REKLAMA
Wpływ na decyzję o konsumpcji alkoholu przez dziecko mają relacje w domu

Według badań CBOS 34 proc. nastolatków uważa, że to rodzice są osobami, które mają największy wpływ na to, czy spożywają oni alkohol. Wyniki potwierdzają, że wpływ na decyzję o konsumpcji alkoholu przez dziecko mają relacje panujące w domu, a także postawa rodziców wobec picia.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Portal Spożywczy

Odsłony

102

Według badań CBOS 34 proc. nastolatków uważa, że to rodzice są osobami, które mają największy wpływ na to, czy spożywają oni alkohol. Wyniki potwierdzają, że wpływ na decyzję o konsumpcji alkoholu przez dziecko mają relacje panujące w domu, a także postawa rodziców wobec picia.

Jak zatem rozmawiać z dziećmi o alkoholu, by nauczyć je odpowiedzialnych postaw? Na to pytanie odpowiada grono ekspertów w edukacyjnym przewodniku dla rodziców stworzonym przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Pomocy Q Zmianom w ramach kampanii Trzymaj Pion, realizowanej przez Grupę Żywiec.

- Jeśli relacja z dzieckiem jest zdrowa – opiera się na zrozumieniu, miłości i empatii, ale też na wyznaczeniu jasnych zasad, które respektują wszyscy domownicy, to trudna rozmowa o alkoholu może być bardzo owocna. Jeśli relacje w rodzinie są silne i pełne szacunku, dzieci bardzo liczą się ze zdaniem rodziców i nie chcą ich zawieźć. Rodzicom, którzy są dla swoich dzieci autorytetami, łatwiej jest wpłynąć na konkretną postawę swojego dziecka. W tym znaczeniu silne więzi w rodzinie chronią dzieci przed zagrożeniami – mówi Olga Wieczorek-Trzeciak, ekspert Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Pomocy Q Zmianom.

Rozmowa z dzieckiem na temat alkoholu bywa dla rodziców prawdziwym wyzwaniem. Dzieje się tak, ponieważ rodzice zbyt długo zwlekają z jej podjęciem. Tymczasem dobre przygotowanie do takiej dyskusji pozwoli zbudować wyjątkową relację i postawić jasne granice, które w przyszłości chronią dziecko przed nierozsądnymi decyzjami.

Chcąc pomóc rodzicom w zapobieganiu przedwczesnej inicjacji alkoholowej nastolatków, a także w wychowywaniu swoich dzieci do odpowiedzialnych postaw związanych z alkoholem, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Pomocy Q Zmianom wraz z gronem ekspertów z różnych dziedzin (specjalistów m. in. z zakresu psychologii, socjologii, terapeutów rodzinnych, terapeutów uzależnień, pedagogów i wychowawców, na co dzień pracujących z młodzieżą) opracowało edukacyjny przewodnik dla rodziców odpowiadający na pytanie: Jak rozmawiać z dzieckiem o alkoholu?

Przewodnik, przedstawia konkretne porady na temat tego, jak rozmawiać z dzieckiem, a jakiego podejścia unikać, jednak przede wszystkim skupia się na wyjaśnieniu, jak dużą rolę w życiu dziecka stanowi rodzic. Zawarte w nim opisy mają za zadanie wesprzeć rodziców przy tworzeniu więzi ze swoimi dziećmi.

Celem kampanii jest tworzenie mody na umiarkowaną konsumpcję alkoholu wśród osób dorosłych, a także wspieranie rodziców w zapobieganiu przedwczesnej inicjacji alkoholowej nastolatków oraz wychowywaniu swoich dzieci do odpowiedzialnych postaw związanych z alkoholem w dorosłym życiu. Pomysłodawcą kampanii jest Grupa Żywiec, jeden z czołowych producentów piwa w Polsce.

Oceń treść:

Average: 9 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
 • Mefedron
 • Pozytywne przeżycie

Wieczór spędzony z dziewczyną w naszym wspólnym, niedużym mieszkaniu jako mentalna przerwa od stresu powodowanego nadchodzącą za kilka tygodni przeprowadzką, pomieszkującym u nas ostatnie tygodnie kumplem, który wyjechał 3 dni temu na tydzień, oraz jako nagroda za nasze dotychczasowe postępy w dopinaniu zaległych obowiązków i spraw; następnego dnia mało wymagające obowiązki dopiero na popołudnie. Oboje chcieliśmy wspólnie "polatać na czymś", ot co.

Plany na wieczór w niedzielę (02.08.2020) wykrystalizowały się bardzo spontanicznie, zmotywowane pomyłką w obliczeniach finansowych - ot, kilkadziesiąt nieplanowanych złotych do przodu; jakiś wieczór z używką chodził za mną i moją dziewczyną (w tekście dalej opisywana literą K) wszakże już drugi tydzień, jutrzejszy dzień miał być łaskawy dla nas obojga, niechaj będzie, zgodziliśmy się, że ta noc jest odpowiednia.

 • Benzydamina

Jest 9:40 i ten diaboł nadal trzyma. nie wiem dokładnie, o której godzinie zażyłam, ale myślę, że byłomiędzy 22 a 24 poprzedniego dnia. To był mój pierwszy halucynogen, więc wziełam pół słusznej dawki czyli 1 saszete. W łazieneczce otzrymałam w około 1/3 szklanki praktycznego roztworu wodnego benzo z resztkami soli. Roztwór był gotowy do spożycia :). Podejżewając, że benzo bedzie trzymać dość długo postanowiłam wziąć to na noc , żeby w pokoiku rozeznać co jest, a czego nie ma, i żeby w dzień nie było jakiejś wpadki.

 • 4-ACO-DMT
 • Adrenalina
 • MDMA (Ecstasy)
 • Miks

Od dawna planowany i wyczekiwany trip na zakończenie lata - połączenie psychodeliku i MDMA. 11 września roku pańskiego 2011 uraczył nas upalną, prawdziwie letnią pogodą - tak jakby lato chciało się z nami pożegnać najlepiej jak potrafi. Na miejsce celebracji wybraliśmy tzw. alfa-góry - niewielkie wzniesienia otoczone łąkami położone kawałek za miastem. Tripujemy w doborowym, przyjacielskim gronie 6 osób. Wszyscy nastawieni bardzo pozytywnie i podekscytowani - ten trip miał być zwieńczeniem, ukoronowaniem naszego psychodelicznego lata miłości, wiedzieliśmy, że mamy spodziewać się czegoś niezwykłego.

Jest piękne niedzielne przedpołudnie. Wszyscy uczestniczy tripa spotykają się w mieszkaniu Larwy. To tutaj sporządzamy wodny roztwór, z którego przy pomocy strzykawki odmierzamy po 25mg 4-Aco-DMT na głowę. Zależy nam na czasie (wieczorem tego samego dnia wybieram się do teatru), więc postanawiamy zażyć go jeszcze w domu – stwierdzamy, że zapewne załaduje się nam akurat kiedy dojdziemy na miejsce przeznaczenia. Dokładnie o 12.00 każdy wypija swoją część lekko gorzkiego roztworu.

 • Dekstrometorfan
 • dxm 345mg

 • doświadczenie: marysia,tusipek,avio,extasy, dxm pierwszy raz.

 • stan umysłu: jest loozik, pozytwynie, chętnie bym coś zapodał sobie ;]

 • inne: dom, rodzina na dole z gośćmi, ja z kumplem (przypadkowo) on nie doswiadczony i nie wie o mojej fazie.


20.20- zapodaje 23 tabletki , popijam wodą

ide na dół, zjadłem cos itp. po ok 15-20 minutach zaczynam lekko czuć to.


randomness