Erowid, internetowa encyklopedia środków psychoaktywnych wchodzi w swoją trzecią dekadę [Wywiad]

Chcesz się dowiedzieć, jaki efekt daje nowy rodzaj kwasu, lub co wyniki testów toksykologicznych powiedzą na temat danej tabletki ecstasy? Albo - co ogólnie wiadomo na temat działania, bezpieczeństwa stosowania, dawkowania i innych cech niemal każdej legalnej lub nielegalnej psychoaktywnej substancji lub rośliny? Sprawdź Erowid, najstarszą, największą i (prawdopodobnie) najbardziej kompleksową, dokładną i aktualną bazę danych na temat środków psychoaktywnych, jaką można znaleźć w Sieci. Na stronie internetowej, która będzie obchodzić swoje 20-lecie w przyszłym roku, informacje wyszukuje około 100.000 czytelników dziennie.

Tagi

Źródło

Substance.com
Douglas Capraro

Tłumaczenie

pokolenie Ł.K.

Komentarz [H]yperreala

:)

 

Cóż, Hyperreal jest raptem rok młodszy, zatem... rozumiecie?

Odsłony

2152

Chcesz się dowiedzieć, jaki efekt daje nowy rodzaj kwasu, lub co wyniki testów toksykologicznych powiedzą na temat danej tabletki ecstasy? Albo - co ogólnie wiadomo na temat działania, bezpieczeństwa stosowania, dawkowania i innych cech niemal każdej legalnej lub nielegalnej psychoaktywnej substancji lub rośliny? Sprawdź Erowid, najstarszą, największą i (prawdopodobnie) najbardziej kompleksową, dokładną i aktualną bazę danych na temat środków psychoaktywnych, jaką można znaleźć w Sieci. Na stronie internetowej, która będzie obchodzić swoje 20-lecie w przyszłym roku, informacje wyszukuje około 100.000 czytelników dziennie.

 

Wielu z nich to studenci. Niektórzy są zdeklarowanymi członkami społeczności psychonautów – poszukiwaczy odniennych stanów świadomości. Ale będąc witryną szanowaną jako miejsce gromadzenia wysoce wiarygodnych informacji o tysiącach legalnych i nielegalnych narkotyków, Erowid służy wiedzą szerokiemu spektrum konsumentów i profesjonalistoów, włączając naukowców, badaczy, lekarzy oraz, co być może najważniejsze, ratowników medycznych i innych pracowników oddziałów ratunkowych.

Strona została pierwotnie zaprojektowana w 1995 roku przez parę kończącą wówczas studia w San Francisco. Ich chroniacymi tożsamość pseudonimami na Erowidzie są Earth (mężczyzna) i Fire (kobieta). Nazwa "Erowid" to indoeuropejski konglomerat, tłumaczony w przybliżeniu jako "Mądrość Ziemi."

Strona narodziła się z pierwszych prób Fire nauki języka HTML, imponujących zasobów nieuporządkowanych informacji na temat narkotyków, jakimi dysponował Earth oraz zainteresowania środkami psychoaktywnymi, które oboje podzielali. Mimo, że początkowo zwracali się głównie do podobnych sobie "maniaków", z czasem ich baza faktów na temat narkotyków, prawa i związanych z substancjami psychoatywnymi doświadczeń osobistych ("Trip-raporty") stała się niezastąpionym źródłem informacji umożliwiających redukcję szkód coraz szerszej grupie osób eksperymentujących z narkotykami. Gdy byłem uczniem w jednej z największych szkół publicznych w Nowym Jorku, nazwę Erowid otaczała tam niemal mityczna aura poważania.

Działajac non-profit, Erowid finansowany jest w stu procentach z prywatnych darowizn - żadnych pieniędzy rządowych, żadnych reklam witamin czy przychodni z medyczną marihuaną. Strona nie ma żadnych powiązań instytucjonalnych - ani Earth, ani Fire nie posiadają zaawansowanego stopnia w biochemii lub jakiejkolwiek innej dziedzinie. W jaki zatem sposób stali się powszechnie szanowanymi ekspertami i uczynili Erowid gigantycznym repozytorium informacji o narkotykach, którym jest dzisiaj? Zapytaliśmy Fire (Earth był zajęty gdzie indziej) o tę tajemnicę.

 

Czy w tym momencie, kiedy 10 lat minęło od utworzenia strony "O nas", macie jakieś osiągnięcia, które można by w tamtym miejscu dodać?

Erowid obecnie służy informacjami o środkach psychoaktywnych ponad 16 milionom osób rocznie. Nasz projekt EcstasyData nabrał rozpędu i testuje corocznie ponad 300 otrzymanych próbek. Pracujemy ciężko, aby dotrzymać kroku ogromnej liczbie nowych środków, które są sprzedawane w postaci tabletek oznaczanych jako "ecstasy" lub "Molly", a które dostępne są w Internecie zarówno pod ich prawidłowymi nazwami chemicznymi, jak i wprowadzającymi w błąd, a także mylone z innymi nowym środkami.

Czy Wasze cele zmieniły się w ciągu dwu dekad, które upłynęły od startu strony w 1995 roku?

Tak i nie. Kiedy zaczynaliśmy, Erowid miał na celu zebranie zaawansowanych informacji na temat narkotyków stosowanych rekreacyjnie. Szybko jednak zorientowaliśmy się co do potrzeby usystematyzowania podstawowych informacji: dawkowanie, status prawny, opis efektów, czas trwania, itd. Sądzę, że z biegiem lat staliśmy się znani z obu tych rzeczy. Stworzyliśmy miejsce, które można odwiedzić by dowiedzieć się, czym jest dany środek, ale także miejsce, w którym można przeczytać o tym jak ludzie używają śrokdów pasychoaktywnych, jak głębokie ma to dla nich znaczenie i jakie konksekwencje niosą ze sobą ich różne wybory. Co obejmuje także zastosowania w kontekście duchowości lub w celach leczniczych.

A teraz wracamy do jednego z naszych pierwszych pytań, które brzmi: co ludzie, którzy brali psychodeliki lub inne środki psychoaktywne w latach sześćdziesiątych, myślą o zażywaniu narkotyków dziś? Czy żałują ich stosowania? Zmieniliby to, gdyby mogli? Jakie wskazówki mieliby dla młodych ludzi, którzy teraz podejmują decyzje dotyczące używania (lub nie) narkotyków?

W jaki sposób społeczne postrzeganie narkotyków zmieniło się od czasów, kiedy zaczynaliście?

W pewnym sensie opinia publiczna zmieniła się w bardzo małym stopniu. Wciąż nie widać końca stanu powszechnego braku zrozumienia tego, w jaki sposób środki psychoaktywne działają, jakie są związane z nimi główne zagrożenia i jakie korzyści mogą ze sobą nieść.

Jedną z największych zmian jest liczba dostępnych dziś środków psychoaktywnych. Nowe techniki wytwarzania i marketingu doprowadziły do ​​wysypu setek nowych narkotyków, z których każdy nieznacznie różni się od kolejnego. Zwiększa to złożoność zadania, jakim jest wspieranie kultury odpowiedzialnego stosowania narkotyków.

W jakim stopniu Erowid wpływa na politykę narkotykową i kulturę, a nie tylko ją odzwierciedla?

Zawsze było naszym celem to, aby pomóc ludziom w dokonywaniu lepszych wyborów poprzez zapewnienie im rzetelnych informacji na temat narkotyków. To wymaga szerokiego odwierciedlania sposobów, w jakie ludzie używają środków psychoaktywnych, aby inni mogli zobaczyć konsekwencje poszczególnych opcji, a następnie dokonywać własnych wyborów w oparciu o tak zdobytą wiedzę. Uważamy, że wywarliśmy pewien wpływ na świat, pomagając ukształtować w ludziach postawę oczekiwania dokładnych informacji oraz - w jakimś stopniu - popychając kulturę w kierunku bardziej rozważnego, popartego wiedzą stosowania środków psychoaktywnych.

Jak wyglądają relacje Erowida z prawem? Czy doświadczyliście cenzury lub innych trudności?

Myślę, że może to być nieco zaskakujące, ale mieliśmy naprawdę niewiele interakcji z organami ścigania. Nigdy nie doświadczyliśmy żadnej cenzury ani poważnego zagrożenia cenzurą. Co najbardziej nas zaskoczyło, to że kilku stróżów prawa kontaktowało się z nami chcąc współpracować w jakiś sposób przy niektórych projektach.

W jaki sposób relacje między Erowidem i środkowiskiami naukowo-badawczymi rozwijały od 1995 roku?

Wypracowaliśmy bliskie relacje z naukowcami w wielu dziedzinach. Oferujemy im pomoc w znalezieniu przedmiotów dla badań związanych z narkotykami, w promowaniu badań online, w poprawianiu i sprawdzaniu zgodności z faktami ich publikacji. Myślimy o sobie jako na pośredniku między tymi naukowcami i obszarem ich badań. Jesteśmy zaufanym źródłem informacji dla obu stron, możemy pomagać jednym komunikować się z drugimi.

W jakie konkretne badania byliście zaangażowani ostatnio?

Na początku tego roku Earth i ja byliśmy na dorocznej konferencji American College of Medical Toxicologists  [dotyczącej ziołowych produktów i ekstraktów stosowanych jako narkotyki rekreacyjne]. Odkryliśmy, że mamy wiele wspólnego z toksykologami, którzy pracują praktycznie z pacjentami lub konsultują się z ośrodkami kontroli zatruć o sprawach związanych z narkotykami. Pomagamy im poprzez dostarczanie informacji zwrotnych na temat publikacji dotyczących toksykologii, jak również dostarczając informacji pozwlających im być się na bieżąco w temacie skutków pojawiających się na rynku nowych narkotyków.

Współpracujemy także z licznymi naukowcami, którzy analizują dane, które zebraliśmy w ramach naszych raportów z doświadczeń, jak również wyniki badań z projektu EcstasyData. Jesteśmy też współautorami kilku prac ["Sposoby używania i raportowane efekty szałwii wieszczej: przegląd danych z internetu; "Nieprawidłowe doświadczenia wizualne u osób z historią użycia halucynogenów: kwestionariusz internetowy "; " Związek ketaminy z zaburzeniami działania dróg dróg moczowych "].

Ty i Earth jesteście w bardzo długo trwającym związku, prawda?

Tak, bardzo długo. Oboje dorastaliśmy w Minnesocie. Poszliśmy do tej samej szkoły w pobliżu Minneapolis i stam się zaprzyjaźniliśmy. Zaczęliśmy się spotykać po ukończeniu szkoły średniej, a następnie rozaem poslziśmy do New College na Florydzie. Zaczęliśmy z Erowidem po przeprowadzce do Kalifornii, rok po ukończeniu New College. Jesteśmy razem, zazwyczaj pracując obok siebie przy tym samym biurku, od wieków.

Oceń treść:

Average: 5.9 (8 votes)
Zajawki z NeuroGroove
 • Marihuana
 • Pierwszy raz

Set: pozytwny, chęć wyluzowania się, dowiedzenia się czegoś o sobie Setting: ludzie, których dobrze znam (z wyjątkiem ostatniej "próby"), moje mieszkanie

Więc...w tej notatce opiszę moją przygodę z mj, która miała miejsce wczoraj i dzisiaj (18,19.04). Jakiś czas temu kupiłem zielsko, dobrej jakośći za 50zł :). Chowałem to w domu, czekając z niecierpliwością, aż zapalę z dziewczyną :). Setting - mój pokój w domu, set - pozytywny, bez problemów w głowie. Nabiłem lufki w czwartek (18.04) elegancko, o dziwo sobie bezproblemowo poradziłem. Dziewczyna w czwartek trochę się spóźniła, ale to bez znaczenia ;). Pogadaliśmy trochę, w tle jakaś playlista na Spotify, już nie pamiętam jaka, bez znaczenia.

 • Butylon
 • Metkatynon

Set&Setting: Akademik, wieczór, metkat: ~18:30 butylon: ~23.00. Jako cel postawiłem sobie zminimalizowanie zejścia metkatowego butylonem. Miałem lekkie obawy co do tego, czy aby dobrze robię dorzucając do tak silnego stymulanta jak metkatynon cokolwiek.

Dawkowanie: Metkatynon z paczki acataru, około 80-100mg butyl-one odmierzone na oko. Pewnie butylonu bym nie spróbował ale dostałem w gratisie od pewnego sklepu.

Wiek i doświadczenie: 21 lat, około 85kg. Ze stymulantów próbowałem: Metkatynon, Amfetamina i teraz Butylon.

 • Dekstrometorfan
 • Marihuana
 • Miks

Chciałem sprawdzić po raz drugi działanie mieszanki THC-DXM, aby potwierdzić poprzednie doznania. Pozytywne nastawienie, radość z czekającej mnie a la psych fazy. Sam w pokoju, w tle TV, dźwięki ulicy za oknem. Trochę chłodno ze względu na godzinę i poranny deszcz.

Witam, w tym raporcie opiszę połączenie THC i DXM. To drugi raz z tym miksem. Za pierwszym razem faza była bardzo specyficzna, działał w dużym stopniu na umysł. I to jest właśnie to, czego oczekują od DXM ;) Raport powstaje po 2 spotkaniu z tą mieszanką, bo chciałem potwierdzić wyniki z ostatniego razu. Takie małe badania xd.

-TXC-

 • Etanol (alkohol)
 • Marihuana
 • Metoksetamina
 • Metylon
 • Miks
 • N2O (gaz rozweselający)

Brak pomysłu na imprezę psytrance, początkowo miało być na trzeźwo, jednak nastrój miejsca pociągnął za sobą decyzje o wrzuceniu czegokolwiek.

22:00

Trensy w klubie zawsze spoko. Super muzyka, piękne dekoracje, swoi ludzie. Akurat tak się złożyło, że dotarłam na miejsce wraz z otwarciem imprezy, sama - znajomi mieli dojechać później. Przywitałam się z tymi, których zastałam już na miejscu i znalazłam kącik, poduszeczkę, usiadłam, zapaliłam papierosa. Kupiłam piwo na barze. Spokojnie czekałam na znajomych.

23:00

randomness