27 Marca 2006 roku Komisja Europejska stworzyła stronę internetową, aby dać mieszkańcom Unii Europejskiej możliwość wyrażenia swoich życzeń związanych z przyszłością Europy. W imieniu ENCOD zostało tam opublikowane następujące oświadczenie.
W Październiku 2004, Europejskiej Centrum Monitorowania Narkotyków i Uzależnień Narkotykowych opublikowało ewaluację Planu Działań UE w zakresie narkotyków (2000-2004), które ukazało, iż plan ten nie ma żadnych osiągnięć w żadnym z postawionych sobie celów: znaczącej redukcji dostaw i popytu na nielegalne narkotyki w Unii Europejskiej. W Grudniu 2004, Parlament Europejski zaaprabował serię rekomendacji zmiany fundamentalego kursu polityk narkotykowych w Europie, dając priorytet redukcji szkód, zamiast działań represyjnych.
W Czerwcu 2005, Unia Europejska zaaprobowała nowy Plan Działań, który oparty jest na tych samych celach, co poprzedni. Ignoruje on kompletnie wyniki oceny EMCDDA i rekomendacje Parlamentu Europejskiego.
Polityki narkotykowe w Europie doprowadziły do kryminalizacji przynajmniej 30 milionów obywatelii UE, którzy reguralnie konsumują nielegalne narkotyki. Wydatki publiczne na działania organów ścigania ukierunkowane na utrzymanie narkotyków nielegalnymi w Europie można oceniać na około sześc i pół miliarda EURO rocznie, to jeset 18 milionów EURO/dziennie. Nic nie wskazuje na to, że operacje te osiągają jakikolwiek wpływ na dostępność narkotyków lub dochody organizacji przestępczych. Pieniądze te, nie mogą zostać użyte dla celów społecznych lub służby zdrowia.
W między czasie, na lokalnym poziomie, wielu przedstawicieli władzy zaczyna dostrzegać, iż problemy związane z narkotykami można rozwiązywać w nie represyjny sposób. Istnieje wystarczająco dużo naukowych i praktycznych dowodów na to, iż prohibicja narkotykowa stwarza i zwiększa ryzyko związane ze zdrowiem. Ryzyko to mogło by zaniknąć w systemie gdzie produkcja, dystrybucja i konsumpcja narkotyków zostałą by uregulowana.
Włądze muszą dokonać "sprawdzianu rzeczywistości" w zakresie polityk narkotykowych. Uda się im to jedynie gdy nawiążą bezpośredni kontakt z tymi obywatelami, którzy są bezpośrednio dotknięci, lub których niepokoi wpływ obecnych polityk narkotykowych. Jednakże, mimo wielu zapewnień wyrażanych w ciągu ostatnich 15 lat w oficjalnych dokumentach Unii Europejskiej, nie istnieje żadna strategia wewnątrz UE, która włączała by społeczeństwo obywatelskie w tworzenie i implementacje polityk narkotykowych. W wyniku tego, polityki ustalane są za zamkniętymi drzwiami, z dala od sfery publicznej.
Polityka narkotykowa jest jedna z tych obszarów, w których Unia Europejska może pokazać swoją prawdziwą twarz: społeczną lub represyjną.
Niech żyje
demokracja!
ENCOD - Europejska Koalicja dla Racjonalnych i Efektywnych Polityk Narkotykowych