Marihuanę palą nawet dzieciaki

Wstępne wyniki z badań socjologicznych realizowanych w 2015 r. pod hasłem „Styl życia młodzieży Białegostoku” pokazują skalę zjawiska w mieście. Takie badania urząd robi wśród uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych co kilka lat. Ostatni raport pokazuje, że są korzystne zmiany, ale i negatywne.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Gazeta Współczesna
Urszula Ludwiczak

Odsłony

567

Raport. Młodzi białostoczanie najczęściej sięgają po marihuanę. Po narkotyki, ale też inne środki psychoaktywne, sięgają już nawet kilkuletnie dzieci. Na szczęście coraz więcej narkotykowych przestępstw jest u nas wykrywanych.

Wstępne wyniki z badań socjologicznych realizowanych w 2015 r. pod hasłem „Styl życia młodzieży Białegostoku”, zlecanych przez Departament Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Białymstoku, pokazują skalę zjawiska w mieście. Takie badania urząd robi wśród uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych co kilka lat. Ostatni raport pokazuje, że są korzystne zmiany, ale i negatywne.

Jedni nie biorą, inni zaczynają wcześniej

W ostatniej dekadzie odnotowano wyraźne zwiększenie się liczby młodzieży nigdy nie eksperymentującej z marihuaną (67,1 proc. do 81,2 proc.), korzystna tendencja występowała również w przypadku haszyszu, amfetaminy, ecstasy oraz dopalaczy. Z wymienionymi substancjami wiązał się również spadek jednokrotnych lub kilkukrotnych doświadczeń.

Uwidoczniło się natomiast negatywne zjawisko związane ze zwiększeniem odsetka młodzieży używającej kokainy, LSD, heroiny, klei i rozpuszczalników, a także używających sterydy anaboliczne. Wzrost dotyczył również konsumpcji heroiny.

Najczęściej używanym narkotykiem była marihuana. Kilka razy w tygodniu lub częściej używana była przez 3,8 proc. badanych. Po niej był haszysz (3,1 proc.), kokaina i LSD: (po 2,9 proc.). Odnotowano natomiast zmniejszenie używania esctasy i dopalaczy oraz amfetaminy.

Niekorzystne zjawisko obserwowano u dzieci poniżej 10. roku życia, polegające na zwiększeniu pierwszorazowego używania wszystkich badanych substancji psychoaktywnych. Pomiędzy rokiem 2005 a 2015 w najmłodszej grupie wieku konsumpcja alkoholu wzrosła z 6,1 proc. do 10,9 proc., tytoniu z 8,5 proc. do 9,5 proc., marihuany z 0,2 proc. do 4,9 proc., innych narkotyków - z 0 proc. do 5,1 proc. Używanie wzrastało wraz z wiekiem do 14-16 lat, w którym obserwowano największą skalę inicjacji, głównie prób alkoholu. W grupie w wieku 17 lat spadł odsetek młodzieży pierwszorazowo używającej marihuany i innych narkotyków.

Nie tylko młodzi ludzie z Białegostoku mają problem z używkami. Jak wynika z raportu ROPS w Białymsotku, w Suwałkach w 2013 r, na zlecenie Miasta Suwałki, przeprowadzono badanie mające na celu diagnozę skali zjawiska spożywania alkoholu, palenia papierosów oraz używania substancji psychoaktywnych przez młodzież szkolną. W badaniu wzięli udział uczniowie z ostatnich klas gimnazjum oraz drugich klas szkół ponadgimnazjalnych z terenu Suwałk. Badanie wskazało, iż średnio co trzeci badany miał a za sobą doświadczenia związane z używaniem marihuany/haszyszu. Średnio co piąty badany łączył spożywanie alkoholu z paleniem marihuany.

Substancją, po którą sięgnęła dość liczna grupa respondentów były leki uspakajające lub nasenne wydawane bez recepty. Inicjacyjnym środkiem odurzającym badanej młodzieży najczęściej była marihuana. Natomiast głównym powodem sięgania po środki psychoaktywne - ciekawość.

Coraz więcej na leczenie

Do podlaskich szpitali praktycznie każdego miesiąca trafiają osoby pod wpływem narkotyków czy dopalaczy. W białostockim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym bywają tygodnie, gdy trafia tu 1-2 zatrutych nastolatków. Także w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku tacy pacjenci, głównie młodzi mężczyźni, zdarzają się kilka razy w miesiącu. Pacjenci po zażyciu narkotyków trafiają też do szpitala psychiatrycznego w Choroszczy. Lekarze bardzo często nie są w stanie rozpoznać, z jakimi substancjami taki delikwent miał do czynienia. Bardzo często pacjenci są pobudzeni, agresywni, mają stany lękowe. Zdarza się, że zażycie dopalaczy prowadzi do udaru mózgu lub zawału serca.

Na szczęście sporo osób chce się leczyć. Podlaski oddział NFZ, na pomoc uzależnionym wydaje coraz więcej. Na detoksykację po substancjach psychoaktywnych trafiło w 2013 roku 107 osób, w 2014 - 133, a w 2015 - 146. Z kolei świadczeń z zakresu terapii uzależnienia od substancji psychoaktywnych innych niż alkohol w 2013 r. było 1004, 2014 - 1019, a w 2015 już 1506.

Bywa, że zażywanie narkotyków kończy się zgonem. W naszym regionie skala nie jest na szczęście duża. Np. w 2012 roku odnotowano 6 zgonów z powodu przedawkowania narkotyków, co stanowiło niespełna 3 proc. ogólnej liczby zgonów z tego powodu w kraju.

Walczą z przestępczością

Nasze służby stale walczą z narkotykową przestępczością. Najnowsza duża sprawa, jaka właśnie toczy się w sądzie, dotyczy 56-letniego Rosjanina, oskarżonego o przemyt prawie 100 kilogramów haszyszu, wartego 4,5 mln zł. Sąd pierwszej instancji skazał go na 6 lat więzienia i 12,5 tys. zł grzywny. Mężczyzna wpadł na przejściu granicznym w Kuźnicy w sierpniu ub.r. Narkotyki ukryte były w specjalnych skrytkach luksusowego audi. Miały trafić z Hiszpanii do Sankt Petersburga. Jak informowała podlaska Straż Graniczna, był to jeden z większych tego typu udaremnionych przemytów.

I ostatnie akcje mundurowych: 22 lutego policjanci z Białegostoku i Siemiatycz zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o posiadanie i handel narkotykami. Funkcjonariusze zabezpieczyli w sumie blisko 700 gramów marihuany, prawie 1,2 kg amfetaminy oraz litr BMK - substancji służącej do produkcji amfetaminy o łącznej czarnorynkowej wartości ponad 70 tys. zł. 26, 27 i 28-latek usłyszeli już zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące. Dalej ich postępowaniem zajmie się sąd.

Kilka tygodni temu funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Sokółce wspólnie z mundurowymi z Białegostoku zatrzymali 52-latkę z Kuźnicy, u której w mieszkaniu znaleźli środki odurzające: 14 tabletek ekstasy, 25 znaczków nasączonych LSD oraz 3 porcje zbrylonej białej substancji. Po użyciu narkotestera okazało się, że jest to amfetamina. Kobieta odpowie teraz przed sądem.

Oceń treść:

Average: 5 (2 votes)
Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan
  • Przeżycie mistyczne

Brak pomysłu na ciekawe spożytkowanie czasu, neutralne

Set& settings: brak ciekawszego pomysłu na spożytkowanie czasu, nuda. Zażyłem tego dnia jedno 2 opakowania dexa caps(400mg dxm) oraz w późniejszym czasie jedno opakowanie tussidexu 450. Do rzeczy.

14:15 wchodzę do apteki w wiadomych celach. Niestety nie ma mojego ulubionego tussidexu, więc zamiennie kupuę jedno opakowanie dexa capsu. Pare minut później zażywam całem opakowanie i udaje się do centrum handlowego.

  • Szałwia Wieszcza

Autor: electrofreak

Set & settings: własny pokój, sam w domu, paliłem przez okno

Dokładne dawkowanie: SD ekstrakt x10, ile nie wiem dokładnie - więcej w TR

Wiek: 21

Doświadczenie: salvia po raz pierwszy, tzn. paliłem susz brak efektów, wcześniej MJ, pixy, benzydamina, GBL, LSD, najróżniejsze stymulanty, różne mixy, sporo w szpitalu na różnych opiatach, coś tam jeszcze było, generalnie różnorodne, ale bez szału

  • Etanol (alkohol)
  • Pierwszy raz
  • Tramadol
  • Tytoń

Poddenerwowanie z jednoczesną ekstytacją, domowe zacisze, sam w pokoju, internet, YouTube, muzyka.

Doświadczenie dla wielu z Was na pewno ubogie, ale kłamać i koloryzować nie mam zamiaru :P

Witajcie. Postanowiłem  dzisiaj wziąć - skromnie, bo skromnie - 3 tabletki po 75mg Tramalu. Do końca nie wiedziałem,
czy chcę próbować... Bałem się tych skutków ubocznych, problemów z oddychaniem itd... nie do końca wiedziałem dlaczego.
Przecież tyle lat brałem, czasami takie rzeczy i w takich ilościach, że strach był nie ma miejscu. Aplikację zacząłem
o 22:00 i skończyłem po 20 minutach. Czytałem, że na pierwszy raz warto zjadać w odstępach czasu.

  • Calea zacatechichi
  • Tripraport

W moim łóżku, po pracy, gotowy na wielkie senne wojaże.

Wszystkie sny które byłem sobie w stanie przypomnieć na tyle żeby je opisać:

randomness