Narkotyki, bitcoiny i redukcja szkód

Za równowartość 50 € w walucie Bitcoin, działająca non-profit instytucja umożliwia każdemu na świecie identyfikację zawartych w przesłanych narkotykach substancji i określenie ich ilości - bez zadawania zbędnych pytań.

Tagi

Źródło

CoinDesk
Grace Caffyn

Tłumaczenie

pokolenie Ł.K.

Odsłony

2812

Do siedziby Energy Control w Barcelonie trafia niepodpisana koperta. Wewnątrz znajdują się ukryte pomiędzy warstwami tektury i taśmy dwie pigułki w kolorze fluoroscencyjnego różu, zakupione na jednym z wielu marketów w stylu eBay działających w tzw. "ciemnej sieci".

Za równowartość 50 € w walucie Bitcoin, działająca non-profit instytucja umożliwia każdemu na świecie identyfikację zawartych w przesłanych narkotykach substancji i określenie ich ilości - bez zadawania zbędnych pytań.

Energy Control zajmuje się przeprowadzaniem analiz narkotyków podczas imprez rave i we własnych labolatoriach od 1998 roku. Ich działający w ciemnej sieci serwis, uruchomiony w kwietniu 2014 roku, opiera się na tym samym założeniu: ograniczenia szkód wśród użytkowników przez dostarczanie im faktów.

Ideę projektu można wywieść od działań lekarza rodzinnego imieniem Fernando Caudevilla, powszechnie znanego jako Dr X. Od swojego pierwszego posta na forum SilkRoad w kwietniu 2013 roku, napisanego sześć miesięcy przed wyłączeniem tego marketu z gry przez FBI, stał się zaufanym źródłem wytycznych dotyczące bezpieczeństwa przyjmowania narkotyków na wielu marketach głębokiej sieci.

Do tego momentu, Energy Control, która jest ponad 90% finansowana przez rząd, oferowała usługi jedynie na obszarze Hiszpanii. Jednak Caudevilla - który pracował dla organizacji od 2000 roku - dostrzegł potencjał zaoferowania usługi kontroli jakości narkotyków w ciemnym internecie – rzecz jasna w wariancie całkowitej anonimowości.

Mireia Ventura, pracująca w Energy Control jako koordynatorka ds. testowania narkotyków, która objęła pieczę nad projektem gdy Caudevilla przeniósł się na inne stanowisko wyjaśnia:

"Chcieliśmy wejść do ciemnej sieci z tego typu strategią, ponieważ naprawdę wierzymy, że jest to niezbędnym korkiem, jeśli chcemy wpłynąc na zmniejszenie ryzyka, na jakie są narażeni jej użytkownicy."

Chociaż istnieją inne projekty redukcji szkód, takie jak Wedinos w Walii i DanceSafe proponujące zestawy do samodzielnego wykonania testów, żaden z nich nie równa się z Energy Control pod względem skali i prędkości działania – założony czas, po którym użytkownik otrzymuje rezultat badania, to 7 do 10 dni.

Koszty bieżące

Ventura twierdzi, że jej laboratorium otrzymuje tygodniowo od pięciu do dziesięciu przesyłek od użytkowników narkotyków z miejsc tak tak odległych jak Australia, Chiny i USA.

Usługa nie jest tania w realizacji. Laboratorium Ventury otrzymało swoją pierwszą maszynę - chromatograf cieczowy – od darczyńcy. Jednocześnie wciąż spłaca wysokiej jakości chromatograf gazowy zakupiony specjalnie dla celu wykonywania badań na potrzeby międzynarodowej społeczności użytkowników substancji psychoaktywnych. Ventura szacuje, że może to potrwać do sześciu lat.

"W ciagu roku wiele kosztuje utrzymanie tych maszyn, ponieważ trzeba opłacić umowy serwisowe, aby mieć pewność, że w razie problemów pojawi się technik zdolny rozwiązać je w dwa lub trzy dni."

Koordynacja i tempo są równie istotne. Pomimo, że pracowanie próbki zajmuje średnio nie dłużej niż pół godziny, pojawiają się czesto często duże zaległości – i to wówczas, gdy maszyna działa non-stop od poniedziałku do niedzieli wieczorem.

 

"W zależności od substancji, czasem pojawia się konieczność wykonania dalszych analiz. Na przykład w przypadku LSD niezbędne jest wykorzystanie chromatografii cieczowej by obliczyć jego dokładną ilość." - tłumaczy Ventura.

Zaległości powstają również ze względu na rosnącą liczbę nowych substancji pojawiających się w laboratorium, w zeszłym roku 266 spośród opracowanych próbek zostało uznane za nowe substancje psychoaktywne, określane również jako "dopalacze".

 

Opóźnienia oznaczają również, ludzie są bardziej narażeni na ryzyko związane z napływem nowych środków, takich jak znieczulająca metoksetamina i zupełnie nowych na rynku substancji - takich jak używana jako "tabletka gwałtu" skopolamina.

Bitcoin a szara strefa

Energy Control akceptuje zwykłe przelewy bankowe i PayPal, jednak krajowy koordynator Nuria Calzada twierdzi, że Bitcoin - waluta de facto powszechnie obowiązująca w ciemnej sieci - jest zdecydowanie najpopularniejszą metod płatności wśród użytkowników dbających o zachowanie prywatności.

Od momentu powstania w kwietniu roku 2014, bitcoinowe wpływy projektu nie zostały przeniesione z portfela Blockchain należącego do Energy Control

Z uwagi na notoryczną niestabilność waluty, Bitcoin stracił w tym czasie połowę wartości.

Nie jest tak, że Energy Control nie chce uzyskać dostępu do funduszy, tłumaczy Calzada, ale prawne niejasności związane z Bitcoinem "przyprawiają o ból głowy" organizację macierzystą, ABD, która przejrzystość ceni ponad wszystko.

 

"Jako organizacja pozarządowa musimy wszystko rozliczać. Musisz kierować się obowiązującym prawem, wieloma regulacjami i tak dalej ... To [Bitcoin] jest bardzo trudne do klarownego przedstawienia w wypadku audytów."

Calzada poinformowała, że Energy Control jest prawdopodobnie pierwszą organizacją pozarządową w Hiszpanii, która używa kryptowaluty.

Hiszpania jak dotąd wydała niewiele oficjalnych wytycznych w sprawie kryptowalut takich jak Bitcoin, co w praktyce oznacza, że używanie kryptowaluty w działalności biznesowej wymaga opierania się na domysłach w kwestii zagadnień takich jak VAT.

Pomimo kłopotów z posługiwaniem się Bitcoinem, Ventura informuje, że projekt ma silne powiązania z rządem, działając jako oko Ministerstwa Zdrowia.

"Chodzi o to, że darzą nas szacunkiem i naprawdę jesteśmy dla nich bardzo ważni jako ośrodek identyfikacji wszystkich nowe substancji i trendów na związanych z nimi rynkach."- wyjaśnia Ventura.

Kontrola czystości

Istotą usługi jest nie tylko sprawdzanie jakie rodzaje zanieczyszczeń są obecnych w próbce, ale również jakie są dawki narkotyków.

Podobnie jak jest było z coraz silniejszymi szczepami marihuany, EMCDDA i Europol ogłosiły alert w sprawie zagrożeń zdrowotnych związanych z konsumpcją MDMA o wysokiej czystości.

W swoim raporcie rocznym za 2014 opublikowanym w tym miesiącu, organizacja ujawniła, że w wypadku trzego najczęściej spotykanych narkotyków ulicznych, MDMA, speeda i kokainy, odnotowano najwyższe od 5 lat poziomy czystości.

W istocie, 84% próbek MDMA, które trafiły do laboratorium, charakteryzowała krystaliczna czystość. Calzada powiedziała na konferencji prasowej, że może to być nastepstwem przyjętego w marketach ciemnej sieci systemu oceny sprzedajacego na wzór eBaya - publiczna renoma sprzedawców bazuje na jakości towaru i obsługi.

Ventura:

"Myślę, że najlepszym przykładem będzie kokaina, która tutaj, na ulicy, bywa trudna do znalezienia w wersji wolnej od domieszek, podczas gdy kokaina pochodząca z ciemnej sieci jest najczęściej właśnie taka.Na poziomie ulicy towar przechodzi przez wiele rąk, więc łatwiej jest go zanieczyścić dodając inne substancje."

Profesor Fiona Measham, ekspert w dziedzinie trendów rynku narkotyków w Wielkiej Brytanii, powiedziała The Guardian w ubiegłym roku, że podczas jednego festiwalu była świadkiem dziewięciu związanych z MDMA zatrzymań krążenia ze względu na siłę narkotyku.

Kontrola jakości

Ze względu na małe rozmiary próbek, które Energy Control otrzymuje - od 30 do 100 mg - nie zawsze jest to możliwe wykrycie wszystkich substancji, które mogą być obecne w większej partii, z której dana próbka pochodzi. Ventura opowiada:

"Naszego systemu nie można traktować jako kontroli jakości, to na pewno. Zawsze powtarzajmy tę ​​wiadomość. Jeśli sprzedawca dysponuje kilogramem danej substancji nie możemy zapewnić, że próbki, które przetestowaliśmy, będą w pełni odpowiadać temu, co pojawi się na rynku."

"Podkreślamy, że dokonujemy oceny danej próbki, a nie sprzedawcy, który ją sprzedał. Recenzujemy próbkę o danym rozmiarze, nie partię towaru czy dystrybutora." - dodaje.

Czy pomimo tego są jednak sprzedawcy, którzy taką ocenę czystości traktują jako wystawiony przez labolatorium certyfikat jakości ich produktu? Nathan Jessop, analityk Elliptic, który specjalizuje się w ciemnych rynkach, powiedział, że wg. jego doświadczenia nie jest to standardowa praktyka:

"Sprzedawcy czasem publikują je [wyniki analizy] na swoich stronach. Jest to jednak rzadkie i nie ma sposobu, aby powstrzymać sprzedawców przed fałszowaniem takich informacji."

Obok publikacji informacji zwrotnych, sprzedawcy są znacznie bardziej skłonni do promowania swoich produktów poprzez recenzje w tzw. "clearnecie"(otwartym internecie) takich jak fora typu Reddit.

Marketing afiljacyjny - termin opisujący systemy zdobywania uwagi i zaufania klientów - i banery reklamowe są również popularne na stronach takich jak Grams, będącym odpowiednikiem "Google" w ciemnej sieci.

"Jeśli producenci korzystają z naszych usług ... nie są w naszej grupie docelowej, ale uważamy, że również jest to rodzaj redukcji ryzyka. Ale nie chcemy, by używać naszej nazwy jdla ponoszenia swojej renomy." - mówi Ventura.

Większe i odważniejsze

Od czasu wzlotu i upadku Silk Road ciemną sieć - dostępna za pośrednictwem anonimizującej przeglądarki Tor – wypełniły markety oferujące w zamian za bitcoiny szwedzki stół z narkotykami. Statystyki wskazują, że w porównaniu z upadłym Silk Road są zarówno większe, jak i odważniejsze.

Akademiccy badacze wykazali, że zmniejszając ilość interakcji twarzą w twarz w łańcuchu dostaw, markety ciemnej sieci internetowych przyczyniły się do zmniejszenia przemocy związanej z narkotykami, na przykład sporów terytorialnych między dealerami niskiego poziomu.

Sędzia w procesie Rossa Ulbrichta, Katherine Forrest, odrzuciła takie twierdzenia jako argument obrony, określając stronę i odgrywaną na niej przez rolę Caudevilla rolę jako "niesamowicie nieodpowiedzialne".

Rodziny dwóch młodych mężczyzn, którzy zmarli po spożyciu substancji z marketu, obstawały, że Ulbrichta należy pociągnąć do odpowiedzialności za ich śmierć.

"Intencją Ulbrichta nie było po prostu przejęcie działki lokalnych handlarzy narkotyków. Ross Ulbrichta zamierzał szybko rozwinąć rynek nielegalnych narkotyków, oraz w trakcie tego precesu znacznie wzbogacić się bez szacunku dla życia innych," napisał ojciec "Briana B.", 25-latka, który zmarł po przedawkowaniu heroiny z Silk Road.

Forrest wydała w końcu wyrok dożywocia.

Choć niektórzy twierdzą, najlepszym sposobem na uniknięcie losu Bridge'a i Briana B. Byłoby po prostu trzymanie się z daleka od narkotyków, ludzie Energy Control zdają sobie sprawę, że nie każdy tak postąpi. Zawsze będą ludzie chcący brać narkotyki, a Energy Control zabiega o to, by ich wybór niósł ze sobą trochę mniejsze ryzyko.

Oceń treść:

Average: 8 (5 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana

Wlasnie sie zakonczyl pierwszy weekend tej wiosny, wg mnie

najlepszy czas na ladowanie haszu, gandzi, skuna ale

twierdze tak raczej z sentymentu niz z praktycznego

wykozystania warunkow zewnetrzych (no chyba ze w czasie

cieplego kwietnia/maja), czy cos. Jest po weekendzie i

siedze w robocie, nie chce mi sie pracowac i sciemniam jak

moge (znowu :) ale z checia opisze sobie te pare dni.  • Bad trip
  • Dekstrometorfan

13.11.2008

[chyba już kultowy raport, przynajmniej w dziale DXM, a założę się, że wiele osób i tak jeszcze go nie miało okazji przeczytać, więc poznajcie jeden z niewielu polskich opisów plateau sigma]

To co wam opiszę wydarzyło się naprawdę i nic nie będę ściemniał. Miałem już więcej nie zaglądać, ale to trzeba wam napisać. Tylko proszę by zostało to tu na forum.

  • 25C-NBOMe

pusty dom, dużo wolnego czasu, pozytywne jak zawsze nastawienie do tripa i te same oczekiwania

Moja przygoda z fenkami po starcie szybko nabrała tępa, bardzo mi się spodobały a na początku było tylko 25i-nbome, później postanowiłem próbowac reszty a narazie zatrzymałem się właśniena 25c-nbome i dziś będzie trip raport oraz kilka uwag co do 25i-nbome i 25c

09:50, sobota, rodzice wyjeżdżają do znajomych na prawie cały dzień więc cały dom jest tylko dla mnie, od razu wiem co robić przy takiej okazji i wyjmuję ostatni już blotter 1mg 25c-nbome schowany między pudełkami gier komputerowych na półce

  • LSD-25
  • Pierwszy raz

lato, słoneczny dzień, z dwoma dobrymi kumplami (opisani jako M i K), podejście całkiem dobre, nie wiedziałem czego oczekiwać więc nie nastawiałem się za bardzo.

Wprowadzenie: Niniejszy raport został pomyślany jako trzecia część psychodelicznego tryptyku. Pomysł polega na tym, że każdy z trójki osób uczestniczących w podróży, napisał na jej podstawie TR opisujący wydarzenia sprzed 2,5 roku. Nie narzucaliśmy sobie żadnej odgórnej formy ani nie dzieliliśmy się tym, kto z nas opisze konkretne wydarzenia a kto wstrzyma się od ich przytaczania pozostawiając je dla reszty. Na pewno część wątków będzie się więc powtarzała. Zamieszczam linki do pozostałych części tryptyku:

randomness