbawione spożywczego kryptonimu.

Ukryte znaczenie

Kiedy poprosiliśmy uczestników badania o wskazanie najczęściej używanych słów kodowych — niezależnie od rodzaju narkotyku czy jego klasyfikacji — okazało się, że większość określeń odnosiła się do marihuany.

Te obejmujące m.in. „zielone”, „trawę” i „topy” pospolite wyrażenia odzwierciedlają zwyczajny sposób, w jaki marihuana traktowana jest w kulturze popularnej. W filmach, wypowiedziach celebrytów, a nawet serialach telewizyjnych, marihuana przedstawiana jest w mediach głównego nurtu jako mająca głównie pozytywne działanie, przy minimalnych skutkach ubocznych. Pomimo takiego jej postrzegania, badania naukowe wykazały, że jest to raczej mitem niż rzeczywistością. Marihuana nie tylko wpływa na rozwój poznawczy, ale może również uzależniać i wiązać się z występowaniem objawów psychotycznych.

Inny powszechnie używane słowa kodowe to „Molly” (stosowane do opisania MDMA lub ecstasy), „śnieg”, „tabsy” i „dropsy”. Podobnie jak marihuana, ecstasy zdobyło sławę jako narkotyk imprezowy, okazuje się jednak, że w wielu przypadkach jest fałszowana lub zastępowane różnymi niezidentyfikowanymi, często śmiertelnie niebezpiecznymi substancjami.

Najpopularniejsze kryptonimy i potoczne określenia wszystkich narkotyków

Płynny charakter świata narkotyków

Świat nielegalnych narkotyków stale się zmienia. W momencie, gdy pomyślisz, że można zrozumieć prawdziwy wpływ tych substancji na otaczającą Cię społeczność, ewoluuje, lub staje się trudniejszy do penetrowania mi.in., za sprawą stosowania niecodziennych określeń lub nawet typowych kryptonimów. Nasze badania wykazały, że podczas gdy powszechnie używane słowa kodowe używane do opisania narkotyków takich jak marihuana wyglądały dokładnie tak, jak można by się tego spodziewać, inne były o wiele trudniejsze do rozszyfrowania.

Metodologia

Przeprowadziliśmy ankietę wśród 2000 Amerykanów, aby dowiedzieć się jakich słów kodowych używają przy okazji rozmów o narkotykach i ich kupowania. Odpowiedzi przeanalizowaliśmy w zależności od wieku i konkretnych rodzajów nabywanych narkotyków, a następnie ręcznie wydobyliśmy wszystkie odpowiedzi zawierające nazwiska gwiazd lub produktów spożywczych, gdyż były to dwie najczęściej występujące kategorie.

Oceń treść:

Average: 8.7 (7 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana
  • Marihuana
  • Pierwszy raz

Dobre nastawienie, brak jakiegokolwiek stresu przed próbą. Spotkanie przebiegało u kolegi w mieszkaniu niedaleko szkoły, gdzie bywaliśmy po lekcjach. Spotkaliśmy się naszą paczką z gimnazjum, żeby zajarać.

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że jestem informatykiem i nie mam duszy pisarza, ale podzielę się z wami przeżyciami z mojego pierwszego spotkania z Marry Jane. Całe zajście miało miejsce w gimnazjum, alę było to na tyle przełomowe, że pamiętam wszystko, jakby to było wczoraj. Jako introwertyk z paroma kolegami na krzyż nigdy nie ciągnęło mnie na imprezy i większość czasu spędzałem w domu. Zanim zapaliłem pierwszego skręta, raz w życiu miałem alkohol ustach. Od zawsze do wszystkiego w moim życiu podchodziłem od naukowej strony.

  • Etanol (alkohol)
  • Marihuana
  • Tripraport

Ciepły czerwcowy dzień, grupka znajomych, obce miasteczko

Na wstępie powiem, że nie był to mój pierwszy raz. Paliłam THC niejednokrotnie, często po przyjęciu z moim organizmem nie dzieje się absolutnie nic, czasem mam głupawkę lub substancja delikatnie mnie zmula. Nic specjalnego. To jednak był na tyle interesujący trip, iż postanowiłam go spisać. Czas określony jest bardzo ogólnie.

* * *

Był to słoneczny dzień czerwca. Półmetek wakacji - okresu imprez i wypadów ze znajomymi. Wraz z dobrymi kolegami wybrałam się pociągiem na darmowy koncert do miejscowości niedaleko miasta, w którym mieszkam.

  • Amfetamina
  • Dekstrometorfan
  • Kodeina
  • Marihuana
  • Metkatynon (Efedron)
  • Uzależnienie

Historia mojego uzależnienia. S&S to życiowe wzloty i upadki...

W pogoni za fazą

  • Dekstrometorfan
  • Metoksetamina
  • Tripraport

Sam w pustym domu, własny pokój. Pełen komfort psychiczny

 

Słowem wstepu

Dość już dawno nie udało mi się naćpać dysocjantami. Lubię tą grupę narkotyków, ale ostatnimi czasy potrzebuję do pełnego zdysocjowania się dobrych warunków. Warunki w końcu się znalazły, znalazła się i paczka acodinu. Zazwyczaj wsuwam sobie 2, ale tym razem postanowiłem uskutecznić wzmacnianie dysocjantu dysocjantem. Testowałem już ten miks, jednak w zbyt dużych dawkach - totalna amnezja. Miałem nadzieję, żetym razem stosunek faza/pamięć będzie nieco lepszy.