Malta zalegalizowała marihuanę jako pierwszy kraj w Unii Europejskiej

Malta w ubiegłym tygodniu stała się pierwszym europejskim krajem, który zalegalizował uprawę i posiadanie marihuany na własny użytek. Prawo weszło w życie w sobotę (18 grudnia).

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Martyna Kompała | EURACTIV.pl
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

68

Malta w ubiegłym tygodniu stała się pierwszym europejskim krajem, który zalegalizował uprawę i posiadanie marihuany na własny użytek. Prawo weszło w życie w sobotę (18 grudnia).

Parlamentarzyści głosowali nad ustawą legalizująca marihuanę we wtorek (14 grudnia), a w sobotę prezydent kraju George Vella podpisał dokument – tym samym prawo weszło w życie.

Ustawę poparło 36 deputowanych, a przeciw było 27. Posiadanie marihuany do siedmiu gramów oraz uprawienie do czterech krzaków konopi indyjskich w domu będzie legalne dla osób powyżej 18 r.ż.

Z kolei posiadanie do 28 gramów będzie skutkowało grzywną w wysokości 50-100 euro, ale bez mandatu karnego. Osoby poniżej 18 roku życia, które znajdą się w posiadaniu narkotyku, staną przed komisją sprawiedliwości, która zaleci plan opieki, ale nie będą musiały stawić się w areszcie. Osobom spożywającym marihuanę w obecności dziecka grozi grzywna w wysokości od 300 do 500 euro.

Owen Bonnici, maltański minister ds. badań naukowych i innowacji, cytowany przez „The Guardian”, powiedział, że jego rząd nie zachęca do używania narkotyków. „Twarde podejście przeciwko użytkownikom marihuany było nieproporcjonalne, niesprawiedliwe i przysparzało wiele cierpienia ludziom, którzy prowadzą przykładne życie, a fakt, że używają oni marihuany do celów osobistych sprawia, że wpadają w sidła przestępczości”, dodał.

Ustawie sprzeciwiała się opozycja, która domagała się zawetowania jej przez prezydenta, a wśród przeciwników znalazła się maltańska Partia Narodowa.

Za dystrybucję marihuany mają odpowiadać specjalne stowarzyszenia, do których nie może należeć więcej niż 500 osób. Każdy Maltańczyk może zapisać się do takiej organizacji i otrzymać maksymalnie 7 gramów narkotyku dziennie, a miesięcznie – maksymalnie 50 gramów.

Gdzie marihuana jest legalna?

Uprawa konopi indyjskich z nielicznymi wyjątkami nie jest możliwa w krajach europejskich. Europa – inaczej niż np. Meksyk lub niektóre amerykańskie stany, zezwalające na rekreacyjny użytek marihuany – skupia się na dekryminalizacji, czyli zmniejszaniu wymiaru kary za posiadanie substancji uznawanej za nielegalną. Meksyk jest trzecim państwem na świecie, po Kanadzie i Urugwaju, w którym rekreacyjny użytek marihuany jest dozwolony ogólnokrajowo.

W Holandii, która jest prawdopodobnie jednym z krajów europejskich najbardziej kojarzonym ze swobodnym podejściem do używania marihuany, jej posiadanie i handel są tam technicznie nielegalne. Rząd stosuje natomiast gedoogbeleid, czyli „politykę tolerancji”, zgodnie z którą używanie jest w dużej mierze akceptowane.

W Chorwacji marihuana może być używana w leczeniu raka, AIDS, padaczki dziecięcej lub stwardnienia rozsianego. Niemcy mogą uzyskać dostęp do konopi indyjskich w przypadku ciężkiej choroby.

Luksemburg w październiku br. zdecydował się na legalizację uprawy małych ilości konopi. Sama uprawa ma być legalna jedynie w miejscu własnego zamieszkania, włącznie z ogrodami lub balkonami. Przepisy nie oznaczają jednak legalizacji marihuany. Zakazany będzie transport nasion czy konsumpcja jakichkolwiek produktów konopnych w miejscach publicznych i sprzedaż wszystkiego poza samymi nasionami.

Zmiana podejścia wielu rządów europejskich do marihuany jest następstwem decyzji ONZ z grudnia ubiegłego roku o usunięciu konopi indyjskich z wykazu leków oznaczonych jako potencjalnie uzależniające i niebezpiecznie oraz mające niewielkie lub żadne zastosowanie terapeutyczne.

Opierając się o te same zalecenia, w 2019 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wezwano Komisję Europejską oraz państwa członkowskie do zwiększenia dostępu do marihuany medycznej oraz wsparcia badań naukowych w tym zakresie.

WHO uznaje, że obok pewnych właściwości szkodliwych, marihuana może mieć także zastosowania terapeutyczne, m.in. w przypadku takich ciężkich chorób, jak rak, AIDS, jaskra czy astma.

Oceń treść:

Average: 10 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
 • Inne
 • Inne
 • Pierwszy raz

Po mojej nieudanej przygodzie z Ubulawu, postanowiłem spróbować czegoś innego i miałem nadzieję, że zadziała. Poza tym jestem optymistą, więc nie zrażałem się uprzednim niepowodzeniem.

Zanim przejdę do opisu moich doświadczeń, chciałbym zaznaczyć, że jest on naprawdę długi. Ze względu na właściwości African Dream Herb (substancje prawdopodobnie kumulują się w organizmie), konieczny był wielodniowy eksperyment, dzięki któremu mogłem również badać różne sposoby przyjmowania tej rośliny.

 • 4-HO-MET
 • Etanol (alkohol)
 • Pierwszy raz

Trip z trójką znajomych - C, Sz i K. Dla nikogo z nas nie był to pierwszy raz z psychodelikami. Zdarzyło się już nam nawet wcześniej tripować na kwasie w podobnym składzie - ja z C i Sz. C i Sz z kolei jedli hometa z K. Jedynie ja z K nie miałem wcześniej okazji razem spożywać psychodelików. Pokój C w jego domu rodzinnym. Rodzina C była w domu, ale mieliśmy pełen komfort, jako że rzadko kiedy w ogóle ktoś zaglądał do pokoju, w którym mieliśmy spędzić najbliższe kilka godzin. Zimowy wieczór. Ogólna kondycja psychofizyczna całkiem niezła, chociaż bywało lepiej. Możliwa lekka tolerka. W ciągu ostatnich 3 tygodni zdążyłem odbyć dwa tripy przy 15mg i 10mg 4-ACO-DMT (choć to drugie trudno nazwać tripem z prawdziwego zdarzenia).

Wstęp: Zbieg okoliczności sprawił, że na przełomie 2011/2012, po tym jak długo nie mogłem znaleźć okazji ani towarzystwa, żeby spróbować psychodelików, nagle okazało się, że w okresie trwającym trochę więcej niż miesiąc umówiłem się na aż cztery tripy. Opisywany w niniejszym TR był trzecim z nich. Ze względu na duże ich zagęszczenie jak i inne okoliczności, nastawiałem się raczej na rozrywkowego tripa niż na podróż w głąb siebie. Już od dłuższego czasu planowałem z kilkoma starymi znajomymi zjedzenie hometa albo 4-ACO-DMT.

 • 25I-NBOMe
 • Etanol (alkohol)
 • Marihuana
 • Pierwszy raz
 • Tytoń

Nowe miejsce, starzy koledzy, nastrój mocno przygodowy, luźny :)

Siemanko! Będzie to mój pierwszy TR z wyprawy do mojego dobrego kumpla na Ukraine, która odbyła się jakieś 2 lata temu (wakacje, 2014)

 Mój kumpel O. mieszka tam już od kilku dobrych lat, poznał żonę i rozkręcił biznes, byliśmy zawsze dobrymi ziomkami a nie widzieliśmy się baaardzo długo. Mieszka w mieście nie dużym ale bardzo przyjemnym. Po latach zaproszeń i obiecywanek dałem mu się namówić na trzydniowe odwiedziny, jechał do niego inny nasz wspólny koleżka B, więc transport miałem załatwiony, jeszcze tylko zwolnienie z roboty i nic nie stało na przeszkodzie.

 

 • Marihuana

Latem 98 byłem w Giżycku z kumplami. Po tygodniu ostrego imprezowania postanowiłem sprowadzia tam moją dziewczyne. Zadzwoniłem - zgodziła sie; miała przyjechać następnego dnia o piątej rano. Ponieważ była dopiero 11.00 (dzien przed jej przyjazdem), a kumple pojechali do Rynu (miałem do nich dojechaa nazajutrz), zamelinowałem sie w pub-ie "Płetwal", gdzie koleś o ksywce Diabeł handlował tym i owym. No wiec kupiłem dwa worki marii. Po dwóch piwach, obiedzie i mocnej dawce marii zacząłem iść w strone dworca PKP, gdzie chciałem przenocować do przyjazdu mojej dziewczyny.