Marihuana zmniejsza grubość kory mózgowej – mówią badania na temat wpływu konopi indyjskich na mózg
Kanadyjskie badania dotyczyły wpływu używania konopi indyjskich na strukturę mózgu u młodzieży. Prace badawcze, prowadzone przez zespoły Gracieli Pineyro i Tomasa Pausa, wykazały, że stosowanie THC (tetrahydrokannabinolu – organicznego związku chemicznego z grupy kannabinoidów, głównej substancji psychoaktywnej zawartej w konopiach) przez nastolatków prowadzi do zmniejszenia grubości kory mózgowej. Zaobserwowano, że THC powoduje zanik dendrytów – struktur neuronowych niezbędnych do komunikacji międzykomórkowej, co może skutkować atrofią określonych obszarów kory w okresie krytycznym dla rozwoju mózgu.
Kategorie
Źródło
Odsłony
103Kanadyjskie badania dotyczyły wpływu używania konopi indyjskich na strukturę mózgu u młodzieży. Prace badawcze, prowadzone przez zespoły Gracieli Pineyro i Tomasa Pausa, wykazały, że stosowanie THC (tetrahydrokannabinolu – organicznego związku chemicznego z grupy kannabinoidów, głównej substancji psychoaktywnej zawartej w konopiach) przez nastolatków prowadzi do zmniejszenia grubości kory mózgowej. Zaobserwowano, że THC powoduje zanik dendrytów – struktur neuronowych niezbędnych do komunikacji międzykomórkowej, co może skutkować atrofią określonych obszarów kory w okresie krytycznym dla rozwoju mózgu.
Przebieg badań
Badania miały charakter wielopoziomowy i obejmowały skany MRI (rezonansem magnetycznym) prowadzone na ludziach oraz badania na myszach. Skany MRI mózgów nastolatków wykazały, że młodzież, która zaczęła używać konopi przed szesnastym rokiem życia, miała cieńszą korę mózgową.
Natomiast badania na myszach umożliwiły zrozumienie wpływu THC na ekspresję genów i strukturę synaps i dendrytów, co potwierdziło obecność atrofii obserwowanej także u nastolatków. Łączenie obu podejść – MRI i badaniach na modelu zwierzęcym – pozwoliło na powiązanie zmniejszenia grubości kory z działaniem THC na geny, których obecność potwierdzono również u ludzi.
Znaczenie badań i konsekwencje wyników
Ze względu na rosnącą popularność konopi wśród młodzieży, zwłaszcza w Europie oraz Ameryce Północnej i Południowej oraz wzrost zawartości THC w produktach komercyjnych, badania te mają istotne znaczenie dla przyszłości zdrowia publicznego. Pokazują one, że wczesna ekspozycja na THC może wpłynąć na rozwój kory mózgowej, co może mieć długoterminowe skutki dla uczenia się, interakcji społecznych oraz adaptacji do nowych sytuacji. Wyniki te mogą przyczynić się do tworzenia strategii zapobiegawczych i edukacyjnych, które uwzględnią wpływ konopi na dojrzewający mózg
Badacze
W badaniach “Cells and Molecules Underpinning Cannabis-Related Variations in Cortical Thickness during Adolescence” (“Komórki i cząsteczki leżące u podstaw zmian grubości kory mózgowej związanych z marihuaną w okresie dojrzewania”) udział wzięli: Xavier Navarri, Derek N. Robertson, Iness Charfi, Florian Wünnemann, Antônia Sâmia Fernandes do Nascimento, Giacomo Trottier, Sévérine Leclerc, Gregor U. Andelfinger, Graziella Di Cristo, Louis Richer, G. Bruce Pike, Zdenka Pausova, Graciela Piñeyro and Tomáš Paus.
Więcej informacji: