Co wykrył narkotykowy tester w dopalaczach

Pochodną amfetaminy wykrył tester narkotykowy w dopalaczach podczas policyjnej kontroli sklepu w Zakopanem. Sprzedaż tego środka jest w Polsce zabroniona. - To może być przełom w walce z dopalaczami - mówią specjaliści.

syncro

Kategorie

Źródło

Gazeta Wyborcza Kraków
Dominika Maciejasz, Dominika Wantuch

Odsłony

5803

Pochodną amfetaminy wykrył tester narkotykowy w dopalaczach podczas policyjnej kontroli sklepu w Zakopanem. Sprzedaż tego środka jest w Polsce zabroniona. - To może być przełom w walce z dopalaczami - mówią specjaliści.

W środę zakopiańska policja wylegitymowała mężczyznę. Funkcjonariusze znaleźli przy nim dopalacz, którego zawartość zbadali testerem narkotykowym. To plastikowy woreczek, do którego wsypuje się środek, a zawarta w nim ampułka zabarwia się na odpowiedni kolor.

Test wykazał w substancji zawartość środka 2 C-B - substancji halucynogennej i psychodelicznej. Środek ten zaburza percepcję i orientację, intensyfikuje bodźce. Na jej bazie otrzymuje się m.in. amfetaminę, metamfetaminę i ecstasy. W Polsce jego rozprowadzanie jest zakazane.

- 2 C-B to pochodna fenyloetyloaminy, która jest podstawą struktury jednej z grup substancji psychoaktywnych. Jest to narkotyk zaliczany do halucynogennych - wyjaśnia Roman Stanaszek z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie.

- Jego działanie można porównać do działania pośredniego pomiędzy tabletkami ecstasy i LSD (bardzo mocnego środka halucynogennego), a w mniejszych ilościach działa pobudzająco - jak amfetamina. Kiedy jego sprzedaż była jeszcze legalna, w Niemczech w latach 70. był sprzedawany jako afrodyzjak.

Po otrzymaniu takiego wyniku policja wystąpiła do prokuratury o wydanie postanowienia o przeszukaniu sklepu z dopalaczami, gdzie zatrzymany mężczyzna miał kupić towar. Prokuratura zgodziła się na przeszukanie, policjanci zbadali testerem środki oferowane do sprzedaży.

- W dwóch z nich wykryto substancję 2 C-B, znajdującą się na liście zakazanych. Zabezpieczyliśmy całą dostawę obu środków, teraz ich zawartość zostanie zbadana w laboratorium. Jeżeli te wyniki się potwierdzą, przedstawimy zarzut handlu środkami odurzającymi właścicielowi sklepu - mówi naczelnik wydziału kryminalnego KPP w Zakopanem Kazimierz Pietruch.

Do tej pory nikomu nie udało się skutecznie wyeliminować dopalaczy z polskiego rynku. Zwalczanie dopalaczowego biznesu polega na wpisywaniu kolejnych substancji na listę specyfików zakazanych. Jednak pomysłowość producentów "produktów kolekcjonerskich" wyprzedza tych, którzy je analizują. Dlatego nim substancje znajdą się na liście produktów zabronionych, na rynku pojawiają się już ich zamienniki - niejednokrotnie mocniejsze i bardziej niebezpieczne.

Odkrycie zakopiańskich policjantów daje nadzieję na przełom w tej nierównej walce.

- 2 C-B jest substancją zakazaną, więc jeśli ktoś wprowadza ją do obrotu, to zwyczajnie łamie prawo i można go oskarżyć o rozprowadzania substancji zakazanych. Jest to zwykły diler - mówi Michał Kidawa z Krajowego Biura Przeciwdziałania Narkomanii.

- Mamy do czynienia z konkretną substancją i z konkretną sprawą. Jeśli badania laboratoryjne potwierdzą obecność tych substancji, to jest to podstawą do przeszukania sklepów w całej Polsce i sprawdzenia, czy nie znajdują się one w innych dopalaczach. Należy też sprawdzić, czy nie ma większej ilości substancji zakazanych w dopalaczach.

Komenda główna nie chce na razie komentować sprawy. - Jeżeli okaże się, że w takim czy innym produkcie są substancje zakazane, będziemy podejmować dalsze działania - ucina Krzysztof Hajdas z KGP. W podobnych sytuacjach zazwyczaj funkcjonariusze informują jednostki policji w kraju, że taki przypadek miał miejsce. Nie jest jednak pewne, że pozostałe środki o tej samej nazwie będą miały taki sam skład jak te wysłane do laboratorium przez zakopiańską policję.

Oceń treść:

Average: 9 (1 vote)

Komentarze

Anonim (niezweryfikowany)
<p>takie zajebiste wnioski wyciagaja ze WSTEPNEGO BADANIA ktory wykrywa jedynie POCHODNE pewnych substancji, ale coz wyborcza jak widac zrobi wszystko byle wywolac choc zalazek sensacji i dokopac dopalaczom, ja wprost kurwa uwielbiam tego typu propagandy</p><p>&nbsp;</p><p>te zjebane psie testy moga sobie kurwy wsadzic w dupe, kiedys zlapali mnie z pewna "mieszanka ziolowa" swiezo kupiona w dopalaczach, zrobili ten swoj zajebisty test (bo te malomiasteczkowe kurwy nawet nie wiedzialy co to sa dopalacze - nie potrafily rozroznic ich od ziola) - i co? wyszlo, ze mieszanka zawiera THC! pies zaznaczal ze to tylko wstepne badanie nastepnie wyslali towar na dokladniejsze badania, po 3 miesiacach dostaje list - sprawe umozono bez podania przyczyny - jednak nie bylo to THC a tym kretynom wstyd bylo przyznac swoja pomylke, no chyba ze nigdy nie podaja przyczyny umozenia sprawy BRAWO PSIARNIO BRAWO</p><p><br><br>"<strong>2C-B</strong> - substancji halucynogennej i psychodelicznej. Środek ten zaburza percepcję i orientację, intensyfikuje bodźce. Na jej bazie otrzymuje się m.in. amfetaminę, metamfetaminę i ecstasy." - nie no kurwa genialne, fete czy mdma otrzymuje sie z 2c-b jescze raz BRAWO</p><div><div style="overflow: hidden; color: rgb(0, 0, 0); background-color: transparent; text-align: left; text-decoration: none; border: medium none;"><span><br><a style="color: rgb(0, 51, 153);" href="100408#comment-form#ixzz117q3BaSO"></a></span></div></div>
MattZne (niezweryfikowany)
<p>W których proszkach wykryto te substancje?</p><p>W Zakopanem nie ma już CokaLoka i Plutona, te wzięli ;)</p>
Keep Fit Trail (niezweryfikowany)
<p>co to ma być za "przełom" odnośnie walki z dopalaczami o którym napisano? jeśli poniżej jest info, że na miejscu jednych substancji pojawią drugie po zakazaniu tych pierwszych?</p>
Piso-sracz (niezweryfikowany)
brawo nieukowi i debilowi który te fantazje napisał,a testy z ampułką psy niech wsadzają sobie w dupska.2C-B? Chyba psiego chuja w tej ampułce zamoczyli.
Zajawki z NeuroGroove
 • Benzydamina
 • Marihuana

Set & Setting: Środa wieczór, przechadzka po mieście, park, moje cztery ściany.

Dawkowanie: 1g Haszu, 2g Benzydaminy (Tantum Rosa). Lat 19, wzrost 178 cm, waga ok 65kg.

Pomysł ten siedział już w mojej głowie jakiś czas. Był wtorek, wieczór był przyjemny.

Siedziałem w piwnicy paląc trawę, i do głowy przyszedł mi pomysł z benzydaminą...

Jak pomyślałem tak tez zrobiłem jak było to tylko możliwe.

 • 25I-NBOMe
 • Bad trip
 • Etanol (alkohol)
 • Marihuana

Sylwester, działka, noc, bliscy znajomi. Nastawienie świetne - każdy liczył na kolorową noc sylwestrową, wśród bliskich osób.

To był koniec 2017 roku. Plany na tego skurwiałego sylwestra rysowały się już pół roku wcześniej - miało być legitne elesde, szampan i blanty podczas podziwiania fajerwerków i przebywania w grupie najlepszych z najlepszych. Osoba, która organizowała cały materiał to jebany kłamca i bajkopisarz, zamiast cudownego, bezpiecznego kwacha, zaserwował nam pierdolone nBomby. W bibie brało udział tylko 5 osób wraz ze mną - dwie dupy i trzech typów lubiących przypierdolić w melanż.

Czas start!

 • LSD-25
 • Marihuana
 • MDMA
 • MDMA (Ecstasy)
 • Tripraport

Błękitne pigułki szkotów nie zawiodły.  Pierwsza uderzyła standardowo po upływie godziny bez trzydziestu minut.  Euforia rozpływała się po naszych ciałach. Świat nabrał przyjemnego kontrastu, intensywniejsze kolory są atutem w pokrytej ciemnością przestrzeni klubu.  Dobrze mi.

 • Ketamina
 • LSD
 • Przeżycie mistyczne

Trip spędzony we własnym pokoju. Zdecydowane wątpliwości, czy to dobry pomysł (bardziej chodzi o późniejsze konsekwencje, niż samą podróż), za to psychicznie gotowy na wszystko.

Ze względu na możliwe problemy z porcjowaniem i jednak mniej korzystny setting, spowodowany obecnością jednego z domowników, zdecydowałem się na zmniejszenie dawki do 360 ug LSD + 80 mg ketaminy. Byłem świadomy, że to tragiczny pomysł i jeszcze 2 godziny przed tripem nie byłem pewny czy to zrobię, ale stwierdziłem, że chuj nie ma odwrotu, jestem gotowy na wszystko. Zaznaczam, że mam doświadczenie z używkami na poziomie 480 ug LSD, czy miks 180 ug LSD + 100 mg MDMA + 10 mg 2cb, ale nawet nie ma sensu tego porównywać do poprzednich przygód.