Coraz więcej europejskich nastolatków pali papierosy

Systematycznie rośnie liczba europejskich nastolatków poniżej 15 roku życia, którzy zaczynają nałogowo palić papierosy. Z problemem zmaga się także Polska.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

RadioZET.pl/PAPNaukawPolsce/AG
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.

Odsłony

361

Systematycznie rośnie liczba europejskich nastolatków poniżej 15 roku życia, którzy zaczynają nałogowo palić papierosy. Z problemem zmaga się także Polska.

Coraz młodsze dzieci sięgają po papierosy

Widok wyjątkowo młodej osoby z papierosem was razi? Okazuje się, że coraz więcej europejskich dzieci poniżej 15 roku życia sięga po papierosy. Tymczasem to własnie nikotynowy nałóg jest określany przez lekarzy za jeden z najtrudniejszych do pokonania. A im młodziej się zacznie, tym trudniej potem rzucić... Wyniki nowych badań, opublikowane w prestiżowym "PLOS ONE" nie napawają optymizmem. Badacze realizujący europejski projekt ALEC (Ageing Lungs in European Cohorts) dokładnie sprawdzili historię palenia 120 tys. osób z 17 krajów Europy.

Kampanie przeciwko paleniu nie docierają do najmłodszych

Wyniki w prawie wszystkich grupach wiekowych wskazują na to, że coraz mniej osób w różnym wieku zaczyna palić. Jest jednak jedna grupa, której to nie dotyczy - dzieci w wieku od 11 do 15 lat. "Prowadzone od 1970 roku kampanie przeciwko paleniu wydają się być całkiem skuteczne, poza jednym wyjątkiem. Ich przekaz nie dotarł do najmłodszych" - twierdzi prof. Cecilie Svanes z University of Bergen. Najgorzej sytuacja prezentuje się w przypadku dziewcząt mieszkających w Europie Zachodniej. Jeszcze w 1970 roku na każdy tysiąc dziewcząt palić zaczynało tylko 20. W 2005 roku liczba ta wzrosła już do 40.

Dzieci palaczy są narażone np. na astmę

Badacze alarmują: tak wcześnie rozwinięty nałóg nikotynowy prowadzi do wyjątkowo silnego uzależnienia w przyszłości. Dlatego swoje ostrzeżenia kierują głównie do opiekunów nieletnich, choć ich zdaniem brakuje również dobrych kampanii społecznych, kierowanych do najmłodszych. "Społeczeństwo może wiele zyskać na antynikotynowych kampaniach skierowanych do najmłodszych. Oczywiście, późniejsze rzucenie palenia również zmniejsza ryzyko, np. ataku serca czy raka płuc. Jednak społeczeństwo zdecydowanie zyska najwięcej na zachowaniu młodzieży w dobrym zdrowiu, od ich wczesnych do późniejszych lat" - argumentuje prof. Svanes. Nałóg nie wpływa tylko na zdrowie uzależnionych, obciążając również ich bliskich. "Z naszych obserwacji wynika, że dzieci mężczyzn, którzy zaczęli palić przed 15 rokiem życia, są bardziej narażone np. na astmę" - przekonuje profesor. Alternatywne dla papierosów rozwiązania, takie jak np. urządzenia do podgrzewania tytoniu, to również bardzo zły pomysł u nieletnich. "Dzięki badaniom przeprowadzonym na zwierzętach wiemy, że to nikotyna stanowi źródło problemu. Podobny mechanizm może działać w przypadku ludzi, dlatego takie alternatywy, jak np. e-papierosy również są zagrożeniem dla tak młodych osób" - podsumowuje prof. Svanes.

Problem dotyczy także Polski

Niepokojące zjawisko dotyczy także naszego kraju. Według badaczy w rejonie Europy Wschodniej systematycznie rośnie liczba palących dzieci w przedziale wiekowym od 11 do 15 lat, z przewagą nastolatek. W ostatnich latach wzrost stał się tylko bardziej dynamiczny. W pozostałych grupach wiekowych liczba palących oraz rozpoczynających palenie wyraźnie spadała. Całe wyniki opublikowanych badań znajdziecie na stronie "PLOS ONE".

Oceń treść:

Average: 8 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Metoksetamina
  • Przeżycie mistyczne

Lekkie poddenerwowanie przed zażyciem substancji, ale ogólnie spokojnie w swoim mieszkaniu, z miłym towarzystwem wieczorkiem, w dobrych humorach i przy muzyce.

Jest to mój pierwszy Trip-raport, chciałbym zaznaczyć, że mam nikłe doświadczenie z dysocjantami, a z DXM miałem okazje poromansować z 2-3 razy, z czego tylko raz zażyłem w miare mocną dawkę.

Zaczynając, mamy 2 dni do sylwestra, wyluzowani, siedzimy w pokoju wieczorkiem i słuchamy muzyki. Na stole czeka grzecznie MXE i zaczynamy. Jest około 19. (Przepraszam w dalszej część za brak umieszczenia czasu, ale przy tej substancji on po prostu nie istnieje.)

  • 25D-NBOMe
  • Etanol (alkohol)
  • Marihuana
  • Pozytywne przeżycie
  • Tytoń

Mieszkanie kumpla K, który przeżywał wtedy pierwszy raz na psychodelikach. W tripie biorą udział również Kurwik i J. W mieszkaniu jest również siostra i dziewczyna K. Trzeźwe. :) Moje nastawienie bardzo pozytywne, choć z lekką dozą niepewności po ostatniej przygodzie z 4-HO-METem.

Substancja w moim odczuciu jest bardzo psychodeliczna, z dużą dozą euforii i dość sporą czystością umysłu, łatwością komunikowania się nawet z trzeźwymi ludźmi zupełnie spoza klimatu. Cechuje się szybkim ładowniem się (po 15 minutach było już bardzo konkretnie), krótkim czasem działania -- efekty utrzymywały się na rozsądnym poziomie przez 5 godzin, ale takiej konkretnej psychodeli było tylko jakieś 3 godziny. Gdyby nie dość długi czas trwania potripowej zmuły byłaby to bardzo zajebista, rekreacyjna substancja, tak raczej nie ma groźby nadużywania jej.

  • Dekstrometorfan

Czailem sie na DXM juz dlugo ale nie bylo okazjii. W koncu stwierdzilem ze

juz czas na nowe doswiadczenie. Siedzialem se w pracy i podjelem decyzje.

Wyslalem kumpla do apteki po Argotussin 20 X 15mg. Chcialem zjesc tylko

polowe. Na pol godziny przed wyjsciem zrobilem se herbatke i zjadlem

pierwsze opakowanie (10 szt.).



  • LSD-25

LSD-pierwszy raz

Wtajemniczenie: zioło- wiele razy, extasy- 5 razy, amfetamina- 2 razy

Jeden cały papierek pod język


O LSD myślałem już od dawna. Miałem próbować już w wakacje, ale moja ówczesna dziewczyna zdrowo mnie ochrzaniła za takie pomysły, więc odłożyłem to na później. Teraz, będąc już do wzięcia, postanowiłem zrealizować swoje marzenie.