Konopie i MDMA powinny być swobodnie dostępne w celach badawczych

Były doradca rządu Wielkiej Brytanii, David Nutt mówi, że istniejące regulacje bardzo utrudniają badania nad używkami o potencjalnym zastosowaniu medycznym.

Były doradca rządu Wielkiej Brytanii, David Nutt mówi, że istniejące regulacje bardzo utrudniają badania nad używkami o potencjalnym zastosowaniu medycznym.

System klasyfikacji, który sprawia, że używki takie jak konopie indyjskie czy MDMA (ecstasy) są nielegalne powstrzymuje naukowców przed prowadzeniem badań nad możliwymi terapeutycznymi zastosowaniami tych substancji . Według byłego doradcy rządowego ds. Narkotyków chodzi o leczenie takich chorób jak schizofrenia czy depresja.

Profesor David Nutt powiedział, że brytyjskie prawa dotyczące nadużywania narkotyków powinny zostać napisane od początku tak, by lepiej oddawać relatywne zagrożenia związane z poszczególnymi używkami. Zaapelował on także o prawne udostępnienie używek takich, jak MDMA i konopie indyjskie dla celów medycznych i naukowych.

„Obecne regulacje, które są nieuzasadnione, praktycznie uniemożliwiają badania nad tymi używkami”, powiedział Nutt. „Efekt tych zapisów prawnych na badania naukowe jest większy niż konsekwencje zabronienia badań nad komórkami macierzystymi przez Georga Busha, ponieważ sprawa ciągnie się od lat 1960-tych.”

Prawie wszystkie substancje, które mogłyby pomóc naukowcom w zrozumieniu takich aspektów działąnia mózgu, jak świadomość, percepcja, nastrój i psychoza są nielegalne, w tym ketamina, konopie indyjskie, MDMA oraz psychodeliki takie, jak grzyby halucynogenne. Nutt powiedział, że w tym obszarze praktycznie nie było badań, ponieważ rząd utrudnił naukowcom dostęp do tych środków.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych powiedział dziennikarzom Guardiana: „System licencji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pozwala instytucjom w dobrej wierze przeprowadzać badania naukowe z użyciem kontrolowanych substancji, o ile badania te spełniają niezbędne kryteria bezpieczeństwa.”

Nutt, który jest profesorem neuropsychofarmakologii w Imperial College London, swoją opinię wygłosił w Londynie w ubiegłą środę podczas spotkania informacyjnego zorganizowanego z okazji wydania jego książki, "Drugs Without the Hot Air" ("Narkotyki bez emocji").

David Nutt jest przyzwyczajony do bycia cierniem w koronie władz jeśli chodzi o regulacje prawne związane z używkami. W 2009 roku został odwołany przez ówczesnego ministra zdrowia, Alana Johnsona, ze stanowiska przewodniczącego rządowego Zespołu Eksperckiego ds. Nadużywania Narkotyków za publiczne oświadczenie, że alkohol i tytoń są bardziej szkodliwe niż LSD, ecstasy i konopie indyjskie.

Naukowcy, którzy chcą prowadzić badania z użyciem nielegalnych substancji wpisanych do grupy I (najbardziej restrykcyjna w brytyjskim prawie antynarkotykowym), muszą starać się o licencję z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Proces ten trwa rok i kosztuje tysiące funtów. Badacze muszą także posiadać zabezpieczone pomieszczenia do przechowywania używek i podlegają niezapowiedzianym kontrolom policyjnym.

„[Zasady te] bardzo ograniczają badania, które mogą okazać się przełomowe dla nauki” powiedział Nutt. „Zastanawiam się jak wiele innych szans na rozwój przy użyciu takich substancji, jak MDMA z empatogennymi właściwościami, LSD z potencjałem w leczeniu uzależnień czy konopie indyjskie z wszystkimi ich możliwymi zastosowaniami i odkryciami w takich obszarach, jak schizofrenia, zostało zaprzepaszczonych w ciągu ostatnich 40 lat. Cały ten czas zostałzmarnowany ponieważ, kiedy środek jest nielegalny, praktycznie niemożliwa staje się praca z nim.”

Jedną z najlepszych terapii dla ludzi z syndromem stresu pourazowego jest odtworzenie przeżytej traumy i nauczenie ich jak usunąć bądź kontrolować te wspomnienia. „Jednak wielu pacjentów jest tak straumatyzowana, że kiedy wspomnienia powracają, ludzie ci dysocjują się i nie są w stanie utrzymać tych wspomnień wytarczająco długo, by sobie z nimi poradzić” mówi Nutt.

„W USA odbyły się badania, które wskazują, że MDMA, poprzez osłabienie negatywnych emocji związanych z traumą, pozwala ludziom odbyć terapię i wrócić do zdrowia. Bardzo chcemy przeprowadzić podobną próbę w Wielkiej Brytanii. Paradoksalnie nawet, jeśli wykażemy, że metoda ta działa, nikt nie będzie mógł jej użyć w tym kraju, ponieważ żaden lekarz nie będzie posiadał licencji. W latach 1960-tych trwały badania nad leczeniem alkoholizmu przy pomocy LSD i, jak powiedział Nutt: „dowodzą one, że terapia tak jest tak samo, a może bardziej skuteczna niż metody, których używamy obecnie. Jednak nikt jej nie używa, ponieważ jest to zbyt trudne”.

Nutt stwierdził, że brak badań naukowych wynika bezpośrednio z brytyjskiej arbitralnej klasyfikacji używek. „Używki to używki – różnią się pod względem działania na mózg, ale u podstawy wszystkie są środkami psychotropowymi i zupełnie arbitralną decyzją jest fakt, że alkohol i papierosy pozostają legalny, a konopie indyjskie czy ecstasy nie. To nie są decyzje opartne na faktach naukowych, ale na przesłankach politycznych, moralnych czy religijnych”.

Według Nutt’a badania naukowe nad efektami przyjmowania narkotyków prowadziłyby do bardziej racjonalnego podejścia. Powiedział on, że prawa związane z nadużywaniem narkotyków powinny zostać napisane od nowa po dokładnej, niezależnej ocenie szkód związanych z przyjmowaniem poszczególnych używek. „Nie jestem za legalizacją, wolnym otwartym rynkiem dla wszystkich używek – to prowadzi do większego spożycia” powiedział. „Potrzebujemy uregulowanego dostępu zza lady”.

Oznaczałoby to, że używki takie, jak konopie indyjskie, MDMA czy PZP byłyby dostępne w aptece w celach terapeutycznych. Pacjenci mogliby otrzymać specjalną kartę gwarantującą roczny dostęp” zaproponował. „Wtedy przynajmniej wiedziałbyś, co dostajesz”.

Oceń treść:

Average: 5.5 (4 votes)

Komentarze

Anonim (niezweryfikowany)

dlaczego k*rwa ciągle alkohol i tytoń jest stawiany obok narkotyków..... przecież alkohol to też narkotyk , zmienia świadomość i ma wpływ na OUN więc o co chodzi jeżeli mówimy o narkotykach to najpierw nauczmy się je dokładniej klasyfikować bo alkohol uważa się  jako zupełnie  inną rzeczą "pronarkotyk" ?!.... jebana powszechność... gdyby ci ludzie byli mądrzejsi to zarobili by na legalizacji bądź innych tego typu udostępnianiach jeszcze więcej.... ale nieee przecież rządy i media mądrzejsze wpajają ludzią do głowy ciemnote , bo alkoholu nie wolno ruszać on jest cacy zero śmierci ani uzależnień...

Anonim (niezweryfikowany)

bo alkohol sie wydala w calosci a reszta gowna w tym konopie zatrzymuja sie w "myslach" na dluzej, wszystko jest gowno a juz mdma najwieksze

 

Anonim (niezweryfikowany)

Co za bzdura! a kto powiedział, że to co zostaje jest w jakikolwiek sposób szkodliwe, albo więcej- działa w jakikolwiek sposób? A po alkoholu nie pozostaje kwas octowy i cała reszta przez którą masz kaca? To co, nie powinieneś jeść białego mięsa, bo zostaje Ci w organiźmie białko? Nie do wiary, jak niedoinformowani są ludzie, którzy uważają, że cokolwiek wiedzą. 

Przez takich jak Ty zarabia mafia, a tracą przeciętni obywatele!

Co to znaczy wgl 'w myślach'? Oderwij się od kufla i przeczytaj książkę chamie!

Anonim (niezweryfikowany)

Wszystko jest szkodliwe, gdy jest nie uzywane w normalnych proporcjach. Jak ktos pali nonstop gigantyczne ilosci to mu padnie na mozg predzej czy pozniej. Tak samo nawet jest z wodą - zmarła kobieta po wypiciu w jeden dzien bodajze 10 litrów.

 

 

 

 

________________________

dekoracje wnętrz

 

Anonim (niezweryfikowany)

a ja sobie pozwole niezgodzic  z tym porownaniem jakie to MDMA jest niegrozne,bzdury kompletne,wiec co mowie bo sam biore od ładnych paru lat wlasnie MDMA,metamfetamine i amfetamine,i powiem ze MDMA jest substancja nieporownywalnie grozniejsza niz alkohol i marihuana,jest ti silny psychodelik i empatogen ktory znacznie zmienia swiadomosc oraz postrzeganie rzeczywistosci i silnie uzaleznia,moze nie bradzie niz amfetamina czy metamfetaminy ktore ostatnio namietnie biore ale duzo bardziej niz alkohol czy ziolo.ja jestem za racjonalna polityka narkotykawa i za niekareniem ludzi ktorzy biora niewazne co jak nikomu krzywdy procz ewentualnie sobie nierobia,ale mowienie o tym ze MDMA jest niegroznie i uzaleznia mniej i dziala slabiej niz alkohol jet wierutna bzdura i nieprawda MDMA jest silnym i grzonym stymulantem ktorego mozna naduzywac i moze przyniesc duzo klopotow jak slysze takie bzdury to smiac mi sie chce,alkohol i marihuana sa znacznie mniej grozne psychicznie niz MDMA o amfie i mecie juz niewspominajac.

Anonim (niezweryfikowany)

Bo jesteś tak przećpany, że nie widzisz już różnicy między MDMA a metaamfetaminą(gdyż obie skutecznie zaspokajają narkotyczną potrzebę). Metaamfetamina jest jedną z najbardziej uzależniających, a jednocześnie najbardziej "prujących" receptory substancji; MDMA brane sporadycznie nie powoduje uzależnienia ani trwałych szkód zdrowotnych, natomiast empatogeny brane w "ciągach" powodują trwałe obniżenie statystyk... Że już o metaamfetaminie i futrze nie wspomnę.

Anonim (niezweryfikowany)

No cóż. Dla mnie argumentów za legalizacją marihuany jest niezmiernie więcej niż za jej penalizacją. Nie widzę tak naprawdę powodu, aby utrzymywać obecny, nieskuteczny (poza pompowaniem statystyk) stan rzeczy. Nie uważam, że używanie argumentów zdrowotnych powinno być głównym elementem dyskusji. Fakt, że jest dużo badań przemawiających za prozdrowotnym działaniu THC.Są też takie, które pokazują szkodliwość tej substancji. Niemniej jednak dla mnie najważniejszym argumentem jest to, że to człowiek powinien decydować o swojej osobie, a nie oddelegowane, alienujące się od obywatela państwo...

Anonim (niezweryfikowany)

W sieci mona znaleźć stosy informacji, dokumentów, wyników badań, z których wynika, że konopie leczą wiele schorzeń i to skutecznie. Nie chodzi tu o samo THC, lecz też o inne związki, których jednak nikt nie bada, więc trudno jest określić, które z nich są odpowiedzialne za efekt leczniczy w przypadku danego schorzenia. Marinol i inne "leki" bazujące na syntetycznych kanabinoidach nie popisały się skutecznością, jednak są legalne, bo syntetyczne, i przemysł farmaceutyczny kwitnie. Jaki pożytek z rośliny, która zwalcza choroby skutecznie, można ją sobie wyhodować w ogródku i do tego przyjemnie łaskocze w móżdżek? A co z koncernami i ich produktami, które w takiej sytuacji zalegały by na półkach magazynów, nikomu nie potrzebne? Przez tysiąclecia ludzie w chorobach ratowali się naturą i w wielu przypadkach nie mniej skutecznie niż dzisiaj, i to bez nieprzyjemnych często, skutków ubocznych. Nie twierdzę, że wszystko można wyleczyć ziołami i metodami domowymi, absolutnie. Rozwój medycyny wpłynął znacząco na skuteczność w zwalczaniu wielu chorób. Ale wyprodukowaniu wielu leków towarzyszą niskie koszty i duże zyski. Z jednej strony medycyna się rozwija, a wiedza i świadomość rosną, z drugiej jednak strony po przeciwnej stronie barykady stoją zachłanni producenci chemii, którym nie na rękę jest zdrowe społeczeństwo, bo takowe nie generuje zysków.

 Tak więc, podsumowując jednym zdaniem, Konopie nie prędko, o ile w ogóle zostaną zalegalizowane, bo są zagrożeniem dla wielu gałęzi przemysłu (nie tylko medycznego), wśród których warto chociażby wymienić: przemysł naftowy, papierniczy, czy tekstylny (czyli w sumie i tak ropa ;) ). Ach, zapomniał bym o Organizacjach przestępczych, z których największe ściśle współpracują z agencjami wywiadowczymi, rządami i handlarzami bronią (warto wpisać parę kluczowych słów w przeglądarkę, choćby takich jak: CIA, narkotyki, kartel, przemyt, Meksyk, rząd, heroina, itp.).

 

Zajawki z NeuroGroove
 • Marihuana
 • Oksybutynina
 • Pierwszy raz

Dom, później dwór i dom kumpla. Grudzień 2013, za oknem pada sobie śnieg, jest sobota. Nastrój dobry, chęć przetestowania czegoś nowego dodawała mi tyko zachwytu i coraz większej ciekawości efektów.

Trip raport był pisany na bieżąco. W domu znalazłem lek o nazwie "Driptane" zawierający oksybutyninę 5mg w tabletce.

Szybka googlownica, okazało się że substancja nie jest zbyt popularna wiec trzeba ją sprawdzić. Postanowiłem, że przetestuję ją następnego dnia.

12.49: Zarzucenie 3 tabletek Driptane (3x5mg), popite herbatą, zaraz po tym zjadłem obiad.

13.14: Odczuwam lekko zmieniony wzrok, obraz nieco się rozmazuje. Patrząc na zieloną ścianę mam wrażenie, jakby falowała.

 • 4-HO-MET
 • Bad trip
 • Dekstrometorfan

Poprzedniej nocy brałem 600mg DXM byłem trochę zmęczony i nie miałem za bardzo ochoty na kolejny trip. Mimo wszystko zdecydowałem się na to, bo chciałem przekonać się jak to będzie.

Nigdy wcześniej przed tym doświadczeniem nie miałem Bad Tripa. Co prawda drugie starcie z DXM nie należało do najprzyjemniejszych, ale nie było tak źle. Godzin podawał nie będę, bo nie pamiętam za dobrze, a zrestą nie mają one większego znaczenia.

Rano wypiłem litr 25% soku porzeczkowego i wziąłem 300mg DXM. Czekając na pierwsze efekty czytałem e-booka na tablecie. Po ponad godzinie obraz zaczął być nieostry, a ja mi było bardzo przyjemnie. 50mg M4-HO-METa rozprowadziłem po jamie ustnej i przytrzymałem z 10 min.
Zacząłem się ubierać z zamiarem wyjścia do lasu.

 • Powoje
 • Przeżycie mistyczne

Z jednej strony się bałem, ale z drugiej miałem ogromne nadzieje wobec tej rośliny, a raczej jej nasion. Nastawienie miałem zdecydowanie pozytywne.

Jest godzina 16:24. Właśnie wypiłem cały kubek wodnej zawiesiny magicznych nasion. Zawartość kubka ma mętno-zieloną barwę. W smaku i konsystencji jest bardzo zbliżone do siemienia lnianego, albo krochmalu. Postaram się pisać raport na bieżąco. Z ledwością przełknąłem oślizgłą końcówkę. Mimo że zmieliłem wszystko na proszek i przed wypiciem zamieszałem, to całość od razu opadła na dno, formując kleistą, rzadką kluchę, która z ledwością przeszła mi przez gardło.

 • DMT
 • Ketamina
 • Przeżycie mistyczne

Burzliwy okres w moim życiu, nawrót depresji (tej z serii - nie wychodzę z łóżka, nie myję się, nie chodzę do pracy). Noc, łóżko, obok kobieta i pies.

Lata temu, chyba już dziesięć, miałem swoje pierwsze psychodeliczne tripy. Grzyby, trufle, kaktusy, kwasy... wiadomo. Dotarłem do sedna materii, odkryłem miłość, wieczność i zaburzenia psychotyczne, które niesamowicie utrudniały mi życie.

 

Chociaż patrząc na to z dzisiejszej perspektywy (czytaj: po doświadczeniu, które mam zamiar ci przybliżyć) byłem zbyt niedojrzały i zadufany w sobie, żeby to zrozumieć, częściowo przynajmniej. Byłem pewien, że psychodeliki tylko głaszczą cię po główce, a wszystko to - to naćpanie.

 

randomness