Polacy chcą się leczyć marihuaną [nowy sondaż]

Aż 68 proc. z nas uważa, że leczenie marihuaną powinno być dozwolone, tylko 18 proc. popiera obowiązujący zakaz - to wyniki pierwszego w Polsce sondażu na ten temat dla fundacji Krok Po Kroku, Wyborcza.pl i Radia TOK FM

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Gazeta Wyborcza
Piotr Pacewicz

Odsłony

401

Aż 68 proc. z nas uważa, że leczenie marihuaną powinno być dozwolone, tylko 18 proc. popiera obowiązujący zakaz - to wyniki pierwszego w Polsce sondażu na ten temat dla fundacji Krok Po Kroku, Wyborcza.pl i Radia TOK FM

26 proc. badanych leczenie marihuaną popiera bezwarunkowo, 42 proc. - tylko jeśli zaleci je lekarz. Obecnie medyczne zastosowanie konopi jest zakazane przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Wyjątek stanowi jedyny zarejestrowany lek na stwardnienie rozsiane, tyle że miesięczny koszt leczenia nim sięga 4 tys. zł.


>> Apel do władz RP o legalizację medycznej marihuany. Ty też możesz go podpisać

Ratują bliskich. I popełniają przestępstwo 

Ministerstwo Zdrowia uspokaja, że można sprowadzać leki z marihuany z zagranicy, ale trójstopniowa procedura tzw. importu docelowego jest trudna do przebrnięcia. Na 35 wydanych zgód aż sześć dostała Dorota Gudaniec, liderka ruchu na rzecz legalizacji medycznego zastosowania marihuany, słynna mama Maksa, któremu konopie uratowały życie. Po podaniu leku liczba napadów padaczkowych u sześciolatka spadła z kilkuset dziennie do kilku miesięcznie.

Według ostrożnych szacunków parę tysięcy osób leczy się nielegalnie "z internetu" i tylko niektórym z nich po cichu pomagają lekarze. Zdesperowani ludzie kupują marihuanę (często złej jakości) na czarnym rynku lub korzystają z przemycanych produktów, m.in. z oleju RSO. Popełniają przestępstwo. Czasem hodują własną marihuanę jak bydgoszczanin Karol Rogulski - przez lata nieskutecznie leczony sterydami na ciężką chorobę jelit. Widząc, jak pomaga mu zapalenie skręta, zaczął uprawiać kilka krzaków. Czeka właśnie na czwartą rozprawę, grozi mu nawet 10 lat więzienia.


Ten zakaz jest okrutny 

Coraz więcej badań potwierdza, że konopie zwalczają chroniczny ból, pomagają po chemioterapii czy w opiece paliatywnej leczą astmę, padaczkę, jaskrę, opóźniają postęp chorób Alzheimera i Parkinsona. Pierwsze badania laboratoryjne wskazują na możliwość zatrzymania podziału komórek rakowych. Takie informacje docierają do opinii publicznej - w sondażu 64 proc. badanych zgodziło się, że "jest coraz więcej dowodów na skuteczność medycznej marihuany".

Było to jedno z siedmiu zdań-argumentów w sporze o legalizację, które oceniały osoby badane. Argumenty "za" były znacznie częściej popierane (średnio 63 proc.) niż odrzucane (17 proc.). Znaczna większość (70 proc.) uznała, że zakaz medycznego użycia marihuany jest absurdalny, skoro groźniejszy od niej środek psychoaktywny - alkohol - jest powszechnie dostępny. Ludziom wydaje się też, że zakaz leczenia jest "okrutny i sprzeczny z prawem do ochrony zdrowia". Podobnie wypowiedział się niedawno Trybunał Konstytucyjny: "Brak uzasadnienia dla zakazu posiadania marihuany, gdy jest to uzasadnione względami medycznymi, np. leczenia w stanach terminalnych". Połowa badanych zgodziła się, że marihuana jest lekiem bezpiecznym.


Argumenty za i przeciw legalizacji medycznej marihuany

 

Argumenty "przeciw" były równie często przyjmowane (średnio 40 proc.), co odrzucane (41 proc.). Niewielką przewagę miała tylko obawa (44 proc.), że "chory popadnie w nałóg". Z opinią rzecznika klubu PiS Mariusza Błaszczaka, który nie popiera projektu legalizacji medycznej marihuany, "bo wszystkie narkotyki uzależniają i prowadzą do śmierci", zgodziłoby się tylko 36 proc. Tezę o "śmiertelnym zagrożeniu" odrzuciło 45 proc. osób.

Sondaż pokazuje, że strach i przestrogi przed marihuaną oddziałują słabiej niż argumenty prawne, zdroworozsądkowe oraz życzliwość wobec cierpiących bliźnich. Aż 40 proc. Polaków poparło jednak ulubioną tezę wielu polityków, że ruch pacjentów na rzecz legalizacji to wielka ściema i "tak naprawdę chodzi o to, by zalegalizować narkotyki". Tyle samo odrzuciło tę podejrzliwość.


Starsi boją się marihuany, młodsi już nie 

Połowa badanych w wieku 16-24 lat dałaby prawo do leczenia nią bez ograniczeń, ludzie po sześćdziesiątce wybierali tę odpowiedź pięć razy rzadziej.

Wyniki ucieszyły Aleksandra Kwaśniewskiego, który wsparł obywatelski apel do władz o legalizację medycznej marihuany. Uznał, że dają one nadzieję na zmianę prawa jeszcze w tej kadencji. Kwaśniewski jako prezydent podpisał w 2000 r. restrykcyjną ustawę antynarkotykową. Teraz przyznaje, że to był błąd.

- Większość obywateli odczuwa empatię. Szkoda, że empatia jest w mniejszości na sali sejmowej - skomentował sondaż Patryk Jaki, poseł Solidarnej Polski, inicjator nowelizacji dopuszczającej medyczne użycie konopi. Za skandal uznał to, że Platforma nie chce skierować jego projektu do komisji.

Szykowany jest także projekt społeczny, który przewiduje umorzenie postępowania za posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych, jeżeli byłyby one przeznaczone na własne leczenie zalecone przez lekarza prowadzącego. W sobotę o 13.30 przed KPRM odbędzie się konferencja prasowa nieformalnego ruchu na rzecz legalizacji medycznej marihuany. 


Jak działa medyczna marihuana? 

Naukowcy i lekarze spierają się o skuteczność medycznej marihuany i nikt nie twierdzi, że konopie to panaceum, ale rośnie liczba doniesień o pozytywnych wynikach w leczeniu: astmy (medyczna marihuana zwiększa przepustowość dróg oddechowych), jaskry (obniża ciśnienie śródgałkowe), padaczki - zwłaszcza lekoopornej u dzieci, autoimmunologicznych chorób jelita grubego (w tym choroby Leśniowskiego-Crohna), a także zaburzeń neurologicznych (spastyczność, drgawki), m.in. w stwardnieniu rozsianym, stwardnieniu zanikowym bocznym. Dobrze udokumentowana jest skuteczność medycznej marihuany w zwalczaniu chronicznego bólu, a przy tym ma ona mniej skutków ubocznych niż morfina czy inne opioidy. Są też dane, że działa przeciwzapalnie, bez niszczących skutków ubocznych, które dają np. długo używane sterydy (działanie przeciwzapalne THC jest dwa razy silniejsze od hydrokortyzonu). W leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów odnotowano w niektórych przypadkach nie tylko zmniejszenie bólu, ale także obniżenie aktywności choroby.

Sondaż PBS dla fundacji Krok Po Kroku, portalu Wyborcza.pl i Radia TOK FM, 3-5 lipca na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków powyżej 15. roku życia, metodą CAPI (w domach respondentów).


Oceń treść:

Average: 9 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana

Opowieść o człowieku, który jadł haszysz



...i wtedy podjęła , "Tej nocy , panie mój, chciałabym Tobie opowiedzieć

historię którą usłyszałam. Tę i inne o ludziach oszalałych z żądzy których

serca miłość napełniła chorobą. "O nie" powiedział władca " Wolę

posłuchać bajek które uradują moje serce i odpędzą troski". "Z

przyjemnością" odrzekła Szecherezada.


  • AM-2233
  • Inne
  • Tripraport

Nie eksperymentowałem, z nieoakcyzowanymi narkotykami już od jakichś 40 dni. Tego dnia nie miałem zamiaru również przyjmować nici po za alkoholem. Jednak spotkałem się z MP, który właśnie przyjechał z Anglii. Miał ze sobą ponad gram AM-2233. Jako, że byliśmy jednymi z pierwszych Polaków, którzy próbowali JWH-210, dlaczego nie mielibyśmy zrobić czegoś pożytecznego dla nauki i nie przetestować AM-2233. Takiej okazji nie mogłem przegapić. A tak przy okazji po prostu miałem ochotę się najarać. Na szybko przygotowaliśmy mieszankę zioło, wysuszyliśmy jej część i rozpoczęła się przygoda. W tym momencie muszę zaznaczyć, że jakieś 2 godziny wcześniej wypiłem 1 litr piwa. :)

W spektaklu biorą udział:
AM-2233 - substancja, która lubi ubielać się w foliowe sukienki.
Joda - bardzo dziwaczne bongo, przypominające postać z gwiezdnych wojen.
MP - mój przyjaciel. Dobry człowiek, który pracuje w Anglii i przyjechał na urlop.
GrenBoy - narrator.
RastaBoy - kolega z LO, który dużo jara i prowadzi rozrywkowy tryb życia.
Krzak - właściciel lokalu.

  • Eter
  • Eter
  • Retrospekcja

Napisał dr Dezydery Prokopowicz

 

le catoblepas

czarny byk z głową świni opadającą do ziemi, którą łączy z tułowiem wąska, długa i płaska szyja, jak opróżnione jelito

Nikt, Antoine, nigdy nie widział moich oczu, a ci, którzy je widzieli, nie żyją. Gdybym podniósł swoje różowe i obrzmiałe powieki, umarłbyś natychmiast

antoine

  • Dekstrometorfan

Nazwa substancji: bromowodorek dekstrometorfanu (tussidex)

Poziom doświadczenia: zioło, lsd, speed, gałka, dxm, bieluń (sic!), tramal

Set & settings: wieczór ok. godziny 22, sam w pokoju, odpowiednia muzyka, niezłe samopoczucie.



Trip : Doświadczenie z DXM mam spore więc postanowiłem zarzucić troszke więcej niż zazwyczaj (zazwyczaj 900-990mg).

randomness