Amerykanie chcą zliberalizować przepisy dotyczące marihuany

Jak donoszą amerykańskie media już przyszłą wiosną Kongres zajmie się szeregiem ustaw dotyczących marihuany. Część z nich popierają też Republikanie, co w praktyce oznacza, że raczej na pewno nastąpi liberalizacja.

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Wiktor Młynarz | Niezalezna.PL
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła. Pozdrawiamy!

Odsłony

42

Jak donoszą amerykańskie media już przyszłą wiosną Kongres zajmie się szeregiem ustaw dotyczących marihuany. Część z nich popierają też Republikanie, co w praktyce oznacza, że raczej na pewno nastąpi liberalizacja.

Amerykanie zaczęli kryminalizować sprzedaż i posiadanie narkotyków na początku 20 wieku, głównie z powodu dołączania ich, często bez odpowiedniej informacji dla konsumentów, do szemranych lekarstw. W 1925 roku przyjęto tam pierwszą ogólnostanową ustawę antynarkotykową. Od tego czasu marihuana spotykała się z coraz większymi restrykcjami. Ustawa o Substancjach Kontrolowanych (CSA) z 1970 roku uznała marihuanę za narkotyk I kategorii, podobnie jak np. heroinę czy LSD, co oznaczało jej całkowitą delegalizację, także do celów medycznych.

Sytuacja zaczęła się zmieniać na początku ostatniej dekady. W 2012 roku stan Waszyngton zalegalizował posiadanie niewielkich ilości marihuany – do 28 g – w celach rekreacyjnych i jej hodowlę i sprzedaż przez licencjonowanych producentów. Cztery dni później zrobiło to Kolorado, a następnie wiele innych stanów. Obecnie stosowanie marihuany w celach rekreacyjnych jest dozwolone w 18 stanach, dystrykcie Kolumbii i dwóch terytoriach zależnych, a w 13 kolejnych stanach i na Wyspach Dziewiczych jej posiadanie nie jest legalne ale nie wiążą się z nim żadne kary. W 36 stanach dopuszczalne jest jej używanie w celach medycznych, a w 12 kolejnych dopuszczalne jest używanie produktów z marihuany nie zawierających psychoaktywnej substancji THC.

Ta fala legalizacji stworzyła paradoks prawny, w którym władze stanowe łamią nadrzędne prawo federalne. Jak na razie Waszyngton jednak to ignoruje i nie ściga osób, które korzystają z marihuany w stanach, w których jest legalna. Jak donosi portal The Hill Kongres ma jednak w końcu zamiar coś zrobić z tym paradoksem i już wiosną pod obrady trafi szereg ustaw dotyczących marihuany. Większość z nich będzie złożona przez lewicę, ale niektóre cieszą się ponadpartyjnym poparciem.

Legalizacja o krok bliżej

W czwartek demokratyczni kongresmani Earl Blumenauer i Barbara Lee wysłali memorandum do członków specjalnego caucusu – formalnego zrzeszenia kongresmanów których łączy coś więcej niż przynależność partyjna – zajmującego się kwestią praw dotyczących marihuany. Zauważyli w nim, że według sondażu Gallupa 70 proc. Amerykanów, w tym połowa zarejestrowanych wyborców Republikanów, popiera legalizację marihuany i zaproponowali mapę drogową 12 ustaw, których przyjęcie do tego doprowadzi. „Rosnące ponadpartyjne poparcie pokazuje, że Kongres jest gotowy na postęp w 2022 i jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek do dostosowania praw i zasad rządzących marihuaną do oczekiwań społeczeństwa” - napisali.

Jedną z tych ustaw, której sami są autorami, jest ustawa MORE. Jeżeli wejdzie w życie, to marihuana zostanie całkowicie usunięta z klasyfikacji substancji kontrolowanych w CSA. Równocześnie ustawa ta sprawiłaby, że osoby odsiadujące wyroki za posiadanie marihuany na własny użytek zostałyby automatycznie uniewinnione a u skazanych wcześniej wyczyszczone zostałyby kartoteki kryminalne. Zwolennicy takiego rozwiązania zwracają uwagę, że przed legalizacją przez stany około ćwierci wszystkich aresztowań w związku z narkotykami dotyczyło posiadania niewielkich ilości marihuany. Niektóre stany w USA mają również tzw. Three Strikes Law, które nakłada automatycznie dużo wyższą karę przy trzecim wyroku – w założeniu miało to walczyć z brutalnymi recydywistami, bardzo często do więzienia na długie lata szły przez nie osoby uzależnione od marihuany.

Kolejną ważną ustawą będzie SAFE, która zapewni producentom i sprzedawcom marihuany dostęp do usług bankowych. W obecnej sytuacji prawnej działające na tym rynku firmy, które pozostają w zgodzie z przepisami stanowymi, nie mogą legalnie brać kredytów, korzystać z kont rozliczeniowych czy kart kredytowych itp. gdyż banki, które świadczyłyby im takie usługi, łamałyby federalne przepisy wymierzone w nielegalny handel narkotykami. Oznacza to, że muszą operować głównie gotówką, a to sprawia, że bardzo często padają ofiarami napadów, a brak możliwości wzięcia kredytu znacznie ogranicza ich rozwój. Po wejściu w życie tej ustawy będą traktowane przez instytucje finansowe jak wszystkie inne firmy.

Marihuana jako lek

Kolejną ustawą którą rozważy Kongres jest Ustawa Badawcza o Marihuanie Medycznej. Obecnie osoby z niej korzystające są chronione przez przyjmowaną co roku poprawkę budżetową, która zabrania Departamentowi Sprawiedliwości wydawania pieniędzy na ściganie pacjentów z niej korzystających. Ta ustawa zalegalizuje jednak badania nad jej medycznym wykorzystaniem i umożliwi federalnym placówkom badawczym kupowanie jej w celach badawczych. Co ciekawe ta ustawa została stworzona przez polityków obu partii.

Tom Rodgers z lobbującą za liberalizacją marihuany firmy Carlyle Consulting wyznał mediom, że komunikuje się z biurem liderem większości senackiej Chuckiem Schumerem i te ustawy trafią pod obrady już na wiosnę oraz zajmą się nimi niemal wszystkie senackie komisje. Ujawnił, że Demokraci chcą z tym zdążyć zanim na dobre rozpocznie się przyszłoroczny sezon wyborczy. Zdaniem komentatorów fakt, że coraz więcej Republikanów popiera liberalizację przepisów oznacza, że o ile lewicy raczej nie uda się wprowadzić wszystkiego co chcą, o tyle dalece idąca liberalizacja na poziomie federalnym jest raczej pewna.

Oceń treść:

Average: 10 (1 vote)
Zajawki z NeuroGroove
  • Grzyby halucynogenne

Widzieliście "Piąty Element" ? Zajebisty film. Mi się wydał strasznie realistyczny. Ale nie o tym będę pisał. Przedstawię wydażenie które miało miejsce tuż przed seansem...

  • MDMA (Ecstasy)

Waga - 50 kg

Po 3 latach MDM–owej abstynencji było mi dane spróbować kryształów MDMA.

Wraz ze znajomymi spotkaliśmy się o 18.30 podekscytowani, że to już dziś będzie nam dane znowu poczuć to wszechogarniające szczęście i tę lekkość. Jemy kilka tabletek witaminy C (jako przeciwutleniacz). Pijemy po 1 heinekenie na początek.

  • 2C-D
  • Pozytywne przeżycie

Świeże powietrze, ruiny kościoła

Start +00
Rozrabiam 50mg 2c-d w 500ml wody. Po pierwszym łyku już wiem, że użycie tak dużej ilości rozpuszczalnika było niewybaczalnym błędem. Eliksir jest straszliwie gorzki. Wykrzywia mi twarz i przyprawia mnie o mdłości.

Start +15.
Strasznie mi niedobrze. Musze się powstrzymywać, żeby nie zwymiotować przyjętej cieczy. Przez chwilę miałem wrażenie, że coś zaczynało się dziać, jednak było to bardzo subtelne uczucie.

  • Dekstrometorfan
  • Katastrofa
  • Odrzucone TR

nastawienie bardzo pozytywne, oczekiwanie na nowe przeżycie w towarzystwie super ludzi, wolny dzień i urodziny najlepszego kumpla

T: 0+

Po przejściu 6 aptek w których '' nie było '' acodinu zdesperowani postanowiliśmy odwiedzić ostatnią aptekę, jeśli sprzeda to biorę jeśli nie to nie, sprzedała! W tym czasie szliśmy na nasze ulubione miejsce do takich '' zabaw '' tak zwany '' jebak '' Rozpoczynam konsumpcję 20 tabletek Acodinu, są ze mną:

MŻ ~ jego urodziny, najlepszy kumpel, w życiu próbował jedynie nikotyny, thc ale preferuje alkohol

M ~ koleżanka, preferuje alkohol

P  ~ koleżanka, również alkohol

randomness