Polacy piją więcej alkoholu

Najnowsze badania PBS potwierdzają dane Ministerstwa Zdrowia

Anonim

Kategorie

Źródło

PAP

Odsłony

894

- Rozważamy wystąpienie do Sejmu z propozycją zmian w ustawie o przeciwdziałaniu alkoholizmowi - zapowiada wiceminister zdrowia Andrzej Wojtyła. - Trzeba przemyśleć zasady reklamy trunków i wysokości akcyzy.

Sopocka PBS zakończyła ogólnopolską część badań przygotowanych dla Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Sprawdzała m.in., ile pijemy. Kto sięga po alkohol? Jaki wpływ ma picie na przemoc domową? Jeszcze w grudniu ankieterzy zapukają do domów w Lublinie, Katowicach, Krakowie, Olsztynie, Szczecinie, Gdańsku, we Wrocławiu i w Wałbrzychu, by pokazać lokalne prawidłowości.

Joanna Mikuła, dyrektor PARPA, nie chce jeszcze ujawniać szczegółów badań, bo najpierw powinno je zobaczyć Ministerstwo Zdrowia: - Mogę tylko powiedzieć, że są niepokojące. Gdy zmniejszona została akcyza na alkohol, spożycie wzrosło. Więcej piją młodzi. Rośnie spożycie wśród dziewcząt.

Według PBS w roku 2002 średnio Polak wypijał 6,9 l czystego spirytusu, a w 2004 było to już 8,2 l.

- Od początku lat 90. rosło spożycie piwa, a malało wódki, teraz tendencja się odwraca - mówi wiceminister zdrowia Andrzej Wojtyła. - Prawdopodobnie zwrócimy się do Sejmu z propozycją zmian w ustawie, m.in. dotyczących reklamy i akcyzy. Niestety, nawyki Polaków nie pozwalają obniżać cen alkoholi.

Oceń treść:

0
Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
 • LSD-25

doświadczenie: różne draszki po troszeczku - lsd, mdma, 2ci, gbl, griby, ghb, dxm, thc, c2h5oh ...

set+setting: wymarzony
 • LSD-25
 • Marihuana
 • MDMA
 • MDMA (Ecstasy)
 • Tripraport

Błękitne pigułki szkotów nie zawiodły.  Pierwsza uderzyła standardowo po upływie godziny bez trzydziestu minut.  Euforia rozpływała się po naszych ciałach. Świat nabrał przyjemnego kontrastu, intensywniejsze kolory są atutem w pokrytej ciemnością przestrzeni klubu.  Dobrze mi.

 • LSD-25
 • Użycie medyczne

Spożycie podczas śniadania

 

Kontynuacja spowiedzi z mojej terapii LSD. Po szerszy kontekst zapraszam do części pierwszej :)

Biorę głęboki oddech i czuję, jak mroźne powietrze zamraża mi smarki. Siedzę na zimnym moście i oglądam, jak tory wiją się w stronę horyzontu, migoczący szron zwraca na siebie uwagę i nawet czasem jakiś brudny pociąg leniwie śmignie mi pod butami. Żegnam słońce, które znika mi z oczu, obserwuję ostatnie rysy pomarańczowego błysku by w końcu ostatni raz olśniło złote wstęgi torów.

 • grzyby
 • Grzyby halucynogenne
 • Tripraport

Długo wyczekiwany moment ponownego grzybowego tripa, po około 10 latach przerwy. Obozowisko w górach, ognisko, wiata, rzeka, deszcz i wiatr. Główny cel wyjazdowy: zaktualizować wspomnienia związane ze wrzucaniem grzybów za małolata.

Ja i kumpel, leśne obozowisko - wiata, studnia i ognisko. Od rana czilujemy przy ognisku w chłodny, deszczowy i wietrzny dzień. Okoliczności odbiegały nieco od wymarzonych, ale postanowilismy się tym nie zrażać. Ostatni raz zarzucałem grzyby dobre 10 lat temu, a w tym roku naszła mnie niespodziewana chęć zasmakowania głębi psychodelicznego doświadczenia i zweryfikowania tego stanu ze wspomnieniami z przeszłości. Oczekiwałem wglądu w samego siebie oraz podróży, cokolwiek miała ona oznaczać.

randomness