Jak leczyć marihuaną? Dr Jarosz otwiera w Warszawie punkt informacyjny

- Na szczęście w Polsce nie jest zakazane informowanie o leczniczym wykorzystaniu marihuany - cieszy się Dorota Gudaniec na wieść o otwarciu punktu konsultacyjnego dla pacjentów i ich lekarzy zainteresowanych medycznymi właściwościami konopi indyjskich.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Gazeta Wyborcza
Wojciech Karpieszuk

Odsłony

503

- Na szczęście w Polsce nie jest zakazane informowanie o leczniczym wykorzystaniu marihuany - cieszy się Dorota Gudaniec na wieść o otwarciu punktu konsultacyjnego dla pacjentów i ich lekarzy zainteresowanych medycznymi właściwościami konopi indyjskich.

Punkt konsultacyjny informujący o leczniczym wykorzystaniu marihuany, pierwszy taki w Polsce, otworzył w zeszłym tygodniu anestezjolog i specjalista leczenia bólu dr Jerzy Jarosz. Działa on przy warszawskim hospicjum fundacji Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa. Kiedy pytam, czy na taką działalność NFZ podpisał kontrakt, ten się uśmiecha. - Nie ma takiej procedury w Polsce - wzdycha. - Jesteśmy organizacją charytatywną. Punkt prowadzę za darmo, z otwartą przyłbicą. Chcę zwiększyć świadomość na temat leczniczego wykorzystania marihuany, zdopingować do uznania jej za lek - przyznaje dr Jarosz.

- Takie punkty powinny być w każdym dużym mieście. Dużo ludzi leczy się marihuaną. Ja sama znam ok. 1,7 tys. takich osób. W desperacji robią to na własną rękę i zgodnie z polskim prawem stają się przestępcami - stwierdza Dorota Gudaniec, mama Maksa chorego na ciężką postać padaczki.

Jej Maks jest jednym z nielicznych pacjentów w Polsce, który legalnie może być leczony marihuaną. - Legalne leczenie jest karkołomne. Trzeba wystąpić o zgodę do konsultanta wojewódzkiego, ten zwraca się do ministra zdrowia, lek sprowadza się z zagranicznej apteki. Taką zgodę w zeszłym roku dostało ok. 15 osób, więc większość pacjentów i ich rodzin jest pozostawiona sama sobie. W tym punkcie konsultacyjnym ludzie nie będą się czuć jak przestępcy. Dostaną fachową poradę w sprawie leku, którego potrzebują - mówi.

Kiedy może pomóc 

Wstępne wyniki badań, ale też praktyka pokazują, że marihuana może pomóc przy terminalnych stadiach choroby nowotworowej, stwardnieniu rozsianym, stanach zapalnych jelit. - Ludzie, którzy potrzebują marihuany jako leku, są zdeterminowani, by ją zdobyć. Jest to leczenie lekiem, który w Polsce jest w zasadzie wyklęty. Ci ludzie nie mają fachowej informacji. Czasem nie wiedzą, co kupują i u kogo. To jest niedopuszczalna sytuacja w cywilizowanym kraju - mówi dr Jarosz.

Ma nadzieję, że z punktu konsultacyjnego będą korzystać nie tylko pacjenci i ich bliscy, ale też inni lekarze chcący się czegoś dowiedzieć o leczniczych właściwościach marihuany i jej legalnym zastosowaniu jako leku.

- Niektórzy lekarze nie wierzą w podawanie ziółek. Uważają, że tylko medycyna akademicka może pomóc. A czasem jest ona bezsilna. Dlatego rozumiem pacjentów, którzy poszukują innych metod. Absurdem jest to, że ludzie, którzy wykorzystywali marihuanę do celów leczniczych, mają wyroki, traktuje się ich jak przestępców.

Tak jak informatyka Dawida, którego historię opisaliśmy w "Gazecie Stołecznej" w marcu. Leczy nią depresję i stany lękowe, które doprowadziły go do bezsenności. W domu uprawiał kilka roślin konopi. Dawid był w szoku, gdy w ubiegłym roku za oknem mieszkania pojawił się helikopter z kamerą termowizyjną, a do środka wpadli policjanci. W sądzie zapadł wyrok - rok więzienia z zawieszeniem na półtora roku i 2 tys. zł grzywny.

Bezkarnie do celów leczniczych 

W piątek wicemarszałkini Sejmu Wanda Nowicka złożyła projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Zakłada, że nie popełnia przestępstwa ten, kto zgodnie z zaleceniem lekarza posiada, zbiera bądź uprawia do celów leczniczych konopie w ilości nie większej niż zapewniające zapotrzebowanie na 90 dni.

Przy powstaniu projektu pomagał Marek Balicki, były minister zdrowia. - Marihuana jako lek jest bezpieczniejsza niż leki bez recepty - stwierdza.

Przypomina, że Trybunał Konstytucyjny w marcu stwierdził, że kwestia leczenia marihuaną powinna być oddzielona od zakazu stosowania konopi jako substancji psychoaktywnej. - Mijają kolejne miesiące i nic. Projekt zmian, które zaproponowaliśmy, można przeprowadzić na jednym posiedzeniu Sejmu. Potrzebna jest do tego dobra wola - mówi.

Dorota Gudaniec, mama Maksa, prowadzi w Oławie fundację Krok po Kroku. Ma tu niebawem powstać drugi w Polsce punkt konsultacyjny informujący o medycznych właściwościach marihuany.

- Gros pacjentów, którym jako lek podaje się marihuanę, to dzieci. Podejrzewanie ich rodziców, że je w ten sposób narkotyzują, to przecież absurd. Ludzie łapią się różnych sposób, by uśmierzyć cierpienie. Jest wiele świadectw, że marihuana działa. Chcemy o tym informować. Prawo musi być zmienione - mówi.

Dr Jerzy Jarosz przyjmuje w środy w godz. 9-13 przy ul. Rotmistrza Pileckiego 105 w Warszawie. Można się z nim również skontaktować telefonicznie: 22 544 06 77 lub wysyłając e-mail na adres: jerzy.jarosz@fho.org.pl

Oceń treść:

Average: 9 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • Etanol (alkohol)
  • Marihuana
  • Metoksetamina
  • Metylon
  • Miks
  • N2O (gaz rozweselający)

Brak pomysłu na imprezę psytrance, początkowo miało być na trzeźwo, jednak nastrój miejsca pociągnął za sobą decyzje o wrzuceniu czegokolwiek.

22:00

Trensy w klubie zawsze spoko. Super muzyka, piękne dekoracje, swoi ludzie. Akurat tak się złożyło, że dotarłam na miejsce wraz z otwarciem imprezy, sama - znajomi mieli dojechać później. Przywitałam się z tymi, których zastałam już na miejscu i znalazłam kącik, poduszeczkę, usiadłam, zapaliłam papierosa. Kupiłam piwo na barze. Spokojnie czekałam na znajomych.

23:00

  • Grzyby halucynogenne
  • Pierwszy raz

Pozytywne nastawienie psychiczne, ekscytacja zbliżającym się tripem i niecierpliwość, lekceważenie opisywanej przez ludzi charakterystyki tripa. Dawka grzybów zażyta na pusty żołądek. Sesja solo - w małym mieszkaniu kawalerce z pokojem i łazienka, uprzednio posprzątanym i przygotowanym. Kontakt z ludźmi przez telefon komórkowy po zażyciu, ale przed właściwym tripem. Noc, sierpień.

Moja pierwsza próba grzybami psylocybinowymi zaczęła się od konsumpcji tychże o 20:30. Zjadłem trzy gramy suszonych grzybów. W smaku wydały mi się podobne do pieczarek, ale bardziej gorzkie. Przeżuwałem je i gryzłem może 5 minut, aż rozdrobniłem cały materiał na rozmiękczoną od śliny papkę, którą następnie połknąłem. Położyłem się na łóżku i zasłoniłem okno (na zewnątrz właśnie zachodziło słońce), włączyłem muzykę, jakiś delikatny popowy chłam, oszczedzając lepsze kawałki na trip. Przez pierwsze kilkanaście minut wymieniałem SMS'y z ludźmi i nie działo się nic ciekawego.

  • Etanol (alkohol)
  • LSD-25
  • Marihuana
  • Pozytywne przeżycie

Bardzo pozytywne nastawienie do nadchodzącego przeżycia. Radość z możliwości spróbowania LSD po raz pierwszy.

- Finally! Wreszcie, udało się!
- Ale co, o czym Ty gadasz?
- No, przeżyłem coś, czego od dawna zawsze chciałem.
- Człowieku, ja Ciebie totalnie nie rozumiem. Może wytłumaczysz?
- Okej. Usiądź. Opowiem Ci bajkę...
- Czy ja Ci wyglądam na dziecko?
- Nie... ale chciałeś, żebym wytłumaczył.
- No dobra, dobra, już. Gadaj. ,,Dawno, dawno temu..."
- Nie. Wcale nie tak dawno. Wczoraj.
- Ghhh... ,,Za górami, za lasami?..."
- Nie. U ziomka na działce.
- Co to, kurwa, za bajka jest?

  • Bad trip
  • Marihuana

Poranek po imprezie, kac

Uprzedzam, to wszystko będzie brzmiało niedorzecznie, nierealnie, jak ćpuńskie gadanie, jak science fiction, ale przysięgam, że opowiadam z największymi szczegółami i nie zmyśliłem tego. 
Byłem strasznie zmęczony z samego rana, zakwasy po burzliwej nocy, kac i do tego spaliłem sobie nieco zioła, żeby nie żyć samym kacem. Normalny poranek po imprezie. W pewnym momencie poczułem, że coś się dzieje nie tak. Zacząłem czuć niepokój i autentyczny lęk bez żadnego powodu. 

randomness