REKLAMA
Marihuanę palą nawet dzieciaki

Wstępne wyniki z badań socjologicznych realizowanych w 2015 r. pod hasłem „Styl życia młodzieży Białegostoku” pokazują skalę zjawiska w mieście. Takie badania urząd robi wśród uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych co kilka lat. Ostatni raport pokazuje, że są korzystne zmiany, ale i negatywne.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Gazeta Współczesna
Urszula Ludwiczak

Odsłony

557

Raport. Młodzi białostoczanie najczęściej sięgają po marihuanę. Po narkotyki, ale też inne środki psychoaktywne, sięgają już nawet kilkuletnie dzieci. Na szczęście coraz więcej narkotykowych przestępstw jest u nas wykrywanych.

Wstępne wyniki z badań socjologicznych realizowanych w 2015 r. pod hasłem „Styl życia młodzieży Białegostoku”, zlecanych przez Departament Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Białymstoku, pokazują skalę zjawiska w mieście. Takie badania urząd robi wśród uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych co kilka lat. Ostatni raport pokazuje, że są korzystne zmiany, ale i negatywne.

Jedni nie biorą, inni zaczynają wcześniej

W ostatniej dekadzie odnotowano wyraźne zwiększenie się liczby młodzieży nigdy nie eksperymentującej z marihuaną (67,1 proc. do 81,2 proc.), korzystna tendencja występowała również w przypadku haszyszu, amfetaminy, ecstasy oraz dopalaczy. Z wymienionymi substancjami wiązał się również spadek jednokrotnych lub kilkukrotnych doświadczeń.

Uwidoczniło się natomiast negatywne zjawisko związane ze zwiększeniem odsetka młodzieży używającej kokainy, LSD, heroiny, klei i rozpuszczalników, a także używających sterydy anaboliczne. Wzrost dotyczył również konsumpcji heroiny.

Najczęściej używanym narkotykiem była marihuana. Kilka razy w tygodniu lub częściej używana była przez 3,8 proc. badanych. Po niej był haszysz (3,1 proc.), kokaina i LSD: (po 2,9 proc.). Odnotowano natomiast zmniejszenie używania esctasy i dopalaczy oraz amfetaminy.

Niekorzystne zjawisko obserwowano u dzieci poniżej 10. roku życia, polegające na zwiększeniu pierwszorazowego używania wszystkich badanych substancji psychoaktywnych. Pomiędzy rokiem 2005 a 2015 w najmłodszej grupie wieku konsumpcja alkoholu wzrosła z 6,1 proc. do 10,9 proc., tytoniu z 8,5 proc. do 9,5 proc., marihuany z 0,2 proc. do 4,9 proc., innych narkotyków - z 0 proc. do 5,1 proc. Używanie wzrastało wraz z wiekiem do 14-16 lat, w którym obserwowano największą skalę inicjacji, głównie prób alkoholu. W grupie w wieku 17 lat spadł odsetek młodzieży pierwszorazowo używającej marihuany i innych narkotyków.

Nie tylko młodzi ludzie z Białegostoku mają problem z używkami. Jak wynika z raportu ROPS w Białymsotku, w Suwałkach w 2013 r, na zlecenie Miasta Suwałki, przeprowadzono badanie mające na celu diagnozę skali zjawiska spożywania alkoholu, palenia papierosów oraz używania substancji psychoaktywnych przez młodzież szkolną. W badaniu wzięli udział uczniowie z ostatnich klas gimnazjum oraz drugich klas szkół ponadgimnazjalnych z terenu Suwałk. Badanie wskazało, iż średnio co trzeci badany miał a za sobą doświadczenia związane z używaniem marihuany/haszyszu. Średnio co piąty badany łączył spożywanie alkoholu z paleniem marihuany.

Substancją, po którą sięgnęła dość liczna grupa respondentów były leki uspakajające lub nasenne wydawane bez recepty. Inicjacyjnym środkiem odurzającym badanej młodzieży najczęściej była marihuana. Natomiast głównym powodem sięgania po środki psychoaktywne - ciekawość.

Coraz więcej na leczenie

Do podlaskich szpitali praktycznie każdego miesiąca trafiają osoby pod wpływem narkotyków czy dopalaczy. W białostockim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym bywają tygodnie, gdy trafia tu 1-2 zatrutych nastolatków. Także w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku tacy pacjenci, głównie młodzi mężczyźni, zdarzają się kilka razy w miesiącu. Pacjenci po zażyciu narkotyków trafiają też do szpitala psychiatrycznego w Choroszczy. Lekarze bardzo często nie są w stanie rozpoznać, z jakimi substancjami taki delikwent miał do czynienia. Bardzo często pacjenci są pobudzeni, agresywni, mają stany lękowe. Zdarza się, że zażycie dopalaczy prowadzi do udaru mózgu lub zawału serca.

Na szczęście sporo osób chce się leczyć. Podlaski oddział NFZ, na pomoc uzależnionym wydaje coraz więcej. Na detoksykację po substancjach psychoaktywnych trafiło w 2013 roku 107 osób, w 2014 - 133, a w 2015 - 146. Z kolei świadczeń z zakresu terapii uzależnienia od substancji psychoaktywnych innych niż alkohol w 2013 r. było 1004, 2014 - 1019, a w 2015 już 1506.

Bywa, że zażywanie narkotyków kończy się zgonem. W naszym regionie skala nie jest na szczęście duża. Np. w 2012 roku odnotowano 6 zgonów z powodu przedawkowania narkotyków, co stanowiło niespełna 3 proc. ogólnej liczby zgonów z tego powodu w kraju.

Walczą z przestępczością

Nasze służby stale walczą z narkotykową przestępczością. Najnowsza duża sprawa, jaka właśnie toczy się w sądzie, dotyczy 56-letniego Rosjanina, oskarżonego o przemyt prawie 100 kilogramów haszyszu, wartego 4,5 mln zł. Sąd pierwszej instancji skazał go na 6 lat więzienia i 12,5 tys. zł grzywny. Mężczyzna wpadł na przejściu granicznym w Kuźnicy w sierpniu ub.r. Narkotyki ukryte były w specjalnych skrytkach luksusowego audi. Miały trafić z Hiszpanii do Sankt Petersburga. Jak informowała podlaska Straż Graniczna, był to jeden z większych tego typu udaremnionych przemytów.

I ostatnie akcje mundurowych: 22 lutego policjanci z Białegostoku i Siemiatycz zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o posiadanie i handel narkotykami. Funkcjonariusze zabezpieczyli w sumie blisko 700 gramów marihuany, prawie 1,2 kg amfetaminy oraz litr BMK - substancji służącej do produkcji amfetaminy o łącznej czarnorynkowej wartości ponad 70 tys. zł. 26, 27 i 28-latek usłyszeli już zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące. Dalej ich postępowaniem zajmie się sąd.

Kilka tygodni temu funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Sokółce wspólnie z mundurowymi z Białegostoku zatrzymali 52-latkę z Kuźnicy, u której w mieszkaniu znaleźli środki odurzające: 14 tabletek ekstasy, 25 znaczków nasączonych LSD oraz 3 porcje zbrylonej białej substancji. Po użyciu narkotestera okazało się, że jest to amfetamina. Kobieta odpowie teraz przed sądem.

Oceń treść:

Average: 1 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • Marihuana
  • Mianseryna
  • Pozytywne przeżycie
  • Sertralina

Totalny luz, domowa atmosfera, piękna pogoda, dobre nastawienie. Nie mogłem się doczekać

Pewnej słonecznej soboty pojechałem na stację po mojego brata i jego dziewczynę, wiadomo, gadka szmatka i pada pytanie: Ile masz? 

- Pione, brałem od tego ziomka co hoduje 

-No to co? Po obiadku na spacerek? 

-jasne!

No i dojechaliśmy do domu rodzinnego, dostałem swoją piątkę i spaliłem małego gibona z połówki przed obiadem, tak na lepszy apetyt.

Obiad leciał standardowo, rodzice zapoznawali się z jego dziewczyną, a my już powoli się niecierpliwiliśmy na wyjście nad jezioro.

  • Szałwia Wieszcza


0:00


Nabijam faję. Trudno podjąć decyzję -- czy zapalić? Kilka razy

uruchamiam zapalniczkę, gaszę, uruchamiam... W końcu szybka decyzja:

niech się dzieje co chce! Pierwszy mach trzymam około 30 sekund. Nic

nie czuję, ale nie czas na zastanawianie się -- biorę drugi, zaczynam

liczyć. I nagle uczucie, jakby dym uciekał z płuc do głowy! Zrobiłem

już wydech? Jeszcze nie? Trzymać jeszcze ten cholerny dym, czy w

  • Inne
  • Pozytywne przeżycie

Piękny słoneczny dzień. Słońce niedługo będzie zachodzić. Na ziemi resztki śniegu, ja sam w niezłym humorze.

 

Wkładam malutki kartonik pod dziąsło. Gorzki smak jest ledwie wyczuwalny, zdrętwienie twarzy jest również ledwie wyczuwalne. Mija 20 minut i zaczynam czuć bodyload. Bodyload jest nieoczekiwanie mały. Zero wazokonstrykcji, niemal nie chce mi się rzygać, nie odpala mi się gratisowy patologiczny kaszel. Cudnie.

  • 2C-D
  • Marihuana
  • Przeżycie mistyczne

Ogromne, 120m2 mieszkanie gdzieś w Poznaniu. Sobotni wieczór. Poprzedniego dnia sajtransowa impreza w klubie, dzisiaj wesoła gromada z różnych stron Polski robi poprawkę w warunkach domowych. Samopoczucie znakomite, cieszę się z możliwości przebywania w tak doborowym towarzystwie.

I. Wprowadzenie

Gdy tylko przekroczyliśmy próg mieszkania, od razu wiedziałem, że to będzie noc pełna przygód. Podekscytowany przemierzałem rozległe przestrzenie pokoi, wciąż znajdując drzwi do kolejnych pomieszczeń. W większości z nich rozstawione były głośniki, z których sączyły się już transy albo chillouty.