Poradnik dla żółtodziobów

Czyli ak się zachować w kontaktach z policją...

Tagi

Źródło

www.jarecki.ikki.com.pl
Adam Jarecki

Odsłony

840

Jeżeli nigdy nie miałeś niemiłych doświadczeń z funkcjonariuszami policji, prawdopodobnie nie wiesz jak w takich sytuacjach się zachowywać. Niniejszy poradnik napisałem w celu uświadomienia zwykłych ludzi o przysługujących im prawach. Daleki jestem od twierdzenia, że zrobiłem to w maksymalnym potrzebnym stopniu. Będę uaktualniał ten poradnik tak często jak tylko będzie to możliwe.

1. Policjant przystępujący do pełnienia obowiązków musi posiadać i okazywać obywatelom dowód iż jest policjantem. Jeżeli tego nie zrobił, domagaj się tego przede wszystkim. Bez pokazania odznaki nie odpowiadaj nawet na pytanie o godzinę.

2. Masz prawo obejrzeć odznakę dokładnie, aby stwierdzić, czy policjant jest tym, za kogo się podaje. Zrób to aby mieć choćby odrobinę pewności, że nie masz do czynienia z przebierańcem.

3. Masz prawo zapisać sobie numery identyfikacyjne wszystkich policjantów, którzy w jakiejkolwiek sprawie i dowolny sposób się do ciebie zwracają. Zrób to, bo w zdenerwowaniu łatwo numer zapomnisz. Policjant nie ma prawa przeszkodzić ci w tym.

4. Jeżeli znajdujesz się we własnym lub cudzym mieszkaniu, żądaj nakazu rewizji. Gdy wpuścisz policjanta bez tej czynności, prawdopodobnie już nic nie zobaczysz.

5. Masz prawo do odmówienia otworzenia drzwi policjantowi, który nie ma nakazu rewizji. Jeżeli chce cię przesłuchać, żądaj przysłania wezwania na piśmie.

6. Odbierając przesyłki od Policji podpisuj się bardzo czytelnie, nawet drukowanymi literami. Nie używaj swojego zwykłego, codziennego podpisu! Może on bowiem w skrajnych przypadkach posłużyć do jego sfałszowania.

7. Jeżeli policjant nie chce okazać ci nakazu rewizji, masz prawo wezwać policję (!) przez jej numer alarmowy 997 informując o najściu i - ewentualnie - próbie włamania!

8. Nie daj się zasypać słowami, oszukać mimiką, nabrać na sypane z głowy paragrafy. Twoje prawa są niezbywalne!

9. Jeżeli policjant bije na twoich oczach bliską ci osobę, NIE WOLNO CI reagować ostro. Pamiętaj, że podniesienie ręki na funkcjonariusza jest przestępstwem. nawet gdyby bił twoją babcię - niedołężną staruszkę - reaguj tylko słownie lub postaraj się ją osłonić własnym ciałem.

10. Jeżeli policjant bije cię, nie reaguj aż do chwili wyraźnego zagrożenia zdrowia lub życia. Pamiętaj abyś nie popełnił przestępstwa przeszkadzania policjantowi w wykonywaniu obowiązków. Możesz nawet nadstawiać się specjalnie miejscami, na których pozostają wyraźne ślady. Później udasz się na oględziny, będzie to koronny dowód przestępstwa.

11. Pamiętaj, żeby nie dopuścić do bicia w następujących miejscach: pięty i wewnętrzna część stopy, owłosione części głowy, skronie, plecy w okolicach nerek, krocze i genitalia, splot słoneczny (część klatki piersiowej pomiędzy piersiami), kark i szyję. Są to uderzenia niezwykle bolesne, często niebezpieczne dla zdrowia lub życia - a przy tym NIE POZOSTAWIAJĄ wyraźnych śladów. Jeżeli policjant zaczął cię bić, możesz być pewien, że jest w tym dobrze wyszkolony! Stań przed lustrem i dokładnie zapamiętaj miejsca, w które może kiedyś ktoś cię bić. Musisz działać instynktownie, bo na myślenie nie będziesz miał czasu. Zasłaniaj przede wszystkim głowę i nerki. Bez potomstwa możesz żyć, bez głowy lub nerek - nie.

12. Zapamiętuj jak najwięcej szczegółów twarzy policjantów. Musisz umieć ich rozpoznać nawet po ciemku i w grupie innych, podobnych. NIE ZAPAMIĘTUJ STROJÓW!

13. Natychmiast po przypadku pobicia zgłoś się na oględziny lekarskie. Są wykonywane o każdej porze dnia i nocy w placówkach Pogotowia Ratunkowego.

14. Jeżeli zostałeś wezwany w jakiejkolwiek sprawie jako świadek lub podejrzany, musisz iść na komendę z adwokatem. Nie zwracaj uwagi na pieniądze, braku zaufanej osoby obeznanej w prawie możesz później bardzo żałować. Przesłuchujący może nie wyrazić zgody na jego obecność w trakcie przesłucha-nia. W takiej sytuacji powinien czekać na dole, aby w razie mógł reagować.

15. Nie odpowiadaj na pytania, jeżeli masz choćby najmniejsze podejrzenie, że mogą być wykorzystane przeciwko tobie lub mogą posłużyć do tzw. "wrobienia". Przed odpowiedzią skonsultuj się z adwokatem. Masz prawo porozmawiać z nim bez świadków - pamiętaj jednak o podsłuchach. Jeżeli przesłuchujący nie zgodził się na obecność osoby trzeciej, ustalcie wszystkie możliwe scenariusze wcześniej (na wszelki wypadek radzę od tego zacząć).

16. Jeżeli podpisujesz jakikolwiek dokument na komendzie, żądaj jego kopii. Pamiętaj, że muszą się na niej znaleźć ORYGINALNE podpisy przesłuchującego i Twój. Pamiętaj, że kserokopia dokumentu lub jej kalkowa odbitka NIE SĄ DOKUMENTAMI. Aby nimi się stały, muszą się na nich znajdować oryginalne podpisy.

17. Jeżeli widzisz, że działania policjanta są podejrzane, traktuj go od tej chwili jak śmiertelnego wroga, który jest zdolny do wszystkiego. W większości przypadków okaże się to niepotrzebne, ale właśnie dla tego 1 procenta stosuj zawsze tę zasadę.

18. Natychmiast po popełnieniu przestępstwa przez policjanta złóż zawiadomienia o przestępstwie. Skieruj je do komendy rejonowej policji, na której terenie zdarzenie nastąpiło oraz do odpowiedniej Prokuratury Wojewódzkiej. Jeżeli zrobisz to w innych komendach czy prokuraturach - czas reakcji może się znacznie przedłużyć. Pamiętaj, aby złożyć zawiadomienia do OBU tych instytucji!

19. Pamiętaj, że jeśli byłeś świadkiem przestępstwa, masz OBOWIĄZEK złożyć doniesienie. Jeżeli tego nie zrobisz, to stajesz się z punktu widzenia prawa WSPÓŁWINNY. Nie daj się sprowokować do ich wycofania - może się to przypomnieć za 3, 5 a nawet 10 lat.

20. Nigdy nie składaj fałszywych ani niepełnych zeznań. Jeżeli nie wytrzymałeś i zacząłeś się bronić: napisz to, dodając wyjaśnienie powodów.

21. Składając doniesienie o przestępstwie weź ze sobą adwokata lub - jeżeli cię na to nie stać - co najmniej jednego bezstronnego świadka. Zapowiedz, że żądasz jego obecności przez cały czas pobytu za murami komendy. Nie może to być członek najbliższej rodziny (rodzice, małżonek, dziadkowie, rodzeństwo). Od tego może zależeć twoje bezpieczeństwo. Jeżeli przesłuchujący nie zgodził się na jego obecność (na tym etapie nie powinien), niech czeka na dole komendy.

22. Jeżeli zostałeś kiedyś zatrzymany przez kontrolę drogową, zapewne policjant stwierdził "Proszę otworzyć bagażnik". Pamiętaj, że nie ma do tego prawa, jeżeli nie posiada nakazu rewizji. Odsuń się od samochodu, wskaż rączkę od bagażnika i powiedz "Proszę zrobić to samemu, tu jest dźwignia otwarcia bagażnika, ja nie będę utrudniał". W większości przypadków policjant zrezygnuje z przeszukania. Jeżeli jednak nie, masz prawo złożyć zażalenie ze względu na przekroczenie uprawnień. Zażalenie takie będzie skuteczne jeżeli policjant nic nie znajdzie, jeżeli szmuglujesz narkotyki, sam jesteś sobie winien...

Adam Jarecki

(przedruk bez zgody autora z jego strony internetowej: http://www.jarecki.ikki.com.pl/policja/poradnik.htm)

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

nvm (niezweryfikowany)
Punkt 22: na jaką podstawę prawną powoływać się przy składaniu zażalenia?
Zajawki z NeuroGroove
  • Powój hawajski

Doświadczenie: THC, Salvia Divinorum, LSA

Set & Setting Dzień po ostatnim egzaminie w sesji, ciekawość i duża doza sceptycyzmu; miejsce: wąwóz, osiedle, własny pokój. Wyśmienita pogoda (ciepło i słonecznie).

Substancja: 6 nasion HBWR „extra strong”

Wiek: 23 lata

Waga: 82 kg

  • Grzyby halucynogenne
  • Tripraport

Pozytywne nastawienie, ciekawość, dobra pogoda, muzyka; miejsce: polana w lesie, koc, 1 ziomek ze mną

Znana miejscówka, idealna na tripowanie, leśna polana i piękne widoki wokół, drzewa i krzewy, duża różnorodność krajobrazu.

  • Metoksetamina
  • Tripraport

Lekki strach przed nieznanym, lekkie podekscytowanie, dobry nastrój. Miejscem doświadczenia był niewielki ciemny pokój z wyjściem na balkon.

Godzina zażycia : 22:00
 

  • Dekstrometorfan

Specyfik:


Acodin (30x15mg) dostępny w każdej aptece bez recepty w cenie 5,55 :P

Dawka :


Ja - 300MG (Dwa razy po 150 w odstępie 5 minut)


Kumpel 300mg (Na raz)


Zapijane tymbarkiem wiśniowo-jabłkowym.Poziom doświadczenia użytkownika:


Ogólnie małe doświadczenia, pierwszy raz z DXM

Stan umyslu: