Zaskakujące skutki legalizacji marihuany: mniej palaczy papierosów

Ostatnie badania pokazują ciekawe zjawisko – legalizacja marihuany może w istocie związana być z mniejszą konsumpcją tytoniu wśród dorosłych. Czy to oznacza, że palacze zamieniają papierosy na marihuanę?

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Fakty Konopne
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

25

Ostatnie badania pokazują ciekawe zjawisko – legalizacja marihuany może w istocie związana być z mniejszą konsumpcją tytoniu wśród dorosłych. Czy to oznacza, że palacze zamieniają papierosy na marihuanę?
Eksperci przeprowadzili analizę, która wykazała, że w stanach USA, gdzie marihuana jest legalna do użytku rekreacyjnego, zauważalnie wzrosła jej konsumpcja. Ciekawe jest to, że konsumpcja tytoniu nie podąża za tą tendencją – wręcz przeciwnie, zaczęła maleć.
Co więcej, jeżeli ten efekt zastępowania papierosów marihuaną miałby miejsce na całym obszarze USA, mogłoby to oznaczać olbrzymie oszczędności w kosztach opieki zdrowotnej – nawet do 10 miliardów dolarów rocznie.
Badacze zaznaczają: “Nie znajdujemy dużo dowodów na to, że legalizacja marihuany do celów rekreacyjnych zwiększa konsumpcję tytoniu. Raczej wskazują one na to, że konsumpcja tytoniu u dorosłych maleje.”
Legalizacja marihuany a konsumpcja tytoniu
Zespół badawczy z uniwersytetów Bentley, San Diego State i Georgia State opublikował te wyniki w <a href="https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0167629623000334"... of Health Economics</a>, podkreślając, że to pierwsze tego typu badanie, które tak dogłębnie analizuje wpływ legalizacji marihuany na palenie tytoniu.
Wyniki analizy pokazały, że po trzech latach od legalizacji marihuany, konsumpcja tytoniu u dorosłych spada o około 1,4 do 2,7 punktów procentowych. Co więcej, badanie potwierdziło, że palenie znacząco spadło w stanach, które jako pierwsze zalegalizowały marihuanę.
Zwrócono także uwagę na to, że spadek konsumpcji tytoniu jest szczególnie widoczny wśród mężczyzn, co jest zgodne z hipotezą, że marihuana i tytoń mogą być substytutami dla niektórych dorosłych.
Czy to oznacza, że marihuana może być rozwiązaniem w walce z paleniem tytoniu? Potencjalne oszczędności w opiece zdrowotnej, wynikające ze zastąpienia papierosów marihuaną, mogą mieć znaczenie.
“Według naszych szacunków, spadek wskaźnika palenia o 5,1 miliona osób przekładałby się na oszczędności w kosztach zdrowotnych związanych z paleniem tytoniu wynoszących około 10,2 miliarda dolarów rocznie”, podsumowuje artykuł.
Legalizacja marihuany a palenie tytoniu: Dane i wnioski
Warto jednak pamiętać, że większość stanów, w których marihuana jest obecnie legalna, najpierw zalegalizowała marihuanę do celów medycznych. Dlatego badacze ostrzegają, że efekty związane z legalizacją rekreacyjną mogą być pomieszane z długoterminowymi efektami legalizacji medycznej. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że często występują opóźnienia między momentem legalizacji medycznej a rozpoczęciem legalnej sprzedaży dla dorosłych.
W tym kontekście, zdrowie publiczne wymaga dalszych badań. Mimo że legalizacja marihuany cieszy się rosnącym poparciem społecznym, eksperci w dziedzinie zdrowia publicznego podchodzą do tematu z ostrożnością. Wzywają do dalszych badań, które pozwoliłyby na pełniejszą ocenę korzyści i kosztów konsumpcji marihuany dla zdrowia, a także na zrozumienie potencjalnie niezamierzonych skutków na inne zachowania zdrowotne.
W kontekście zmiany społecznej, jaka obecnie zachodzi, wyniki tych badań są niezmiernie cenne. Pokazują, że legalizacja marihuany może wpływać na szereg aspektów życia społecznego – w tym przypadku na konsumpcję tytoniu. Oczywiście, takie badania są dopiero początkiem – potrzebujemy więcej danych i analiz, aby pełniej zrozumieć skutki tych zmian. Jedno jest pewne – temat jest niezwykle ciekawy i zasługuje na dalsze badania.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
 • Dekstrometorfan
 • Pierwszy raz

Trochę poddenerwowany, podekscytowany, w mieszkaniu z dziewczyną. Z głośników płynie muzyka (ambient / soundtrack). Ostatni posiłek jadłem 3 godziny przed zażyciem DXM. Oczekuję czegoś pozytywnego, innego, chwili innej niż szary świat za oknem.

Tak, jest to kolejny TR z DXM w roli głównej. Chciałbym jednak zwrócić w nim uwagę na to jak wiele dało mi pierwsze "spojrzenie" na dekstrometorfan oraz podzielić się moim zdaniem na temat rzeczonej substancji i jej popularnego zastosowania.

W poniższym raporcie nie znajdziecie opisu CEVów, zaburzeń świadomości, beki z kolegami, ogólnej niezłej jazdy. Znajdziecie wspomnienie osoby dla której DXM okazało się być czymś więcej niż aptekowym mózgojebem.

 • Dekstrometorfan
 • Etanol (alkohol)
 • Marihuana
 • Tripraport
 • Tytoń

Jestem pozytywnie nastawiona na tripa, jedyne co mnie zaskoczyło pod koniec to mało czasu, nie spodziewałam się, że będzie to trwało aż tak długo, musiałam szybko wytrzeźwieć

Substancja: DXM (Tussidex - 15 kapsułek po 30mg)

Doświadczenie: THC, alkohol, DXM, 4-Ho-Mipt

Wzrost, waga: 168cm, 60 kg

Dawkowanie: najpierw 10 kapsułek, potem dorzucone 5, w sumie 450 mg, 7,5mg/kg masy ciała

S&S: chłopak od rana w pracy, wraca wieczorem, cały dzień w domu z matką i siostrą. Czuję się dobrze i jestem pozytywnie nastawiona na tripa.

 • MDMA (Ecstasy)

Nazwa substancji: Extacy

Poziom doświadzcenia: Oj trochę tego było ;-)

Dawka i sposób zażycia: Trzy "jedynki" doustnie

"Set & settings": ok 6-7 godzin na amfetaminie, wypite trzy wykwintne "żywce", troszkę MJ; w mieszkaniu kolegi; a czegoż można oczekiwać po XTC... • Bad trip
 • Benzydamina
 • Marihuana
 • Tabaka
 • Tytoń

Na początku puste mieszkanie, tylko ja z kolegą, później sam z mamą, optymistyczne nastawienie.

Zapraszam serdecznie, po raz drugi!

Słowem wstępu, ponownie:

randomness