REKLAMA
UK: Nie zmieniamy zdania o konopiach

Nawet gdy rząd daje wczesne ostrzeżenie na jednym froncie, będzie musiał obronić w swojej kampanii wyborczej obniżenie kar za konopie dokonane przez Labour Party.

Tagi

Źródło

The Guardian

Odsłony

1796

Nawet gdy rząd daje wczesne ostrzeżenie na jednym froncie, będzie musiał obronić w swojej kampanii wyborczej obniżenie kar za konopie dokonane przez Labour Party. Po reklasyfikowaniu konopi z kategorii B do C 14 miesięcy temu, zawsze sprzeciwiający się Michael Howard zadeklarował, iż Konserwatywny rząd przywróci jej poprzedni status. Nazwał on obecną politykę narkotykową rządu absurdalną, którą poważni prawodawcy uważają za skandaliczną.

Obecnie, po 14 miesiącach, ministrowie zachowują się absurdalnie, przez nie odnoszenie się do nowych dowodów dotyczących tego narkotyku przedstawionych Advisory Council on the Misuse of Drugs i poprzez porażkę w przedstawieniu przekonujących powodów stojących za decyzją z poprzedniego roku. Charles Clarke, sekretarz spraw wewnętrznych zapytał Radę (Advisory Council) czy nie zmieni ona zdania pod wpływem nowych dowodów łączących konsumpcję konopi i problemy ze zdrowiem psychicznym. Nie wydaje się, aby uczyniła to ona. Rada wraz z Królewskim Koledżem Psychiatrów (Royal College of Psychiatrists ) i niezależnym komitetem z Fundacji Polityki (Policy Foundation) - była świadoma ryzyka dla osób podatnych na choroby psychiczne, gdy rekomendowano reklasyfikację. Lecz z pewnością Rada powinna ustosunkować się do dwóch badań wymienianych przez Clarka. Badanie z Nowej Zelandii, według Pana Clarka, "rozważyło jak regularne używanie konopi zwiększa ryzyko rozwoju symptomów psychotycznych w późniejszym życiu".

Konkluzje z studium holenderskiego, opublikowane w British Medical Journal trzy miesiące temu, potwierdzają wyniki poprzednich badań, to jest używanie konopi umiarkowanie zwiększa ryzyko symptomów psychotycznych wśród młodych ludzi, lecz ma o wiele większe efekty wśród tych, którzy mają predyspozycję do psychozy". Wiele nieścisłości pojawiło się w nowych publikacjach na temat tych dwóch badań, lecz niewiele z nich cytowało badaczy, którzy je wykonali. Profesor, który prowadził badania w Nowej Zelandii powiedział New Zealand Herald: "To nie jest duże zwiększenie ryzyka i nie powinno być ono takie, ponieważ konopie w żadnym przypadku nie są jedynym czynnikiem który determinuje wystąpienie tych symptomów".

Profesor Jim van Os, jeden z autorów holenderskiego badania, był nawet bardziej bezpośredni. Powiedział on Guardianowi, że fakt, iż konopie wyzwalają psychozy w niewielkiej grupie ludzi jest dobrym powodem aby je zalegalizować, a nie karać za nie. Pozwoli to rządowi promować porady i informację i kontrolować bardziej niebezpieczne formy takie jak skun. Pakiety z nimi powinny informować jak dużo zawierają one THC, najbardziej niebezpiecznego składnika tego narkotyku, a także informować o zawartości CBD, składnika, który uważany jest za źródło korzystnych efektów.

Dame Ruth Runciman, prowadząca wpływowe studium Fundacji Polityki, przypomniała ministrom, iż pomimo obniżenia klasyfikacji prawnej konopi wciąż grożą za nie wysokie kary w stosunku do reszty Europy: do dwóch lat więzienia za posiadanie i 14 lat za handel. Stwierdziła ona "Prawo, które jest wiarygodne dla młodych ludzi jest bardziej wartościowe dla edukacji, niż prawo, które nie jest zgodne z ich doświadczeniami."

To czego brakuje w odpowiedzi ministra, to przypomnienie dlaczego narkotyk ten został reklasyfikowany. Nastąpiło to po radach ekspertów - medyków, faramaceutów, oficerów policji - a nie z powodu publikacji w prasie. Uwolniło to zasoby policji, które mogą teraz być użyte do zwalczania poważnych baronów narkotykowych, a nie nieszkodliwych użytkowników. Nie dziwi, że według badań opinii publicznej, 60% Brytyjczyków uważa, iż narkotyk ten powinien zostać zdekryminalizowany. Jeśli ministrom zależy na dodaniu politycznego przekazu, powinni oni zapytać Pana Howarda czemu chce on wszcząć wojnę z połową młodych ludzi i zapewnić tysiącom z nich status przestępcy i wpis do kartoteki policyjnej, a w niektórych przypadkach wtrącić do więzienia, za aktywność którą ponad dwa miliony z nich podejmowało bez większych konsekwencji w ciągu ostatniego roku.

Źródło: [The Guardian|http://www.guardian.co.uk/leaders/story/0,,1442899,00.html], 22 Marca 2005

Oceń treść:

0
Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • 2C-B

2C-B występuje w postaci pigułek przyjmowanych doustnie. Należy do grupy fenyloetyloamin.Jak i z wieloma innymi substancjami psychedelicznymi opisane niżej efekty nie są takie same dla wszystkich, są badzo indywidualne i bazują na opisach osób, które brały środek, tak więc nie należy się nimi sugerować, że tak będzie na pewno. Może być zupełnie inaczej.

  • DMT
  • Miks

Powalczone dzień wcześniej. Mało energii, ale obiecałem bratu tripa, więc musiało być dobrze, bo z Orfeuszem mam najlepsze podróże. Gralnia.

   Witam. Obawiam się, że może być chaotycznie, bo dużo wszystkiego i pisane zaraz po wymyśleniu całej historii (to znaczy na następny dzień po czterech godzinach snu). Także tego... Zapraszam do lektury.

 

  • Etanol (alkohol)
  • Grzyby halucynogenne
  • Miks

weekend, siedzę sam w domu, perspektywa grania na kompie/siedzenia na necie/oglądania filmów. Ogólny nastrój - dobry. Komfort psychiczny związany z bezpieczeństwem w domu i pewnością bycia samemu.

Siedzę sobie wieczorkiem, gram w Call of Duty, popijam drinkami, żeby sobie umilić czas. Niestety z mj strasznie lipnie było na osiedlu, nie udało mi się niczego pochytać więc - wódka stary przyjaciel. Ok. godz 21, już lekko sfazowany alkoholem, miałem niesamowitą chcicę na palenie. Brak możliwości, ale non stop wracałem do tego myślami. Wtedy też mnie olśniło, że jeden kumpel ma przecież grzyby, podobno te lepsze, czyli cubensisy, a nie nasze polskie łysiczki. Kumpel mnie uprzedzał, że już po połowie tego co kupiłem jest niesamowita bania grzybowa.

  • MDMA
  • Pierwszy raz

nastawienie bardzo pozytywne, ema brana przed szkola(2 liceum) z kolega bez wiekszych przygotwan.

Spotykamy sie z kolega w umowionym miejscu o godzinie 9.00 podekscytowani na mysl o tym co zaraz bedzie sie dzialo. Po chwili namyslu decydujemy sie zajebac stuffik w galerii handlowej-malo ludzi o tak wczesnej godzinie+jest gdzie posiedziec, a na dworze zbyt zimno na takie tripowanie. Jestesmy w posiadaniu 2 kapsulek z krysztalem w srodku,200mg w kazdej. Dopowiem jeszcze ze moj kolega-nazwijmy go R-juz kiedys siedzial w temacie stymulantow jednak nic nie bral od 4 miesiecy. Az do teraz.

T+0

randomness