Co wykrył narkotykowy tester w dopalaczach

Pochodną amfetaminy wykrył tester narkotykowy w dopalaczach podczas policyjnej kontroli sklepu w Zakopanem. Sprzedaż tego środka jest w Polsce zabroniona. - To może być przełom w walce z dopalaczami - mówią specjaliści.

syncro

Kategorie

Źródło

Gazeta Wyborcza Kraków
Dominika Maciejasz, Dominika Wantuch

Odsłony

5840

Pochodną amfetaminy wykrył tester narkotykowy w dopalaczach podczas policyjnej kontroli sklepu w Zakopanem. Sprzedaż tego środka jest w Polsce zabroniona. - To może być przełom w walce z dopalaczami - mówią specjaliści.

W środę zakopiańska policja wylegitymowała mężczyznę. Funkcjonariusze znaleźli przy nim dopalacz, którego zawartość zbadali testerem narkotykowym. To plastikowy woreczek, do którego wsypuje się środek, a zawarta w nim ampułka zabarwia się na odpowiedni kolor.

Test wykazał w substancji zawartość środka 2 C-B - substancji halucynogennej i psychodelicznej. Środek ten zaburza percepcję i orientację, intensyfikuje bodźce. Na jej bazie otrzymuje się m.in. amfetaminę, metamfetaminę i ecstasy. W Polsce jego rozprowadzanie jest zakazane.

- 2 C-B to pochodna fenyloetyloaminy, która jest podstawą struktury jednej z grup substancji psychoaktywnych. Jest to narkotyk zaliczany do halucynogennych - wyjaśnia Roman Stanaszek z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie.

- Jego działanie można porównać do działania pośredniego pomiędzy tabletkami ecstasy i LSD (bardzo mocnego środka halucynogennego), a w mniejszych ilościach działa pobudzająco - jak amfetamina. Kiedy jego sprzedaż była jeszcze legalna, w Niemczech w latach 70. był sprzedawany jako afrodyzjak.

Po otrzymaniu takiego wyniku policja wystąpiła do prokuratury o wydanie postanowienia o przeszukaniu sklepu z dopalaczami, gdzie zatrzymany mężczyzna miał kupić towar. Prokuratura zgodziła się na przeszukanie, policjanci zbadali testerem środki oferowane do sprzedaży.

- W dwóch z nich wykryto substancję 2 C-B, znajdującą się na liście zakazanych. Zabezpieczyliśmy całą dostawę obu środków, teraz ich zawartość zostanie zbadana w laboratorium. Jeżeli te wyniki się potwierdzą, przedstawimy zarzut handlu środkami odurzającymi właścicielowi sklepu - mówi naczelnik wydziału kryminalnego KPP w Zakopanem Kazimierz Pietruch.

Do tej pory nikomu nie udało się skutecznie wyeliminować dopalaczy z polskiego rynku. Zwalczanie dopalaczowego biznesu polega na wpisywaniu kolejnych substancji na listę specyfików zakazanych. Jednak pomysłowość producentów "produktów kolekcjonerskich" wyprzedza tych, którzy je analizują. Dlatego nim substancje znajdą się na liście produktów zabronionych, na rynku pojawiają się już ich zamienniki - niejednokrotnie mocniejsze i bardziej niebezpieczne.

Odkrycie zakopiańskich policjantów daje nadzieję na przełom w tej nierównej walce.

- 2 C-B jest substancją zakazaną, więc jeśli ktoś wprowadza ją do obrotu, to zwyczajnie łamie prawo i można go oskarżyć o rozprowadzania substancji zakazanych. Jest to zwykły diler - mówi Michał Kidawa z Krajowego Biura Przeciwdziałania Narkomanii.

- Mamy do czynienia z konkretną substancją i z konkretną sprawą. Jeśli badania laboratoryjne potwierdzą obecność tych substancji, to jest to podstawą do przeszukania sklepów w całej Polsce i sprawdzenia, czy nie znajdują się one w innych dopalaczach. Należy też sprawdzić, czy nie ma większej ilości substancji zakazanych w dopalaczach.

Komenda główna nie chce na razie komentować sprawy. - Jeżeli okaże się, że w takim czy innym produkcie są substancje zakazane, będziemy podejmować dalsze działania - ucina Krzysztof Hajdas z KGP. W podobnych sytuacjach zazwyczaj funkcjonariusze informują jednostki policji w kraju, że taki przypadek miał miejsce. Nie jest jednak pewne, że pozostałe środki o tej samej nazwie będą miały taki sam skład jak te wysłane do laboratorium przez zakopiańską policję.

Oceń treść:

Average: 9 (1 vote)

Komentarze

Anonim (niezweryfikowany)
<p>takie zajebiste wnioski wyciagaja ze WSTEPNEGO BADANIA ktory wykrywa jedynie POCHODNE pewnych substancji, ale coz wyborcza jak widac zrobi wszystko byle wywolac choc zalazek sensacji i dokopac dopalaczom, ja wprost kurwa uwielbiam tego typu propagandy</p><p>&nbsp;</p><p>te zjebane psie testy moga sobie kurwy wsadzic w dupe, kiedys zlapali mnie z pewna "mieszanka ziolowa" swiezo kupiona w dopalaczach, zrobili ten swoj zajebisty test (bo te malomiasteczkowe kurwy nawet nie wiedzialy co to sa dopalacze - nie potrafily rozroznic ich od ziola) - i co? wyszlo, ze mieszanka zawiera THC! pies zaznaczal ze to tylko wstepne badanie nastepnie wyslali towar na dokladniejsze badania, po 3 miesiacach dostaje list - sprawe umozono bez podania przyczyny - jednak nie bylo to THC a tym kretynom wstyd bylo przyznac swoja pomylke, no chyba ze nigdy nie podaja przyczyny umozenia sprawy BRAWO PSIARNIO BRAWO</p><p><br><br>"<strong>2C-B</strong> - substancji halucynogennej i psychodelicznej. Środek ten zaburza percepcję i orientację, intensyfikuje bodźce. Na jej bazie otrzymuje się m.in. amfetaminę, metamfetaminę i ecstasy." - nie no kurwa genialne, fete czy mdma otrzymuje sie z 2c-b jescze raz BRAWO</p><div><div style="overflow: hidden; color: rgb(0, 0, 0); background-color: transparent; text-align: left; text-decoration: none; border: medium none;"><span><br><a style="color: rgb(0, 51, 153);" href="100408#comment-form#ixzz117q3BaSO"></a></span></div></div>
MattZne (niezweryfikowany)
<p>W których proszkach wykryto te substancje?</p><p>W Zakopanem nie ma już CokaLoka i Plutona, te wzięli ;)</p>
Keep Fit Trail (niezweryfikowany)
<p>co to ma być za "przełom" odnośnie walki z dopalaczami o którym napisano? jeśli poniżej jest info, że na miejscu jednych substancji pojawią drugie po zakazaniu tych pierwszych?</p>
Piso-sracz (niezweryfikowany)
brawo nieukowi i debilowi który te fantazje napisał,a testy z ampułką psy niech wsadzają sobie w dupska.2C-B? Chyba psiego chuja w tej ampułce zamoczyli.
Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan
  • Pozytywne przeżycie

nastawienie – wieczny optymista, miejsce – dom w małej pięknie położonej miejscowości.

Spotkałem na mieście kumpla. Pokazał mi z uśmiechem na twarzy swoje zakupy, w reklamówce znajdowała się paczka aco i 2 saszetki proszku do mycia cipek. Przypomniał mi się mój pierwszy i w tan czas jedyny, bardzo mocny trip po aco. Wyrzuciło mnie wtedy w kosmos a ciało rozpadło się w nicości, nawet myśli momentami rozpływały się i przestawały istnieć, byłem przez jakiś czas na 4 plateau.  Znając potencjał niewinnego leku na kaszel postanowiłem to powtórzyć, tym razem zmniejszając dawkę.

  • Metylon

# Set & Setting - polana, słoneczna pogoda, bardzo pozytywne nastawienie i humor

# Możliwie dokładne dawkowanie - 2 razy po 500mg metylonu oralnie. Waga: 75kg, wzrost: 174cm

# Wiek i doświadczenie - 18 lat. Metylon pierwszy raz. Poza tym: mefedron, MDPV, marihuana, kofeina

Chciałbym krótko opisać moją pierwszą przygodę z metylonem.

Piękny, słoneczny dzień, siadam na polance i zawijam pierwszą bombkę. Z grama metylonu odmierzam pół i zawijam w husteczkę.

9:20 - pierwsza bombka 500mg oralnie.

  • alfa-PVP
  • Ketony

Różnie.

Uwaga! Od dnia 1 lipca 2015 roku substancja w Polsce NIELEGALNA.

 

Kolejną z opisywanych przeze mnie substancji będzie α-Pirolidynopentiofenon, znany również jako a-Pirolidynowalerofenon, a także (RS)-1-fenyl-2-(1-pirolidyno)-1-pentanon.

  • Marihuana
  • Metkatynon (Efedron)
  • Metkatynon (Efedron)
  • Retrospekcja

Miałem nigdy nie spróbować metkatu, ale nastąpił nieoczekiwany zwrot akcji w moim życiu - spróbowałem metkatu. Pierwszy raz był niezły. Naprawdę ciekawy. Jako, że zapomniałem o kupnie strzykawek, to wypiłem błotko i śmiało do przodu (gratulacje za tytuł debila roku oczekują na posypanie). Po chwilowym ataku paniki, że zaraz będzie dzwonione po karetkę, wjechał nagły chill i ciekawa stymulacja. Pamiętam, że czułem się po prostu DOBRZE. Trochę wyjebany, trochę pobudzony, czułem ciepło w stopach i przyjemność chodzenia w samych skarpetkach po podłodze. Nagle zachciało mi się ROBIĆ.

randomness