Premier nagrodził UOP za rozbicie gangu narkotykowego

Premier wręczył nagrody funkcjonariuszom UOPu za rozpracowanie siatki zajmującej się przemytem kokainy.

Anonim

Kategorie

Źródło

onet.pl/PAP
Gazeta Wyborcza

Odsłony

6103
onet.pl/PAP 14.05.2001

"Wańka" jednym z oskarżonych o przemyt narkotyków

Jednym z oskarżonych w sprawie przemytu około 2,5 tony kokainy do Polski jest Leszek D. ps. "Wańka" - ujawnił szef UOP Zbigniew Nowek. Premier wręczył nagrody funkcjonariuszom, którzy schwytali przemytników.

"Wańka" był jednym z przywódców gangu pruszkowskiego. Według UOP, należał do organizatorów i osób finansujących przemyt kokainy do Polski.
Na trop grupy UOP wpadł, kiedy z północno-wschodnich województw na luksusowe wyjazdy do krajów Ameryki Południowej wybierały się osoby, których status materialny nie pozwalał na to - byli to np. bezrobotni i uczniowie. "Kiedy Polaków z tych województw zaczęto zatrzymywać w krajach Ameryki Południowej za przemyt narkotyków, zaczęliśmy łączyć te fakty" - mówił wcześniej o kulisach śledztwa Jan Adamowicz, rzecznik olsztyńskiej delegatury UOP.

Zdaniem prokuratury i UOP, grupa wynajdywała osoby, którym proponowano atrakcyjne wyjazdy do Ameryki Południowej w zamian za wyświadczenie "drobnej przysługi". Przysługą tą było przemycenie narkotyków z Ameryki Południowej (Peru, Chile lub Kolumbii) do Holandii lub Hiszpanii. Za taką przysługę kurier dostawał 3-5 tys. dolarów. Niektórzy kurierzy jeździli tylko raz, inni częściej. Narkotyki rozprowadzane były w krajach Europy Zachodniej i w zasadzie nie trafiały do Polski.

Pieniądze ze sprzedaży narkotyków trafiały na zagraniczne konta, lecz znaczną ich część przeznaczano na zakup kolejnych narkotyków. "Prawdopodobnie pieniądze na rozruch całego interesu pochodziły od polskich grup przestępczych" - uważa UOP.

Według prokuratury, mózgiem grupy był najprawdopodobniej Tadeusz S. Przebywa on obecnie w więzieniu w Peru. Grupa miała międzynarodowy charakter - zaangażowane w nią były też osoby z Peru, Chile, Kolumbii.
45 osobom, w tym pięciu kobietom, postawiono w sumie 138 zarzutów. W areszcie przebywa 38 osób. Pierwsze zatrzymania w tej sprawie nastąpiły w 1999 r. Akt oskarżenia liczy prawie 300 stron, a jego sporządzenie możliwe było dzięki zeznaniom m.in. trzech świadków koronnych.

Oskarżonym zarzuca się m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalny handel kokainą, nielegalny przewóz kokainy oraz fałszowanie dokumentów. Za zarzucane czyny oskarżonym grożą kary do 10 lat więzienia. UOP ujawnił w poniedziałek, że w sprawie postawiono zarzuty około 100 osobom - na razie tylko część z nich została oskarżona.


Gazeta Wyborcza 14.05.2001

Premier nagrodził UOP za rozbicie gangu narkotykowego

Czterem oficerom UOP, którzy mają największy wkład w likwidację gangu przemytników kokainy z Ameryki Południowej do Europy premier Jerzy Buzek wręczył w poniedziałek nagrody. Każda koperta zawierała 50 tys. zł - dowiedzieliśmy się nieoficjalnie.

Po spotkaniu z nagrodzonymi, premier ujawnił dziennikarzom, że jedną z osób organizujących siatkę przemytników i finansujących zakup narkotyków w Ameryce jest Leszek D. pseudonim "Wańka" - jeden z przywódców mafii pruszkowskiej. Obecnie siedzi on w warszawskim więzieniu, oczekując na proces swego gangu.
Prokuratura pod koniec kwietnia skierowała akt oskarżenia przeciwko członkom grupy przemytników. Zarzuty postawiono 54 osobom, w tym pięciu kobietom. 38 oskarżonych siedzi w areszcie. Ośmiu innych organizatorów siatki przemytniczej siedzi w więzieniach Ameryki Południowej, w Peru, Chile i Kolumbii i tam będą sądzeni. Grupa działała sześć lat - od 1994 r. Przemyciła ponad 2,5 tys. kg. kokainy, wartej na czarnym rynku ok.750 mln dolarów.
- Państwo będzie walczyć bezwzglę
dnie z handlarzami narkotyków, bo ich działalność "oznacza tragedię tysięcy rodzin, zmarnowane życie dziesiątków tysięcy młodych ludzi - powiedział premier Buzek.

Jach

Oceń treść:

0
Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Pseudoefedryna

Set & Setting: 25 Styczeń 2010. Wieczór, godzina około 20.00, nastrój pozytywny, nieco zmęczony i senny.

Dawka/Metoda 6 tabletek doustnie jakiegoś Angielskiego specyfiku na katar, każda po 60mg czyli łącznie 360mg, 1 tabletka Zirtek

Wiek i doświadczenie:19 lat (180cm, 83kg). Alkohol (dużo), Kodeina (dużo), Gałka Muszkatołowa 2x

Czas trwania: 3-4h

Czas wchodzenia - 1h

  • Alprazolam
  • DOC
  • Pozytywne przeżycie

Mieliśmy nie brać, ale bierzemy! (Ja i P.) Miły wieczorek przy piwku. Oglądaliśmy Britain's Got Talent, który wprowadził nas w bardzo wesoły klimat. Przeprosiliśmy się za wszystkie podłe sprawy ;) Poprosiliśmy Wielki Umysł o wyrozumiałość :D

Informacja: To nie jest trip t.rydzyka, jestem jedynye osobą, zamieszczającą trip kumpla, który nie ma tu konta. Mój własny trip, mam nadzieję, wkrótce. Wstępnie umieszczone w kategorii LSD, po researchu okazuje się, że to DOC

Wrzuciliśmy 1 mg Xanaxu (Alprazolam) Slow Release. Nastrój: Bardzo miły, zrelaksowany. Lekkie podniecenie. Siedzimy w pokoju, całe piętro jest nasze, nikogo oprócz nas nie ma. Oglądamy Donnie Darko i czekamy na... boom :)

  • Benzydamina
  • Dekstrometorfan
  • Dimenhydrynat
  • Pozytywne przeżycie

ok. 2g benzy, 300mg dekstrometorfanu, 250mg Dimenhydrynatu

czwartek, 23/02/2023 - ok. godz. 15

  • Marihuana
  • Przeżycie mistyczne

Fascynacja, chęć przeżycia nietuzinkowego stanu, przyjazna intencja i poszanowanie dla MJ, optymizm, lekki niepokój i zmęczenie

                                                                                                     Wszystkie drogi prowadzą do zioła

Moje relacje z duchem tej wspaniałej rośliny ostatnio uległy zmianie- kiedy jarałem rzadziej, podchodziłem do tego z mocnym respektem, a na sam widok lufki szybciej biło mi serce.