Konopie i MDMA powinny być swobodnie dostępne w celach badawczych

Były doradca rządu Wielkiej Brytanii, David Nutt mówi, że istniejące regulacje bardzo utrudniają badania nad używkami o potencjalnym zastosowaniu medycznym.

Były doradca rządu Wielkiej Brytanii, David Nutt mówi, że istniejące regulacje bardzo utrudniają badania nad używkami o potencjalnym zastosowaniu medycznym.

System klasyfikacji, który sprawia, że używki takie jak konopie indyjskie czy MDMA (ecstasy) są nielegalne powstrzymuje naukowców przed prowadzeniem badań nad możliwymi terapeutycznymi zastosowaniami tych substancji . Według byłego doradcy rządowego ds. Narkotyków chodzi o leczenie takich chorób jak schizofrenia czy depresja.

Profesor David Nutt powiedział, że brytyjskie prawa dotyczące nadużywania narkotyków powinny zostać napisane od początku tak, by lepiej oddawać relatywne zagrożenia związane z poszczególnymi używkami. Zaapelował on także o prawne udostępnienie używek takich, jak MDMA i konopie indyjskie dla celów medycznych i naukowych.

„Obecne regulacje, które są nieuzasadnione, praktycznie uniemożliwiają badania nad tymi używkami”, powiedział Nutt. „Efekt tych zapisów prawnych na badania naukowe jest większy niż konsekwencje zabronienia badań nad komórkami macierzystymi przez Georga Busha, ponieważ sprawa ciągnie się od lat 1960-tych.”

Prawie wszystkie substancje, które mogłyby pomóc naukowcom w zrozumieniu takich aspektów działąnia mózgu, jak świadomość, percepcja, nastrój i psychoza są nielegalne, w tym ketamina, konopie indyjskie, MDMA oraz psychodeliki takie, jak grzyby halucynogenne. Nutt powiedział, że w tym obszarze praktycznie nie było badań, ponieważ rząd utrudnił naukowcom dostęp do tych środków.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych powiedział dziennikarzom Guardiana: „System licencji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pozwala instytucjom w dobrej wierze przeprowadzać badania naukowe z użyciem kontrolowanych substancji, o ile badania te spełniają niezbędne kryteria bezpieczeństwa.”

Nutt, który jest profesorem neuropsychofarmakologii w Imperial College London, swoją opinię wygłosił w Londynie w ubiegłą środę podczas spotkania informacyjnego zorganizowanego z okazji wydania jego książki, "Drugs Without the Hot Air" ("Narkotyki bez emocji").

David Nutt jest przyzwyczajony do bycia cierniem w koronie władz jeśli chodzi o regulacje prawne związane z używkami. W 2009 roku został odwołany przez ówczesnego ministra zdrowia, Alana Johnsona, ze stanowiska przewodniczącego rządowego Zespołu Eksperckiego ds. Nadużywania Narkotyków za publiczne oświadczenie, że alkohol i tytoń są bardziej szkodliwe niż LSD, ecstasy i konopie indyjskie.

Naukowcy, którzy chcą prowadzić badania z użyciem nielegalnych substancji wpisanych do grupy I (najbardziej restrykcyjna w brytyjskim prawie antynarkotykowym), muszą starać się o licencję z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Proces ten trwa rok i kosztuje tysiące funtów. Badacze muszą także posiadać zabezpieczone pomieszczenia do przechowywania używek i podlegają niezapowiedzianym kontrolom policyjnym.

„[Zasady te] bardzo ograniczają badania, które mogą okazać się przełomowe dla nauki” powiedział Nutt. „Zastanawiam się jak wiele innych szans na rozwój przy użyciu takich substancji, jak MDMA z empatogennymi właściwościami, LSD z potencjałem w leczeniu uzależnień czy konopie indyjskie z wszystkimi ich możliwymi zastosowaniami i odkryciami w takich obszarach, jak schizofrenia, zostało zaprzepaszczonych w ciągu ostatnich 40 lat. Cały ten czas zostałzmarnowany ponieważ, kiedy środek jest nielegalny, praktycznie niemożliwa staje się praca z nim.”

Jedną z najlepszych terapii dla ludzi z syndromem stresu pourazowego jest odtworzenie przeżytej traumy i nauczenie ich jak usunąć bądź kontrolować te wspomnienia. „Jednak wielu pacjentów jest tak straumatyzowana, że kiedy wspomnienia powracają, ludzie ci dysocjują się i nie są w stanie utrzymać tych wspomnień wytarczająco długo, by sobie z nimi poradzić” mówi Nutt.

„W USA odbyły się badania, które wskazują, że MDMA, poprzez osłabienie negatywnych emocji związanych z traumą, pozwala ludziom odbyć terapię i wrócić do zdrowia. Bardzo chcemy przeprowadzić podobną próbę w Wielkiej Brytanii. Paradoksalnie nawet, jeśli wykażemy, że metoda ta działa, nikt nie będzie mógł jej użyć w tym kraju, ponieważ żaden lekarz nie będzie posiadał licencji. W latach 1960-tych trwały badania nad leczeniem alkoholizmu przy pomocy LSD i, jak powiedział Nutt: „dowodzą one, że terapia tak jest tak samo, a może bardziej skuteczna niż metody, których używamy obecnie. Jednak nikt jej nie używa, ponieważ jest to zbyt trudne”.

Nutt stwierdził, że brak badań naukowych wynika bezpośrednio z brytyjskiej arbitralnej klasyfikacji używek. „Używki to używki – różnią się pod względem działania na mózg, ale u podstawy wszystkie są środkami psychotropowymi i zupełnie arbitralną decyzją jest fakt, że alkohol i papierosy pozostają legalny, a konopie indyjskie czy ecstasy nie. To nie są decyzje opartne na faktach naukowych, ale na przesłankach politycznych, moralnych czy religijnych”.

Według Nutt’a badania naukowe nad efektami przyjmowania narkotyków prowadziłyby do bardziej racjonalnego podejścia. Powiedział on, że prawa związane z nadużywaniem narkotyków powinny zostać napisane od nowa po dokładnej, niezależnej ocenie szkód związanych z przyjmowaniem poszczególnych używek. „Nie jestem za legalizacją, wolnym otwartym rynkiem dla wszystkich używek – to prowadzi do większego spożycia” powiedział. „Potrzebujemy uregulowanego dostępu zza lady”.

Oznaczałoby to, że używki takie, jak konopie indyjskie, MDMA czy PZP byłyby dostępne w aptece w celach terapeutycznych. Pacjenci mogliby otrzymać specjalną kartę gwarantującą roczny dostęp” zaproponował. „Wtedy przynajmniej wiedziałbyś, co dostajesz”.

Oceń treść:

Average: 10 (1 vote)

Komentarze

Anonim (niezweryfikowany)

dlaczego k*rwa ciągle alkohol i tytoń jest stawiany obok narkotyków..... przecież alkohol to też narkotyk , zmienia świadomość i ma wpływ na OUN więc o co chodzi jeżeli mówimy o narkotykach to najpierw nauczmy się je dokładniej klasyfikować bo alkohol uważa się  jako zupełnie  inną rzeczą "pronarkotyk" ?!.... jebana powszechność... gdyby ci ludzie byli mądrzejsi to zarobili by na legalizacji bądź innych tego typu udostępnianiach jeszcze więcej.... ale nieee przecież rządy i media mądrzejsze wpajają ludzią do głowy ciemnote , bo alkoholu nie wolno ruszać on jest cacy zero śmierci ani uzależnień...

Anonim (niezweryfikowany)

bo alkohol sie wydala w calosci a reszta gowna w tym konopie zatrzymuja sie w "myslach" na dluzej, wszystko jest gowno a juz mdma najwieksze

 

Anonim (niezweryfikowany)

Co za bzdura! a kto powiedział, że to co zostaje jest w jakikolwiek sposób szkodliwe, albo więcej- działa w jakikolwiek sposób? A po alkoholu nie pozostaje kwas octowy i cała reszta przez którą masz kaca? To co, nie powinieneś jeść białego mięsa, bo zostaje Ci w organiźmie białko? Nie do wiary, jak niedoinformowani są ludzie, którzy uważają, że cokolwiek wiedzą. 

Przez takich jak Ty zarabia mafia, a tracą przeciętni obywatele!

Co to znaczy wgl 'w myślach'? Oderwij się od kufla i przeczytaj książkę chamie!

Anonim (niezweryfikowany)

Wszystko jest szkodliwe, gdy jest nie uzywane w normalnych proporcjach. Jak ktos pali nonstop gigantyczne ilosci to mu padnie na mozg predzej czy pozniej. Tak samo nawet jest z wodą - zmarła kobieta po wypiciu w jeden dzien bodajze 10 litrów.

 

 

 

 

________________________

dekoracje wnętrz

 

Anonim (niezweryfikowany)

a ja sobie pozwole niezgodzic  z tym porownaniem jakie to MDMA jest niegrozne,bzdury kompletne,wiec co mowie bo sam biore od ładnych paru lat wlasnie MDMA,metamfetamine i amfetamine,i powiem ze MDMA jest substancja nieporownywalnie grozniejsza niz alkohol i marihuana,jest ti silny psychodelik i empatogen ktory znacznie zmienia swiadomosc oraz postrzeganie rzeczywistosci i silnie uzaleznia,moze nie bradzie niz amfetamina czy metamfetaminy ktore ostatnio namietnie biore ale duzo bardziej niz alkohol czy ziolo.ja jestem za racjonalna polityka narkotykawa i za niekareniem ludzi ktorzy biora niewazne co jak nikomu krzywdy procz ewentualnie sobie nierobia,ale mowienie o tym ze MDMA jest niegroznie i uzaleznia mniej i dziala slabiej niz alkohol jet wierutna bzdura i nieprawda MDMA jest silnym i grzonym stymulantem ktorego mozna naduzywac i moze przyniesc duzo klopotow jak slysze takie bzdury to smiac mi sie chce,alkohol i marihuana sa znacznie mniej grozne psychicznie niz MDMA o amfie i mecie juz niewspominajac.

Anonim (niezweryfikowany)

Bo jesteś tak przećpany, że nie widzisz już różnicy między MDMA a metaamfetaminą(gdyż obie skutecznie zaspokajają narkotyczną potrzebę). Metaamfetamina jest jedną z najbardziej uzależniających, a jednocześnie najbardziej "prujących" receptory substancji; MDMA brane sporadycznie nie powoduje uzależnienia ani trwałych szkód zdrowotnych, natomiast empatogeny brane w "ciągach" powodują trwałe obniżenie statystyk... Że już o metaamfetaminie i futrze nie wspomnę.

Anonim (niezweryfikowany)

No cóż. Dla mnie argumentów za legalizacją marihuany jest niezmiernie więcej niż za jej penalizacją. Nie widzę tak naprawdę powodu, aby utrzymywać obecny, nieskuteczny (poza pompowaniem statystyk) stan rzeczy. Nie uważam, że używanie argumentów zdrowotnych powinno być głównym elementem dyskusji. Fakt, że jest dużo badań przemawiających za prozdrowotnym działaniu THC.Są też takie, które pokazują szkodliwość tej substancji. Niemniej jednak dla mnie najważniejszym argumentem jest to, że to człowiek powinien decydować o swojej osobie, a nie oddelegowane, alienujące się od obywatela państwo...

Anonim (niezweryfikowany)

W sieci mona znaleźć stosy informacji, dokumentów, wyników badań, z których wynika, że konopie leczą wiele schorzeń i to skutecznie. Nie chodzi tu o samo THC, lecz też o inne związki, których jednak nikt nie bada, więc trudno jest określić, które z nich są odpowiedzialne za efekt leczniczy w przypadku danego schorzenia. Marinol i inne "leki" bazujące na syntetycznych kanabinoidach nie popisały się skutecznością, jednak są legalne, bo syntetyczne, i przemysł farmaceutyczny kwitnie. Jaki pożytek z rośliny, która zwalcza choroby skutecznie, można ją sobie wyhodować w ogródku i do tego przyjemnie łaskocze w móżdżek? A co z koncernami i ich produktami, które w takiej sytuacji zalegały by na półkach magazynów, nikomu nie potrzebne? Przez tysiąclecia ludzie w chorobach ratowali się naturą i w wielu przypadkach nie mniej skutecznie niż dzisiaj, i to bez nieprzyjemnych często, skutków ubocznych. Nie twierdzę, że wszystko można wyleczyć ziołami i metodami domowymi, absolutnie. Rozwój medycyny wpłynął znacząco na skuteczność w zwalczaniu wielu chorób. Ale wyprodukowaniu wielu leków towarzyszą niskie koszty i duże zyski. Z jednej strony medycyna się rozwija, a wiedza i świadomość rosną, z drugiej jednak strony po przeciwnej stronie barykady stoją zachłanni producenci chemii, którym nie na rękę jest zdrowe społeczeństwo, bo takowe nie generuje zysków.

 Tak więc, podsumowując jednym zdaniem, Konopie nie prędko, o ile w ogóle zostaną zalegalizowane, bo są zagrożeniem dla wielu gałęzi przemysłu (nie tylko medycznego), wśród których warto chociażby wymienić: przemysł naftowy, papierniczy, czy tekstylny (czyli w sumie i tak ropa ;) ). Ach, zapomniał bym o Organizacjach przestępczych, z których największe ściśle współpracują z agencjami wywiadowczymi, rządami i handlarzami bronią (warto wpisać parę kluczowych słów w przeglądarkę, choćby takich jak: CIA, narkotyki, kartel, przemyt, Meksyk, rząd, heroina, itp.).

 

Zajawki z NeuroGroove
  • LSD-25
  • Pierwszy raz

Byłem bardzo podekscytowany ale również troszkę zestresowany. Troszkę momentami pobolewał mnie brzuch, ale nie wiem czy to z głodu czy ze stresu po prostu. Jako otoczenie wybrałem mój pokój, w którym to testowałem wszystkie używki które mi przyszło wziąć. Rola Trip sittera wypadła na mojego brata. Zawsze jak coś testowałem to właśnie z nim, a dodatkowo sam parę dni później miał zarzucić trochę kwasku, więc mógł popatrzeć jak to wygląda z zewnątrz.

O LSD czytałem od naprawdę długiego czasu. Podobała mi się bardziej duchowe przeżycie tej substancji niż "rozrywkowe". Udało mi się zdobyć dzięki cebulki.
Zamówiłem 5 blotterów po 110 µg. Paczka doszła po 2 dniach. Postanowiłem na następny dzień już wziąć, ponieważ warunki mi odpowiadały - miałbym mieszkanie dla siebie i brata na najbliższe 9h.
 

Dzień brania
Godzina 4:50

  • Silene Capensis
  • Tripraport

Nijakie

Wstęp 

Trip został napisany przeze mnie jakieś 3 lata temu - zaginiony i znaleziony. W tamtych czasach ćwiczyłem regularnie LD i zapoznając się z treścią kolejnych serwisów traktujących o snach, dotarłem w końcu do informacji o Silene Capensis - Afrykańskim Korzeniu Snów. Zamówiłem sobie 5 gram materiału roślinnego mając nadzieję na jakieś niezwykłe przeżycia. Mimo żucia tego cholerstwa przez tydzień, efekty poczułem wyłącznie dnia piątego.

TripRaport

  • Etanol (alkohol)
  • Grzyby halucynogenne

S&S - Wbrew pozorom tworzonym przez tytuł, miejscem jest jedno z polskich miast. Rok bodajże 2002, jesienny wieczór, godz. może ok 17..? Występują: Ja,Lv,A,Ls,K.. grupka dobrze znających się ludzi, o pozytywnym nastawieniu, gotowych (czy aby na pewno?)do swojej pierwszej grzybowej podróży :D

Ilość - Każdy zarzucił po 40 sztuk suszonych łysic z nóżkami, waga uczestników mniej więcej podobna, ok 60-70kg., do tego każdy po dwa, trzy, może cztery piwka.

  • Marihuana
  • Przeżycie mistyczne

Nastawienie dość standardowe, nic specjalnego. Pozytywny nastój, nieco bardziej przmyśleniowy.

To co się stało na długo zapadnie w moją pamięć...

Pojechaliśmy wieczorem do ziomka bo miał wolną chatę, zapaliliśmy blanta i trochę posiedzieliśmy, w sumie nic ponad normę.

Odczucia wtedy mogę określić na 5/10 w mojej skali najarania. Towar miałem już kilka dni wcześniej w nieco większej ilości. Tego dnia pozbywaliśmy się ostatniej sztuki. Od początku mówiłem że ta odmiana mi się nie podoba, słabo pachniała i z wyglądu sprawiała wrażenie , że będzie conajwyżej przeciętnym buszkiem. Realia były nieco inne, paliliśmy ją kilka razy:

randomness