Coraz więcej europejskich nastolatków pali papierosy

Systematycznie rośnie liczba europejskich nastolatków poniżej 15 roku życia, którzy zaczynają nałogowo palić papierosy. Z problemem zmaga się także Polska.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

RadioZET.pl/PAPNaukawPolsce/AG
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła.

Odsłony

374

Systematycznie rośnie liczba europejskich nastolatków poniżej 15 roku życia, którzy zaczynają nałogowo palić papierosy. Z problemem zmaga się także Polska.

Coraz młodsze dzieci sięgają po papierosy

Widok wyjątkowo młodej osoby z papierosem was razi? Okazuje się, że coraz więcej europejskich dzieci poniżej 15 roku życia sięga po papierosy. Tymczasem to własnie nikotynowy nałóg jest określany przez lekarzy za jeden z najtrudniejszych do pokonania. A im młodziej się zacznie, tym trudniej potem rzucić... Wyniki nowych badań, opublikowane w prestiżowym "PLOS ONE" nie napawają optymizmem. Badacze realizujący europejski projekt ALEC (Ageing Lungs in European Cohorts) dokładnie sprawdzili historię palenia 120 tys. osób z 17 krajów Europy.

Kampanie przeciwko paleniu nie docierają do najmłodszych

Wyniki w prawie wszystkich grupach wiekowych wskazują na to, że coraz mniej osób w różnym wieku zaczyna palić. Jest jednak jedna grupa, której to nie dotyczy - dzieci w wieku od 11 do 15 lat. "Prowadzone od 1970 roku kampanie przeciwko paleniu wydają się być całkiem skuteczne, poza jednym wyjątkiem. Ich przekaz nie dotarł do najmłodszych" - twierdzi prof. Cecilie Svanes z University of Bergen. Najgorzej sytuacja prezentuje się w przypadku dziewcząt mieszkających w Europie Zachodniej. Jeszcze w 1970 roku na każdy tysiąc dziewcząt palić zaczynało tylko 20. W 2005 roku liczba ta wzrosła już do 40.

Dzieci palaczy są narażone np. na astmę

Badacze alarmują: tak wcześnie rozwinięty nałóg nikotynowy prowadzi do wyjątkowo silnego uzależnienia w przyszłości. Dlatego swoje ostrzeżenia kierują głównie do opiekunów nieletnich, choć ich zdaniem brakuje również dobrych kampanii społecznych, kierowanych do najmłodszych. "Społeczeństwo może wiele zyskać na antynikotynowych kampaniach skierowanych do najmłodszych. Oczywiście, późniejsze rzucenie palenia również zmniejsza ryzyko, np. ataku serca czy raka płuc. Jednak społeczeństwo zdecydowanie zyska najwięcej na zachowaniu młodzieży w dobrym zdrowiu, od ich wczesnych do późniejszych lat" - argumentuje prof. Svanes. Nałóg nie wpływa tylko na zdrowie uzależnionych, obciążając również ich bliskich. "Z naszych obserwacji wynika, że dzieci mężczyzn, którzy zaczęli palić przed 15 rokiem życia, są bardziej narażone np. na astmę" - przekonuje profesor. Alternatywne dla papierosów rozwiązania, takie jak np. urządzenia do podgrzewania tytoniu, to również bardzo zły pomysł u nieletnich. "Dzięki badaniom przeprowadzonym na zwierzętach wiemy, że to nikotyna stanowi źródło problemu. Podobny mechanizm może działać w przypadku ludzi, dlatego takie alternatywy, jak np. e-papierosy również są zagrożeniem dla tak młodych osób" - podsumowuje prof. Svanes.

Problem dotyczy także Polski

Niepokojące zjawisko dotyczy także naszego kraju. Według badaczy w rejonie Europy Wschodniej systematycznie rośnie liczba palących dzieci w przedziale wiekowym od 11 do 15 lat, z przewagą nastolatek. W ostatnich latach wzrost stał się tylko bardziej dynamiczny. W pozostałych grupach wiekowych liczba palących oraz rozpoczynających palenie wyraźnie spadała. Całe wyniki opublikowanych badań znajdziecie na stronie "PLOS ONE".

Oceń treść:

Average: 8 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Bad trip
  • Dekstrometorfan

Swoją przygodę z dxm zaczęłam od Dexy. 10 tabletek, wchodziło 2 godziny. Efekt był ok, ale lekko wymuszony. Dwa dni potem zakupiłam Acodin. Wzięłam całą paczkę, czyli 30 tabletek. Wchodziło ponad 2 godziny. Było świetnie, ale nie zajebiście.

Na piątek miałam dwie paczki Acodinu. Chciałam doświadczyć czegoś zajebistego, kompletnie odpłynąć.

  • Efedryna

Postanowiłem wypróbować na sobie działanie efedryny. Jak do tej

pory ze środkami odurzającymi nie miałem do czynienia, więc

nadszedł czas coś tu zmienić (chociaż efedryna środkiem

odurzającym nie jest na pewno! :)))




  • Bad trip
  • LSD-25

Totalny spontan przed zarzuceniem, rozluźniony alkoholem i skrętami.

W lecie podczas mistrzostw świata w piłce nożnej odwiedziłem swoje ulubione miasto. 
Akurat odbywał sie mecz Holendrów z Hiszpanami, wraz z moim kuplem poszliśmy do knajpy do jego znajomych wspólnie obejrzeć mecz. A że na boisku działo się sporo, wlałem w siebie pare litrów piwska.
Po meczu jednak było nam mało więc udaliśmy się zapalić jointa i coś jezscze wypić do mieszkania jednego ze znajomych.
Na miejscu poznałem kilku ludzi, zaczęliśmy dalej pić, palić i od słowa okazało się, że jeden z nich posiada kwasy.

randomness