Wpływ na decyzję o konsumpcji alkoholu przez dziecko mają relacje w domu

Według badań CBOS 34 proc. nastolatków uważa, że to rodzice są osobami, które mają największy wpływ na to, czy spożywają oni alkohol. Wyniki potwierdzają, że wpływ na decyzję o konsumpcji alkoholu przez dziecko mają relacje panujące w domu, a także postawa rodziców wobec picia.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Portal Spożywczy

Odsłony

105

Według badań CBOS 34 proc. nastolatków uważa, że to rodzice są osobami, które mają największy wpływ na to, czy spożywają oni alkohol. Wyniki potwierdzają, że wpływ na decyzję o konsumpcji alkoholu przez dziecko mają relacje panujące w domu, a także postawa rodziców wobec picia.

Jak zatem rozmawiać z dziećmi o alkoholu, by nauczyć je odpowiedzialnych postaw? Na to pytanie odpowiada grono ekspertów w edukacyjnym przewodniku dla rodziców stworzonym przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Pomocy Q Zmianom w ramach kampanii Trzymaj Pion, realizowanej przez Grupę Żywiec.

- Jeśli relacja z dzieckiem jest zdrowa – opiera się na zrozumieniu, miłości i empatii, ale też na wyznaczeniu jasnych zasad, które respektują wszyscy domownicy, to trudna rozmowa o alkoholu może być bardzo owocna. Jeśli relacje w rodzinie są silne i pełne szacunku, dzieci bardzo liczą się ze zdaniem rodziców i nie chcą ich zawieźć. Rodzicom, którzy są dla swoich dzieci autorytetami, łatwiej jest wpłynąć na konkretną postawę swojego dziecka. W tym znaczeniu silne więzi w rodzinie chronią dzieci przed zagrożeniami – mówi Olga Wieczorek-Trzeciak, ekspert Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Pomocy Q Zmianom.

Rozmowa z dzieckiem na temat alkoholu bywa dla rodziców prawdziwym wyzwaniem. Dzieje się tak, ponieważ rodzice zbyt długo zwlekają z jej podjęciem. Tymczasem dobre przygotowanie do takiej dyskusji pozwoli zbudować wyjątkową relację i postawić jasne granice, które w przyszłości chronią dziecko przed nierozsądnymi decyzjami.

Chcąc pomóc rodzicom w zapobieganiu przedwczesnej inicjacji alkoholowej nastolatków, a także w wychowywaniu swoich dzieci do odpowiedzialnych postaw związanych z alkoholem, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Pomocy Q Zmianom wraz z gronem ekspertów z różnych dziedzin (specjalistów m. in. z zakresu psychologii, socjologii, terapeutów rodzinnych, terapeutów uzależnień, pedagogów i wychowawców, na co dzień pracujących z młodzieżą) opracowało edukacyjny przewodnik dla rodziców odpowiadający na pytanie: Jak rozmawiać z dzieckiem o alkoholu?

Przewodnik, przedstawia konkretne porady na temat tego, jak rozmawiać z dzieckiem, a jakiego podejścia unikać, jednak przede wszystkim skupia się na wyjaśnieniu, jak dużą rolę w życiu dziecka stanowi rodzic. Zawarte w nim opisy mają za zadanie wesprzeć rodziców przy tworzeniu więzi ze swoimi dziećmi.

Celem kampanii jest tworzenie mody na umiarkowaną konsumpcję alkoholu wśród osób dorosłych, a także wspieranie rodziców w zapobieganiu przedwczesnej inicjacji alkoholowej nastolatków oraz wychowywaniu swoich dzieci do odpowiedzialnych postaw związanych z alkoholem w dorosłym życiu. Pomysłodawcą kampanii jest Grupa Żywiec, jeden z czołowych producentów piwa w Polsce.

Oceń treść:

Average: 6.7 (3 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Grzyby halucynogenne

Substancja - Psilocybe Mexicana, pierwszy raz


Poziom doświadczenia - wiele razy marihuana, kilka razy extasy, doświadczenia z amfetaminą i LSD.


Zjedzenie 21 grzybów bez zagrychy, na czczo:)

  • Heimia salicifolia
  • Inne
  • Mieszanki "ziołowe"
  • Pozytywne przeżycie

Spokojny dzień, ochota na zamulenie. Własne łóżko.

Złożyłem zamówienie na African Dream Root w pewnym polskim sklepie zielarskim. Jako rekompensatę za problemy z przesyłką dostałem 2g „Kompozycji z natury (wersja 2)” i do tego gratis, czyli 0,5g kompozycji w wersji 1. Dwójkę testowałem i jestem mile zaskoczony. Jedynkę kiedyś tam sprawdzę, na razie nie mam ochoty.

 

  • Ayahuasca

Dawka i substancja: 3-4 gramy ruty stepowej + 8-9 gramów mimozy hostilis




  • 4-ACO-DMT
  • Pierwszy raz

Wszystkie próby badawcze dokonano we własnym pokoju (często nazywanym laboratorium). Testowano na szczurze. Łóżko; dobra muzyka na słuchawkach. Wieczór jako podstawowa pora badań. Aplikowano zwykle w okolicach 19-20 godziny.

 

Bazując na kilkukrotnym doświadczeniu z tryptaminami, badany obiekt postanowił swoje pierwsze doświadczenie spisać i zawrzeć w bardzo krótkim (after) trip reporcie. Będzie to TR z perspektywy szczura laboratoryjnego.

 

Próby badawcze zostały popełnione w 2010 roku w maju i wrześniu. Tekst oparto na podstawie zaobserwowanych, zapisanych, zapamiętanych odczuć w trakcie (i tzw. wrażeń „po”) psychodelicznej eksploracji.

 

 

 

randomness