Heroina z makaronem

Jak nasza władza dba o narkomanów

Anonim

Kategorie

Źródło

Monar na Bajzlu nr 4/1999

Odsłony

4366

Lek zwany metadonem zrobił furorę w leczeniu narkomanów na terenie Europy Zachodniej, Australii i USA. Na początku lat 90. dotarł do Polski.

Metadon jest syntetycznym środkiem przeciwbólowym o właściwościach ogólnych podobnych do morfiny. Stosowany jest w leczeniu osób uzależnionych od heroiny.Jego dzialanie polega na tym, że pacjent nie jest na tzw. haju i może normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Wpada po prostu raz dziennie do przychodni, wali kielicha z lekarstwem i może żyć jak każdy inny człowiek. Kończy się bieganie za działką, kradzieże, znika zagrożenie złapania HIV. Przypomina to cukrzyków przyjmujących insulinę. Biorąc metadon można osiągnąć efekt całkowitej abstynencji od narkotyków i znowu stać się wolnym człowiekiem.

Kuracja odbywa się pod kontrolą lekarza. Udział w niej wymaga spełnienia następujących warunków: trzeba ćpać minimum 3 lata, wcześniej podejmować próby leczenia konwencjonalnego i mieć ukończone 21 lat. W specjalnych przypadkach dopuszcza się wyjątki, które reguluje rozporządzenie ministra zdrowia.

Efekty kuracji metadonowej są zdumiewające. Przykładowo we Frankfurcie po wprowadzeniu programu w ciągu pięciu lat (1991-1996) nielegalny handel i przemyt heroiny spadł aż do 30 proc., a liczba zgonów rocznie z powodu przedawkowania zmalała ze 147 do 31. W Australii pozytywne skutki terapii sprawiły, że co roku zwiększa się o 10-15 proc. liczbę pacjentów.

Leczenie metadonem ma także namacalny wymiar, nie tylko zdrowotny. Podamy polski przykład mikro.

W chorzowskim ośrodku prowadzącym program metadonowy przeprowadzono ankietę wśród 50 pacjentów. Okazało się, że przed kuracja wszyscy razem zarabiali legalnie 16.342 zł, natomiast na narkotyki wydawali 95.368 zł. Brakującą kwotę, czyli 79.026 zł, musieli więc jakoś zdobywać. Jeśli pomnożymy to przez 12 miesięcy, wychodzi kwota 948.312 zł, którą trzeba było ukraść, wyżebrać czy zdobyć przez danie dupy. Po roku przyjmowania metadonu i powrocie do normalnego życia zarobki miesięczne badanych wzrosły trzykrotnie, a wydatki na narkotyki spadły przeciętnie do 200 zł. Dzięki temu ich dochód roczny zamiast ujemnego okazał się dodatni i wyniósł 585.912 zł. I co najważniejsze nie musieli kraść, żebrać... Na chorzowskim przykładzie widać wyraźnie, że kuracja przynosi nie tylko efekty zdrowotne, ale także zapobiega przestępczości. Ratuje ludzi - w większości młodych - przed stoczeniem się do rynsztoka. Nic, tylko leczyć metadonem. A u nas co?

Pierwszych prób dokonano w warszawskim Instytucie Psychiatrii i Neurologii w 1992 r. Obecnie prowadzi się 10 programów na terenie całego kraju, co zdaniem specjalistów jest kroplą w morzu potrzeb. Powolność we wdrażaniu sprawdzonej na Zachodzie metody wynikała jak to u nas, z opieszałości urzędników. Rozporządzenie ministra zdrowia i opieki społecznej regulujące zasady leczenia ukazało się dopiero we wrześniu 1999 r. Do tego czasu programy metadonowe były prowadzone w ramach eksperymentu, co powodowało olbrzymie komplikacje organizacyjno-prawne przy uruchamianiu kolejnych.

Do dyktatury biurokracji przywykliśmy. Zaintrygowało nas w tej sprawie coś innego.

Metadon zamawiany jest centralnie przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Wyłącznym dostawcą leku do Polski jest obecnie włoska firma Molteni Pharmaceuticals. Nie zawsze jednak tak było. Początkowo sprowadzano metadon z holenderskiej firmy BUFA. Zaletą była przede wszystkim niższa cena. Drugim plusem było to, że preparat dostarczano w proszku. To pozwalało na rozpuszczanie go codziennie w potrzebnych ilościach. Włosi dostarczają produkt w płynie. Zanim porównamy ceny, przyjrzyjmy się, jakie to ma znaczenie. Przepisy regulujące przechowywanie leków narkotycznych są bardzo surowe. Specyfiki takie należy przechowywać w sejfie. Musi go mieć każda najmarniejsza apteka. Bez trudu można upchnać w sejfie kilogram proszku, ale jak schować stertę butelek? Inny problem to koszty utylizacji opakowań. Im ich więcej, tym więcej trzeba zapłacić za pozbycie się ich, co powoduje zmniejszenie funduszów przeznaczonych na realizację programu.

Absolutnie szokująco wypada porównanie cen. Włoski metadon jest 100 razy droższy! W przeliczeniu na złotówki kilogram holenderskiego specyfiku kosztuje około 3300 zł (dokładna cena zależy od kursu euro). Natomiast Włosi oferują produkt za okoł 335.000 zł (ceny zależne od kursu lira). Oczywiście włoski specyfik dostarczany jest jako produkt gotowy do spożycia, więc nic dziwnego, że kosztuje więcej. Jednak 10000-procentowa przebitka to chyba przesada. Do Polski sprowadza sie około 10 kg włoskiego metadonu rocznie. Kiedy od ceny włoskiej 335.000 zł odejmiemy 3300 zł (cena holenderska), pozostaje różnica w wysokości 331.700 zł. Kiedy pomnożymy to przez 10 spowadzonych kilogramów wychodzi 3.331.700 zł. Tyle pieniędzy wyrzuca się rocznie w błoto.

Nasze obliczenia są tylko szacunkowe, ponieważ ani Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, ani firma Molteni nie chciały udostępnić nam dokładnych danych. Ogrom strat umyka kasom chorych, które wykładają na to pieniądze. Dzieje się tak, bo programy realizowane są w różnych czesciach kraju i płaci za nie kasa, na której terenie odbywa się kuracja metadonowa. W skali lokalnej wydatki nie robią wrażenia, ale po zsumowaniu mogą wnerwić. Szczególnie tych, którzy od lat zajmują się leczeniem osób uzależnionych i ciągle słyszą, że nie ma "pieniędzy".

Z prośbą o wyjaśnienie włoskiego monopolu zwróciliśmy się do Instytutu Psychiatrii i Neurologii, który sprawuje nadzór nad wszystkimi programami metadonowymi w Polsce. Z ociąganiem, przyznano jednak, że sprowadzany z Italii lek faktycznie jest drogi. Nie było jednak innego wyjścia, bo tylko Molteni był zainteresowany zdobyciem certyfikatu dopuszczającego produkt do sprzedaży w naszym kraju.

Według Instytutu inne firmy po prostu uznały, że obowiązująca u nas procedura jest zbyt kosztowna w porównaniu do ilości metadonu, która można sprzedać w Polsce.

Faktycznie, rynek polski nie jest duży. Obecnie leczeniem objętych jest około 500-700 pacjentów, co stanowi około 1,5 proc wszystkich uzależnionych od heroiny. W krajach rozwiniętych odsetek ten wynosi od 15 proc. Moglibyśmy za te same pieniądze leczyć sto razy więcej narkomanów.

Postanowiliśmy spytać Holendrów, czy rzeczywiście polski rynek jest dla nich tak mało atrakcyjny. W firmie BUFA przyznali, że do tej pory nie zarobili w naszym kraju, ale liczyli na rozwój eksportu w przyszłości. Do dziś są bardzo zdziwieni zerwaniem współpracy i nikt im nie wyjaśnił, dlaczego tak się stało. W dalszym ciągu są gotowi sprzedawać metadon w Polsce, a koszty certyfikatu nie mają znaczenia, pod warunkiem otrzymania zamówień. Zarzutem skierowanym pod adresem BUFY było to, że produkt oferowany jest w proszku.

Według Instytutu normy europejskie nakazują sprzedawanie lekarstw w postaci pastylek, czopków, syropów itp. Tak jak gdyby BUFA nie mogła rozpuścić swojego produktu i dostarczać go w płynie...

Zagadkę włoskiego monopolu wyjaśniły nam osoby pracujące przy realizacji programów metadonowych. Prawdziwy cel Włochów to Rosja. W tym kraju, jak na razie, nie prowadzi sie tego typu programów, lecz w niedalekiej przyszłości sytuacja ulegnie zmianie. Rosjanie będą potrzebować specjalistów, którzy przekażą im niezbędną wiedzę, poduczą personel. Nie przyjadą do nich Niemcy czy Amerykanie, ale wyszkoleni przez nich Polacy, a wraz z nim metadon sprzedawany w naszym kraju. Nie chodzi więc Włochom o polską drobnicę, ale o wielki zbyt w Rosji.

Jednakże celem polskich władz jest zwalczanie narkomanii w Polsce, a nie popieranie programów włoskiej firmy.

Patryk Bragellow, współpraca Iza Kosmala

W artykule wykorzystano dane z miesięcznika Monar na Bajzlu nr 41999 oraz internetowej strony www.euromethwork.com.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

keagen (niezweryfikowany)
jestem pacjętem programu metadonowego od prawie czterech lat,na poczatku byłem bardzo zadowolony czułem że jest ktoś kto może mi pomuc wrócic do normalnego życia,niestety czas pokazał że dobro pacjęta wydaje sie mało wazne,po roku zaczołem obniżac dawke metadonu i z 70ml zeszłem na 20,doskonale się czułem mogłem pracować i w miare normalnie żyć,w obecnej chwili dawka dzienna wynosi w moim przypadku 30ml,po mału trace nadzieje że kiedykolwiek sie uwolnie i poczuje sie naprawde niezależny,na programie nie ma psychologa ci co byli i naprawde coś starali się zrobić dla pacjętów szybko zostali usunięci,kolejni byli psychologami tylko z nazwy,a ja tak sie składa chcę jeszcze coś w życiu zrobić,i choć nie odrobie 10 lat przećpanych oraz zdrowia w pełni nie odbuduje,pragne poczuć sie jak normalny człowiek.Na programie wciąż zmieniają się zasady które pomijają zupełnie dobro pacjęta,wszyscy są wrzucani do jednego worka,a przecież wielu to jeszcze młodzi ludzie,którzy napewno chcieliby życ normalnie gdyby dana była im szansa,wiem że polskie prawo względem metadonu jest bez sensu w poruwnaniu to krajów zachodniej europy,samo kupowanie metadonu z Włoch to juz jest absurdem skoro Holenderski jes kilkanaście razy tańszy,cały czas płaczą że pieniedzy nie ma,i wprowadzają co raz to nowe wymysły utrudniające normalne funkcjonowanie nie którym pacjętom,takim najprostrzym przykładem jest to że zmienione zostały godziny wydawania metadonu z 8.00-19.00 na 11.00 do 17.00,dajmy na to pacjęt ma prace z której dwa razy w tygodniu musi się urwac aby pobrac metadon,taki pracodawca musi być bardzo wyrozumiały aby znosić takiego pracownika,który co chwla wymyśla co raz to nowsze powody,aby sie przypadkiem nie wydało że jest na takim programie bo szybko straci prace.Mógłbym tak pisać i pisac dlatego kończe ostatnim zdaniem.Wiem że bez pomocy z zewnątrz będzie mi trudno uwolnić się od metadonu bo moja nadzieja z dnia na dzień jest co raz słabsza,wiem jedno jeśli miałbym wrócić do heroiny to prędzej strzele sobie w łeb.
CHILUM (niezweryfikowany)
Ciekawe,kto to:-)))?? <br>Ja jestem na tym samym programie. <br>Kim jesteś &quot;Keagen&quot;?
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana
  • MDMA
  • Pierwszy raz

Mieszkanie przyjaciół.

Wprowadzenie:

 

  • Grzyby halucynogenne
  • Pierwszy raz

Podróż odbyłem sam w głównej mierze odbywała się ona w domu, jednak opisuję tutaj również doświadczenie po wyjściu na zewnątrz. W dniu brania grzybów byłem nieco zmęczony i senny, a mój humor był neutralny. Byłem jednak w stanie podniecenia faktem, że będę brał grzyby.

Moja podróż odbyła się raczej spontanicznie, gdyż tego dnia nie planowałem tripować i chciałem poczekac, aż grzyby się wysuszą. Ciekawość wzięła jednak górę. 

O godzinie (około) 20:30 zjadłem pierwsze (świeże) grzybki Psilocybe Cubensis "Colombian". Dokładnej gramatury nie znam, ponieważ nie miałem w domu wagi. Po upływie około 30 minut nie odczuwałem żadnych efektów, więc postanowiłem dorzucić jeszcze kilka. Efekty nie przychodziły. Podejrzewam, że to przez fakt, ze tego dnia zjadłem całkiem sporo jedzenia.

  • Katastrofa
  • Marihuana

Przyjemny, słoneczny dzień, wśród znajomych w parku.

W moim krótkim życiu dałem trzy szansę marihuanie. O jedną za dużo.Pierwszy raz wszystko było w porządku, ale za drugim razem miałem bad tripa w takim stopniu że trafiłem na kardiologię.

 

Przez następne sześć miesięcy brzydziłem się marihuaną.

Pewnego dnia mój kolega T zadzwonił do mnie czy nie mam załatwić czegoś zielonego. Oczywiście będąc dobrym kolegom szybko uruchomiłem znajomości i po 30 minutach miałem materiał w kieszeni. Oczywiście mój dostawca się zmienił od mojej drugiej przygody z marihuaną, pomyślałem że to była jakaś maczanka.

  • AmfetaminaSubstancja: amfetamina (w ilosci ok. 1 g :D:D)


Godzina zażycia: Wczoraj około 17 :D:D:D


Substancja: Kofeina(w kawie z 5 łyżek)


Godzina zażycia: Dzisiaj koło 14 :D:D


Doświadczenie: Amfetamina-wiele razy(ponad sto było), Extasy-kilkanaście razy, Marihuana i haszysz-nie licze nawet bo nie chce marnować czasu :D:D, Bieluń-kilkanaście razy, Gałka muszkatałowa-raz.randomness