Marihuana vs. Tytoń

Porównanie szkodliwości dymu z tytoniu i dymu z konopi.

Tagi

Źródło

Institute of Medicine, Marijuana and Health, Washington,D.C.<br> National Academy Press, 1988

Odsłony

34342

Źródło: Institute of Medicine, Marijuana and Health, Washington,D.C.
National Academy Press, 1988

"Dym z każdej palonej rośliny zawiera setki związków chemicznych, które mogą oddziaływać na organizm..."

"Dym z konopi jest bardzo podobny do dymu tytoniowego, gdyż stanowi mieszaninę bardzo małych cząstek i gazów. Zarówno faza cząsteczkowa, jak i gazowa zawiera wiele znanych i prawdopodobnie pewne nieznane związki, które na podstawie badań nad dymem tytoniowym należy uznać za potencjalnie trujące. Ilości niektórych substancji w papierosie z tytoniem i papierosie z marihuaną zostały porównwne w tabeli poniżej. Substancje toksyczne takie jak tlenek węgla, cyjanowodór i nitroaminy występują w podobnych ilościach w obu rodzajach dymu; podobna jest też zawartość fazy cząsteczkowej zwanej ogólnie "substancjami smolistymi".

Komentarz: Ryzyko zachorowania na raka spowodowane jest dymem, nie kanabinoidami. Jest to wina sposobu zażywania, a nie samej używki (substancje szkodliwe pochodzą z palonego materiału roślinnego, a nie kanabinoidów). THC ma niższą temperaturę parowania niż materiał roślinny, w którym jest zawarte, dzięki czemu stosując specjalne urządzenie (tzw. vaporizer) można odparować kanabinoidy nie paląc części roślinnych, a co za tym idzie nie produkując dymu zawierającego szkodliwe substancje smoliste.

Porównawcza analiza dymu z tytoniu i marihuany:
papierosy
jednostkamarihuanatytoń
Długość mm 85 85
Średnia masa mg 1115 1110
Wilgotność % 10.3 11.1
Szybkość spalania mg/s 0.88 0.80
Liczba zaciągnięć 10.7 11.1
strumień dymu
Faza gazowajednostkamarihuanatytoń
Tlenek węgla %3.994.58
mg 17.6 20.2
Dwutlenek węgla%8.279.38
mg 57.3 65.0
Amoniak mcg 228 199
Cyjanowodór (HCN) mcg 532 498
Cyjan (CN)2 mcg 19 20
Izopren mcg 83 310
Acetaldehyd mcg1200 980
Aceton mcg 443 578
Akroleina mcg 92 85
Acetonitrylobenzen mcg 132 123
Benzen mcg 76 67
Toluen mcg 112 108
Chlorek winylu ng 5.412.4
Dwumetylonitrozoamina ng 75 84
Metyloetylonitrozoamina ng 27 30
pH, trzecie zaciągnięcie 6.566.14
piąte zaciągnięcie  6.576.15
szóste zaciągnięcie  6.586.14
dziewiąte zaciągnięcie  6.566.10
dziesiąte zaciągnięcie  6.586.02
Faza cząsteczkowajednostkamarihuanatytoń
Fenol mcg76.8138.5
o-Krezol mcg17.9 24
m- i p-Krezol mcg54.4 65
Dimethylofenol mcg 6.8 14.4
Pirokatechina mcg 188 328
Kannabidiol mcg 190 0
delta-9-THC mcg 820 0
Kannabinol mcg 400 0
Nikotyna mcg 0 2850
n-Nitrozonornikotyna ng 0 390
Naftalen mcg 3.0 1.2
1-Metylonaftalen mcg 6.1 3.65
2-Metylonaftalen mcg 3.6 1.4
Benzoantracen ng 75 43
Benzopiren ng 31 21.1

Źródła informacji:

Hofmann, D., Brunnemann, K.D.,Gori,G.B. and Wynder, E.L. On the carcinogenicity of marijuana smoke, pp 63-81. In Runeckles, V.C. (ed) Recent Advances in Phytochemistry New York: Plenum Publishing Corp., 1975.

Hoffmann, D., Patrianakos, C., Brunneman, K.D., et al. Chromatographic determination of vinyl chloride in tobacco smoke. Anal Chem 48:47-50, 1976.

Brunnemann,K.D., Lee, H.C., and Hoffmann, D. Chemical studies on tobacco smoke. XLVII. On the quantitative analysis of catechols and their reduction. Anal. Lett. 9:939-955, 1976.

Brunnemann, K.D., Yu, L., and Hoffmann, D. Chemical Studies on tobacco somke. XLIX. Gas chromotographic determination of hydrogen cyanide and cynogen in tobacco smoke. J Anal. Toxicol. 1:38-42, 1977.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

Aju Chemik (niezweryfikowany)

Wszystkie sprawy, które poruszacie na swojej stronie i wasze podejście do nich napawają nas wielkim optymizmem. Czekamy z niecierpliwością na chwile kiedy nasze kochane władze przyjdą po rozum do głowy i wprowadzą legalizacje. Niejedna publikacja na ten temat jest oszczerstwem, kłamstwem i obłudą. Wiemy wiele o całej sprawie i cieszymy się, że są ludzie, którzy pełnią posłannictwo dobrej woli. Odnośnie chemioterapii jeden z nas sprawdził na własnej skórze jak zbawienny jest wpływ KONOPII. Sami nosimy się z zamiarem napisania stronki na ten temat.
Czekamy na maila i pozdrawiamy!!!

Anonim (niezweryfikowany)

po co chcecie legalizacji ja tego nie chcę jest mi to zbędne pale nic do niej nie mam jest nieszkodliwa ale co wam przeszkadza że jest nielegalna jesteście tak głupi że was łapią nie możecie normalni spożyć na chacie???????????  macie klapki na mózgu ograniczenia po co wam to może jeszcze chcecie wojny co za rórznica czy jest to legalne czy nie?

 

Anonim (niezweryfikowany)

odpowiedzi jest kilka. "złapanie" i jakies sankcje to jedna, jak mowisz mozna jarac bezpiecznie i jest ok. ja chcialbym kupic pewna trawe, a nie jak teraz chujwico, mozesz powiedziec, to znajdz sobie pewnego typa od ktorego kupujesz, ok, jeden znajdzie, inny nie i kupuje scierwo ktore zawiera wiecej syfu niz thc. chcialbym miec wybor, fajnie jest wejsc do sklepu i zdecydowac czy masz ochote na lajtowy shit czy moze zwalajacy z nog, wszystko wypisane w menu. chcialbym takze zeby zarabialo panstwo a nie swiatek przestepczy. marihuana to ogromny potencjal pieniezny ale nie tylko, przy legalizacji mozna rozpoczac wiele ciekawych projektor z rosliny np. odziez, cegla (http://www.wykop.pl/link/227678/sciany-z-konopi-ekologiczne-i-7-razy-moc...), oraz dziesiatki innych. marihuana jest za dobra by mogla byc legalna, poki co oczywiscie. za duzo pieniedzy wchodzi w gre, za duze lobby z wielu stron tj. mafia, inwestorzy, no i rzecz jasna opinia publiczna z ogromnymi haslami stop narkomanii i kolosalnym brakiem pojecia. 

Camellot (niezweryfikowany)

i bedziemy mieli zacpane szczesliwe spoleczenstwo

bez marychy mlodzierz idiocieje - po niej dac im jeszcze tylko gablote i wyslac na chodniki miejskie - a moze tak odrazu sie powybijamy ? albo wrocimy od ery indian - tu fajka tam fajka .. i poklony przed kamiennymi bogami :&gt;

Paliłeś - nie jedź - jakoś w rozsądek ludzki nie wierze

koalicjant (niezweryfikowany)

piekne jest to porownanie, naprawde mnie wzruszylo, niestety w szkole nie za bardzo uwazalem na chemii (palilismy:) no i niestety zupelnie nie wiem jakie wnioski wyciagnac z niego...:(to co w koncu jest gorsze???wiadomo, ze papierosy:)nalogowi palacze tytoniuzaprzestancie swej autodestrukcyjnej dzialalnosci!!!!palcie co innego!!!bedzie zdrowiej i weselej!!!!

peja (niezweryfikowany)

nasze władze chuja wiedzą o paleniu zioła ja uważam ż powinien być legal

gordon (niezweryfikowany)

Czy będzie legalna czy nie ludzie i tak będą palić. Różnica jest tylko taka że zyski zamiast rządu czerpiuą mafie - a nie ma czym załatac dziury budżetowej :)

TOPEK (niezweryfikowany)

Wole palic trawke niz pojebane pety i masz przynjmniej zajebista faze !!! nie pale a ćpam i dobrze sie mam .Zajebiscie cciałąą&amp;#8364;ąńąła zalegalizowan w tym kraju bo po co walczyc z czyms czego sie nie da zlikwidowac . LEGALNA MARIHUANA TO ULGA DLA ORGANÓW ŚCGANIA.

Anonim (niezweryfikowany)

Legalizacja marihuany? jak najbardziej. Chodzi o prawo wyboru. Jeśli każdy pełnoletni obywatel ma prawo wybrać czy chce się napić alkoholu, czy też zapalić papierosa powinien mieć wybór, czy chce zapalić jointa czy nie. Myślę, że obecnie wszystkie produkty, które spożywamy są szkodliwe. Czy naprawdę uważacie, że pomidory, ogórki, pomarańcze, czy cokolwiek są teraz zdrowe? Nafaszerowane są różnego rodzaju substancjami szkodliwymi, pescytydami, nawożone sztucznie. Niejednokrotnie są przechowywane w byle jakich warunkach w byle jaki sposób. A powietrze, którym oddychamy? Również nie jest zdrowe. Cokolwiek teraz nie zrobimy jesteśmy skazani na natknięcie się na coś niezdrowego. Substancje smoliste w dymie marihuany. No tak. Takie same substancje smoliste powstają w wyniku palenia czegokolwiek. Nawet paląc grilla. Chyba każdy kiedykolwiek w życiu jadł potrawy z grilla tak? A rozpałka, którą się dodaje jest zdrowa? Ona również po podpaleniu wytwarza substancje szkodliwe. Jak wszystko inne. Czytałam również o jakichś badaniach niepopartych żadnymi dowodami, że marihuana powoduje rozwój schizofreni. Każda przewlekła choroba, na którą chorujemy ma jakieś podłoże. Nie da się zachorować na schizofrenie. Schizofrenikiem się rodzisz. Są ludzie odporni psychicznie i tacy, którzy takowej odporności nie posiadają. Tak więc marihuana może jedynie uwolnić to co tak na prawdę od urodzenia siedzi pod kopułą. Ale wszystko może takie skłonności uwolnić. Równie dobrze może to być stres, traumatyczna sytuacja, zła dieta, niedobór jakichś substancji itd. Coś, co spotyka nas na każdym kroku. Nie będę jednak tutaj namawiać nikogo do palenia. Ale nie dajmy się zwariować. Chora propaganda. Rząd również w przeszłości prowadził kampanie pt np. "bimber przyczyna ślepoty" Wszystko ma swoje plusy i minusy, ale nie można łykać wszystkiego co nam wciskają. Marihuana otwiera umysł, dlatego wielu artystów raczy się tym. pozdrawiam ;)

TEO (niezweryfikowany)

W NASZYM PIEPRZONYM RZĄDZIE SĄ SZTYWNIAKI I CHUJA ZLEGALIZUJĄ NIE MA CO SIE ŁUDZIĆ,TRZEBA SPIERDALAĆ DO HOLLANDII!!!!

TEO (niezweryfikowany)

W NASZYM PIEPRZONYM RZĄDZIE SĄ SZTYWNIAKI I CHUJA ZLEGALIZUJĄ NIE MA CO SIE ŁUDZIĆ,TRZEBA SPIERDALAĆ DO HOLLANDII!!!!

Alch (niezweryfikowany)

ludzie zbuntujcie sie!
pierdolić taki system!
jak sami nie weźmiemy sprawy w swoje ręce to nasi politycy gówno zrobią!
na nich nie ma co liczyć! sami pewnie wciągają 1000000 razy gorszy stuff a kreują się na zajebiście dobrych ludzi!!!
youth power!!! God Send Marihuana!
przestańmy gadać - zacznijmy robić!!!

mary (niezweryfikowany)

trawka jest lepszaod papierosa, mniej szkodzi a do tego same plusy :D więc dlaczego papierosy są legalne skoro sa gorsze?? niech zalegalizuja mary!!!!

Anonim (niezweryfikowany)

A po czym wnioskujesz, że mniej szkodzi ???

 

Rewolucjonista (niezweryfikowany)

kiedys mnie te zawistne psy wsadzily bo POSIADALEM radio samochodowe sasiada ... no przeciez jak nie pracuje (a nie pracuje bo zacofany pracodawca wyzucil mnie z pracy bo nie wolno mi bylo palic maryski i pic piwa w pracy!!!) to musze miec pieniadze na blogoslawioną maryske bo to przecie kazdy szanujący sie ziom musi robic.
zatem ...
Zalegalizowac posiadanie radia sąsiada !!!!

@ (niezweryfikowany)

typowy idiota:
||
||
||
||
/

jezu (niezweryfikowany)

mniej szkodzi? chyba ktoś tu czegoś nie zrozumiał

Świeżak (niezweryfikowany)

UWAZAM ZE ZIELSKO POWINNO BYC LEGALNE,BO I TAK KAŻDY JE PALI

stary.jaracz (niezweryfikowany)

zaczołem jarać jak miałem 18 lat, a było to bardzo dawno temu i nadal co prawda, niestety coraz rzadziej bo mam rodzine zdarza mi się zajarać i jak moje curki będą chciały sprubować to nie będe im bronił, uważam że marysia powinna być legalna jest mniej szkodliwa niż alkochol który ma destrukctjny wpływ nie tylko na tych co piją ale i wszystkich w ich otoczeniu

ZAL (niezweryfikowany)
o lolz , ludzie co wy pierd%icie o legali marycha ma inne wlasciwosci np. takie ze pierdzieli ci sie we lbie i zmienia tok myslenia ... co? chcesz sprobowac? zjarac caly rok? a potem co? bedziesz sie bal stac na przystanku bo bedziesz sie bal ludzi, wpadnie ci cos do glowy i sie bedziesz tego bal, takie shizy miec chcecie... a pozniej? what moze zeby zalegalizowac kwas pozniej, przeciez tylko masz halucynacje ... i do tego fajne nie? bad trip to gorsze od koszmaru co mozesz dostac zawieche na kilka lat heh, i codziennie lata ci myszka miki z kaczorem donaldem po pokoju, albo horrorek 0_o albo amfe? co 15 polak dostanie zawalu serca bo serce i organizm nie bedzie tolerowal zastanowcie sie ludzie co piszecie i jak juz myslicie co? legal to zlikwiduje czarny rynek? kazda baka ma w sobie chemie z innych dragow i zauwazycie to ze na legalu zielsko jest chujowe, malo kopie... pomyslcie
As (niezweryfikowany)
ale ty jestes glupi , powiedz mi sam .. Czy w holandi ktokolwiek kogos sie boi? w polsce moze sie zdarza takie przypadki z tego wzgledu ze czesto trzeba sie pierdolic z glupia policja gdy chcesz zjarac skuna to moze to predzej siadać na psychice , zioło jest mniej toksyczne nie wywołuje choroby płuc ani raka .. jak kolega mowil wczesniej trzeba robić a nie gadać
Anonim (niezweryfikowany)

Nie wywołuje chorób płuc ani raka? Co ty za głupoty pieprzysz? Palona trawa zawiera tak samo substancje smolistke, tlenek węgla czy cyjanowodór, wywołujące raka płuc. Widzę, że ludziom ta propaganda marihuany już całkiem przysłoniła umysł i logiczne myślenie...

Anonim (niezweryfikowany)

no i chuj czlowieku... blanta spale jednego na 2-3 godziny, papierosa jednego na 20 minut... zastanow sie, co gadasz.

Anonim (niezweryfikowany)

własnie dostajemy shizy i boimy sie otoczenia dlatego iż palimy syf od dilerow ktory jak powiedzialeś jest smieszany z innymi draksami moim zdaniem jak by była legalizacja by było lepiej bo napewno dostawali by do finansowanie na robienie nowych badaniach z marihuana by byla jak najmiej szkodliwa dla mózgu a żeby nie bylo żadnych efektów ubocznyc radze palic raz na tydzień przy weekendzie :) pozdrawiam doświadczony palacz!:) 

Anonim (niezweryfikowany)

Napisał Ten co boi się zapalić i nigdy nie próbował. Żal mi cię kolego. Ja w technikum przez rok paliłem codziennie od 1-2 skrętów i jakoś nic mi nie jest a detoks to dla mnie nie problem bo teraz nie palę prawie wogóle xD

 

Zajawki z NeuroGroove
 • Marihuana
 • Marihuana
 • Pozytywne przeżycie

Godzina 1:00 w nocy. Kolega pisze do mnie, czy chcę zapalić jointa, a jeśli tak, to może do mnie wpaść ze znajomym. Odpisuję, że chętnie, i wkrótce stoimy we trzech na balkonie i palimy. Po kilku minutach jesteśmy pod koniec blanta, ja prawie nic nie czuję, mówię im "jakiś słabe to zioło". W odpowiedzi słyszę "nie jest złe, może trochę poczekaj". Dochodzimy do końcówki, bierzemy po ostatnim buchu i nagle zaczynam czuć silne pragnienie i mdłości.

 • 25C-NBOMe
 • Pierwszy raz

Na początku dodam, że jest to mój pierwszy trip, który tutaj umieszczam oraz, że w niektórych momentach mam tzw. flashe, jednak postaram się opisać wszystko, jak najdokładniej mi się uda.

Jest piątek, umówiłem się z K. że tym razem on pilnuje mnie, gdyż nie wiadomo jaką formę tripa przyjmę. Przyjmuję kartonik bliżej znany mi jako 25C-Nbome na dziąsło, jest godzina ok. 16:40. Po upływie 20-25 minut czuję jak powoli zaczyna mi się pojawiać uśmiech na twarzy oraz przechodzą mnie prądy ciepła.

 • Etanol (alkohol)
 • LSD-25
 • Marihuana
 • Tripraport

Wynajęty domek na zielonym zadupiu, nastawienie 110% pozytywne

 

Uczestnicy – M (poznany na Ozorze), P (dziewczyna M, same story), L (kumpel P i M), E (z którym już swoje wyćpałem :D). No i ja.

 

 • 4-HO-MET
 • Etanol (alkohol)
 • Heimia salicifolia
 • Katastrofa
 • Kodeina
 • Tramadol
 • Zolpidem

Po prostu chciałem iść spać, żeby wyspać się na egzamin.

POUCZENIE SERWISU NEUROGROOVE: OBSŁUGIWANIE POJAZDÓW LUB URZĄDZEŃ MECHANICZNYCH W STANIE NIETRZEŹWYM LUB ZMIENIONEJ ŚWIADOMOŚCI JEST SKRAJNIE NIEODPOWIEDZIALNYM ZACHOWANIEM, MOGĄCYM SPOWODOWAĆ ŚMIERĆ BĄDŹ KALECTWO POSTRONNYCH OSÓB. JEŚLI COŚ BRAŁEŚ - NIE JEDŹ. JEŚLI PRZEBYWASZ Z OSOBĄ NIETRZEŹWĄ PROWADZĄCĄ LUB PLANUJĄCĄ PROWADZIĆ SAMOCHÓD - POWSTRZYMAJ JĄ, ZANIM NASTĄPI TRAGEDIA.