Zaskakujące skutki legalizacji marihuany: mniej palaczy papierosów

Ostatnie badania pokazują ciekawe zjawisko – legalizacja marihuany może w istocie związana być z mniejszą konsumpcją tytoniu wśród dorosłych. Czy to oznacza, że palacze zamieniają papierosy na marihuanę?

pokolenie Ł.K.

Kategorie

Źródło

Fakty Konopne
Komentarz [H]yperreala: 
Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz sensowności zawartych argumentów.

Odsłony

42

Ostatnie badania pokazują ciekawe zjawisko – legalizacja marihuany może w istocie związana być z mniejszą konsumpcją tytoniu wśród dorosłych. Czy to oznacza, że palacze zamieniają papierosy na marihuanę?
Eksperci przeprowadzili analizę, która wykazała, że w stanach USA, gdzie marihuana jest legalna do użytku rekreacyjnego, zauważalnie wzrosła jej konsumpcja. Ciekawe jest to, że konsumpcja tytoniu nie podąża za tą tendencją – wręcz przeciwnie, zaczęła maleć.
Co więcej, jeżeli ten efekt zastępowania papierosów marihuaną miałby miejsce na całym obszarze USA, mogłoby to oznaczać olbrzymie oszczędności w kosztach opieki zdrowotnej – nawet do 10 miliardów dolarów rocznie.
Badacze zaznaczają: “Nie znajdujemy dużo dowodów na to, że legalizacja marihuany do celów rekreacyjnych zwiększa konsumpcję tytoniu. Raczej wskazują one na to, że konsumpcja tytoniu u dorosłych maleje.”
Legalizacja marihuany a konsumpcja tytoniu
Zespół badawczy z uniwersytetów Bentley, San Diego State i Georgia State opublikował te wyniki w <a href="https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0167629623000334"... of Health Economics</a>, podkreślając, że to pierwsze tego typu badanie, które tak dogłębnie analizuje wpływ legalizacji marihuany na palenie tytoniu.
Wyniki analizy pokazały, że po trzech latach od legalizacji marihuany, konsumpcja tytoniu u dorosłych spada o około 1,4 do 2,7 punktów procentowych. Co więcej, badanie potwierdziło, że palenie znacząco spadło w stanach, które jako pierwsze zalegalizowały marihuanę.
Zwrócono także uwagę na to, że spadek konsumpcji tytoniu jest szczególnie widoczny wśród mężczyzn, co jest zgodne z hipotezą, że marihuana i tytoń mogą być substytutami dla niektórych dorosłych.
Czy to oznacza, że marihuana może być rozwiązaniem w walce z paleniem tytoniu? Potencjalne oszczędności w opiece zdrowotnej, wynikające ze zastąpienia papierosów marihuaną, mogą mieć znaczenie.
“Według naszych szacunków, spadek wskaźnika palenia o 5,1 miliona osób przekładałby się na oszczędności w kosztach zdrowotnych związanych z paleniem tytoniu wynoszących około 10,2 miliarda dolarów rocznie”, podsumowuje artykuł.
Legalizacja marihuany a palenie tytoniu: Dane i wnioski
Warto jednak pamiętać, że większość stanów, w których marihuana jest obecnie legalna, najpierw zalegalizowała marihuanę do celów medycznych. Dlatego badacze ostrzegają, że efekty związane z legalizacją rekreacyjną mogą być pomieszane z długoterminowymi efektami legalizacji medycznej. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że często występują opóźnienia między momentem legalizacji medycznej a rozpoczęciem legalnej sprzedaży dla dorosłych.
W tym kontekście, zdrowie publiczne wymaga dalszych badań. Mimo że legalizacja marihuany cieszy się rosnącym poparciem społecznym, eksperci w dziedzinie zdrowia publicznego podchodzą do tematu z ostrożnością. Wzywają do dalszych badań, które pozwoliłyby na pełniejszą ocenę korzyści i kosztów konsumpcji marihuany dla zdrowia, a także na zrozumienie potencjalnie niezamierzonych skutków na inne zachowania zdrowotne.
W kontekście zmiany społecznej, jaka obecnie zachodzi, wyniki tych badań są niezmiernie cenne. Pokazują, że legalizacja marihuany może wpływać na szereg aspektów życia społecznego – w tym przypadku na konsumpcję tytoniu. Oczywiście, takie badania są dopiero początkiem – potrzebujemy więcej danych i analiz, aby pełniej zrozumieć skutki tych zmian. Jedno jest pewne – temat jest niezwykle ciekawy i zasługuje na dalsze badania.

Oceń treść:

Brak głosów
Zajawki z NeuroGroove
  • Grzyby halucynogenne
  • Tripraport

bardzo pozytywne

Pomysł pojawił się już kilka lat temu, kiedy to usłyszałam o psilocybe mexicana, lub kolokwialnie mówiąc, “grzybach”. Wtedy jeszcze, był to tylko zamysł, małe ziarenko upchnięte gdzieś w świadomości. Absolutnie jestem zdania, że do pewnych rzeczy trzeba dojrzeć, aby móc je w pełni doświadczyć. Tyle wstępu, przejdę teraz do mej relacji z tak zwanej wycieczki.
Wspomniane ziarenko, zakiełkowało po przeczytaniu relacji z tripu znajomego, spojrzałam wtedy na grzybki z innej perspektywy, zobaczyłam w tym nie tylko zabawę, ale i coś głębszego.

  • Pierwszy raz
  • Powoje

Set: zmęczony umysł jaki ciało po długim spacerze przez rynek, dobry humor Setting: Rynek główny Wrocław; muszę mówić coś więcej ?

Na początku dodam, że był to mój pierwszy raz z psychodelikami. Spodziewałem się czegoś bardziej energicznego, czegoś co będzie przyjemne i odmulające, ale wyszło jak wyszło. A i godziny będą podawane na pamięć; nie będę dodawał przy każdej godzinie "ok.".

 

18:00 - Godzina przyjęcia. Pogryzłem i połknąłem nasiona (w ilości ok. 3,5g) w hotelu razem z 2 kolegami. Smak nie był tak zły jak opisywali go inni testerzy. Co prawda był gorzki ale wystarczyła zwykła woda żeby przełamać gorycz i ją zneutralizować.

  • Dekstrometorfan
  • Tripraport

Set: Jestem teraz w ciekawej sytuacji życiowej. Wczoraj skończyła mi się codzienna praca zarobkowa, a od dziś wieczór na tydzień mam zamieszkać na działce. Jest to taki punkt przejścia między starą a nową rzeczywistością, a między nimi ten od dawna planowany trip. Pomimo tego, że spałem dziś ponad 12h, wciąż jestem zmęczony, zapewne przez nadmiar rzeczy i obowiązków, jakie na siebie nałożyłem w ostatnim okresie życia. Chciałem nawet przełożyć tripa, lecz nie mam na kiedy, ten dzień jest jedyny i idealny. Jestem na czczo. Setting: Pomimo tego, że zażywam DXM w domu, to jestem ubrany i od razu wychodzę nad pobliską rzekę. Jest zaraz po południu i jest ciepło oraz lekko pochmurnie.

Substacja: DXM-HBR ekstrahowane z Acodinu, eksperymentalną metodą (z małą wydajnością :( ), w dawce 140 mg = 2,47 mg/kg

 

  • LSD-25
  • Tripraport

Set z pozoru pozytywny, setting taki sobie.

"Go banging about with a psychedelic drug for a Saturday night turn-on, and you can get into a really bad place, psychologically. Know what you’re using, decide just why you’re using it, and you can have a rich experience." - PiKHAL

"Eee tam." - ja

---