Marihuana zwiększa ryzyko rozwoju chorób serca

Badania dostarczają coraz więcej dowodów na to, że użytkownicy marihuany są narażeni na zwiększone ryzyko zawału serca. Dotyczy to też młodych i zdrowych osób. Tak wynika z retrospektywnego badania ponad 4,6 miliona osób opublikowanego w „JACC Advances” oraz metaanalizy 12 wcześniej opublikowanych badań, przedstawionej na dorocznej konferencji naukowej American College of Cardiology.

Tagi

Źródło

Dziennik Naukowy
American College of Cardiology’s Annual Scientific Session

Komentarz [H]yperreala

Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych

Odsłony

663

W ostatnich pracach naukowcy zauważyli niepokojącą korelację między używaniem marihuany a zwiększonym ryzykiem rozwoju chorób serca, szczególnie wśród młodych dorosłych. Dwa szeroko zakrojone badania pokazały, że użytkownicy marihuany poniżej 50. roku życia mogą być narażeni na sześciokrotnie wyższe ryzyko zawału serca w porównaniu z osobami niekorzystającymi z używki.

Badania dostarczają coraz więcej dowodów na to, że użytkownicy marihuany są narażeni na zwiększone ryzyko zawału serca. Dotyczy to też młodych i zdrowych osób. Tak wynika z retrospektywnego badania ponad 4,6 miliona osób opublikowanego w „JACC Advances” (DOI: 10.1016/j.jacadv.2025.101698) oraz metaanalizy 12 wcześniej opublikowanych badań, przedstawionej na dorocznej konferencji naukowej American College of Cardiology.

Marihuana zwiększa ryzyko zawału serca

Marihuana jest legalna w wielu miejscach na świecie. Od kiedy wiele stanów USA zalegalizowało marihuanę do celów rekreacyjnych, jej użycie stale rośnie. A to dostarcza naukowcom materiału do badań nad tym specyfikiem. Dzięki temu uczeni dostrzegli problemy z sercem, które dotykają konsumentów marihuany.

Retrospektywne badanie wykazało, że użytkownicy marihuany poniżej 50. roku życia są ponad sześć razy bardziej narażeni na zawał serca w porównaniu z osobami jej nieużywającymi. Z kolei metaanaliza, która dotyczyła ponad 75 milionów osób – największe jak dotąd zbiorcze badanie na ten temat, wykazała, że używanie marihuany wiązało się z 50 proc. wyższym ryzykiem zawału serca.

– Pytanie o używanie marihuany powinno być częścią pracy lekarzy w celu zrozumienia ogólnego ryzyka sercowo-naczyniowego pacjentów, podobnie jak pytanie o palenie papierosów – powiedział dr Ibrahim Kamel z Boston University Chobanian & Avedisian School of Medicine, główny autor badania. – Na poziomie polityki należy wydać uczciwe ostrzeżenie, aby osoby korzystające z marihuany wiedziały, że istnieją zagrożenia – dodał.

Badanie retrospektywne i metaanaliza

Kamel i jego zespół w swoich pracach wykorzystali dane z TriNetX, globalnej sieci badań medycznych, która zapewnia dostęp do elektronicznej dokumentacji medycznej. Ich wyniki wskazują, że w ciągu trwającej średnio trzy lata obserwacji użytkownicy marihuany mieli ponad sześciokrotnie większe ryzyko zawału serca, czterokrotnie wyższe ryzyko udaru niedokrwiennego, dwukrotnie większe ryzyko niewydolności serca i trzykrotnie większe ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych, zawału serca lub udaru.

Wszyscy uczestnicy badania mieli mniej niż 50 lat i nie mieli znaczących chorób współistniejących układu sercowo-naczyniowego na początku badania. Ich ciśnienie krwi i poziom cholesterolu LDL mieścił się w zdrowym zakresie. Nie mieli zdiagnozowanej cukrzycy i nie palili papierosów.

Z kolei w metaanalizie uczeni połączyli dane z 12 wcześniej opublikowanych badań, które łącznie obejmowały ponad 75 milionów osób. Badania zostały ocenione jako umiarkowanie lub dobrej jakości pod względem metodologii. Wśród nich 10 przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych, jedno w Kanadzie i jedno w Indiach. Niektóre badania nie zawierały informacji o wieku uczestników, ale średni wiek wśród tych, które je zawierały, wynosił 41 lat, co sugeruje, że zbiorcza próba odzwierciedlała stosunkowo młodą populację.

Wśród tych 12 badań siedem wykazało istotny pozytywny związek między paleniem marihuany a występowaniem zawałów serca. Cztery nie wykazały znaczącej różnicy, a jedno wykazało lekko negatywny związek. Kiedy naukowcy połączyli dane ze wszystkich badań i przeanalizowali je razem, odkryli istotny pozytywny związek, przy czym aktywni użytkownicy konopi byli 1,5 razy bardziej narażeni na zawał serca w porównaniu z osobami, które nie są obecnie użytkownikami marihuany.

Mechanizmy

Chociaż mechanizmy, poprzez które marihuana lub jej składniki mogą wpływać na układ sercowo-naczyniowy, nie są w pełni zrozumiałe, naukowcy wysuwają hipotezę, że może ona wpływać na regulację rytmu serca, zwiększać zapotrzebowanie na tlen i przyczyniać się do dysfunkcji śródbłonka, co utrudnia rozkurczanie się i rozszerzanie naczyń krwionośnych oraz może zakłócić przepływ krwi. Jedno z badań uwzględnionych w metaanalizie wykazało, że ryzyko zawału serca osiągnęło szczyt około godziny po spożyciu marihuany.

– Powinniśmy zachować ostrożność w interpretacji wyników, ponieważ spożycie konopi jest zwykle powiązane z innymi substancjami, takimi jak kokaina lub inne nielegalne narkotyki. Pacjenci powinni być szczerzy wobec swoich lekarzy i pamiętać, że jesteśmy ich głównymi rzecznikami, a poznanie pełnej historii ma znaczenie – powiedział Kamel.

Oceń treść:

Average: 7 (3 votes)

Komentarze

nie podniecałby... (niezweryfikowany)

Słowo klucz "palenia". Spekulacje nt jakichkolwiek biomechanizmów mogą być pozbawione sensu jeśli badania nie oddzieliły grup palących od waporyzujących i jedzących oraz dodatki do blantów zwł tytoń.

Gilgamesz (niezweryfikowany)

Mordy ja to przeczytałem po spożyciu szniobodeladziobo nie polecam

Zajawki z NeuroGroove
  • Amfetamina

To bylo pewnego,pięknego,grudniowego dnia. Jak zwykle wstalam z wielka nie checią i wygramoliłam się do szkoły. Wpadłam do szatni przywitałam się ze znajomymi Pierwszym ich zdaniem wypowiedzianym w moim kierunku nie było słowo cześć, hej czy coś takiego było pytanie:Eeee mała kminisz coś...A ja oczywiście oczy jak 5 zł, ciśnienie takie - Pewnie - stwierdzilam szybko nawet bez chwili zastanowienia. Zrzuta była natychmiastowa. Wiedzieli że jak ze mna się kmini to towarek ma sie za pare minut...i poszlam zalatwilam.

Forum->Magiczny Ogród->Ayahuasca->Sposób przyrządzenia

Autor: Wojcieszekn

Data publikacji: 21 sierpnia 2010 r.

Pomimo iż tekst nie ma wymaganych nagłówków, komisyjnie sam ze sobą stwierdziłem, że powinien tutaj zostać uwieczniony.

Treść: http://talk.hyperreal.info/viewtopic.php?f=175&t=14983&view=unread#p723100

  • MDMA
  • MDMA (Ecstasy)
  • Tripraport

Nastawieni jak zwykle na cudowne doświadczanie. Jak za każdym razem, głównym filarem przyjaciele, następnie muzyka, światełka kolorowe by co nie co ubarwić ściany, kocyki, poduszeczki i całkiem sporo miejsca.

1:55 - przez nasze przełyki drogę przebyła kapsułka wypełniona magicznym kryształem. Do ok. 2:30 każdy z nas oczekiwał pierwszych efektów działania substancji. Minuty mijały w spowolnionym tempie tylko po to by nagle przyspieszyć na sile. Klaudiusz nasz zawodnik numer jeden nadal narzeka że nie odczuwa żadnych skutków ‚emki’. Muzyka toczy się spokojnym tempem, na suficie migoczą światła lasera mieniąc się w czerwieni i zieleni na przemian.

randomness