Wpływ na decyzję o konsumpcji alkoholu przez dziecko mają relacje w domu

Według badań CBOS 34 proc. nastolatków uważa, że to rodzice są osobami, które mają największy wpływ na to, czy spożywają oni alkohol. Wyniki potwierdzają, że wpływ na decyzję o konsumpcji alkoholu przez dziecko mają relacje panujące w domu, a także postawa rodziców wobec picia.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Portal Spożywczy

Odsłony

103

Według badań CBOS 34 proc. nastolatków uważa, że to rodzice są osobami, które mają największy wpływ na to, czy spożywają oni alkohol. Wyniki potwierdzają, że wpływ na decyzję o konsumpcji alkoholu przez dziecko mają relacje panujące w domu, a także postawa rodziców wobec picia.

Jak zatem rozmawiać z dziećmi o alkoholu, by nauczyć je odpowiedzialnych postaw? Na to pytanie odpowiada grono ekspertów w edukacyjnym przewodniku dla rodziców stworzonym przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Pomocy Q Zmianom w ramach kampanii Trzymaj Pion, realizowanej przez Grupę Żywiec.

- Jeśli relacja z dzieckiem jest zdrowa – opiera się na zrozumieniu, miłości i empatii, ale też na wyznaczeniu jasnych zasad, które respektują wszyscy domownicy, to trudna rozmowa o alkoholu może być bardzo owocna. Jeśli relacje w rodzinie są silne i pełne szacunku, dzieci bardzo liczą się ze zdaniem rodziców i nie chcą ich zawieźć. Rodzicom, którzy są dla swoich dzieci autorytetami, łatwiej jest wpłynąć na konkretną postawę swojego dziecka. W tym znaczeniu silne więzi w rodzinie chronią dzieci przed zagrożeniami – mówi Olga Wieczorek-Trzeciak, ekspert Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Pomocy Q Zmianom.

Rozmowa z dzieckiem na temat alkoholu bywa dla rodziców prawdziwym wyzwaniem. Dzieje się tak, ponieważ rodzice zbyt długo zwlekają z jej podjęciem. Tymczasem dobre przygotowanie do takiej dyskusji pozwoli zbudować wyjątkową relację i postawić jasne granice, które w przyszłości chronią dziecko przed nierozsądnymi decyzjami.

Chcąc pomóc rodzicom w zapobieganiu przedwczesnej inicjacji alkoholowej nastolatków, a także w wychowywaniu swoich dzieci do odpowiedzialnych postaw związanych z alkoholem, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Pomocy Q Zmianom wraz z gronem ekspertów z różnych dziedzin (specjalistów m. in. z zakresu psychologii, socjologii, terapeutów rodzinnych, terapeutów uzależnień, pedagogów i wychowawców, na co dzień pracujących z młodzieżą) opracowało edukacyjny przewodnik dla rodziców odpowiadający na pytanie: Jak rozmawiać z dzieckiem o alkoholu?

Przewodnik, przedstawia konkretne porady na temat tego, jak rozmawiać z dzieckiem, a jakiego podejścia unikać, jednak przede wszystkim skupia się na wyjaśnieniu, jak dużą rolę w życiu dziecka stanowi rodzic. Zawarte w nim opisy mają za zadanie wesprzeć rodziców przy tworzeniu więzi ze swoimi dziećmi.

Celem kampanii jest tworzenie mody na umiarkowaną konsumpcję alkoholu wśród osób dorosłych, a także wspieranie rodziców w zapobieganiu przedwczesnej inicjacji alkoholowej nastolatków oraz wychowywaniu swoich dzieci do odpowiedzialnych postaw związanych z alkoholem w dorosłym życiu. Pomysłodawcą kampanii jest Grupa Żywiec, jeden z czołowych producentów piwa w Polsce.

Oceń treść:

Average: 6.7 (3 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Kodeina
  • Pozytywne przeżycie

ładna pogoda, lekki zjazd emocjonalny, oczekiwanie rozluźnienia

Doświadczenie mam spore, próbowałam większości substancji psychoaktywnych, ale przez ostatni miesiąc nie brałam prawie nic. Złapał mnie dołek, a pocieszanie się różnego typu substancjami to chyba już standard. Chęć na lekkie rozluźnienie - padło na kodeinę, z powodu łatwego dostępu. Zaliczyłam wycieczkę po aptekach w celu kupienia kilku opakowań thiocodinu. 

 

Godzina 8:00

Biorę 10 tabletek thiocodinu (15 mg kodeiny w tabletce), przegryzam je, żeby było mi łatwiej je połknąć. 

 

9:00 

  • LSD-25

Caly dzien chodzilem troche nakrecony faktem ze to DZISIAJ po raz pierwszy

sie zkwasze..


Wieczorem pojechalem do qmpla spalilismy troche gandzi izaczelismy ciuckac

kawalek papierku z wizeruniem diabla tasmanskiego - wtedy ogarniala mnie

niepewnosc jak cos tak malego ma mnie tak konkretnie zponiewierac ale co

tam...joosh z kwasem w gembie poszlismy do sklepu po kilka pivek & cos do

zarcia - bo gastrofaza po gandzi dokuczala nam dosc konkretnie..wtedy bylo

  • Katastrofa
  • Pentedron

Na zewnątrz, chęć ostrej jazdy

Witam, dziś postaram wam sie opisać przeżycie osoby chorej na politoksykomanie, z której już wyszedłem, po donosowym zaaplikowaniu 2 gramów pewnego euforycznego proszku...

13:00

Odbieram z paczkomatu paczke z 3gramami N-etylonorpentedronu. Idę do najbliższej klatki. wysypuje na oko 2 gramy proszku. Wciągam zwiniętym banknotem.Wychodzę, piję wodę, palę papierosa. Nie czuć efektów prawdopodobnie przez zjechane błony śluzówe po może tygodniowym ciągu na cmc`kach.

13:30