Polacy z HIV boją się swoich sąsiadów

Jeśli jesteś nosicielem wirusa HIV, nie mów o tym głośno - taką wstrząsającą radę dają swoim podopiecznym ludzie, którzy zajmują się walką z AIDS.

Tagi

Źródło

Katarzyna Świerczyńska, Klara Klinger
Dziennik

Odsłony

3329

Jeśli jesteś nosicielem wirusa HIV, nie mów o tym głośno - taką wstrząsającą radę dają swoim podopiecznym ludzie, którzy zajmują się walką z AIDS. Oni doskonale wiedzą, co mówią: przyznanie, że jest się zakażonym, zazwyczaj oznacza w Polsce utratę pracy i znajomych - pisze DZIENNIK.

Katarzyna ma 45 lat, jest nosicielką HIV. Podejrzewa, że zakaził ją były partner. Gdy dowiedziała się, że zmarł na AIDS, sama zrobiła test. O pozytywnym wyniku powiedziała najbliższym, bo chciała, żeby też się zbadali. Efekt był jednak taki, że większość krewnych zerwała z nią kontakt. Kiedy w szpitalu powiedziała, że jest zakażona, pielęgniarki na drzwiach jej sali wywiesiły kartkę z napisem: "Uwaga HIV". Po tym, jak kilka razy wyproszono ją z gabinetu stomatologicznego, przestała się przyznawać. O wirusie nie wiedzą też koleżanki z pracy w jednym z warszawskich biur. "Boję się, że zostanę napiętnowana" - mówi. Prawdę ukrywa też przed otoczeniem 30-letnia plastyczka Krystyna. HIV to efekt młodzieńczej głupoty: na imprezie w liceum dała się namówić na wstrzyknięcie narkotyku wspólną igłą. - Nie powiedziałam nawet teściowi, bo mógłby tego nie zrozumieć. Nie wiedzą nawet moi przyjaciele, bo bardzo boję się ich reakcji - skarży się z rozgoryczeniem. Bo nosicielstwo wirusa HIV to w Polsce ciągle wielki wstyd.

"Niby żyjemy w XXI wieku, ale wiedza na ten temat jest ciągle skandalicznie niska" - mówi Janusz Majchrzak z ogólnopolskiej "Sieci Plus", zajmującej się pomocą osobom z HIV i AIDS. Jego samego najbardziej boli to, że AIDS boją się także lekarze. "Jeżeli ktoś u dentysty przyzna, że ma wirusa, to będzie miał szczęście, jeśli lekarz wymówi się brakiem czasu. Bo częściej nosiciele są wyrzucani z krzykiem i obelgami. Jeżeli służba zdrowia, która powinna uczyć, że nie powinniśmy się bać, nadal sama się boi, to można sobie tylko wyobrażać, jak wygląda życie z wirusem" - dodaje Majchrzak. "Sieć Plus" raz w miesiącu organizuje w Warszawie tzw. Salony Akceptacji, na które przyjeżdżają nosiciele z całej Polski. Dla większości z nich to jedyne miejsce, gdzie mogą otwarcie mówić o tym, że są zakażeni. Dlatego Krystyna Sokołowska z fundacji "Mały Książę", która pomaga dzieciom z HIV i AIDS, otwarcie radzi rodzicom swoich podopiecznych, by nie informowali nikogo o problemie. "Szkoły i przedszkola nie chcą akceptować dzieci z wirusem. Z doświadczenia wiemy, że jeśli ktoś zdobędzie się na taki gest i poinformuje nauczycieli, to dziecko natychmiast jest kierowane na nauczanie indywidualne albo wręcz zmuszane do zmiany szkoły" - opowiada.

Ludzie pracujący na co dzień z zakażonymi i chorymi nie mają wątpliwości, że w kwestii wirusa HIV Polska nadal tkwi w ubiegłym stuleciu. W całym kraju jest tylko 26 punktów, w których można zrobić bezpłatne testy i zgłasza się do nich zaledwie ułamek osób, które powinny się przebadać. Organizacje zajmujące sie profilaktyką od lat apelują, żeby każda kobieta w ciąży zrobiła takie badanie. Bezskutecznie. Na dodatek Polacy ciągle kojarzą HIV jedynie z narkomanami i środowiskiem homoseksualistów. Mitów na ten temat jest więcej: z sondażu Eurobarometru wynika, że aż co trzeci Polak żyje w przekonaniu, że wirusem można się zarazić poprzez korzystanie z jednej toalety. A jednocześnie blisko 60 proc. przyznaje, że zdarza im się uprawiać seks bez zabezpieczenia.

 

Rozmowa z Katarzyną Malinowska-Sempruch, dyrektorem Global Drug Policy Program w Open Society Institute.

 

Klara Klinger: W porównaniu z innymi krajami Europy liczba zakażonych wirusem HIV jest w Polsce stosunkowo niska. To sukces.

Katarzyna Malinowska-Sempruch: Tak, ale nie jest on całkowity. W Polsce nadal zbyt mało osób wykonuje testy na HIV, więc oficjalne dane nie oddają prawdziwej sytuacji. W krajach rozwiniętych niezwykle rzadko zdarza się, że ktoś dowiaduje się o zakażeniu dopiero wtedy, kiedy już ma AIDS. My niestety często odsyłamy ludzi prosto z punktów konsultacyjnych do klinik leczących AIDS. O tym, że się zakazili 10 lat wcześniej, dowiadują się w ostatnim stadium choroby.

Dlaczego tak późno?

W Polsce jest mało ośrodków, gdzie można anonimowo i za darmo zrobić badania. A ludzie, nawet jeśli coś podejrzewają, nie idą z tym do lekarza pierwszego kontaktu, bo się wstydzą. W USA nikt się nie obawia, że informacja o zakażeniu może wypłynąć od lekarza, bo jego i cały personel medyczny obowiązuje ścisła tajemnica. A u nas, 25 lat po wybuchu epidemii AIDS, wciąż słyszymy o przeciekach i lekarze boją się takich pacjentów! Brakuje też mądrych pracowników opieki społecznej, którzy naprawdę pomagaliby zakażonym, a nie rozsiewali o nich plotki. Poza tym fatalnie działa system opieki nad uzależnionymi od narkotyków. Narkomani nie mają dostępu do czystych strzykawek, a brudne to jeden z głównych powodów zakażeń. Tymczasem często władze lokalne nie chcą inwestować w punkty wymiany strzykawek, bo sądzą, że w ten sposób będą wspierać przyjmowanie substancji uzależniających. To błąd.

Jakie jeszcze błędy popełniamy w sprawie AIDS?

Dawałam niedawno wywiad w radiu i wprost nie mogłam uwierzyć, że w XXI wieku muszę jeszcze tłumaczyć, że komar nie zakaża wirusem HIV. Takie pytania zadawano mi 10 lat temu, a teraz znowu rozmawiamy o komarach! I nadal AIDS to temat tabu. Ludzie nie przyznają się, że są zakażeni, bo boją się społecznego ostracyzmu, utraty pracy i znajomych.

W innych krajach jest inaczej?

Ciągle jeszcze w najbiedniejszych regionach zdarza się, że ktoś publicznie mówi o AIDS, a potem nieznani sprawcy podpalają mu dom. W Polsce nie ma już tak drastycznych przypadków, ale zakażeni nadal nie chcą się ujawniać. Niektórzy boją się tak bardzo, że nie mówią nawet rodzinie. Tak było 10 lat temu i tak jest dziś.

Jak można to zmienić?

Trzeba uświadomić sobie, że każdy może być zakażony. W Polsce panuje przeświadczenie, że to lekarze albo partnerzy ponoszą odpowiedzialność za nasze zdrowie. A to nieprawda - sami jesteśmy za nie odpowiedzialni. Więc każda osoba aktywna seksualnie albo taka, która w przeszłości przyjmowała dożylnie substancje psychoaktywne, powinna zrobić test na HIV. Polacy rzadko używają prezerwatyw. Bardziej się boją ciąży, a jej można zapobiec tabletkami, niż zagrożenia HIV. Warto pamiętać, że pewni możemy być tylko i wyłącznie siebie. Jeżeli natomiast decydujemy się na skok w bok, powinniśmy użyć prezerwatywy. Po to, by niczego nie "przynieść" do domu.

Kto powinien się przebadać?

Osoby, które mają za sobą inicjację seksualną i nie zawsze używały prezerwatyw. Koniecznie należy zrobić test, jeżeli kiedykolwiek użyliśmy cudzej strzykawki. Dla większości wynik będzie ujemny. Dla tych, którzy okażą się seropozytywni, to też nie koniec świata - w Polsce są leki skutecznie hamujące rozwój choroby.

Jak można żyć z wirusem?

Normalnie. Można pracować, uprawiać seks z zabezpieczeniem, mieć dzieci. A o tym, że ktoś jest zakażony, ma prawny obowiązek powiadomić jedynie partnera seksualnego. (

Oceń treść:

Average: 9.7 (3 votes)

Komentarze

Anonim (niezweryfikowany)
Kolejne kłamstwa ! Najwięcej chorych na aids w afryce jest w rejonach malarycznych. Nosicieli wirusa HIV powinno się izolować tak samo jak gruźlików. NWO zagładą dla ludzkości :(
Anonim (niezweryfikowany)
nie czytajcie tego! ja przeczytalem i wyszedl pozytywny!!@1!;/
CanabElwis (niezweryfikowany)
Odizolować ich od społeczeństwa? o.O' Tak robili naziści idioto :/ Myślę że jesteś jednym z tych średniowiecznych ignorantów którzy wierzą, że komar da Ci HIV'a ;] Ja uważam że powinno się odizolować takich osłów jak Ty od cywilizowanych ludzi ;)
Anonim (niezweryfikowany)
Jak można żyć z wirusem? Normalnie. Można pracować, uprawiać seks z zabezpieczeniem, mieć dzieci.
Jimmi (niezweryfikowany)
Napewno nie jestem specjalistą jestem tylko średnio-zainteresowanym, ale to co piszecie... Izolować jak gruźlików... Gruźlica jest uleczalna HIV'a nigdy nie pozbędziesz się z organizmu, dokładnie tak samo jak wirusa żółtaczki WZW-B, tyle, że żółtaczką zarazić się jest 10 razy łatwiej niż HIV'em. dokładnie w taki sam sposób - stosunki płciowe, krew (krwi wystarczy dużo mniej by zarazić się WZW-B niż HIV) Komar - napewno nie te które występują w Polsce czy w Europie, zastanawiające są wielkie owady z afryki, bo to w sumie prawie tak jak by się użyło tej samej igły.. Mieć dzieci - (np. metoda in vitro, choć to nie jest normalne.) Gównie chodzi tu o to że krew Matki nie miesza się z krwią płodu. i dlatego dziecko nie jest skazane na HIV nawet jeśli rodzice są zakażeni.
nildur (niezweryfikowany)
W szkole mnie uczyli, ze jesli kobieta podczas ciazy dostanie jakiejs infekcji moze wtedy jej krew zmieszac sie krwia plodu. Nie znam statystyk, ale tak moze byc. Nie znam sie.
Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan

WAGA: 68 kg

DOŚWIADCZENIE: DXM, Marihuana, Alkohol

DATA PRZYJĘCIA: 31.06.2009

SET & SETTINGS

Impreza u mnie w mieszkaniu, 6 osób razem ze mną. Start około godziny 19. Planowałem wziąć tego dnia 10 tabletek max, kolega proponował mi żebym wziął je wszystkie naraz, ale zbyt się balem żeby to zrobić, ale w końcu łącznie wziąłem 22 z przerwami

ZAŻYTE SUBSTANCJE: 22 tabletki Acodinu (330mg DXM)

  • Metoksetamina
  • Tripraport

Dwuosobowy pokój w studenckim mieszkaniu, wynajmowany wraz z kolegą. Samopoczucie dobre, lekkie zmęczenie spowodowane kacem.

17.40 Rozpoczęcie. Wsypuję 78 mg po język. Słucham muzyki. Próbuję się wyciszyć.

 

  • Dekstrometorfan

S&S: zima, ponury wieczór jakoś koło 20, faza na przeżycie czegoś fajnegoo. Było to drugie zażycie dXm (po pierwszym tak średnio odczuwałem faze)

Dawka: 450mg (30 tabletek)

Wiek: 17

Exp: Alko, Nikotyna, MJ, DXM, N2O, pseudoefedryna

Godzina 20, sam w domu no to można zaczynać. Tabletki połykane oczywiście w odstępach czasowych.

21.05 poczucie lekkiego dyskomfortu, problemy z koordynacją ruchu, siadam na kompa, zaczynam coś robić żeby sie nie nudzić.

  • Buprenorfina
  • Estazolam
  • Morfina
  • Pozytywne przeżycie

Dzień jak co dzień - substancja przyjęta w celu załagodzenia objawów abstynencyjnych po ostrym ciągu z Tramadolem. Ogólnie pozytywne nastawienie, nadzieja na chociaż lekkie załagodzenie nadchodzącego skręta. Mieszkam w wynajmowanym pokoju więc zero jakichkolwiek wpadek

Witam Serdecznie
Z okacji tego że Estazolam zaczął działać - pozwolił mi się nieco otworzyć i przedstawić wam działanie buprenorfiny którą wydobywam z plastwów o nazwie handlowej transtec.

Co to jest buprenorfina?
W skrócie jest to pochodna tebainy. Buprenorfina jest dostępna międzi innymi w tabletkach podjęzykowych Bunondol w dawkach 0,2mg oraz 0,4mg oraz w plastrach Transtec zawierających 20mg/30mg/40mg per plaster.
Jeśli ktoś jest ciekaw większą ilością informacji - na pewno znajdziecie ją na wikipedi :)