Popularne używki - jak porównać alkohol i konopie?

Zapraszamy do zapoznania się z wolnym tłumaczeniem wpisu na blogu dr Davida Nutta, który odnosi się do porównania szkód powodowanych przez spożywanie alkoholu i konopi.

Zapraszamy do zapoznania się z wolnym tłumaczeniem wpisu na blogu dr Davida Nutta, który odnosi się do porównania szkód powodowanych przez spożywanie alkoholu i konopi.

Często pytają mnie: "Jeśli konopie indyjskie będą tak łatwo dostępne, jak alkohol, czy wzrośnie liczba używających je osób i czy szkody związane z ich używaniem wzrosną?". Oczywiście, odpowiedź na oba pytania brzmi: tak. Jednak niemal połowa młodych ludzi używa marihuany, więc wzrost używania związany z usunięciem sankcji karnych byłyby stosunkowo niewielki, chyba, że konopie byłyby aktywnie reklamowane, jak alkohol. Oczywiście holenderski model regulowanego, ale nie zalegalizowanego dostępu do konopi, wydaje się nie mieć większego wpływu na korzystanie z nich przez młodych ludzi w Holandii i jest jednym z najniższych w Europie.

Być może bardziej interesujące w takiej sytuacji jest pytanie, jaki byłoby wpływ netto na szkody w populacji? Czy liberalizacja dostępu do marihuany ograniczyłaby spożywanie alkoholu w stopniu, który może zmniejszyć sumę szkód? Problem ten jest poruszony w moim nowym artykule w Journal of Psychopharmacology [Weissenborn i Nutt 2011, Popular intoxicants: what lessons can be learned from the last 40 years of alcohol and cannabis regulation? (PMID:21926420)]. Kluczowe punkty tej pracy są krótko opisane poniżej.

Dobrą miarą szkodliwości są koszty NHS [brytyjskie ministerstwo zdrowia - hr.]. Liczba hospitalizacji związanych z konopiami to mniej niż 1000 rocznie, podczas gdy alkohol stanowi obecnie 1000 razy tyle - ponad milion w ostatnim roku, z czego 13 tys. dotyczyło osób poniżej 18 roku życia. Rola konopi indyjskich w związku przyczynowym z schizofrenią jest wciąż dyskusyjny - ACMD (Advisory Council on the Misuse of Drugs) w trzecim przeglądzie dotyczącym marihuany szacuje, że aby zatrzymać jeden przypadek schizofrenii, trzeba by przekonać 5 tys. młodych mężczyzn lub 7 tys. młodych kobiet, by nigdy nie zapalili konopi.

Niektóre obecne badania sugerują nawet, że konopie mogą pomóc pacjentom ze schizofrenią. W przeciwieństwie do tego, alkohol powoduje choroby wątroby, co bezspornie jest jego wkładem w znacznie zwiększonej liczbie zgonów z powodu chorób wątroby w Wielkiej Brytanii. Przerażający wkład spożycia alkoholu objawia się przemocą w rodzinie, przemocą wobec dzieci i wypadkami drogowymi - to niektóre z powodów, dla których alkohol został oceniony, jako jeden z  najbardziej szkodliwych narkotyków dla obecnego społeczeństwa Wielkiej Brytanii wg skali szkodliwości narkotyków ISCD, która została opublikowana w czasopiśmie Lancet w roku ubiegłym.

Nim decyzją poprzedniego rządu uznano konopie za cel, policja zawsze stała na stanowisku, że osoby zażywające pochodne konopi były o wiele mniej skłonne do przemocy niż te pod wpływem alkoholu. Rzeczywiście policja była zdecydowanym stronnikiem ACMD przy zaleceniu obniżenia klasyfikacji konopii do klasy C w 2004 roku. Wydaje się, że niedawny wzrost spożycia alkoholu w Wielkiej Brytanii może być w części związany z antykonopną presją policji, która prowadzi młodych ludzi do zmiany preferowanych używek na alkohol.

Szacowanie prawdziwych szkód alkoholu i marihuany nie jest łatwe, gdyż nie ma współcześnie społeczeństw, gdzie obie substancje są jednakowo dostępne. Jednakże w przypadku gdy obie są nielegalne - jak w niektórych państwach islamskich - alkohol wydaje się powodować większe uzależnienie od marihuany, nawet w Maroku - kraju gdzie konopie są tradycyjnie uprawiane.

Oceniając obie używki razem - alkohol jest co najmniej dwukrotnie bardziej szkodliwy dla użytkowników niż marihuana i 5 razy bardziej szkodliwy dla społeczeństwa. Oczywistym wnioskiem jest, że obecne ustawodawstwo kryminalizujące użytkowników marihuany jest nielogiczne, a także nieludzkie i może być przyczyną znacznie większej szkody niż dobra. Czas na racjonalne interwencje Cameron?

Oceń treść:

Average: 5.2 (5 votes)

Komentarze

Anonim (niezweryfikowany)

Prosze nie zonglowac danymi w TVN-owskim, smieciowo-sensacyjnym stylu, skierowanym dla przecietnego debila w zabudowie z wielkiej plyty. "Liczba hospitalizacji związanych z konopiami to mniej niż 1000 rocznie, podczas gdy alkohol stanowi obecnie 1000 razy tyle - ponad milion w ostatnim roku" Te zdania maja jakikolwiek sens jesli podlaczycie do tego dane ilosciowe grupy badawczej ! Przeciez pijacych moze byc 1000 razy wiecej niz palacych (oby bylo na odwrot:) i nagle okaze sie, ze i picie i palenie jest tak samo szkodliwe ! Brakuje danych i wychodzi z tego maslo - maslane, ze niby cos wiemy, ale nadal nic nie wiemy.

 

 


Anonim (niezweryfikowany)

Proszę zapoznać się z odpowiednią literaturą, zamiast narzekać na brak danych.

Notka profesora ma charakter publicystyczny, jej zadaniem jest wyłuszczenie wniosków w sposób przystepny.

Wersja FULL http://i.imgur.com/ibLUi.gif

 

 

 

 

 

Anonim (niezweryfikowany)

"Liczba hospitalizacji związanych z konopiami to mniej niż 1000 rocznie, podczas gdy alkohol stanowi obecnie 1000 razy tyle - ponad milion w ostatnim roku"


mniej niż 1000 x 1000 ≠ 1000000 ale mniej
Anonim (niezweryfikowany)
a ile to 1000x1000 ???
Zajawki z NeuroGroove
  • 4-HO-MIPT
  • Buprenorfina
  • Etanol (alkohol)
  • Etizolam
  • Tripraport

Mój stan psycho-fizyczny: ogólnie zły, cierpię na niewyleczalne okropne bóle, psychicznie mam stwierdzoną depresję, niesamowicie ostrą bezsenność poza tym zaburzenia lękowe różnego typu. Ale sobie radzę. Nastrój: w miarę dobry, starałam się, nawet ubiór długo przygotowywałam by był w miarę ładny, fajny w dotyku i wygodny/lekki(w trakcie testów, które odrzuciłam zrobiłam niestety oczko w ostatnich pończochach na pasek), jedyny cień na krótkotrwałym stanie psychicznym to to, że chłopak w pewnym momencie się zirytował, jak chciałam zostawić zasunięte zasłony na początek fazy, mimo, że wiedział jak takie szczegóły są dla mnie ważne. Po wszystkim przepraszał zdaje się, ale do fazy nie byłam w 100% na dobrym nastroju,

Daty prawdziwe, tj. pisałam dokładnie wtedy, czyli większość na fazie. 

Na początku myślałam o niepublikowaniu tego, bo za chaostyczne, rozwleczone(szczególnie pod koniec) i nudne, chłopak mnie namówił, paru osobom się spodobało, no i uznałam, że może się przydać osobom, które nie brały.

Kopiowane z notatnika, a dziwne tu jest formatowanie, dlatego takie dziwne rzeczy dzieją się z tekstem, i tak wiele dziwnych odstępów(prawie co linię) poprawiałam ręcznie.

  • Szałwia Wieszcza


Wiec zaczeło sie od tego ze przeczytalem o Lady Salvii prawie wszystko.W jednym z internetowych serwisow (polskim-dzieki wielkie!!)znalazlem oferte nie do odparcia - extrakt 5x.Wogule to nie wierzylem ze ta malutka torebka cos moze zrobic z moja percepcją,chociaz w pracy bardzo duzo na ten temat myslałem,wręcz pragnąłem aby zmienila.


  • Grzyby halucynogenne
  • Pierwszy raz

W zaciszu domowym, z ukochanym. Dobry nastrój po pracy, ciekawość co to będzie, co to będzie :)

 

Mieszkać w Niderlandach i nie skusić się na eksperymenty z kilkoma legalnymi substancjami to jak być nad wodospadem Niagara i mieć cały czas zamknięte oczy. Gdy los daje Ci okazję, trzeba choć raz przeżyć coś, czego prawdopodobnie nigdy w życiu nie zapomnisz.

 

  • MDMA (Ecstasy)
  • Pierwszy raz

Czekałem na to od ponad miesiąca, dużo znajomych opowiadało mi o tym pięknym stanie i chciałem go w końcu doświadczyć. Miało to miejsce na imprezie sylwestrowej 2017/2018. Nastawiłem się bardzo pozytywnie, miałem zarzucić wraz z 5 kumplami, tak też zrobiliśmy. Oczekiwałem niesamowitego uczucia, o którym tyle słyszałem.

Wprowadzenie:

Jestem zwykłym nastolatkiem. Chodzę do technikum mechanicznego. Uczę się nawet dobrze. Nigdy nie sprawiałem żadnych problemów. Jakieś tam doświadczenie z narkotykami miałem, dużo czytałem o MDMA i byłem przygotowany na całego tripa.

T(19:00)

randomness