Kalifornia dyskutuje o legalizacji marihuany

Kalifornia zdecyduje w listopadzie w referendum, czy zalegalizować marihuanę. Główny argument zwolenników legalizacji to dodatkowe 2 mld dol. dla kasy stanu

noname

Kategorie

Źródło

Marcin Bosacki (Waszyngton, USA) / Gazeta Wyborcza

Grafika

Odsłony

2803

Kalifornia zdecyduje w listopadzie w referendum, czy zalegalizować marihuanę. Główny argument zwolenników legalizacji to dodatkowe 2 mld dol. dla kasy stanu

W teorii marihuana jest w USA nielegalna. Jednak w 14 stanach (pierwszym była 14 lat temu Kalifornia) dozwolona jest jej sprzedaż i używanie do celów leczniczych, który to wymóg jest tam dość powszechnie nieprzestrzegany.

Na początku swych rządów Barack Obama zakazał częstych wcześniej nalotów agentów federalnych na plantacje i sklepy z marihuaną leczniczą w tych stanach. Jednak pełnej legalizacji marihuany nigdzie dotąd w USA nie ma, choć Kalifornia po raz pierwszy głosowała nad tym - i odrzuciła pomysł - już w 1972 r.

W Newadzie parlament stanowy odrzucił legalizację już cztery razy w ciągu ostatniej dekady, parlament stanu Waszyngton uczynił to zaledwie kilka tygodni temu. Tymczasem w ostatnim tygodniu stan Kalifornia ogłosił, że zwolennicy referendum zebrali 523 tys. podpisów, więc plebiscyt odbędzie się wraz z listopadowymi wyborami do Kongresu.

Zwolennicy legalizacji chcą, by każdy dorosły powyżej 21. roku życia mógł w Kalifornii kupić jednorazowo uncję (28 g) marihuany. Nie można byłoby jej jednak palić w miejscach publicznych oraz nigdzie w obecności dzieci.

Poszczególne miasta i hrabstwa mogłyby też zastrzec sobie, że u nich wolność marihuanowa nie obowiązuje. Takie wyjątki obowiązują już dziś przy sprzedaży alkoholu - na południu i zachodzie USA jest sporo hrabstw, gdzie alkoholu nie wolno sprzedawać w niedziele i święta, a czasem w ogóle.

Tym razem w kampanii na rzecz legalizacji marihuany jej zwolennicy będą używać głównie nie haseł o nieszkodliwości marihuany, lecz argumentów ekonomicznych. Ich zdaniem legalizacja i opodatkowanie marihuany przyniesie budżetowi Kalifornii 1,4-1,5 mld dol. rocznie, a oszczędności w pracy policji oraz więziennictwie - kolejne 200 mln.

Przeciwnicy argumentują jednak, że znacznie większe będą straty, głównie z powodu dni opuszczonych przez pracowników lub z powodu "utraty koncentracji w miejscu pracy". Tak samo, mówią, zwiększy się liczba popełnionych po marihuanie przestępstw czy wypadków drogowych.

Zwolennicy legalizacji mówią, że jeśli Kalifornia zdecyduje się na ten krok, to podobnie jak w kwestii legalizacji marihuany leczniczej czy związków homoseksualnych wywoła to lawinę w całym kraju.

- To kluczowy moment. Kalifornijczycy mogą zakończyć sukcesem walkę o zniesienie bezsensownej prohibicji marihuanowej w USA - mówi agencji AP dyrektor Sojuszu na rzecz Polityki Narkotykowej Stephen Gutwillig. I on, i inni zwolennicy referendum mają na to wielkie nadzieje i powołują się na sondaż sprzed roku, w którym 56 proc. Kalifornijczyków poparło legalizację.

Ale przeciwnicy są też spokojni, bo dwa lata temu mieszkańcy stanu odrzucili w referendum propozycję innego prawa - o zamianie kar więzienia dla narkomanów na leczenie i reedukację. Wówczas niektóre sondaże także mówiły o zwycięstwie zwolenników "tak", mieli oni również ogromną przewagę w kampanii propagandowej.

Teraz też po obu stronach zmobilizowane zostaną miliony dolarów. "To nie będzie walka hipisów z policjantami, tylko bój wielkich grup interesów i ogromnych pieniędzy" - pisze "Los Angeles Times". Po stronie zwolenników chodzi głównie o Richarda Lee, króla marihuany leczniczej, właściciela nie tylko dużego sklepu z marihuaną w Oakland, ale i szkoły, która odpłatnie kształci adeptów uprawy marihuany w domu, naturalnie leczniczej.

Szkoła nazywa się dumnie Uniwersytet Oaksterdam. Lee na samo zbieranie podpisów przed referendum wydał 1,3 mln dol. Wspierają go organizacje popierające legalizację z całych Stanów, wzywając, by każdy, komu bliska jest idea legalizacji, wpłacił przez internet 4,20 dol. W amerykańskim slangu marihuanę nazywa się często "420" - od daty 20 kwietnia, gdy w wielu miejscach w USA i w Kanadzie zwolennicy legalizacji marihuany demonstracyjnie palą skręty w miejscach publicznych.

Z drugiej strony są takie organizacje jak Matki przeciw Jeździe po Pijanemu (które walczą też z jazdą po narkotykach) czy Stowarzyszenie Oficerów na rzecz Pokoju, skupiające głównie policjantów. One też z pewnością zbiorą miliony na kampanię.

Smaczku referendum dodaje to, że odbędzie się ono wraz z ciekawymi wyborami do Kongresu i na gubernatora. Kandydatkami Republikanów do Senatu i na gubernatora chcą być dwie sławne biznesmenki - była szefowa Hewletta-Packarda Carly Fiorina i była szefowa eBaya Meg Whitman. Obie sprzeciwiają się legalizacji marihuany.

Najbardziej zwolenników skrętów rozczarował jednak przeciwnik Whitman w wyborach gubernatorskich Jerry Brown, ikona ruchów kontrkulturowych w Kalifornii z lat 60. i 70. Tym razem Brown stwierdził, że "nie wsiądzie do wozu legalizacji", bo "byłoby to sprzeczne z prawem USA".

Oceń treść:

Average: 9 (1 vote)

Komentarze

Anonim (niezweryfikowany)
<P>pan Brown popłynał z systemem dal sie omamić, tak samo jak matki przeciwniczki jazdy .</P>
Anonim (niezweryfikowany)
<p>To kiedy referendum w Polsce (kraju w którym nawet o legalizacji nie można nawet debatować)?</p>
Zajawki z NeuroGroove
  • LSD-25

Nazwa substancji: LSD

Poziom doświadczenia użytkownika: kilka razy wczesniej

Dawka, metoda zażycia: 1 i 3/4 papiera zazytego doustnie

"Set & setting": pozytywnie nastawiony, to miala byc "slaba jazda", hehe...

Efekty (duchowe jak i rekreacyjne): glebokie przemyslenia

Czy dane doświadczenie zmieniło Cię w jakiś sposob: nabralem szacunku dla LSD, hehe... :)

  • AmfetaminaWitam


Pora na moj opis wrazen po amfetaminie/metaamfetaminie.
Biorac ja mialem konkretny cel, wcale nie zwiazany z doladowaniem siebie lub

sam nie wiem do czego ona moglaby jeszcze sluzyc. A mianowicie chdzilo mi o

schudniecie.


Tak sie zlozylo, ze udalo mi sie bez wiekszych komplikacji zucic

papierosy na 3 miesiace (to bylo w zeszlym roku pazdziernik - grudzien). Jak

to fajnie jest pozbyc sie tego syfnego nalogu, tylko jakos waga, nie po

  • LSD
  • LSD-25
  • Tripraport

Pozytywne nastawienie w zaciszu domowym

19:18 

Jestem lekko podniecony nadchodzacym wydarzeniem. W koncu po tylu miesiacach bede miec mozliwosc, aby znowu sprobowac kartona. Dla bezpieczenstwa oddzielam pol kartoniku kwasa, ktorego producent deklaruje mistyczna wartosc 350ug. 

Za 12 minut zaczynam :) 

 

19.30

Zaladowalem, okropny smak tuszu mija po krotkiej chwili. Czuje lekkie poddenerowowanie, zobaczymy co z tego bedzie.

  • 2C-P
  • Dekstrometorfan
  • Etanol (alkohol)
  • Opripramol
  • Przeżycie mistyczne

Set - natłok myśli, duża ilość emocji, które były zarówno euforią, melancholią i zdenerwowaniem - nie potrafiłam rozpoznać, o co chodzi mojemu organizmowi. Nie oczekiwałam niczego, trip był dla mnie niespodzianką. Liczyłam na to, że może 2c-p da mi choć maleńką fazę z powodu pramolanu i zjazdu na dxm, ale nie spodziewałam się takich cudów. Setting - mój pokój, noc, mama spała w drugim pokoju, tata w Anglii.

 Przez dwa lata bezskutecznie poszukiwałam tzw. „spontanicznego oświecenia”. W końcu przybyło ono do mnie w najmniej oczekiwany sposób.