Lizbona, Portugalia: Coraz więcej europejskich krajów liberalizuje swoje prawo narkotykowe.
Rosnąca liczba europejskich państw zmienia lub już wprowadziło zmiany w prawie tak aby traktować posiadanie niewielkich ilości konopi i innych narkotyków najwyżej jako wykroczenie karane przez nie kryminalne sankcje, donosi raport opublikowany w tym tygodniu przez Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Uzależnień Narkotykowych w Lizbonie. "
W Krajach Członkowskich UE, pomimo różnych podejść i nastawienia, możemy zaobserwować trend w stronę traktowania używania nielegalnych narkotyków jako relatywnie niewielkie wykroczenie, do którego karania nie jest adekwatnym używanie ograniczenia wolności , konkluduje raport. W Republice Czeskiej, Włoszech, Portugalii i Hiszpanii istniejące ustawodastwo zabrania wręcz karania więzieniem posiadaczy niewielkich ilości narkotyków. Wiele innych krajów - włączając w to Belgię, Niemcy, Wielką Brytanię, Irlandię, Luxemburg i Holandię - przyjęło podobne polityki względem posiadania konopi. Jednakże raport EMCDDA twierdzi iż przyjęcie administracyjnych, nie kryminalnych sankcji za niewielkie wykroczenia związane z narkotykami nie obniżyło liczby osób oskarżonych o nie - ponad 50 procent wszystkich przestępstw narkotykowych w UE związane są z używaniem/lub posiadaniem, głównie konopi.
(Dla przykładu, 86 procent wszystkich przestępstw narkotykowych w Francji w 2001 roku dotyczyło konopi, podaje raport).
Bez względu na to, autorzy raportu donoszą Mimo, iż w całej Unii, posiadanie narkotyków na własny użytek stanowi większość przestępstw narkotykowych zgłaszanych do Sądu, w rzeczywistości Sąd preferuje stosowanie terapii lub innych form wsparcia społecznego i do pewnego obszaru sankcji nie obejmujących pozbawienia wolności ...gdy prostemu używaniu narkotyków nie towarzyszą inne obciążające okoliczności. Konkludują, Wygląda na to, iż orzekanie wyroków więzienia nie stanowi najbardziej efektywnego instrumentu prewencji (i karania) używania narkotyków Należy dodać iż trend liberalizacji prawa z każdym miesiącem nabiera siły, nie tylko w Europie, ale także w Stanach Zjednoczonych. 21 Kwietnia 2005 roku odbędzie się w Brukseli wysłuchanie publiczne w sprawie kierunku europejskiej strategi narkotykowej na najbliższe 3 lata. Wysłuchanie to organizowane jest przez Komisję LIBE (Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych) Parlamentu Europejskiego.
ENCOD [http://www.encod.org/] jest aktywnie zaangażowany w tą debatę i mamy nadzieje że nasza praca ustanowi jeden wspólny minimalny poziom traktowania użytkowników narkotyków z poszanowaniem ich praw i wolności w całej Wspólnocie Europejskiej.