Australijscy naukowcy przedstawili wyniki badań. Przyspiesza starzenie, może zwiększać ryzyko raka

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie "Addiction Biology" wskazuje, że używanie konopi może prowadzić do uszkodzeń komórek, zwiększając ryzyko powstawania nowotworów złośliwych. Co więcej, genotoksyczne skutki mogą być przekazywane następnym pokoleniom.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

portal.abczdrowie.pl
Aleksandra Zaborowska
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

81

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie "Addiction Biology" wskazuje, że używanie konopi może prowadzić do uszkodzeń komórek, zwiększając ryzyko powstawania nowotworów złośliwych. Co więcej, genotoksyczne skutki mogą być przekazywane następnym pokoleniom.

Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniej Australii określają konopie jako substancję genotoksyczną, która uszkadza materiał genetyczny komórek, powodując mutacje DNA, przyspieszone starzenie się organizmu i sprzyjając rozwojowi raka. Uszkodzenia te mogą być przenoszone poprzez komórki jajowe i plemniki, co oznacza, że ryzyko związane z używaniem konopi ma charakter transgeneracyjny.

Badacze połączyli wcześniejsze ustalenia dotyczące wpływu konopi na hamowanie działania mitochondriów - organelli odpowiedzialnych za produkcję energii w komórkach - z wynikami niedawnego badania opublikowanego w "Science".

To ostatnie wykazało, że dysfunkcje mitochondrialne prowadzą do uszkodzeń chromosomów, co skutkuje zwiększoną zapadalnością na różne nowotwory, przyspieszonym starzeniem i wadami wrodzonymi.

Chociaż badanie z "Science" nie dotyczyło bezpośrednio konopi, dostarczyło cennych informacji na temat mechanizmów leżących u podstaw szkodliwego działania tej substancji. W rezultacie naukowcy doszli do wniosku, że genotoksyczne skutki używania konopi są częstsze, niż powszechnie się uważa.

"Opisany przez nas związek między używaniem konopi a genotoksycznością ma daleko idące konsekwencje. Nasze badania pokazują, jak powodowane przez konopie genetyczne uszkodzenia mogą być przekazywane kolejnym pokoleniom" - wskazał dr Stuart Reece, współautor publikacji, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Zdaniem dr Reece'a odkrycia te powinny wpłynąć na debatę dotyczącą legalizacji konopi.

"To nie jest już kwestia indywidualnego wyboru, lecz decyzja wpływająca na zdrowie wielu następnych pokoleń" - dodał.

Badania na temat używania konopi przynoszą mieszane wnioski, podkreślając zarówno potencjalne korzyści, jak i zagrożenia zdrowotne. W kontekście medycznym, konopie mogą przynosić ulgę w przewlekłym bólu, łagodzić objawy stwardnienia rozsianego oraz wspierać leczenie zaburzeń lękowych i bezsenności.

Ich działanie psychoaktywne, wynikające z obecności THC, wiąże się z ryzykiem uzależnienia oraz zaburzeń poznawczych, zwłaszcza gdy są używane regularnie i w młodym wieku. Wpływ na zdrowie psychiczne może obejmować większą podatność na rozwój psychoz, szczególnie w przypadku osób z predyspozycjami genetycznymi.

Długoterminowe stosowanie wiąże się również z zagrożeniami dla układu oddechowego, szczególnie gdy konopie są palone. Mimo to, kannabidiol (CBD), niepsychoaktywny składnik konopi, jest przedmiotem zainteresowania ze względu na jego właściwości przeciwzapalne i neuroprotekcyjne, choć pełne zrozumienie jego skutków wymaga dalszych badań.

Oceń treść:

Average: 6 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • Alprazolam
  • Dekstrometorfan
  • Dimenhydrynat
  • Kodeina
  • Tramadol
  • Uzależnienie

Zupełna świadomość swoich działań

Jest to moj zbiór doświadczeń związanych głównie z kodeina, jak  opis prawdopodobnie postępującego uzależnienia. 

 

Nigdy nie planowałem próbować opioidów. W końcu mało jest osób które nie żałują swojej pierwszej próby. Zawsze miałem wrażenie że to najłatwiejsza droga prowadząca do przyjemności. Ale przecież nigdy nie spróbować to jak stracić. Wiedziałem że to kwestia czasu, bo jeśli nie mówi się stanowczo NIE, to w końcu powie się Tak.

 

Pierwsza próba 150mg kodeiny zupełnie nie planowana i przypadkowa. Również nieudana, bo trip podobny jak wypicie melisy.

  • 25C-NBOMe
  • Przeżycie mistyczne

Mój pokoik, moje łóżeczko, podekscytowanie jak przed każdym psychodelicznym tripem.

Mam ochotę przedstawić wam szkielet moich najlepszych, najgłębszych tripów- to one wywróciły moje postrzeganie do góry nogami, jednocześnie przypominając mi kim na prawdę jestem. Otóż zarzucam kartona, dajmy np. nbome, ostatnio właśnie taki, 800 mikrogram. Pół godziny i pojawia się silny niepokój, powietrze jakieś takie zabiegane, kontury wszelkiej rzeczy stają się miękkie, chwiejne, wszystko takie niestabilne. I to poczucie, że zbliża się coś wielkiego. Coś, co przełamuje za każdym razem coś we mnie, coś jak nie wiem, coś...

  • LSD-25
  • Przeżycie mistyczne

Ekscytacja możliwością odbycia swojego drugiego tripa, tym razem na zewnątrz, w pełnej krasie uroków wiosny. Nadzieja na kolejne mistyczne doświadczenia i to, że psychodelik coś mi pokaże. Pragnienie przesłuchania niektórych albumów psytransowych w czwartym wymiarze. Akurat wtedy miałam kilka dni wolnych z powodu matur. Trip planowałam już jakiś czas wstecz. Nastrój podwyższony. Byłam sama, dopiero pod koniec poszłam do koleżanki. Miejsca, w których przebywałam, wymieniłam w samym raporcie, aczkolwiek nadmienię, że przez większość czasu przebywałam blisko natury, w miejscach takich jak las, pola, pobliże strumienia.

 

Tego raporta miałam wrzucac zaraz po odbyciu poniższego tripa, lecz nie wiem dlaczego sprawa przeciągnęła się aż 2 lata. Także nadrabiam zaległości i udostępniam teraz.

23.04.2013

  • Efedryna

Nie będę bawić się tutaj w szczegóły dotyczące pochodzenia, czy występowania,

gdyż "tussipect-owców" (nie wiem czy to właściwe sformułowanie) interesuje

działanie, efekty i skutki uboczne.


A więc:

randomness