Wpadają głównie dilerzy

Złapani z narkotykami rzadko mają nieznaczną ilość na własne potrzeby. Umorzeń takich spraw jest niewiele.

Tagi

Źródło

Rzeczpospolita

Komentarz [H]yperreala

Nie od razu Kraków zbudowano.

Odsłony

6514

Z sondy przeprowadzonej przez „Rz" w kilkudziesięciu prokuraturach w kraju wynika, że śledczy sporadycznie umarzają postępowania za posiadanie nieznacznej ilości narkotyków. Większość złapanych okazuje się albo dilerami, albo posiada co najmniej kilka działek, nie sposób więc uznać, że ma je na własne potrzeby. To oznacza, że alarmistyczne opinie sugerujące, iż więzienia są pełne osób, które trafiły tam, bo raz zapaliły skręta, okazują się mocno przesadzone.

Jak działa nowe prawo

Trzy miesiące temu po burzliwej dyskusji weszła w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, dzięki której osoba przyłapana z niewielką ilością narkotyków może uniknąć kary. Jeżeli zatrzymany ma je na własny użytek, karanie byłoby niecelowe, a szkodliwość czynu niewielka. Z sondy „Rz" wynika, że liczba umorzeń z powodu posiadania małej ilości narkotyków w kilku prokuraturach nie przekraczała 10 proc. spraw. Jednak w większości miejsc nie było ich wcale.

Mają więcej niż działkę

33-letni Rafał S. złapany przez policjantów w Warszawie miał przy sobie działkę heroiny 0,36 grama. Twierdził, że narkotyk ma dla siebie, jest od dziesięciu lat uzależniony i skierowany do programu leczenia metadonem. Tę sprawę umorzono.

– Uznaliśmy, że ilość narkotyku rzeczywiście jest nieznaczna i ściganie człowieka uzależnionego byłoby niecelowe – mówi „Rz" Artur Oniszczuk, wiceszef Prokuratury Rejonowej Warszawa-Praga-Północ. Na ponad 100 spraw o posiadanie narkotyków, jakie wpłynęły tu od 9 grudnia 2011 r., 11 umorzono ze względu na małą ilość na podstawie art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

To jednak wyjątek. W wielu prokuraturach rejonowych na Mazowszu (w Pruszkowie, Grodzisku Mazowieckim, Piasecznie, Legionowie i Otwocku) nie było żadnego takiego przypadku. Podobnie na Żoliborzu i w  dwóch prokuraturach w  Śródmieściu w Warszawie oraz na Śląsku. Żadnej sprawy nie umorzono w tym trybie w Będzinie, Bytomiu i Jaworznie.

W Chorzowie i prokuraturach rejonowych Katowice-Wschód i Katowice-Południe odstąpiono od ścigania w jednym przypadku. To kropla w morzu, jeśli zważyć, że od kiedy weszła nowelizacja, prowadzono w każdej od kilkunastu do kilkudziesięciu spraw o posiadanie narkotyków.

Śledczy nie mają problemów z ustaleniem, co to „nieznaczna" ilość. Jedni przyjmują, że to jedna działka (do 1 grama). Inni – że dwie (do 2 gramów). – Mamy ustalone dawki jednorazowego użycia. Choć uzależniony może brać więcej i każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie – mówi Paweł Śledziecki, szef Prokuratury Rejonowej Warszawa-Praga-Północ.

Złapani przy okazji

Nie ma danych, ilu zatrzymanych wysłano na leczenie. Nowelizacja przewiduje, że prokurator może zasięgnąć opinii specjalisty terapii uzależnień. – Do dyspozycji prokuratorów jest ok. 70 takich ekspertów, są w każdym województwie. Na razie rzadko wykorzystywani – mówi Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Profesor Piotr Kruszyński, karnista z UW, nie dziwi się, że prokuratorzy ostrożnie stosują nowy przepis. – Boją się zarzutów, że są zbyt łagodni albo są za legalizacją narkotyków – ocenia. Podobnie widzi sprawę Barbara Wilamowska, koordynator ministra sprawiedliwości do spraw Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii: – Trzeba trochę czasu, żeby prokuratura nabrała przekonania o słuszności nowych rozwiązań i korzyściach społecznych, jakie z nich płyną.

Innego zdania są jednak śledczy. – Działania policji, która dokonuje zatrzymań, nie są nakierowane na łapanie drobnych użytkowników narkotyków. Oni zwykle wpadają przy okazji zatrzymywania dilerów – uważa Artur Ott, prokurator rejonowy w Bytomiu. W trybie art. 62a nie umorzono tam żadnej sprawy.

– Być może diagnoza, że w więzieniach jest dużo osób, które trafiły tam za posiadanie niewielkiej ilości narkotyków, była przesadzona – komentuje prof. Brunon Hołyst, kryminolog.

Oceń treść:

Average: 7 (1 vote)

Komentarze

Anonim (niezweryfikowany)

i na "skuteczność". Przykład - Jamal. Chyba nikt nie sądzi że są dilerami. To wszystko hipokryzja.

Anonim (niezweryfikowany)

Czemu winien jest diler jeśli zaspokaja popyt? Czemu winna marihuana jeśli daje chwilowa przyjemność? Czemu winny ten kto chce sobie zrobić dobrze? Czemu społeczeństwo chce kontrolować prywatne życie jednostki?

 

[Czemu na Hyperrealu nie ma wolności słowa - czy moderator to policjant?] (do moderatorów)

syncro

Komentarze są i pozostaną moderowane. Wolność słowa nie ma tu nic do rzeczy.

Anonim (niezweryfikowany)

 no jedna dzialka dla niego i 2 na sprzedaż takie uslyszał uzasadnienie!!!

Anonim (niezweryfikowany)

0.3 g podzielone na 3 dzialki ? xD chyba 3 buchy, twierdzili że on sprzedaje buchy ? :P

Anonim (niezweryfikowany)

Ok, ludzie, kurwa, prawda jest taka - żyjemy w kraju gdzie osobę sporadycznie używającą narkotyków (miękkich/twardych, nieważne) postrzega się jak największą patologię, samo słowo narkoman jest jednym z najbardziej pejoratywnie nacechowanych słów nie będących wulgaryzmami! Dla wielu idiotów o psychice pięciolatków, którzy kreują to społeczeństwo (radiomaryjna patologia) palacz marihuany to NARKOMAN, a więc trzesący się, blady ćpun z podkrążonymi oczami, zaschniętym śpikiem w nosie, który zrobi wszystko żeby zdobyć "działkę" (kto kurwa wśród użytkowników konopii mówi na to "działka"?????!!!!!!). Policjanci zawijają siedemnastoletniego ucznia liceum z 0,63 grama marihuany, a eksperci policyjni w laboratoriach, ukryci za białymi maskami, w gumowych rękawiczkach, obliczają, że ścięta przez chujowego dilera paka z łodygami i liśćmi to 144 dawki narkotyku! Powiedzmy sobie to prosto w oczy - TO JEST PARANOJA, DOM WARIATÓW! To nie palacze trawki są patologią, to ta banda kretynów, którzy kształtują to prawo. Każdy, kto jest przeciw legalizacji jest tak naprawdę niedojrzałym brzdącem o zerowej świadomości tematu. Jebani "eksperci"... Krew mi się w żyłach gotuje... a my, palacze, w większości kulturalni ludzie ciągle idziemy na kompromisy i ustępujęmy tej bandzie debili...

Pozdro dla ogarniętej części społeczeństwa. Każdy wie, że w moich słowach jest ukryta głęboka prawda. Elo!

PeOKaA

Anonim (niezweryfikowany)

masz całkowitą rację pozdro ziom

Anonim (niezweryfikowany)

Prawda jest taka - mówi się o prawach homoseksualistów, kobiet, mniejszości etnicznych, a temat marihuany spycha się na bok i traktuje się go niepoważnie. Kolejny fakt - palacze marihuany, zjadacze grzybków - to najbardziej dyskryminowane grupy społeczne w tym kraju. Są łamane nasze prawa. Są łamane prawa człowieka. Tyle w temacie.

Anonim (niezweryfikowany)

Chyba jednak są grupy społeczne jeszcze mniej szanowane w tym kraju, chociażby sataniści czy ateiści. A w ogóle najgorzej mają sataniści ateistyczni uzależnieni od narkotyków twardych i sporadycznie zażywających Marihuanę i szałwię...

Anonim (niezweryfikowany)

Kumpla złapali ostatnio z 1,5 g i oczywiście nie załapał się na umorzenie, bo Policja policzyła to jako 7 (sic!) pojedynczych dawek.

 

pulp

Zajawki z NeuroGroove
  • LSD-25
  • Pierwszy raz

PROLOG:
T-10h
- [E] Szkoda, że Cię tutaj nie ma Milordzie... Co się tu dzieje. Przejebałem wszystkie bitcoiny na maszynach znowu. Całe 10 tysięcy poszło się jebać... A no i mam prawdziwy kwas i MDMA. Dałem Kebabowi przetestować to LSD i mówi, że to jakiś nbome, bo nie ma wizuali... Może przetestujesz?
- [A] No kusisz kusisz, zobaczymy, może wpadnę. Dawno mnie nie było...
[...]
T-6h
Dzwonię domofonem. Nie było mnie tu miesiąc. Nie ćpałem nic miesiąc. [Dryń dryń...]
- [A] Milordzie!
- [E] Kto tam?!
- [A] A...
- [E] Aha, wbijaj!

  • Marihuana
  • Pierwszy raz

Set: pozytwny, chęć wyluzowania się, dowiedzenia się czegoś o sobie Setting: ludzie, których dobrze znam (z wyjątkiem ostatniej "próby"), moje mieszkanie

Więc...w tej notatce opiszę moją przygodę z mj, która miała miejsce wczoraj i dzisiaj (18,19.04). Jakiś czas temu kupiłem zielsko, dobrej jakośći za 50zł :). Chowałem to w domu, czekając z niecierpliwością, aż zapalę z dziewczyną :). Setting - mój pokój w domu, set - pozytywny, bez problemów w głowie. Nabiłem lufki w czwartek (18.04) elegancko, o dziwo sobie bezproblemowo poradziłem. Dziewczyna w czwartek trochę się spóźniła, ale to bez znaczenia ;). Pogadaliśmy trochę, w tle jakaś playlista na Spotify, już nie pamiętam jaka, bez znaczenia.

  • Gałka muszkatołowa

Spróbuję streścić tę całą historię jak tylko się da. O gałce muszkatołowej wiedziałem tyle że trzeba zjeść tego dużo i że jest coś na kształt LSD tripu.


Tak więc było to na wyjeździe ze znajomymi do Czech (nie załatwiłem kwasu) i postanowiliśmy z kolesiem zarzucić gałę. Poprosiliśmy więc dziewczyny żeby kupiły nam 10 opakowań. Te spełniły naszą prośbę i kupiły 10 x 15 gram czeskiej gałki.


  • LSD

Wszystko zaczęło się gdy weszliśmy z kumpelą na serwer dotyczący narkotyków. Było tam pełno fajnych artykułów. Kilka opisów tripów, a przede wszystkim dość spory artykuł o kwasie. Zaczęliśmy wyobrażać sobie jak to by było zarzucić sobie papierka. Słyszeliśmy o nim z opowiadań innych i z kilku sprawozdań znalezionych w necie. Faza kwasowa rysowała się w naszej wyobraźni zupełnie inaczej niż przeżycia po zwykłej, dobrej gandzi. Postanowiliśmy: trzeba będzie spróbować przy najbliższej nadarzającej się okazji. No i okazja nadeszła.