Wszystko o 'pigułce gwałtu' (GHB)

Substancja GHB, lub inaczej mówiąc pigułka gwałtu coraz częściej obecna jest w polskich klubach i imprezach. Nieświadome zażycie GHB może skończyć się tragicznie dla każdej młodej dziewczyny. Nie wiesz co to jest GHB? Lepiej dowiedz się o nim jak najwięcej zanim będzie za późno.

Tagi

Źródło

Roman COMPOD Majewski

Odsłony

19794

Substancja GHB, lub inaczej mówiąc pigułka gwałtu coraz częściej obecna jest w polskich klubach i imprezach. Nieświadome zażycie GHB może skończyć się tragicznie dla każdej młodej dziewczyny. Nie wiesz co to jest GHB? Lepiej dowiedz się o nim jak najwięcej zanim będzie za późno.

Trochę Historii W roku 1961 francuski uczony dr Henri Laboritt zsyntetyzował substancję, która z założenia miała służyć do wprowadzania pacjentów w narkozę podczas operacji. Niestety po przeprowadzeniu szeregu badań okazało się, że substancja ta nie dość, że nie daje pełnej kontroli nad bólem to w dodatku wywołuje wiele nieporządanych skutków ubocznych. Z wiadomych zatem względów nie mogła być zastosowana w medycynie. Przeprowadzano jednak kolejne badania w wyniku których, ustalono między innymi, że substancja ta zmniejsza przymus używania narkotyków i alkoholu u ludzi uzależnionych lecz nie udało się w stu procentach potwierdzić skuteczności działania. Stwierdzono natomiast, że substancja, którą zsyntetyzował Laboritt zdolna jest do wyprodukowania większej ilości hormonu wzrostu w organiźmie a tym samym także przyrostu mięśni. Substancję próbowano zatem stosować również w środowisku kulturystów jako jeden z wielu "cudownych środków", których działanie nie było potwerdzone medycznie. W żadnym z wymienionych wyżej przypadków GHB nie znalazło zastosowania, trafilo jednak "na ulicę", gdzie szybko stało się narzędziem do dokonywania przestępstw - przede wszystkim gwałtów. Stąd też jego potoczna nazwa: "Pigułka Gwałtu".

GHB w swojej 40-letniej karierze uśmierciło kilkaset osób i przyczyniło się do setek tysięcy gwałtów i wymuszeń. W pierwszej kolejności specyfik trafił na ulice USA i Kanady a następnie pojawił się w Europie. Więcej o GHB. GHB to związek chemiczny zwany kwasem gamma-hydroksymasłowym. O dziwo, substancja ta występuje naturalnie w naszym organiźmie lecz w bardzo znikomych ilościach. Jego normalne stężenie w osoczu wynosi 0.1 mg na litr. GHB posiada wiele cech neurotransmitera czyli substancji chemicznej odpowiedzialnej za przekazywanie impulsów pomiędzy komórkami nerwowymi a mózgiem. W zwiazku z tym, że substancja ta naturalnie występuję w naszym organiźmie, jest bardzo łatwo przez niego przyjmowana. W zależności od podanej dawki GHB może obliżać lub podnosić poziom dopaminy, która odopowiedzialna jest z kolei za procesy myślowe i pamięć. Gdy poziom dopaminy w organiźmie jest niski dochodzi do tzw. luk myślowych co w konsekwencji prowadzi np. do choroby Parkinsona. Podwyźszona ilość substancji we krwi powoduje zawroty głowy, zaburzenia równowagi i senność. Osoba posiadająca w organiźmie podwyźszony poziom GHB ma problemy z logicznym i wyraźnym mówieniem. Najgorsze jest jednak przedawkowanie. W pierwszej fazie przedawkowania pojawiają mdłości, oczopląs oraz utrata równowagi. W wielu przypadkach dochodzi do niebezpiecznej śpiączki, która pojawia się nagle. Jest nader silna i niemożliwa do opanowania. Jeżeli do tego dojdą również wymioty, osoba może się udusić. Dodatkowe efekty przedawkowania to drgawki, brak jakichkolwiek reakcji na bodżce oraz spowolnienie oddechu mogące doprowadzić do śmierci.

Wbrew ogólnie pojętej tezie o małej szkodliwości substancji, GHB jest substancją bardzo niebezpieczną. Co prawda gamma-hydroksymaślan nie jest środkiem bardzo uzależniającym jak np. heroina, lecz podana w większej dawce może spowodować wiele nieodwracalnych zmian. Cały problem polega na tym, że organizm każdego z nas jest podatny na inną dawkę substacji. Dla jednych jednorazowa dawka kilku mililitrów wlana np. do napoju może spowodować tylko zaburzenia równowagi (jak przy napoju alkoholowym) a dla innej osoby ta sama dawka może być dawką bardzo niebezpieczną a nawet śmiertelną. W przypadku GHB granica pomiędzy małą dawką a przedawkowaniem jest bardzo mała. GHB - doskonałe narzędzie zbrodni? Niestety, substanacja GHB na zachodzie stała się potocznym narkotykiem i co gorsza przede wszystkim jest on stosowany na osobach trzecich a nie na samych osobach dokonujących zakupu, lub produkcji substancji. Przede wszystkim służy do obezwładniania nieświadomych niczego ofiar - szczególnie kobiet, dlatego też w Stanach Zjednoczonych został sklasyfikowany jako narkotyk "date-rape-drug", czyli jako narkotyk towarzyszący gwałtom podczas randek. Odnotowano także wiele przypadków zastosowania go w przestępstwach finansowych.

GHB swoją przestępczą specyfikę posiada przede wszystkim dlatego, iż jest bardzo trudny do wykrycia zarówno przed dokonaniem przestępstwa jak i po jego dokonaniu. Jako substancja niczym nadzwyczajnym się nie wyróżnia - w czystej formie jest to bezbarwna ciecz bez zapachu i praktycznie bez smaku. Po spożyciu bezpośrednim czuć jedynie słony lekki posmak. Po zmieszaniu go z napojem, sokiem czy też piwem lub innym alkoholem przestaje być wyczuwalny. W pierwszej fazie działania, kiedy ofiara staje się zamroczona, łatwo ją wyprowadzić z zatłoczonego lokalu pod pozorem udzielenia pomocy - już wtedy środek sprawia, że osoba staje się uległa. Wraz z czasem coraz większa ilość substancji poprzez krew zostaje dostarczona do mózgu, gdzie dokonuje się największe spustoszenie myślowe. Napastnik podczas, gdy GHB krąży w organizmie ofiary, może przekonać ją do wielu rzeczy lub po prostu obrabować lub zgwałcić. Kiedy zatruta osoba się ocknie to całego zdarzenia... nie pamięta!. Podwyższone stężenie GHB w organizmie wywołuje totalną amnezję. We Francji odnotowano wiele przypadków w których ofierze podawano środek GHB i gdy specyfik zaczął działać, ofiara sama obdarowywała przestępcę swoją kartą kredytową podając PIN i inne wymagane informacje. Przestępca po opróżnieniu konta odnosił kartę z powrotem ofierze, która budziła się następnego dnia całkowicie nieświadoma tego co się stało - zastanawiając się gdzie wydała swoje pieniądze.

Jak zatem widać, zastosowanie tej substancji jest wszechstronne lecz przede wszystkim stosuje się je przy dokonywaniu gwałtów na - często nieletnich młodych, niczego nie przeczuwających dziewczynach w klubach. Dodatkowym problemem, szczególnie dla służb, które po stwierdzeniu dononania przestępstwa próbują ustalić sprawcę jest to,że substancja nieprawdopodobnie szybko i bez zostawiania jakichkolwiek śladów rozkładana jest całkowicie w organiźmie człowieka. Już w dwanaście godzin po zażyciu nie ma po niej śladu w moczu a już po ośmiu znika całkowicie z krwi. Często zatem zanim ofiara zrozumie co się stało, jest już za późno na zebranie wymaganych podczas śledztwa dowodów. Wszystko wskazuje na to, że GHB to środek do dokonania zbrodni doskonałej. Ofiara nic nie pamięta, w jej ciele po analizie nie ma oznak obcej substancji a kufle i szklanki z których wypito "przyprawiony" napój dawno umyte i zmieszane z innnymi naczyniami stoją gdzieś w klubie. Najgorsze jest także to, że substancję GHB można w niebezpiecznie prosty sposób przyrządzić w domu używając do tego celu legalnych i łatwo dostępnych składników. W internecie dostępnych jest kilka przepisów, których nie radzimy wykorzystywać.

Jak się zatem chronić? Kiedy wszystkie środki zawodzą, a brak dowodów przekreśla nasze starania o ukaranie winnego, którego de facto nawet nie pamiętamy - popadamy w rozpacz i czujemy wielką bezradność. Jedynym sposobem ochrony przez GHB jest edukacja. Czym więcej będziemy wiedzieć o gamma-hydroksyma-ślanie, tym mamy większą szansę na to, że unikniemy z nim kontaktu a jeżeli już do tego dojdzie, to będziemy mogli na czas zareagować. Edukacja nie powinna dotyczyć tylko nas, jako potencjalnych ofiar, lecz także w tym zakresie powinni edukować się policjanci, lekarze a także właściciele klubów i dyskotek, gdzie proceder ten jest najbardziej widoczny. W Ameryce problem jest bardzo poważny. Na cele edukacyjne National Institute on Drug Abuse wydaje rocznie ponad 50 milionów dolarów. Samo posiadanie GHB w Ameryce jest karalne - pierwsze stany wprowadziły zakaz juz w 1997 roku natomiast w 2000 roku ustalił go kongres. Aktualnie za posiadanie GHB grozi 5.000 dolarów grzywny i jeżeli posiadaczem substancji jest obcokrajowiec, grozi mu także deportacja do swojego kraju bez prawa powrotu.

W Polsce problem 'pigułek gwałtu' jest znany policji, lecz nie przeznacza się na edukację żadnych pieniędzy. Młodzi ludzie dowiadują się o tym specyfiku z telewizji czy tez internetu i nadal całkowicie nieświadomi pojawiają się w miejscach, gdzie narażeni są na bezpośredni kontakt z przestępcami i GHB. W tym roku zakończył się pierwszy proces w Polsce,w którym oskarżono i skazano człowieka za użycie 'pigułki gwałtu' na 19-letniej dziewczynie. Półtora roku temu gazety pisały: "Dziewczyna nie wiedziała, co się z nią dzieje. Szła w stronę przystanku autobusowego, kiedy zaczęły się zawroty głowy. Potem stała się całkiem obojętna i nieczuła. Zrobiła wszystko, do czego zmusił ją idący jej śladem mężczyzna. Chwilę wcześniej poczęstował ją napojem. 19-latkę znaleziono następnego dnia rano na łące w Skarżysku-Kamiennej. Była w ciężkim stanie - wyziębiona, z groźbą amputacji odmrożonych kończyn. W szpitalu lekarze orzekli, że została zgwałcona. Ona sama nic nie pamięta". W sierpniu br. Sławomir Z. został skazany na 5 lat więzienia i 3 tys zł. kary grzywny. O sprawie było głośno, potem ucichła i nikt więcej w mediach nie powracał do problemu GHB a tymczasem proceder ten - jak się okazuje - nabiera coraz to większych rozmiarów. GHB w Polskich klubach. Jeszcze kilka lat temu specyfik ten nie pojawiał się na polskim gruncie. Wraz z rozwojem technologi a co za tym idzie szybszym dostępem do informacji - również tej nielegalnej - GHB pojawił się w klubach. Wielu ludzi zaczęło produkować GHB w warunkach domowych i przemycać go do lokali przeprowadzając napierw testy a następnie wykorzytując wszystkie "walory specyfiku" doprowadzając także do procederu sprzedaży. Ogólnie uważa się, że nie ma jeszcze wielkiego zagrożenia i problem GHB praktycznie nie istnieje. Eksperci uważają jednak, że to tylko kwestia czasu kiedy cała sprawa nabierze większych rozmiarów. Musimy być zatem przygotowani i doskonale wiedzieć jak walczyć z tym problemem. Poniżej przedstawię kilka bardzo istotnych wskazówek, których bezwzględnie należy się stosować aby uniknąć kontaktu z substancją GHB.

MINI PORADNIK JAK NIE ZOSTAĆ OFIARĄ GHB (PIGUŁKI GWAŁTU)

- Na imprezy zawsze wybieraj się w towarzystwie zaufanych znajomych. Unikaj znajomych "z przypadku"

- NIGDY nie pij czegoś, co oferuje Ci nieznajoma osoba. Nigdy nie możesz być pewna czy w danym napoju nie ma substancji GHB

- UNIKAJ dzielenia się i wymieniania napojami.

- STARAJ SIĘ kupować napoje w fabrycznie zamkniętych opakowaniach i otwierać je własnoręcznie. Jeżeli nie jest to możliwe, obserwuj jak napój jest przyrządzany

- NIE ZOSTAWIAJ szklanki/kubka bez opieki, nawet gdy odchodzisz tylko na chwilę. Jeżeli stwierdzisz, że Twój napój stoi w innym miejscu niż go zostawiłaś lub wygląda i smakuje inaczej

- NIE RYZYKUJ! KIEDY POCZUJESZ SIE DZIWNIE (mdłości, senność, zachwianie równowagi po małej ilości alkoholu, problemy z wymową): zgłoś się o pomoc do zaufanej osoby lub do obsługi lokalu.

- ZASTANÓW SIĘ z kim opuszczasz lokal (zdecydowana część ofiar zostaje napadnięta przez osoby, które pierwsze zaoferowały pomoc) - w razie postępowania objawów i pogarszania się ogólnego stanu KONIECZNIE skontaktuj się z lekarzem i powiadom policję.

Oceń treść:

Average: 9.8 (12 votes)

Komentarze

Anonim (niezweryfikowany)
zabawne, ze 5 lat temu czytalem bardzo podobny artykul, ze GHB sie pojawia, ze trzeba edukowac, ze sa pierwsze ofiary :)) pisza z szablonu czy jak
Arletka AM (niezweryfikowany)
DZIEWCZYNY! Naprawdę uważajcie na dyskotekach, w klubach, pubach a nawet w kawiarniach. 2 lata temu ja padłam ofiarą PIGUŁEK GWAŁTU. I wcale nie było w tym mojej winy. W klubie byłam z koleżankami i zgodziłam się, żeby nieznajomy starszy mężczyzna postawił mi drinka. TYLKO TYLE! Później nie pamiętam co się ze mną działo, podobno razem z nim wyszłam. Ocknęłam się następnego dnia koło południa w szpitalu. Byłam pobita i wielokrotnie zgwałcona Policja oczywiście szukała sprawców - bo okazało się, że było ich kilku, ale nawet nagrania z kamer w klubie nie pomogły. Od tamtej pory nie złapano ich chociaż mają ich DNA i chyba nawet odciski palców. DZIEWCZYNY! NAWET JEDEN DRINK OD OBCEGO FACETA MOŻE SIĘ ŹLE SKOŃCZYĆ, CHOCIAŻ DLA NAS TO NORMALNE ŻEBY PRZYJMOWAć DRINKI STAWIANE PRZEZ OBCYH! BŁAGAM WAS UWAŻAJCIE! Od tamtej pory sama staram się pomagać dziewczynom, które znalazły się w takiej sytuacji jak ja. Informować, działam w kilku stowarzyszeniach i uświadamiać. Niestety w internecie ludzie oferują sprzedaż takich tabletek i piszą jak je przyrządzić domowym sposobem. Tropimy takie strony i takich ludzi, ale nie zawsze się to udaje. Ostatnio znalazłam szokujący opis i reklamę takich pigułek na Polskim Onionforum w sieci Tor - znanym już chyba na tym forum z nieskuteczności działań naszej policji. (Dla tych, którzy nie wiedzą: Polskie Onionforum - Polskie forum w sieci Tor to duże forum w anonimowej sieci Tor, gdzie poruszanych jest wiele nielegalnych tematów). Czy mogłabym liczyć, że ktoś pomoże coś z tym forum zrobić i je zamknąć? Będę wdzięczna za nagłośnienie problemu, zgłaszanie sprawy do odpowiednich władz i pomoc. Informacja o sieci Tor:www.torproject.org Forum: http://l6nvqsqivhrunqvs.onion/index.php?do=m ain&level=28 (Na szczęście z normalnego internetu nie da się na nie wejść, trzeba mieć zainstalowaną sieć Tor) Bardzo liczę na Waszą pomoc. Pamiętajcie, że bezpieczeństwo nas wszystkich zależy także od nas!
niggatrip (niezweryfikowany)
'CHOCIAŻ DLA NAS TO NORMALNE ŻEBY PRZYJMOWAć DRINKI STAWIANE PRZEZ OBCYH!' normalne? to masz teraz kur** normalnie z piZ** wiadro ty tepa idiotko!
Anonim (niezweryfikowany)

Gwałt jest ZAWSZE winą gwałciciela. I możecie sobie pluć i wyzywać ale jeśli w jakikolwiek sposob gwałt usprawiedliwiacie to tylko stawia Was po stronie gwałciciela.

Co złego w przyjęciu drinka? Tak poznałam swojego męża, i co robi to ze mnie dziwkę?

Dobrze jest kupować tylko drinki w butelkach, otwieranych przez barmana przy Tobie. Bo GHB jest często podawane w piwach z beczki, kolorowych drinkach itp – często przez samego barmana – ale i kiedy wystarczy że dziewczyna się odwróci dosypać do szklanki jest prosto. A sorry – jak chodzisz do klubu to jednak pijesz drinki, rozmawiasz z ludźmi i tańczysz.

Rozumiem niggatrip, że ty chodzisz tylko do biblioteki i rozmawiasz tylko z mamusią – bo z nieznajomymi to nie wypada.

 

Anonim (niezweryfikowany)
bez jego wiedzy, za to sam sobie podaje często, i znajomi też zażywają gbl dla własnej przyjemności, więc gdzie ta czarna strefa?
To nie tak źle (niezweryfikowany)
Bez nerek i płuc i serca.
Anonim (niezweryfikowany)
[quote=Arletka AM]W klubie byłam z koleżankami i zgodziłam się, żeby nieznajomy starszy mężczyzna postawił mi drinka.[/quote] To co to za koleżaniki, które Cię nie przypilnowały!?
dmt (niezweryfikowany)
pomijając to, że news to propaganda napisana przez zeszmaconego dziennikarza to: piątek 6 października 2006, godz. 00:08 <-- to data wrzucenia na ftb.pl
Anonim (niezweryfikowany)
Podobne artykuly: Pigułka gwałtu Pigułki gwałcicieli trafiły do Polski Pilnuj drinka! Test wykrywający "pigułkę gwałtu" już dostępny Rozmowa o koktajlu gwałtu
Xin (niezweryfikowany)
Najczęstszą *pigułką gwałtu* jest alkohol, fajnie że tak rzadko się o nim wspomina.
LadyMDMA (niezweryfikowany)
hahahah w Skarzysku Kamiennej ;] moje miasto ciągle sławne xD
Anonim (niezweryfikowany)
Jak chodzicie do pubów i pijecie z niewiadomo z kim to się nie dziwcie. Wystarczy myśleć i nic się nie stanie. Tylko jak patrzę na współczesne nastolatki to często to myślenie mają wyłączone.
ergot (niezweryfikowany)
Najśmieszniejsze jest to, że GHB nie występuje w formie pigułek.
Anonim (niezweryfikowany)

SOLE kwasu gamma-hydroksymasłowego są ciałami stałymi, z których można zrobić pigułki. Nie polecam.

Anonim (niezweryfikowany)

Tak na prawdę to " pigułka gwałtu" jest bardzo powszechna w Polsce. Znam wiele przypadków, gdzie to znajomi wykorzystują sytuację nawet na imprezach domowych. Nie tylko na dyskotekach i w klubach trzeba uważać, ale nawet w domu u znajomych.I jak wtedy " pilnowac " napoju, który pijemy? A po odzyskaniu świadomości, żadnej dziewczynie nie przyjdzie do głowy, że skrzywdził ją gospodarz imprezy albo jego znajomi.

Ja pierdole (niezweryfikowany)

Gościu prawie zabił i do tego zgwałcił dziewczynę i dostał za to tylko 5 lat, kurwa mać!

Zajawki z NeuroGroove
  • Dimenhydrynat

Moje pierwsze Avio.


Stopien zaawansowania: niski(mj sporadycznie, 1x Tussipeckt w przyszłosci

gałka muszkatałowa i benzydamina)


Substancja: Aviomarin


Metoda zażycia(nie po śmierci): doustnie 20x50mg


Set & setting: Dom, mieszkanie w bloku siostra tuż obok ojciec ma zaraz

wrócic z roboty, oczekuje haloonow


Efekty: Fajne Haloony, oszołomienie, poważne problemy z mową i rownowaga

  • MDMA (Ecstasy)
  • Miks

Siemka czytelnikom. Dla wielu z Was może to być nic nadzwyczajnego natomiast dla mnie to było dosyć dziwne. Może zacznijmy od tego, że dropsy zawsze mocno na mnie działają. 100-150mg emki to dla mnie wystarczająca dawka. Powyżej jest okej, aczkolwiek lepiej, żebym był z kimś, bo jak to po emce Kocham wszystkich ludzi(Nie chcę mi się już nawet próbować myśleć. Całkowicie oddaję się substancji) . Wale browar na codzień. Więc jak codzień wypiłem kilka. Wtedy 5/6 przed dropsem

  • 4-HO-MET
  • Mieszanki "ziołowe"
  • Moklobemid

Zażyta substancja: ~16mg 4-ho-met + 150mg moklobemidu (+ mieszanka ziołowa)

Experience: (20 lat) LSD-25; bromo-dragonfly; 2c-b; MDxx; DXM; Szałwia wieszcza; MJ; BZP; amfetamina

S&S: obozowisko w lasku nieopodal granic Torunia; Ja, Astaroth oraz Kogo.

17.20 - Intoksykacja: Ja z Astaroth zażywamy tryptamine oralnie, Kogo postanowił ją powąchać. 30 min wcześniej każdy z nas zażył po 150 moklobemidu. Smak tryptaminy trampkowo-gorzki. Ciężko to było w jamie ustnej przytrzymać ale chwilę się udało.

  • Marihuana
  • Tripraport

Nastawienie na retrospekcje z całego życia wywołane depersonalizacją. Dużo czasu, wiosenny klimat pozytywne nastawienie.

11:00 

 

Siedzę na ławce na swoim osiedlu patrząc trupim wzrokiem przed siebie. Nie była niedziela ani żaden dzień wolny tylko środek tygodnia i nie powinno mnie tu być. Wcześniej zobojętniałem na przebieg tego dnia. A w zasadzie całego życia, bo to jeden dzień. Dla mnie ludzie wykonują te same zajęcia, udają się w te same miejsca, myślą tymi samymi schematami, mówią co czarne a co białe, sprowadzają wszystko do jednej praprzyczyny nosz kurwa rzygam tym wszystkim. Jak ja mogłem kiedyś chętnie żyć? To pytanie pozostało bez odpowiedzi.

11:30