Europa idzie palić zioło

Teoretycznie, palenie marihuany jest wciąż nielegalne, ale tak wielu palaczy otwarcie łamie prawo, ze rządy wolą wybrać prostsza drogę

Tagi

Źródło

Time

Odsłony

13423

Wystarczy przejść się po Electric Avenue w Brixton w Londynie, a w przeciągu pięciu minut, trzy osoby zaproponują ci sprzedaż marihuany. Wszystko jest w porządku; tutejsza policja nie zaaresztuje cię za posiadanie niewielkiej ilości. W kontynentalnej Europie jest podobnie. Cedric, 18-letni student ze Szwajcarii, regularnie pali zioło z kolegami w pociągach, na ulicach i w parkach Genewy, nawet podczas szkolnych przerw. "Nauczyciele wiedzą o tym, ale nic nie mówią" - mówi.

W Marsylii dwa miesiące temu dwudziestu członków załogi lotniskowca "Foch" paliło na pokładzie marihuanę tak ostentacyjnie, że musiał ich ukarać sąd wojskowy, jednak wydał jedynie wyroki w zawieszeniu. Sądząc po zapachu dymu unoszącym się na całym okręcie, członkowie załogi przypuszczają, że dwie trzecie wszystkich ich kolegów było tak samo winnych.

Dotychczas Holandia była jedynym rajem dla palaczy w Europie Zachodniej, dzięki dziewięciuset coffee-shopom, gdzie dorośli mogą legalnie nabyć do 5 gram marihuany lub haszyszu. Teraz jednak na całym kontynencie europejskim zioło uzyskało nowy poziom akceptacji społecznej. A tak jak każą wyborcy, tak muszą postępować politycy, [stopniowo] zmniejszając sankcje karne.

Raport z badań Unii Europejskiej dotyczących narkotyków mówi o tym, ze co najmniej 45 milionów obywateli UE - 18% osób w wieku od 15 do 64 lat - spróbowało marihuany przynajmniej raz, a około 15 milionów zrobiło to w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Młodzi ludzie palą najwięcej: 25% 15-16-latków i 40% 18-latków próbowało zioła przynajmniej raz. W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba osób, które przyznają się do tego, że paliły w ciągu ostatniego roku podwoiła się w wielu krajach Europy.

Jeśli jakieś prawo złamało 45 milionów ludzi, prawo to jest poważnie zagrożone. Większość krajów w dalszym ciągu utrzymuje twarde stanowisko w sprawie twardych narkotyków, jak kokaina czy heroina, jednak jeśli chodzi o marihuanę, [władze] idą z prądem. Pomimo utrzymywania surowych praw skierowanych przeciwko marihuanie - za palenie jointa w Wielkiej Brytanii można teoretycznie być skazanym na 5 lat wiezienia - sposób, w jaki miliony ludzi otwarcie łamie prawo zmusza europejskie rządy do tego, żeby się dostosowały.

Większość rządów próbuje wariantu zwanego w języku holenderskim "gedogen" - przymykanie oka. Władze utrzymują posiadanie marihuany w kodeksie karnym, aby nie łamać konwencji z 1988 roku zabraniającej otwartej legalizacji oraz aby zapobiec kontrowersjom politycznym związanym ze zmiana prawa. Optują jednak za łagodnym podejściem do egzekwowania tego zakazu. W zeszłym miesiącu policja w Brixton rozpoczęła sześciomiesięczny eksperyment: policjanci będą na miejscu udzielać osobom używającym narkotyków ostrzeżeń i konfiskować ich narkotyki zamiast stawiać ich w stan oskarżenia. Policjanci przewidują, że uda im się w ten sposób zaoszczędzić przynajmniej pięć godzin pracy na każdym przypadku zaniechania aresztowania, a zaoszczędzony czas przeznaczyć na zajmowanie się przestępstwami ulicznymi i dealerami narkotykowymi. We Francji i w Niemczech lokalna policja, prokuratorzy i sędziowie mogą wedle własnego uznania podejść do tego tolerancyjnie. W Belgii rząd proponuje, aby dokonywać aresztowania tylko wtedy, gdy używanie marihuany "stwarza problem" dla samego palacza lub dla innych - nie należy wiec palić przy nieletnich. Władze oczywiście nie przewidują większych problemów, ponieważ ludziom będzie wolno także hodować własną trawkę.

Niektóre kraje idą jeszcze dalej. W Hiszpanii, podczas gdy dealerzy mogą nadal być aresztowani, osoby używające narkotyków rekreacyjnych, w tym heroiny, nie są oskarżani, jeśli tylko robią to na terenie prywatnym. W rzeczywistości, często zdarza się widzieć młodych ludzi palących razem jointa przed klubem lub nawet wstrzykujących sobie narkotyki na miejskim placu. Niezależnie od tego, czy dzieje się to mimo tego liberalnego podejścia, czy też za jego sprawą, użycie narkotyków w Hiszpanii spadło w ciągu ostatnich dziesięciu lat. W zeszłym miesiącu Portugalia zaczęła stosować podobne podejście do dekryminalizacji. Osoby używające jakichkolwiek narkotyków po raz pierwszy otrzymują wyroki w zawieszeniu; uzależnieni są uznawani za "pacjentów", których wysyła się do specjalnej komisji ds. uzależnień od narkotyków i oferuje się im leczenie. Jeśli odmówią, mogą otrzymać grzywnę, być skazani na prace społeczne, być wpisani na czarna listę na dyskotekach - ale nie idą do wiezienia. Carlos Rocha, rzecznik Rady Ministrów, mówi, że stare prawo "wysyłało rokrocznie coraz więcej osób do wiezienia, a wiezienia stały się targami narkotyków, przedszkolami uzależnienia".

W dalszym ciągu wielu Europejczyków uważa ze dekryminalizacja marihuany to szaleństwo. Nawet w Holandii, 40% ankietowanych chciałoby, aby miękkie narkotyki z powrotem były zabronione, a 80% samorządów lokalnych zabrania otwierania coffee-shopów z marihuaną. Obrońcy sprzedaży w coffee-shopach uważają, że bardzo korzystne jest oddzielenie osób używających marihuany - z których 75% to jedynie palacze rekreacyjni, palący raz w tygodniu lub rzadziej - od dealerów handlujących twardymi narkotykami. "Oddzielenie tych rynków zaowocowało zmniejszeniem używania heroiny przez młodych ludzi" - mówi Janhuib Blans z Jellinek Center w Amsterdamie. Obecnie, przeciętny wiek holenderskiego narkomana uzależnionego od heroiny stale rośnie i osiągnął już 40 lat; otwarto już nawet dom starców dla narkomanów. Peter Lilley, były zastępca lidera brytyjskiej Partii Konserwatywnej, spowodował ostatnio zamieszanie, popierając sprzedaż marihuany w licencjonowanych sklepach do konsumpcji na wynos, tak jak sprzedaje się mocne alkohole. Narkotyki mogłyby wówczas, podobnie jak alkohol, zawierać ostrzeżenia zdrowotne i być źródłem wpływów podatkowych. Jednak inaczej niż w Holandii, byłyby legalnie zamawiane u licencjonowanych plantatorów. Uważa on, że przeszkodzi to syndykatom narkotykowym i pomoże sprawić, że narkotyki staną się czymś "zwyczajnie nudnym" - te same powody przedstawili szwajcarscy urzędnicy na poparcie nowego prawa, zezwalającego na legalną produkcje marihuany na sprzedaż dla mieszkańców Szwajcarii.

Europejski liberalizm nie wzruszy raczej postawy Waszyngtonu - prezydent Bush stwierdził, że legalizacja narkotyków "byłaby socjalną katastrofą". Pomimo wzrastającej liczby aresztowań za posiadanie marihuany, USA wydają się być wciąż mocno przywiązane do ścisłej prohibicji. Waszyngton będzie musiał jednak uważać na pachnące marihuaną chmury nadciągające zza północnej granicy. Kanadyjskie Stowarzyszenie Prawnicze, Królewska Kanadyjska Policja Konna oraz Kanadyjskie Stowarzyszenie Komendantów Policji wspierają warunkowo dekryminalizację posiadania niewielkiej ilości marihuany. Podobny pogląd wyraża Joe Clark, były premier, lider opozycyjnej Partii Konserwatywnej.

Już teraz jest to zyskowny eksport: podziemny przemysł zajmujący się produkcją marihuany w Kolumbii Brytyjskiej zatrudnia ok. 150 000 osób i przynosi dochód w wysokości ok. 4 miliardów dolarów rocznie, przy czym 95% produkcji jest wysyłana do USA. Wyniki ostatnich badań opinii publicznej nt. marihuany wykazują, że 47% [dorosłych] Kanadyjczyków popiera jej legalizację. Pewien przedsiębiorca ocenia, że legalizacja nastąpi w ciągu dwóch lat; snuje już plany dotyczące otwarcia sieci kawiarni rozmieszczonych wzdłuż 3987 mil granicy kanadyjsko-amerykańskiej, w której sprzedawano by wysokiej jakości zioło na wynos, w pakowanych próżniowo torebkach.

Waszyngton podniesie krzyk, gdy tylko Kanada spróbuje choćby przymierzyć się do legalizacji handlu marihuaną. Jednak, tak jak uczy się tego Europa, być może łatwiej będzie strącać rakiety wystrzelone przez "bandyckie kraje", niż zwalczyć porozumienie pomiędzy przyjaciółmi i sąsiadami, którzy uważają, że mądrzej jest żyć z marihuaną niż z nią walczyć.

Tłumaczenie: Herbie

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

Bfr0n3 (niezweryfikowany)

ogolnie to nie jestem w cafe tylko w domu mam stalke ale host mam taki chujowy:((
ehh no fazy zajebiste sa tutaj napisane qrfa najlepiej by bylo jak by u nas w kraju dojebali legala:))idziesz sobie qrfa do sklepu mowisz "dobry da pani blanta sytego " aklientka sie obraca szybko skrecila takiego bez tytoxu i mowi "dyszke poprosze " ty dajesz dyszke idziesz na przystanek czekasz na tramwaj wyciaksz porka i smazysz :))))))o qrfa ale by byla faza. jak ktos cche ze mna pogadac to piszcie do mnie na maila. dopra nerqa

dagi (niezweryfikowany)

moze rzady panstw zacznom cos dopiero robic jak w holandii bedzie mieszkac 50% ludzi z calego globu

realista parten... (niezweryfikowany)

dyche? jakby byl legal, to nawet po dodaniu 70% podatku kosztowalo by to max zlotowke...

Bob (niezweryfikowany)

To wszystko wygląda dosyć optymistycznie,ale nie podniecajcie się za bardzo tą legalizacją w Europie, polscy politycy, jak zwykle opacznie zrobią na odwrót, już słychać, że sankcje za posiadanie mogą być jeszcze b.dotkliwe...zachęcam więc do emigracji, najlepiej na Antyle Holenderskie(niezłe prawo i lato) przez cały rok.

lds (niezweryfikowany)

i tak powinno byc zrobione!!!
po co walczyc...lepiej zalegalizowac

KillaBeeZ (niezweryfikowany)

ja mysle ze nikt by nie kupywal tylko sadził

LEGALIZE IT!!!

Anonim (niezweryfikowany)

a ja sie nie zgadzam , sadzenie to zbyt wiele czasu i poswiecen wiec wiekszosc by kupowalo

kamacz (niezweryfikowany)

moze rzady panstw zacznom cos dopiero robic jak w holandii bedzie mieszkac 50% ludzi z calego globu

olemu (niezweryfikowany)

moze rzady panstw zacznom cos dopiero robic jak w holandii bedzie mieszkac 50% ludzi z calego globu

ProX (niezweryfikowany)

Piekny aromat palonej ganji unosi sie w powietrzu ah jakie to wspaniale pojsc sobie na miasto i poczuc swojskie zapachy zeby wszyscy palili razem jeden do drugiego 1:chcesz bucha 2: no baaa ! :D

ProX (niezweryfikowany)

Piekny aromat palonej ganji unosi sie w powietrzu ah jakie to wspaniale pojsc sobie na miasto i poczuc swojskie zapachy zeby wszyscy palili razem czestowali i wszystkich smiechem zabijali

Zajawki z NeuroGroove
  • Etanol (alkohol)
  • Metoksetamina
  • Pierwszy raz

Pozytywnie, lekko zdenerwowany niepewnością posiadanego proszku. Oczekiwałem czegoś nowego, czegoś bardziej duchowego

Dwa dni przed moim odurzeniem dostałem od znajomego biały proszek, który teoretycznie ma być czystym MXE. Po sprawdzeniu małą dawką byłem skłonny w to uwierzyć.

Nadszedł ten dzień, a raczej wieczór - sam w domu przez całą srodową noc.

20:30 - Połowa posiadanego proszku wpada pod język. Gorycz rozpływa się w moich ustach, ślina zalewa jamę ustną, ale czakam, aż delikatna błona ścierpnie, co niestety się nie udaje, bo ilość śliny w mojej jamie ustnej już jest pełna - połykam i czekam na efekt.

  • Artemisia absinthium (absynt, piołun)

substancja: Absynt - robiony domowo, lokalnie , miejscowo mniej więcej wg przepisu erowidowego bez dodatkowego barwienia. moc 85 % a tujonu mniej więcej jak za Napoleona III;) ale dokładnie badań i pomiarów nie przeprowadziłem ( na 0, 75 L. przypada ok 30 g piołunu z herbapolu)dawkowanie i użycie : do dwóch drinków jednorazowo ( 50 ml + 100 ml zimnej wody - bardzo odświeżające ) , czasem z wieczora i po trzy dni z rzędu (niektórzy podkreślają koniecznośc parodniowego użycia)...


  • Klonazepam
  • Metamfetamina
  • Pozytywne przeżycie

Nastawienie: duża ekscytacja, chęć do sprawdzenia nowej w moim życiu substancji, otoczenie: szpital psychiatryczny.

Metamfetamina pewnie wielu z was jest tylko znana z breaking bad, poza tym nie mieliście z nią do czynienia. Nie było wam dane zobaczyć jej w postaci fizycznej i ja także do niedawna byłem jednym z was. Jak można wywnioskować z moich trip reportów, często bywałem hospitalizowany na oddziałach psychiatrycznych. „Dizepam nie na własne życzenie" został napisany również w niedalekiej przeszłości, gdy piszę ten trip report, to przebywam nadal w szpitalu psychiatrycznym, zażywając metamfetamine.

  • Marihuana

Po pięcioletnim maratonie regularnej hiperwentylacji gandzi (najczęściej warszawskiej, niestety) do płuc wydawało mi się, że już zawsze będzie się świecił mały zielony neonik przed moimi oczyma. Nadszedł jednak czas, kiedy brak rutyny także stał się rytuną, ale tą jedyną, którą przyjęłam z entuzjazmem. Później jakoś tak wyszło, że nie było kiedy, albo za co, w każdym razie opaliłam już chyba cały zestaw fifek, jakie zalegały chałupie, zasiane niczym zalążki myśli. A potem nie wiedziałam dlaczego tak cholernie mi się dłużą te dwa miesiące przerwy, skoro nie jestem uzależniona...

randomness