Rosjanie zapijają się na śmierć wodą kolońską

Prawie połowa zgonów mężczyzn w wieku produkcyjnym w Rosji spowodowana jest nadużywaniem alkoholu, wynika z najnowszych badań medycznych. Pokazują one, że Rosjanie umierają w zastraszającej liczbie nie tylko dlatego, że piją dużo wódki, lecz dlatego, że oprócz wódki konsumują również inne wyroby zawierające alkohol, takie jak woda kolońska, środki odkażające oraz nalewki lecznicze.

a.

Kategorie

Źródło

Gazeta.pl

Odsłony

4803

Prawie połowa zgonów mężczyzn w wieku produkcyjnym w Rosji spowodowana jest nadużywaniem alkoholu, wynika z najnowszych badań medycznych. Pokazują one, że Rosjanie umierają w zastraszającej liczbie nie tylko dlatego, że piją dużo wódki, lecz dlatego, że oprócz wódki konsumują również inne wyroby zawierające alkohol, takie jak woda kolońska, środki odkażające oraz nalewki lecznicze. W niektórych z nich stężenie alkoholu wynosi 95% vol., co oznacza 100% czystego etanolu.

Sawilej Własow, lat 35: "Zacząłem pić, kiedy miałem 14 lat. Byłem nieśmiałym nastolatkiem, ale po nocy spędzonej na piciu stawałem się bardziej towarzyski. Zdobyłem w ten sposób nowe przezwisko, nowych przyjaciół i nawet dziewczynę. Zacząłem dużo pić po opuszczeniu rosyjskiej armii w wieku 25 lat. Był to 1992 rok. Za każdym razem, gdy wypiłem kroplę alkoholu, nie mogłem przestać pić. Byłem bezradny. Miałem w życiu tylko jedną misję: znaleźć alkohol. To był mój jedyny cel. Piłem do chwili, kiedy nie mogłem się już utrzymać na nogach. Pieniądze otrzymywałem od krewnych. Zwykle piłem przez dwa, trzy dni - bez przerwy. Po czym traciłem przytomność i leżałem przez tydzień. Po tygodniu zaczynałem znowu pić. Trwało to kilka lat. Szukałem pieniędzy, kradłem, pożyczałem lub dostawałem od innych pijących. Piłem głównie bardzo tanią wódkę. Łatwo ją dostać w Rosji, smakuje jak spirytus przemysłowy. Raz się podpaliłem i prawie zginąłem. Obudziłem się i nie wiedziałem, gdzie jestem i jak się tam dostałem. Innym razem prawie wypadłem z okna mojego moskiewskiego mieszkania. Nie miałem dziewczyny. Piłem samotnie w domu i oglądałem telewizję. Moja rodzina uznała mnie za wariata. Czekali, aż zupełnie oszaleję i będą mogli umieścić mnie w szpitalu. Mój cały świat stanął na głowie. Zacząłem oceniać ludzi wyłącznie według kryterium alkoholu - czy był to ktoś, z kim mogłem wypić setkę. Za namową mojego ojca poszedłem na spotkanie Anonimowych Alkoholików. Ale tylko jeden raz. Po tym piłem dalej, przez następne dwa lata. W końcu zabrakło mi towarzystwa do picia i przestałem. Nie piję od 8 lat. Nie do końca wiem, dlaczego alkoholizm jest w Rosji takim problemem. Alkoholicy są także w innych miejscach. Ale tak naprawdę jest to choroba duszy. Mężczyźni i kobiety w Rosji piją, ponieważ nie mają żadnych duchowych celów. Nie mają po co żyć. W najczarniejszych chwilach cała moja egzystencja sprowadzała się do zdobycia alkoholu. Tylko tyle. Była to niekończąca się walka. Tamte lata pamiętam jak przez mgłę".

Raport z Rosji: 15 litrów alkoholu na osobę Aby określić skutki spożywania alkoholu w Rosji, międzynarodowa grupa naukowców objęła badaniami wybrane miasto na Uralu. Zdecydowano się na Iżewsk, ponieważ jest to typowo przemysłowe miasto, gdzie życie toczy się tak samo jak w wielu innych miejscowościach w Rosji, a wskaźnik zgonów odpowiada rosyjskiej średniej. U podstaw prac leżało pytanie, dlaczego prognozowana długość życia w Rosji jest tak niska: w 2004 r. wynosiła 59 lat dla mężczyzn i 72 lata dla kobiet. Z powodu niskiej średniej długości życia oraz niskiego przyrostu naturalnego, liczba ludności w Rosji rocznie spada o 700 tys. Alkohol zawsze w istotny sposób przyczyniał się do zgonów i chorób w Rosji, co najlepiej odzwierciedla wskaźnik śmiertelności, powiązany ze zmianami stylu życia oraz sytuacji politycznej, twierdzi raport z badań, opublikowany w czasopiśmie medycznym "Lancet". "

Kampania antyalkoholowa prowadzona przez prezydenta Gorbaczowa w połowie lat 80. spowodowała natychmiastowy wzrost średniej długości życia, podczas gdy początek lat 90. naznaczony był rosnącą śmiertelnością w wyniku zwiększonego spożycia alkoholu w okresie transformacji po upadku komunizmu. Liczba zgonów w wyniku chorób spowodowanych przez alkohol, takich jak ostre zatrucie alkoholowe oraz marskość wątroby, wykazywała największe wahania, a podobne tendencje można było zaobserwować w przypadku innych przyczyn zgonu, potencjalnie związanych ze spożyciem alkoholu". Badania opublikowane w ubiegłym roku wskazują, że Rosjanie oraz mieszkańcy byłych republik radzieckich piją więcej, niż ktokolwiek na świecie - szacunkowo 15,2 litry czystego alkoholu rocznie na każdego mieszkańca powyżej 15 roku życia. Co więcej, spożywają alkohol w sposób bardziej nieodpowiedzialny i mają skłonność do tak zwanych "zapoi", czyli ciągów alkoholowych, które oznaczają dwa lub więcej dni ciągłego picia bez trzeźwienia. David Leon z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej wraz ze swoimi współpracownikami przeanalizował dokumentację medyczną oraz przeprowadził wywiad z rodzinami 1750 mężczyzn, którzy zmarli w Iżewsku w latach 2003-2005. Mężczyzn tych porównano z 1750 innymi, nadal żyjącymi. Naukowcy ustalili, że prawdopodobieństwo przedwczesnego zgonu wśród mężczyzn z problemem alkoholowym oraz tych, którzy pili alkohol nieprzeznaczony do konsumpcji, było sześciokrotnie większe niż wśród tych bez problemu z piciem. Zagrożenie przedwczesną śmiercią było szczególnie wysokie w przypadku mężczyzn, dla których źródłem alkoholu była woda kolońska i inne nietypowe wyroby - ryzyko ich zgonu wzrastało aż dziewięciokrotnie. Perfumy groźniejsze od wódki Autorzy raportu twierdzą, że mężczyźni, którzy w wyniku nadużywania alkoholu stracili pracę i popadli w ubóstwo, często uciekają się do spożywania produktów gospodarstwa domowego zawierających czysty alkohol. Wśród tych, którzy jeszcze żyli, 47 proc. mężczyzn pijących takie wyroby było bezrobotnych, w porównaniu z 13 proc., którzy pozostali przy spożyciu wódki i piwa.

Ogólnie rzecz ujmując, 43 proc. zgonów mężczyzn w wieku od 25 do 54 lat spowodowanych było przez alkohol. Wynik ten można przypisać całej Rosji, gdyż Iżewsk jest typowym rosyjskim miastem. W 2002 roku szacunkowa liczba zgonów spowodowanych nadużywaniem alkoholu wynosiła 27 proc. Autorzy raportu twierdzą, że uzyskane przez nich wyższe wyniki mogą być skutkiem uwzględnienia w badaniach spożycia wyrobów gospodarstwa domowego z bardzo wysokim stężeniem alkoholu, jak również ciągów alkoholowych. "Prawie połowę wszystkich zgonów wśród mężczyzn w wieku produkcyjnym w typowym rosyjskim mieście można przypisać ryzykownemu spożywaniu alkoholu" - podaje raport. "Nasze analizy pośrednio potwierdzają tezę, że gwałtowne wahania śmiertelności w Rosji na początku lat 90. mogą mieć związek z nieodpowiedzialnym spożywaniem alkoholu, co widać na przykładzie picia alkoholu nie spożywczego".

Inny komentarz wskazuje na fakt, że osoby, dla których źródłem alkoholu są produkty gospodarstwa domowego, często zamieszkują lokale o bardzo niskim standardzie i źle się odżywiają, co również może zwiększać ich zagrożenie przedwczesnym zgonem. Dodaje również, że powszechną praktyką jest spożywanie alkoholu wytworzonego nielegalnie. Kreml doskonale zdaje sobie sprawę z olbrzymiej skali alkoholizmu w Rosji. Ministrowie nazywają go "narodową tragedią". Mimo, że rządy Władimira Putina przypadły na okres spektakularnego rozwoju gospodarczego od 2000 roku, nie udało mu się jak do tej pory przekonać rodaków, by mniej pili. Ostatnio rząd podjął wysiłki na rzecz rozprawienia się z gorzelnikami wytwarzającymi alkohol niezgodnie z przepisami. Federalny urząd skarbowy zawiesił koncesję kilku fabrykom wytwarzającym "alkohol oraz wyroby z alkoholu etylowego", twierdząc, że nie przestrzegali przepisów wymagających informowania o zawartości alkoholu w każdej butelce. Rosyjscy alkoholicy, pijący perfumy, wodę po goleniu oraz tani, lokalnie produkowany alkohol, podejmują ogromne ryzyko. Zimą gazety pełne są historii o pijanych, którzy zamarzli w zaspie lub załamał się pod nimi lód na jeziorze.

Według danych z 2005 r. w Rosji jest około 2.348.567 zarejestrowanych alkoholików, a alkohol stanowi istotny czynnik w 72 proc. morderstw oraz 42 proc. samobójstw. Według Światowej Organizacji Zdrowia Rosja znajduje się wśród państw obciążonych największym problemem alkoholowym.

Oceń treść:

Average: 9.8 (5 votes)

Komentarze

Anonim (niezweryfikowany)
Myślałem że to stereotyp i tak naprawdę w Rosji nie piją tak jak się mówi, ale w Polsce też sobie nikt nie żałuje..
Anonim (niezweryfikowany)
Pijesz i cpasz by znalezc cel albo by zapomniec.
SVD (niezweryfikowany)
Jakoś nie widzę związku między piciem wody kolońskiej a załamywaniem się lodu na jeziorze.
Krytyk (niezweryfikowany)
W artykule jest nastepujące sformułowanie dotyczące pitych płynów: "W niektórych z nich stężenie alkoholu wynosi 95% vol., co oznacza 100% czystego etanolu" Są tylko 2 logicznie możliwe z tego wnioski: 1) Etanol jest czyms innym niz alkohol 2) Autor tekstu walił konia na lekcjach matematyki
Marcysia Warszawa (niezweryfikowany)
Twoi starzy to wymyślili, więc przeczytaj do końca, zapisz na dysku i puść w obieg dalej: Twoi starzy ponosza odpowiedzialność karna za te komentarze skoro nie ponosi ich ten portal/forum/chat/blog. Twoja stara robi Fatality w pierwszej rundzie. Twój stary ma raka . . . wyłowił go w stawie. Twoja stara strzela gole bramkarzem w PESie z połowy. Twój stary przeszedł Tetrisa na jednym żetonie. Twoja stara urodzi kolejne dziecko neostrady. Twój stary zgolił wąsy siekierą. Twoja stara to konfident. Twoja stara opłaca Ci faktury za neostradę, a Ty zamiast się na niej uczyć to czytasz te głupoty o swojej starej. Twoja stara zna moje IP. Twoja stara zabawia się z pogrzebaczem. Twoja stara ogląda Vivę. Twoja stara bierze metanabol na lepsze przyrosty. Twoja stara ma 10.000 ms pingu i LAGuje w Tibii. Twoja stara jest BOOTem i rozsyła SPAM na Gie Gie oraz e-mail. Twoi starzy się naprawdę dobrali. Twoja stara siedzi tak samo jak Ty na niewidocznym statusie w GG (w końcu rodziną jesteście). Twoja stara mówi na internet "narzędzie sztana". Twoja stara ściąga na eMule bez kolejek a na Torrentach ma zawsze po 1000 SEED'ów. Twój stary przeorał Twojej starej dupsko swoim małym chujem już trzeci raz dzisiaj. Twoja stara złapała na melinie AdIDaSa . . . a to syfu najwyższa klasa. Twoi starzy wygrali na raz w kółko i krzyżyk, a miał być remis. Twoja stara ma milion wejść dziennie na fotka.pl i nasza-klasa. Twój stary to nie Twój stary, bo sąsiad Ciebie zrobił. Twój stary przerzuca gnój rękami na polu, bo widłami stara miesza bigos. Twoja stara morduje roztocza i rybiki cukrowe w domu. Twoja stara karmi Ciebie i Twojego starego syfem z Biedronki. Twoja stara znów podsyła mi głupie linki z YouTube - co gorsza daje je na fora internetowe. Twój stary przekręcił licznik high score na kurnik.pl Twoja Stara, Twój Stary i Ty - wyzywacie w internecie wszystkich od frajerów. Twoja stara z Twoim starym dają codziennie przynajmniej pięć głupich komentarzy na onet. Twoj stary poszedł na grzyby i przyniósł wściekliznę do wsi z lasu. Twój stary znowu się najebał w trzy dupy. Twoi starzy mają opisy po angielsku na GG, chociaż polski język jest piękniejszy. Twoi starzy chcą podać mnie do sądu za zniesławienie. Twój stary odetnie Ci neta, że czytasz posty na jego temat. Twój stary ma 635 negatywów na allegro i mu konta nie zablokowali jeszcze. Twój stary jest zbyt sztywny, żeby śmiać się z dowcipów o Twojej starej, a Ty to już jesteś wapniak do potęgi n-tej. Twój stary nie zostanie już prezydentem ani milicjantem. Twój stary zrobił taki rozpierdol w GTA, że gra się zawiesiła i spalił się procesor. Twoja Stara codziennie przegląda allegro, ale kupuje tylko podróbki. Twoja stara jest brzydsza od prezydentowej. Moja stara chce być teraz jak Twoja stara i być tak sławna jak Twój stary. Moja stara wie, że masz pirackiego Windowsa i ściągasz z netu pornosy. Moja stara grała już w Diablo 3. Twoi starzy rozsyłają wirusy i spyware na warezach i p2p. Twój stary to Ron Jeremy, bo Samoobrona zfałszowała testy DNA. Twój stary ćpa syntetyki i pije bimber. Twoja stara oszukuje nawet jak gra w bierki. Twoja stara podlega już pod szatana (???). Twoja stara zamówiła 26 ton węgla i nie było komu wrzucić, więc Twoj stary musiał. Twój stary specjalnie Ci założył internet radiowy i kazał zablokować porty dla admina, żebyś nie mógł grać online. Twój stary będzie głównym bohaterem w Final Fantasy XVII. Twój stary za młodu grał lepiej niż Ronaldinho ale się rozpił i przepił karierę. Twój stary na Skype dodzwonił się do Pentagonu. Twój stary w młodości nie miał kreatyny ani siłowni tak ja Ty i musiał masę na smalcu lub słoninie robić. Twój stary rzucił Twoją starą, bo za dużo o niej już jest napisane w internecie. Twoi starzy przesiadują najwięcej na: http://www.twojstary.info/ i http://twoja-stara.org/ Twoi starzy lub Ty doniesiecie na mnie za tego posta moderatorowi/adminowi i dostanę BAN'a. Twój stary jak siedział w pierdlu (dożywocie) za hackerowanie to więzienny jasnowidz przepowiedział mu Ciebie i Twoją starą - wyszedł po roku za dobre sprawowanie. Twój stary obalił komunę, a potem drugą flaszkę i 4 piwa. Twoja stara dostała naganę, bo SPAM'owała podczas pracy na forach internetowych. Twoi starzy mi podpadli, więc teraz maja za swoje. Mój stary jak był w ORMO to spałował kilka razy Twojego starego. Twój stary był czystej krwi mulatem ale wybielił się jak Michael Jackson. Twój stary znowu przepił wypłatę z cegielni, więc stara będzie musiała dorobić. Twój stary udaje naiwniaka, ale wszystkich w ch.ja robi na około. Twój stary chciał wystąpić w pornusie ale Twoja stara sprzątnęła mu rolę z przed nosa. Twoja stara wali konia, a stary sobie palcówkę strzela. Twoja stara znowu przesoliła kotlety. Twoja stara wyłysiała od tabletek antykoncepcyjnych na głowie ale za to wąsy jej wyrosły i broda oraz włosy na plecach. Twój stary wcale Cię nie spłodził, bo to pedalicho stare, tylko Twój sąsiad. w dresie jedwabnym przez ulice polak niesie do anglika pizze drugi przez okno fastfood'a go widzi sprzatac makdonaldowej podlogi sie wstydzi angol już wzrokiem z niego szydzi ale cóz pozostaje polakowi biednemu gdy w polsce wszczyscy przeniw niemu nawet rodacy z kraju lubego doprowadzaja go do stanu mdlego choroba go ogarania straszna bo na zmywaku praca koszmarna tylko płaca jak na polaka szczodliwa niemowiac oczywiscie o kosztach paliwa ktore ostatnio ostro w polsce podrozalo bo polakow wlasne panstwo wychujalo lepiej sie dzieje w porno branzy polacy wypozyczają polki do angielskich melanzy robi tam taki "polański" na budowie tęski za domem ale tego nie powie tyra tam także za najniższą krajową a Polska stawia tarcze anty rakietową straszne kompleksy ma nasz polaczek bo będzie degradacja - wróci do taczek nie chciał się uczyć więc rzuca worki albo w markecie przenosi korki lubi se popic ten nasz rodaczek bo to byl zawsze mały polaczek nie miał netu, nie czytał książek tylko sterydy i w kanciapie drążek jedzie i syci się emigranckim gnojem myśli by kupić pistolet z jednym nabojem walnąć se po pijaku w pustą łepetynę i zrzucić na kraj ojczysty winę zostawił przyjaciół, zostawił rodzinę wszyscy nie tegą mają przez to minę jako tania siła robocza - wjechał na dowód teraz nasz rodak ma "światowy rodowód" już nie przyznaje się, że jest Polskiem kitra pieniądze i nie liczy się z dobrym smakiem hedonizm i materializm mu tylko przyświeca oraz łatwej kobiety zadarta kieca na naszej-klasie ciągle SPAMuje niedługo mu admin konto zBANuje
Tak tak to ja (niezweryfikowany)
Z tą woda kolońską to ciekawie, nie powiem :)
Zajawki z NeuroGroove
  • Metoksetamina
  • Pozytywne przeżycie

Ciag metoksetaminowoDXMowokodeinowobenzodiazepinowy, nastroj tak dobry, jak dobry mozna miec spedzajac swieta z tesciowa w jednym mieszkaniu. :)

Trip mial miejsce jakis czas temu, podczas swiat w Polsce. Bylismy nieco zmeczeni wycieczka, w dobrych nastrojach, nieco sentymentalnie - byla to nasza ostatnia dawka metoksetaminy z tego sortu. Miala byc to nasza czwarta (?) dawka tego dnia. Zamknelismy sie w malym pokoju, zapalilismy swieczki (raczej w celu praktycznym, niz nastrojowym) i uwazylismy dawke. Iniekcja poszla gladko jak zwykle, nawet to lubie, mam mile skojarzenia zapachowe (przez odkazanie miejsca wkucia perfumami), ktore rzutuja na trip i odruch pawlowa na widok strzykawki.

  • Mefedron
  • Retrospekcja

Kilkumiesięczna "zabawa" z RC

Wyjaśnienie osób i zdarzeń w pierwszej części czyli tu -> https://neurogroove.info/trip/moda-na-mefedron-vol1

 

Dzień po powrocie z urlopu zostałam zwolniona z pracy.

  • MDMA
  • Pozytywne przeżycie

Miłość i zaufanie, chęć przeżycia cudownych chwil bliskości i przygody z uwagi na miejsce w którym wszystko się odbyło. Ulice Zakopanego, Krupówki, zwłaszcza boczna uliczna i teren kościoła leżącego przy dolnym wejściu na deptak. Pub i długa droga na Kalatówki.

 

Intoksykacja

  • Przeżycie mistyczne
  • Szałwia Wieszcza

Dom Nastawienie pozytywne chęć przeżycia w końcu właściwego Szałwiowego tripu.

 

 

WSTĘP