Wiodący eksperci zdrowotni wzywają do uznania prohibicji za porażkę i dekryminalizacji narkotyków

Prestiżowe brytyjskie czasopismo medyczne The Lancet oraz Johns Hopkins University nawiązały współpracę, aby stworzyć nowy raport, który wstrzykuje w globalny polityczny krwiobieg poważną dawkę szacunku dla ruchu na rzecz dekryminalizacji narkotyków.

Prestiżowe brytyjskie czasopismo medyczne The Lancet oraz Johns Hopkins University nawiązały współpracę, aby stworzyć nowy raport, który wstrzykuje w globalny polityczny krwiobieg poważną dawkę szacunku dla ruchu na rzecz dekryminalizacji narkotyków.

Publikując swój raport w przededniu kwietniowego szczytu ONZ ws. narkotyków, Komisja Polityki Narkotykowej i Zdrowia wyjaśnia, jak monopol prohibicyjnego modelu polityki narkotykowej, opierając się na ignorowaniu ustaleń naukowych, wyrządza szkody społecznościom całego świata. Eksperci wzywają w raporcie do dekryminalizacji narkotyków, promując zamiast niej nowe podejścia oparte na faktach. Krótko mówiąc, elity akademickie weszły do walki na froncie reform polityki narkotykowej.

Komisja jest zmartwiona faktem, że strategie antynarkotykowe są często zabarwione dotyczącymi używania narkotyków i uzależnienia ideami, które pozbawione są naukowego uzasadnienia. Na przykład Deklaracja UNGASS z roku 1998, podobnie jak konwencje narkotykowe ONZ i wiele przepisów narkotykowych poszczególnych krajów, nie rozróżnia zażywania narkotyków i narkomanii.
- czytamy w raporcie.

Tamtego roku konwencja UNGASS odbywała się pod hasłem: "Świat wolny od narkotyków - możemy to osiągnąć! Jak zauważa raport świat wolny od narkotyków to coś bardzo odległego od obecnej rzeczywistości

Zamiast tego, wyjaśnia The Lancet, kryminalizacja spowodowała nasilenie szkód związanych z używaniem narkotyków. Czarny rynek nielegalnych narkotyków jest nie tylko pełen przemocy, ale niebezpieczny dla użytkowników, którzy mimowolnie mogą przekraczać maksymalne dawki wskutek wahań poziomu czystości. Choroby zakaźne rozprzestrzeniają się swobodnie, gdy działania na rzecz redukcji szkód, takie jak nadzorowane punkty iniekcyjne, są uważane za milczącą zgodę na używanie narkotyków. Masowe osadzanie w więzieniach związane z polityką zerowej tolerancji jest nie tylko dyskryminujące rasowo, ale też społecznie i ekonomicznie katastrofalne.

Uprzedzenia rasowe i seksualne nakładają się, dając efekt krzyżujących się zagrożeń dla kolorowych kobiet oraz ich dzieci, rodzin i społeczności – wskazuje The Lancet. Więzienie użytkowników narkotyków prowadzi również do rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych. W Tajlandii szacunkowo 56% zakażeń HCV ma miejsce w więzieniach.

Próby kontroli narkotyków, koncentrujące się na likwidowaniu upraw, mają również bezpośrednie i poważne konsekwencje dla lokalnych społeczności: rozpylane substancje chemiczne powodują poronienia, a także choroby układu oddechowego i zaburzenia dermatologiczne.

Zwracając uwagę, że rząd Stanów Zjednoczonych, jako główny fundator badań nad narkotykami i polityki antynarkotykowej, wywiera silnym wpływ na przyjmowane globalnie założenia dotyczące narkotyków, Komisja wskazuje na pilną potrzebę wdrażania tego, co najlepsze w niemotywowanych ideologicznie naukowych ustaleniach dotyczących ochrony zdrowia i kwestii społecznych i analizach politycznych do badań nad narkotykami i oceny możliwości reformowania związanej z nimi polityki.

Powołując się na "wzięte z życia" przykłady funkcjonowania alternatyw dla wojny z narkotykami w krajach takich jak Szwajcaria, Kanada i Portugalia, Komisja przedstawia długą listę zaleceń dla reform, które mogłyby przyczynić się do poprawy zdrowia publicznego. Należą do nich dekryminalizacja i demilitaryzacja, usługi na rzecz redukcji szkód takie jak wymiana igieł i nadzorowane punkty iniekcji oraz zapewnienie dostępności leczenia osobom uzależnionym od narkotyków i zarażonym chorobami zakaźnymi.

Komisja zaleca, by dopuścić do stanowienia w tej dziedzinie faktycznych ekspertów ds. zdrowia, a nawet opowiada się za zapewnieniem dostępu do kontrolowanych narkotyków i przekazaniem Światowej Organizacji Zdrowia środków, aby mogła pomagać Międzynarodowemu Organowi Kontroli Środków Odurzających w wykorzystaniu najlepszej dostępnej wiedzy naukowej dla celu określenia poziomu potrzeb kontrolowania narkotyków w poszczególnych krajach.

Dokładnie tak, jak zwolennicy reform mówili to od lat, należy pozostawić kwestię zdrowia pracownikom służby zdrowia. Innymi słowy, po prostu przyznać: prohibicja zawiodła.

Pozostając wiernymi ustalonym celom międzynarodowego systemu kontroli narkotyków, możemy prowadzić politykę antynarkotykową, która przyczyni się do poprawy zdrowia i dobrostanu społeczeństw, ale nie da się tego robić, ignorując dane dostarczane przez naukę i opinie pracowników służby zdrowia.
- podsumowuje raport.

Oceń treść:

Average: 9.7 (3 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • LSD-25
  • Przeżycie mistyczne

Nastawienie negatywne, otoczenie niezbyt sprzyjające

G przywiozła dla mnie rzeczy na candyflipa, dla siebie miała chińską myśl czyli 2-oxo-pcm, gdyż kocha Ona dysocjanty, więc co może pójść nie tak skoro każdy ma to co lubi, oczywiście nie zaczęliśmy od razu brać tych paskudnych uzależniających narkotyków, wpierw piliśmy bardzo zdrowy, nieszkodliwy alkohol, którym to się sponiewierałem odrobinę i zdążyłem zrobić kilka głupich oraz bardzo głupich rzeczy które zepsuły mi nastawienie na kwasa i eMke, starałem się tego nie okazać G i gdy tylko wytrzeźwiałem to miałem już karton w gębie mimo braku nastawienia.

  • Alkohol
  • Grzyby halucynogenne
  • Marihuana
  • MDMA
  • MDMA (Ecstasy)
  • Nikotyna
  • Retrospekcja
  • Yerba mate

Kilkudniowa wycieczka, nastroje bojowe. Postawa z kategorii "Świat jest nasz, hasta la vista. Będę się dobrze bawił a wy możecie mi naskoczyć i oblizać".

Lęk i Odraza w Województwie Małopolskim, czyli historia o tym jak dwóch młodych adeptów sztuk narkotycznych przemierzało niewielki kawałek świata. Od tatrzańskich łąk przez brudne, zatłoczone ulice aż po pokoje bez klamek. W euforii i ekstazie, a także w niepokoju i desperacji, cały czas będąc tylko pionkami na kosmicznej planszy.

 

Akt 1 - Bezdomność fundamentalna na przekór ustawowym myślokształtom: