Sąd nad holenderską marihuaną

Właściciel największego holenderskiego coffee shopu zapłaci prawie 10 mln euro kary za to, że kpił sobie z holenderskiej polityki tolerancji. To może być początek wojny przeciw marihuanowemu biznesowi w Holandii.

Tagi

Źródło

Jacek Pawlicki / Gazeta Wyborcza

Odsłony

9870

Właściciel największego holenderskiego coffee shopu zapłaci prawie 10 mln euro kary za to, że kpił sobie z holenderskiej polityki tolerancji. To może być początek wojny przeciw marihuanowemu biznesowi w Holandii.

Precedensowy wyrok wydali w czwartek sędziowie w Middelburgu. Na ławie oskarżonych siedział nie tylko Meddie Willemsen, szef coffee shopu Checkpoint z leżącego przy granicy z Belgią Terneuzenu, ale także jego kilkunastu pracowników. Pod pręgierzem znalazło się właściwie całe miasto. Bo przy okazji śledztwa wyszło na jaw, że coffee shop działał pod parasolem lokalnych władz, policji, a nawet prokuratorów.

Od ponad 30 lat sprzedaż niewielkiej ilości miękkich narkotyków jest w Holandii dozwolona w koncesjonowanych kafejkach nazywanych popularnie coffee shopami. Jest ich ok. 700, każda z nich musi mieć licencję od lokalnych władz podobną do naszej koncesji na sprzedaż alkoholu. Każdy klient ma prawo kupić do 5 g marihuany i wypalić skręta w kafejce.

Obowiązująca od lat 70. ubiegłego wieku polityka tolerancji wobec narkotyków miękkich była chyba najsłynniejszym holenderskim eksperymentem. Opierała się na prostym założeniu: skoro nie możemy czemuś zapobiec, to przynajmniej postarajmy się to kontrolować.

Coffee shop Checkpoint ewidentnie wymknął się spod tej kontroli, a politykę tolerancji doprowadził do absurdu. W 2008 roku w czasach swej największej świetności do Checkpointu przychodziło 3 tys. klientów dziennie. Na zapleczu kafejki kontrolerzy znajdowali nieraz dużo więcej niż dozwolone prawem 500 g marihuany - w czasie jednego z nalotów policja odkryła w magazynie aż 200 kg tego narkotyku. Willemsen został oskarżony o prowadzenie organizacji przestępczej zajmującej się pozyskiwaniem i handlem marihuaną na wielką skalę. Jak tłumaczył prokurator, "dobrze naoliwiona maszyneria była gotowa do obrotu wielkimi ilościami narkotyków na zapleczu". Według oskarżycieli mogły to być nawet dziesiątki kilogramów dziennie. Działał odrębny departament zakupów, transportu i przetwarzania marihuany. Większość klientów kafejki przyjeżdżała z Francji czy Belgii. Obsługa kafejki nie robiła nic, by choćby ostrzec ich, że jest to sprzeczne z prawem.

Prokurator domagał się znacznie surowszej kary, bo aż 28 mln euro. Kwotę tę określono na podstawie szacowanych dochodów właściciela lokalu. Skończyło się na 9,7 mln euro tylko dlatego, że sędziowie uznali, iż marihuanowy boss nie rozwinąłby tak skrzydeł, gdyby nie miał poparcia miasta Terneuzen. Choć reklamowanie coffee shopów jest niezgodne z prawem, władze lokalne umieściły drogowskazy prowadzące klientów do Checkpointu. Lokalne centra dla bezrobotnych wysyłały tam do pracy młodych szukających zatrudnienia.

- Bez pomocy władz miejskich Willemsen nie odniósłby takich korzyści - mówili sędziowie.

Niezależnie od kary finansowej szef kafejki został skazany na 16 miesięcy więzienia. Jako że odsiedział już je wcześniej w areszcie, czekając na proces, nie pójdzie za kratki.

Zdaniem ekspertów zamknięcie Checkpointu i surowa kara dla właściciela to ostrzeżenie dla innych coffee shopów. Nie brak też głosów, że może to być początek końca holenderskiej polityki tolerancji krytykowanej coraz głośniej przez część ekspertów i polityków.

- Wyrok może mieć poważne konsekwencje dla dużych lokali sprzedających miękkie narkotyki, a nie jest ich tak mało - tłumaczy holenderskim mediom prawnik Peter Tak. - Prokuratura może użyć wyroku do kampanii przeciw nim - dodaje.

Kłopoty coffee shopów dowodzą, że w Holandii następuje odwrót od polityki tolerancji. Stereotyp holenderskiej krainy swobód chwieje się już od kilku lat w posadach. Dwa lata temu policja usunęła z centrum Rotterdamu prostytutki legalnie świadczące swe usługi, kurczy się słynna dzielnica czerwonych latarni w Amsterdamie. Ze sklepów ze zdrową żywnością zniknęły grzybki halucynogenne.

Latem 2009 roku namaszczona przez rząd komisja ekspertów orzekła, że narkotykowe coffee shopy powinny się stać zamkniętymi klubami palaczy marihuany, i to wyłącznie dla Holendrów. W zamian za przekształcenie coffee shopów w zamknięte kluby ich właściciele mieliby prawo do utrzymywania większych zapasów miękkich narkotyków niż dotychczas - czyli ponad 500 g.

- Choć polityka wobec miękkich narkotyków jest zaostrzana przez władze centralne i lokalne, od kilku lat nie sądzę, aby się skończyła - mówi "Gazecie Wyborczej" holenderski politolog Alfred Pijpers. Przyznaje jednak, że "nie ma szybkiego rozwiązania problemów, jakie sprawia".

Zdaniem Pijpersa największym problemem jest kwestia dostaw miękkich narkotyków. O ile sprzedaż małych ilości marihuany jest legalna, o tyle uprawa - nie. I siłą rzeczy tę część rynku zagospodarowały przestępcze gangi.

Oceń treść:

Average: 9 (1 vote)

Komentarze

Anonim (niezweryfikowany)

<cite> O ile sprzedaż małych ilości marihuany jest legalna, o tyle uprawa - nie.</cite>

No i skąd sie one tam biorą w tych coffe shop -ach hmm.... przedziwne. Jak widać prawo jest używane (a nie przestrzegane) raz za a raz przeciw zależnie w którą stronę akurat w tym malutkim kraju zawieje polityczny wiatr.

Anonim (niezweryfikowany)

Przecież tak wyglądało tamtejsze prawo już od lat. Dobrze, że je egzekwują, ale już na pierwszy rzut oka widać w nim brak konsekwencji, czy może nawet sprzeczność. Uniemożliwia to czerpanie korzyści, jakie dałaby pełna legalizacja - w obecnej sytuacji przecież jedyną korzyścią jest nietykalność użytkowników, co na pewno jest rzeczą dobrą, ale nie eliminuje źródła zysków dla organizacji przestępczych.

Anonim (niezweryfikowany)

tytul i z reszta caly artykul to scierwo jakich malo

Anonim (niezweryfikowany)

"I siłą rzeczy tę część rynku zagospodarowały przestępcze gangi."

 

Przynajmniej u nas w Polsce nie ma przestępczości narkotykowej, ćpunów, a nawet narkotyków w ogóle! Wódka na zawsze!

Anonim (niezweryfikowany)

no nie ma

Anonim (niezweryfikowany)

Tak, pij swoja Wódke kochana, zobaczymy kto pierwszy sie wywinie... Powodzenia...

Anonim (niezweryfikowany)

Niestety nie każdy rozumie ironię

Anonim (niezweryfikowany)

ja chcę do takiej pracy!!!! gdzie muszę się zarejestrować? jestem gotowy od zaraz:)

Anonim (niezweryfikowany)

bylem w holandii 2 dni temu i grzyby normalnie sprzedaja bo kumpel żarł to co oni piepsza XD ogolnie to wcale nie taka fajna ta holandia jak dla mnie, mino wszystko wole polske i jej pojebane zasady :) no tylko palenie mogliby zlegalizowac, ale puki co mamy nasza polska marihuane czyli dopalacze :) chociaz do orginalu sie nie umywa, to mozna se chociaz palic w lokalach na plazy itp bez przypalu, ahhh ide odpakowac moja smart shive, troche sie stesknilem za tym scierwem palac ta marną white widow w holandi ;) :P

 

Anonim (niezweryfikowany)

Komercja go zniszczyła

Anonim (niezweryfikowany)

Rzeczywiście to trochę niekonsekwentne. Nie można uprawiać, ale w coffieshopach można trzymać zapas 500g. Hmmm?

Wygląda na to że więcej sensu mają czeskie i szwajcarskie przepisy. Tam można legalnie uprawiać "na własny użytek" więc nikt nie zadaje głupich pytań w stylu skąd to się bierze w coffieshopach. A samych coffieshopów nie ma bo skoro "na własny użytek" to ewidentnie nie "na sprzedaż".

Zajawki z NeuroGroove
  • MDMA (Ecstasy)

Wrocilem z Leby i nakresle, jak ksztaltuje sie tam sytuacja-

worek 9 luf-35 zl; # kosc 3,5 cm na 4 cm (duza :))-30 zl; pigulka

e-mail (71 mg MDMA-jedna z najmocniejszych)-30 zl; kwas w

krysztale-35 zl. Cpunskie warunki idealne, sa i kluby techno i

przyjemne puby z drewnianym wystrojem i muza na zywo. Co do

towarzystwa to mozna spotkac pierdolonych hip-hopowcow ktorzy

przyjechali zeby nakrasc i miec kase na material (uwielbiam te

  • Marihuana


Moje doświadczenie z ziołem zaczęło się stosunkowo niedawno. Pewnie do dzisiaj nie sięgnąłbym po nie gdyby nie pewna osoba... Ale zacznę od początku...


  • Dekstrometorfan

nazwa substancji: DXM (tussal anticostam) 300 mg


poziom doswiadczenia: natka konopi, efedryna, benzydamina, guarana, benzodiazepiny, venlafaxyna, tramadol, dxm po raz drugi


S&S: pozytywne nastawienie do dexa


efekty: swiat jest dziwny


czy dane doswiadczenie ... : re5pect przed psychojebami i dla twardzieli, ktorzy je konsumuja


jezeli to nie byl ... : to byl drugi i roznil sie jak ja pierdole

  • MDMA (Ecstasy)

Postanowilem podzielic sie z wami swoimi wrazeniami i opisze co stalo sie 3 tygodnie temu. Let's Begin :)

nazwa substancji: amfetamina, extazy


poziom uzytkownika: raczej doswiadczony: wiele wiele razy amfetamina, duzo grassu, kilka razy extazy.


metoda uzycia: amfetamina standardowo do noska :) pigsy do brzushka :)


czy dane doświadczenie zmieniło Cię w jakiś sposob: raczej nie.