REKLAMA
Choroby zamiast strzykawek, czyli skutki nowelizacji ustawy antynarkotykowej.

Nowa ustawa narkotykowa utrudnia działanie terapeutom i pracownikom Monaru. Krakowscy narkomani z obawy przed policją ograniczyli swoje kontakty z instytucjami pomocowymi.

Anonim

Kategorie

Źródło

Gazeta Wyborcza Kraków
Michał Olszewski

Odsłony

2849
Nowa ustawa narkotykowa utrudnia działanie terapeutom i pracownikom Monaru. Krakowscy narkomani z obawy przed policją ograniczyli swoje kontakty z instytucjami pomocowymi.

[tekst dotyczy oczywiście nowelizacji z r. 2000 - przyp. hyper]Kraków był pierwszym miastem w Polsce, w którym pojawili się tzw. street-workerzy. Od 1996 roku rozdają miejskim narkomanom nowe igły i strzykawki, przyjmując w zamian zużyte. Program miał zapobiec chorobom zakaźnym wśród uzależnionych, w tym rozprzestrzenianiu się wirusa HIV. Zaostrzona w październiku ub.r. ustawa antynarkotykowa zlikwidowała tradycyjne miejsca spotkań krakowskich narkomanów i utrudniła terapeutom kontakt ze środowiskiem uzależnionych. Zniknęły "bajzle" przy dworcu, Bramie Floriańskiej i na ulicy Siennej. Narkomani rzadziej kontaktują się z instytucjami, które mają im pomagać.

Monar nielegalny

- Od października jesteśmy między młotem i kowadłem. Właściwie wspieramy działania pozaprawne - skarży się Grzegorz Wodowski, dyrektor krakowskiego Monaru. - A narkomani obawiają się, że wystawimy ich policjantom. Przestali nam ufać. Zdarzało się, że tuż po wymianie zużytych igieł i strzykawek byli rewidowani.
Po znowelizowaniu ustawy krakowscy street-workerzy wydają około 60 proc. mniej strzykawek i igieł niż dawniej. Natomiast minimalnie zmniejszyła się liczba narkomanów korzystających z programu pomocy. - Wniosek nasuwa się sam. Jest tyle samo uzależnionych, ale przychodzą do nas rzadziej, zużywają mniej strzykawek i igieł, co zwiększa ryzyko zakażenia wirusem HIV i innymi chorobami - podsumowuje dyrektor krakowskiego Monaru. W ubiegłym roku jego pracownicy planowali przygotować pomieszczenie, w którym uzależnieni mogliby robić sobie zastrzyki. - Chcieliśmy wyeliminować narkotyzowanie się w miejskich szaletach, na ławkach czy w bramach - uzasadnia G. Wodowski. - Teraz nawet o tym nie myślimy. Żaden narkoman nawet by nie zaglądnął do takiego miejsca z obawy przed aresztowaniem.

Zasypiali na schodach

Z zaostrzenia ustawy zadowoleni są właściciele lokali handlowych położonych w szczególnie często odwiedzanych przez narkomanów punktach miasta. - Jeszcze niedawno wstrzykiwali sobie kompot przed naszą wystawą albo zasypiali na schodach wejściowych - opowiadają ekspedientki ze sklepu jubilerskiego u zbiegu Floriańskiej i Pijarskiej. - Od października trochę się uspokoiło, ale ciągle tu przychodzą - dodają.
Policjanci z krakowskich wydziałów antynarkotykowych przyznają, że ustawa daje im duże możliwości działania. - Doskonale wiemy, kto trzyma przy sobie narkotyki, znamy te osoby - zdradza proszący o anonimowość pracownik operacyjny. - Gdybyśmy łapali wszystkich, musielibyśmy zbudować nowe więzienie w Krakowie. Czasem rzeczywiście obserwujemy ulicznych terapeutów. Chcemy trzymać rękę na pulsie.
Od października policjanci zatrzymali 143 osoby pod zarzutem posiadania narkotyków, zarówno dilerów jak i zwykłych użytkowników. Wobec większości zastosowano areszt tymczasowy.
Wygląd krakowskich ulic świadczy o tym, że ustawa antynarkotykowa poskutkowała. Narkomani zeszli do podziemia, nie psują już widoku turystom i klientom kawiarnianych ogródków. Skończyło się beztroskie polegiwanie ogłuszonych "kompotem" ćpunów na ławkach przy tunelu łączącym Planty z dworcem PKP. Ironią losu byłoby jednak, gdyby za estetykę miasta przyszło płacić zwiększoną liczbą nosicieli wirusa HIV. Zapłaciliby również podatnicy, którzy z ulgą przyjmują wyrzucenie problemu poza miejski krajobraz. To z naszej kieszeni popłyną pieniądze na leczenie. Będą to sumy znacznie większe niż koszty zakupu igieł i strzykawek.

Dla Gazety

Prof. dr hab. Tadeusz Hanausek, pracownik Katedry Kryminologii UJ:

Jestem gorącym zwolennikiem pełnej dostępności igieł i strzykawek. Natomiast sytuacja, kiedy narkoman kontaktujący się ze street-workerem jest rewidowany chwilę później przez policjantów, uważam za niedopuszczalną. To zwykła "wsypa". Cała ustawa jest zresztą mocno kontrowersyjna. Owszem, powinniśmy wsadzać do więzienia dilerów czy producentów, ale kara pozbawienia wolności za niewielką dawkę narkotyku to absurd. Nie ma potrzeby łamania życia ludziom, którzy i bez interwencji policji są dostatecznie nieszczęśliwi.

podinsp. Leszek Gurak, zast. komendanta miejskiego policji

Zapewniam, że nie śledzimy wolontariuszy Monaru i nie używamy ich jako wabika na narkomanów. Z drugiej jednak strony zdarzają się sytuacje, kiedy wpadamy na siebie. Tak musi być. Nie możemy tworzyć enklaw, w których dilerzy, bo to nimi przede wszystkim się interesujemy, będą mieli poczucie bezpieczeństwa. Postulowaliśmy, żeby street-workerzy unikali miejsc publicznych, takich jak okolice Barbakanu i Bramy Floriańskiej. Monar musi rozwiązać problem, czy wchodzić w środowiska narkomanów, czy przyciągać ich do siebie. Jeżeli wybierze pierwsze rozwiązanie, nasze spotkania będą nieuniknione.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

garbeit (niezweryfikowany)
Pewnie jeszcze powtórzę ten wątek, gdzieś w częściej odwiedzanym zakątku... <br>Zbakane rymy hiphopu nie są jedynym przejawem samodzielnego myślenia w tym kraju... <br>Miło by to udowadniać powoli... <br>Co załoga na to??? <br> <br>P.S. <br>Konsumować - Myśleć - Pisać - Legalizować!!!
podszum (niezweryfikowany)
Pewnie jeszcze powtórzę ten wątek, gdzieś w częściej odwiedzanym zakątku... <br>Zbakane rymy hiphopu nie są jedynym przejawem samodzielnego myślenia w tym kraju... <br>Miło by to udowadniać powoli... <br>Co załoga na to??? <br> <br>P.S. <br>Konsumować - Myśleć - Pisać - Legalizować!!!
hwdp (niezweryfikowany)
gdzie:)są:)rymy:)?????
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana

Nazwa substancji: Street Extazy

Dawka: 2 cukierki

Doświadczenie: alko (czesto.. srednio 4 razy w tygodniu ), ziolo (od 2 lat, niemal codzinnie, na wakacjach mialem może w sumie 4 dni bez bakania), feta (2 razy), tablety (to byl 6 raz, ale pierwszy raz 2 dropsy na raz, wczesniej jadlem po 1) i jakieś badziewia z apteki.


  • Zolpidem


subst: zolpidem (stillnox 10mg)

dawka: 4 albo 5 tabletek, nie pamiętam....

set: upalny dzień, polana w środku lasu.


  • LSD-25
  • Przeżycie mistyczne

Chęć przeżycia czegoś nieznanego, odnalezienia odpowiedzi... Grupka wspólokatorów, przyjaciół chęć dania szansy LSD aby pokazało mi to co potrafi.

 (Ta część wypowiedzi jest kierowana do osób które przeczytały poprzedni mój tripraport. Jeśli nie jesteś zainteresowany czytaj od dawki. polecam przeczytać jeśli ktoś byłby zainteresowany śledzeniem moich

przeżyć gdyż jest to jedna wielka historia którą ciągle piszę w swym życiu)

 Witam poprzednio opisywałem swój pierwszy raz z połączeniem Marihuanny z mdma i lsd. Miałem wywód na temat tego że LSD nie działało. Jeśli chodzi o LSD myślałem że to nie zadziała  nigdy niespodziewałem się że może działać aż tak a to dopiero początek moich przygód. Zapraszam do lektury.

  • Dekstrometorfan

Postanowilem, ze wreszcie podziele się swoim doswiadczeniem z

dekstrometorfanem. Pierwszy raz był dla mnie absolutnym szokiem, gdyz po pochlonieciu

paczki acodinu (450mg) w ciagu godzinki rzucilo mna o sciane, podloge, kibel (male

rzyganko), a nastepnie o lozko i tam zostalem przez kolejne godziny. Po

miesiacach poszukiwan, odnalazlem wresczie srodek, który przenosi w inny wymiar.


randomness