Legalizacja?

Po co i dlaczego legalizować konopie? Jak było przed czasami prohibicji i jak może być w przyszłości?

Tagi

Źródło

[h]

Odsłony

69258

Szybka lekcja historii - jak doszło do delegalizacji?

Człowiek zna psychoaktywne własciwości marihuany od około 5000 lat, a już od blisko stu wieków używa włókna konopi do produkcji tkanin i sznurów. Jeszcze na przełomie XIX i XX wieku konopie uprawiano masowo na wszystkich kontynentach, a ich przetwórstwo było ważną gałęzią gospodarki w wielu krajach. Wielu lekarzy przepisywało marihuanę na najróżniejsze dolegliwości, a rzesze ludzi paliły ją dla przyjemności. Wówczas nikomu to jeszcze nie przeskadzało. Dlaczego więc w ciągu kilkudziesięciu lat sytuacja tak się zmieniła?

W 1917r. pojawiły się pierwsze sygnały o nadchodzącej rewolucji. Dwaj amerykańscy wynalazcy, Henry Timken i George Schlichten opublikowali projekt maszyny (ang. decorticator) pozwalającej na masowe oddzielanie włókna konopnego od miąższu. Dzięki temu produkcja tkanin i papieru miała stać się o wiele tańsza. Pierwsze eksperymenty dały rewelacyjne wyniki, a wynalazcy ogłosili że maszyna będzie niezwykle pożyteczna dla całej ludzkości, a przede wszystkim dla inwestorów.

Nowy wynalazek zaniepokoił szefów firmy DuPont, która dzięki ogromnym zamówieniom ze strony rządu, była jednym ze strategicznych koncernów papierowo-włókienniczych w USA. DuPont, producent pierwszego włókna sztucznego - Rayonu i czołowy wytwórca papieru drzewnego, poczuł na plecach oddech konkurencji. Nowa technologia przetwórstwa konopi dawała możliwość produkowania większych ilości papieru za mniejszą cenę i przy użyciu mniejszej ilości szkodliwych dla środowiska substancji.

W 1931r. Andrew Mellon, sekretarz skarbu oraz właściciel banku, z którego usług korzystał DuPont, zatwierdza kandydaturę swego przyszłego zięcia, Harry\'ego J. Anslingera na stanowisko szefa nowopowstałego Federalnego Biura d/s Narkotyków.

Era Anslingera

Anslinger wypowiada wojnę marihuanie. Rozpętana przez niego propaganda pojawiała się w poczytnych brukowcach oraz na ulotkach rozpowszechnianych w całym kraju. Marihuanę nazwano "zabójczym narkotykiem", a postacią "przyjaznego nieznajomego" (ang. friendly stranger) wręczającego jointa, straszono zarówno młodzież, jak i rodziców. Wielkie plakaty głosiły, że "marihuana zamienia chłopców w bestie w 30 dni" i tym podobne bzdury.

W rozpowszechnianiu plotek Anslingerowi pomagał William Randolph Hearst, właściciel wielkiego wydawnictwa płodzącego brukowce. W jego gazetach artykuły przeciwko marihuanie sąsiadowały z tekstami rasistowskimi, a nieraz łączono oba te wątki, ostrzegając przed "naćpanymi marihuaną czarnuchami gwałcącymi białe kobiety".

Dziś trudno uwierzyć, że ludzie dali nabrać się na te wyssane z palca brednie (a najgorsze jest to, że część z nich jest nadal powtarzana). Faktem jest jednak, że w 1937r. w 46 stanach zdelegalizowano marihuanę. Jedyny głos sprzeciwu pochodził od Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycznego - dr James Woodward stwierdził, że w ten sposób pozbawia się społeczeństwo jednego z najbardziej obiecujących lekarstw. Niestety, emocje wygrały ze zdrowym rozsądkiem. Przez następne 2 lata około 3000 lekarzy zostało ukaranych za stosowanie konopi.

W 1961r. prohibicja rozszerza się na prawie cały świat. 60 państw, członków ONZ, podpisuje "Uniform Drug Convention", przez co zobowiązują się do wycofania konopi z użycia w ciągu 25 lat.

Ciekawe jest to, że Anslinger, choć osiągnął swój cel, nie zakończył wojny z trawką. Agenci Biura d/s Narkotyków na jego zlecenie śledzili muzyków jazzowych, by aresztować ich gdy tylko pojawią się podejrzenia, że są pod wpływem marihuany. Na szczęście przełożeni szybko powstrzymali Anslingera przed tym szaleństwem. Mimo to, nie dał on za wygraną i w 1948r. próbował przekonać kongresmanów, że kanabis nastraja ludzi pokojowo i może byc wykorzystywany przez komunistów do osłabienia ducha bojowego amerykańskiej młodzieży. A przecież jedenaście lat wcześniej ten sam człowiek, także przed całym Kongresem, głosił że "Marihuana jest jednym z narkotyków, które wywołują najsilniejszą agresję i przemoc.".

Anslinger w 1962r zostaje wysłany na emeryturę przez prezydenta Kennedy\'ego. Umiera w 1975r.

Powrót do normalności

Wraz z końcem ery Anslingera, rozpoczął się powrót do normalnego stanu, sprzed czasów jego propagandy. W USA powoli liberalizowano przepisy dotyczące marihuany - w niektórych stanach pozwolono na posiadanie niewielkich ilości do własnego użytku. Niestety, "War on drugs" nadal trwa, a poziom represji zależy od tego, kto w danym momencie piastuje władzę.

W 1972r w Kopenhadze na obszarze dzielnicy Christiania, opanowanej przez hippisowskie komuny, zezwolono na posiadanie miękkich narkotyków na własny użytek.

W 1976r rząd Holandii zezwala na posiadanie i handel marihuaną i haszyszem. Nie jest to równoznaczne legalizacji - marihuana w Holandii nadal jest nielegalna, ale posiadanie do 30g i handel w wyznaczonych do tego celu miejscach są tolerowane przez policję i władzę.

Szkodzi czy nie?

O marihuanie powiedziano już wiele kłamstw, nie tylko w czasie propagandy Anslingera. Do dziś funkcjonują w mediach różne plotki, niektóre obalone przez naukę wiele lat temu. Niestety, większość ludzi czerpie informacje o narkotykach z telewizji i gazet, a dziennikarze, szukając dobrze sprzedającej się sensacji, notorycznie demonizują marihuanę (i nie tylko), przypisując zarówno jej samej, jak i palaczom najróżniejsze negatywne cechy. Tymczasem...

Od tego jeszcze nikt nie umarł!

Tak, to prawda. W całej historii marihuany nie zanotowano ani jednego przypadku śmierci od przedawkowania. Przez te lata tysiące ludzi zmarło od legalnego alkoholu i tytoniu, a także od tak "bezpiecznych" lekarstw jak aspiryna. Co więcej, znane są przypadki śmiertelnego przedawkowania wody! Tymczasem marihuana nie zabiła jeszcze nikogo.

Przyjemnie łaskocze w móżdżek?

Do niedawna większość obaw dotyczących palenia trawki wynikała z braku wiedzy na temat sposobu jej działania. Dopiero w 1989r. naukowcy z Akademii Medycznej w St. Louis odkryli receptor reagujący na THC. Oznacza to, że w naszym mózgu znajdują się specjalne komórki nerwowe, które są pobudzane przez THC - najważniejszy składnik psychoaktywny marihuany. Wygląda to tak, jakby człowiek został stworzony z myślą o paleniu marihuany i wyposażony przez naturę w elementy, które pozwolą mu czerpać z tego przyjemność.

Raport WHO

Raport WHO (Światowa Organizacja Zdrowia, oddział ONZ) stał się sławny za sprawą skandalu, jaki mu towarzyszył. Wszystko zaczęło się od tego, że WHO powierzyła zespołowi naukowców porównanie szkodliwości marihuany z alkoholem, tytoniem i opiatami. Przeprowadzono w tym celu szereg badań i zrewidowano wyniki poprzednich tego typu doświadczeń. Był to pierwszy od 15 lat raport na temat marihuany, tym bardziej oczekiwany, że od czasu opublikowania poprzednich, sytuacja bardzo się zmieniła (np. odkryto wspomniany już receptor kanabinoidowy).

WHO otrzymała raport i po zapoznaniu się z wynikami... postanowiła go zataić. Cała sprawa wyszła na jaw, gdy "British Medical Journal" w numerze 2/98 opublikował pochodzący z przecieków fragment opracowania. Wybuchł skandal i WHO nie miała innego wyjścia, jak tylko ujawnić pełną treść wyników badań.

Naukowcy po przeprowadzeniu wielu testów i sprawdzeniu wiarygodności wcześniejszych doświadczeń, ogłosili że:

 • Przez 5000 lat nie zanotowano ani jednego przypadku śmiertelnego przedawkowania marihuany (najprawdopodobniej przedawkowanie poprzez palenie jest niemożliwe).
 • Nie stwierdzono, by palenie kanabisu, nawet w duzych ilościach, w zauważalny sposób uszkadzało ludzki mózg lub trwale upośledzało psychikę.
 • Palenie marihuany nie powoduje wzrostu agresji ani skłonności do łamania prawa (poza samym faktem palenia).
 • Marihuana jest w ogólnym rozrachunku mniej szkodliwa dla zdrowia niż alkohol i tytoń.
 • Nie stwierdzono żadnego działania marihuany, któro skłaniałoby palacza do sięgnięcia po inne środki odurzające.

"British Medical Journal" podsumował wyniki badań stwierdzeniem: Jeśli chodzi o legalizację marihuany, to pytanie nie brzmi "czy?", lecz "kiedy?".

Trawka a twarde narkotyki

Nieraz słyszeliśmy, że marihuana to wstęp do twardych narkotyków. Tymczasem naukowcy przeczą tej teorii. Jak więc wytłumaczyć fakt, że część palaczy sięga po inne środki? Przede wszystkim nie powinniśmy demonizować tego zjawiska. W Polsce oszacowanie liczby palaczy jest niemożliwe, ale w krajach, gdzie prowadzi się tego typu badania, okazuje się, że naprawdę niewielki odsetek palaczy próbuje innych narkotyków.

Cały problem polega na tym, że ten niewielki margines, który przeszedł na twarde narkotyki i wpadł w uzależnienie, jest najbardziej widoczny. To właśnie o nich, a nie o zwykłych palaczach trawki mówi się w telewizji i pisze w gazetach. Co więcej, ludzie, którzy po odwyku zerwali z nałogiem, całą winą za swoje nieszczęście obarczają właśnie marihuanę, zamiast przyznać się do własnej głupoty i słabej woli. Niemniej jednak nie można zaprzeczyć, że część palaczy spróbuje "czegoś mocniejszego". Naukowcy z WHO podali dwie, chyba najbardziej prawdopodobne przyczyny takiego postępowania:
 • Po trawkę sięgają ludzie, którzy mają wrodzony pociąg do używek i prędzej, czy później, i tak spróbowaliby twardych narkotyków.
 • Do zażycia silniejszych środków zachęcają dilerzy, u których palacze zaopatrują się w trawkę. Dla dilera klient uzależniony np. od amfetaminy jest o wiele lepszy niż zwykły palacz trawki, nie zmuszony nałogiem do regularnych zakupów.

O ile w pierwszym przypadku nie można nic poradzić, to w drugim rozwiązanie jest proste - legalizacja. Gdyby marihuana była sprzedawana w sklepach, handlem przestaliby zajmować się dilerzy. W ten sposób oddzielono by ją od twardych narkotyków i palacze nie wchodziliby w kontakt z mafijnym środowiskiem zajmującym się ich sprzedażą. Takie założenie przyjęto w Holandii i jak widać, nie było ono błędem. W 1976r. gdy zezwolono na handel marihuaną w "coffeeshopach", około 10% osiemnastolatków miało kontakt z twardymi narkotykiami. Od tego momentu wskaźnik ten zaczął szybko spadać, a ostatnio Holendrzy zamknęli największy ośrodek leczenia heroinistów z powodu... braku pacjentów. Co ciekawe, samo spożycie marihuany wcale nie wzrosło tak znacznie, jak można było się tego spodziewać (dziś średnio co czwarty Holender przyznaje, że spróbował w swoim życiu trawki).

Najbardziej niepokojące jest to, że nasze dotychczasowe działania profilaktyczne, polegające na zakazywaniu, mogą okazać się bardziej szkodliwe, niż wolny dostęp do marihuany!

Czy prohibicja ma sens?

W 1920r. w USA wprowadzono całkowity zakaz sprzedaży alkoholu. Zwolennicy prohibicji twierdzili, że dzięki niej "Dzielnice slumsów wkrótce już będą tylko w pamięci. Więzienia zamienimy na fabryki, magazyny i zbożowe elewatory. Mężczyźni będą chodzić wyprostowani, kobiety będą się uśmiechać, a dzieci - śmiać. Piekło będzie odtąd na zawsze pustą przestrzenią do wynajęcia." (Bill Sunday, lider kościelnej koalicji antyalkoholowej). Życie pokazało jednak, jak bardzo się mylili. To właśnie w czasie prohibicji powstała w Stanach przestępczość zorganizowana - największe gangi (m.in. pod wodzą Ala Capone) kontrolujące czarny rynek i korumpujące policję. Dzięki fortunie zdobytej na handlu nielegalnym alkoholem, przestępcy szybko opanowywali inne gałęzie nielegalnej "gospodarki" - prostytucję, hazard, wymuszenia haraczy. Szybko okazało się, że mafia opływa w luksusy, a państwo nie może już nic zrobić, by przeszkodzić gangsterom.

Jednak mafia nie była jedynym problemem, z którym borykał się rząd. Zwyczajni obywatele, którzy dotychczas lubili sobie czasem wypić drinka, bez skrupułów łamali prawo i pili coraz więcej i, co gorsza, wszystko co dostali w ręce. Przed wprowadzeniem zakazu większość Amerykanów gustowała w piwie, a whisky nie cieszyła się zbytnią popularnością. Prohibicja odwróciła te proporcje, gdyż przemyt wysokoprocentowych trunków był po prostu bardziej opłacalny. Brak kontroli nad czarnym rynkiem sprawił też, że tysiące ludzi zatruło się śmiertelnie alkoholem metylowym, bądź przez pomyłkę, bądź za sprawą nieuczciwych handlarzy.

Prohibicja skończyła się po 13 latach, ale jej skutki przeszły do historii. Zamiast obiecanego raju na ziemi, pozostawiła po sobie powszechny alkoholizm, potężne gangi i więzienia pełne ludzi skazanych tylko za to, że posiadali przy sobie butelkę whisky.

Wtedy właśnie ludzie dowiedzieli się, że żadne zakazy i najsurowsze nawet kary nigdy nie zmuszą ludzi do odstawienia używki. W wielu państwach azjatyckich za posiadanie narkotyków grozi kara śmierci, a mimo to głównym źródłem dochodu dla tamtejszej biedoty jest produkcja haszyszu i opium.

Uczmy się na błędach

Dziś podobną sytuację mamy z marihuaną. Mimo zakazu uprawy, sprzedaży, a nawet posiadania, pali ją coraz więcej osób. Jeszcze w latach osiemdziesiątych mało kto o niej słyszał, a palaczy prawie nie było.

Tymczasem anonimowe ankiety przeprowadzone przez Instytut Psychiatrii i Neurologii mówią, że w 1995r co szósty osiemnastolatek przyznał się, że przynajmniej raz w życiu zapalił trawkę. W roku 1999 okazało się, że marihuanę paliła już blisko jedna czwarta trzecioklasistów! Jak na razie nic nie wskazuje, żeby liczby te miały się zmniejszyć. Wręcz przeciwnie - rosną one nadal w oszałamiającym tempie.

Reguły ekonomii mówią, że za popytem idzie podaż. Oznacza to po prostu, że rosnąca liczba palaczy jest coraz atrakcyjniejszą klientelą dla dilerów. Ponieważ marihuana jest najpopularniejsza ze wszystkich nielegalnych używek, handel nią przynosi najłatwiejszy zysk. Dlatego mafia zajmująca się przemytem i rozprowadzaniem trawki zbija wielką fortunę i umacnia swoją pozycję, by podobnie jak amerykańskie gangi z czasów prohibicji, przejąć potem inne formy działalności. Przedsmak tego, co może nas czekać, widzimy już dzisiaj - gazety i telewizja codziennie donoszą o schwytanych przestępcach, którzy parali się przemytem lub uprawą marihuany, a zazwyczaj ich działaność nie ograniczała się tylko do tego. Niestety, ci złapani, to tylko wierzchołek góry lodowej, gdzyż policja po prostu nie jest w stanie śledzić reszty kryminalistów.

Jednym ze sposobów na zmniejszenie tego problemu jest legalizacja marihuany. Dziś handlarze po opanowaniu nowego terenu, dyktują dowolne ceny, bo dobrze wiedzą, że palacze mogą kupić trawkę tylko u nich. Zjawisko konkurencji nie istnieje na czarnym rynku, bo wszystkie porachunki załatwia sie tu siłą. Gdy handel trawką zostanie objęty regułami wolnego rynku, po prostu przestanie być opłacalny dla mafii. W ten sposób możemy odciąć przestępcom główne źródło dochodów.

"- i kto za to płaci?
- pan płaci, pani płaci, my płacimy. społeczeństwo płaci!"

To jednak nie koniec problemów. Mafia, choć żyje z przestępstw, przeciętnemu obywatelowi bezpośrednio nie szkodzi. Pora jednak zdać sobie sprawę, że koszty prohibicji i tak ponosimy wszyscy. To z naszych podatków płaci się policjantom, którzy łapią przestępców i sądom, które ich skazują. Co więcej, przestępcy odbywający kary w więzieniach też są utrzymywani z naszych wspólnych pieniędzy.

Legalizacja mogłaby nie tylko zlikwidować wielką gałąź przestępczości, ale też zwolnić siły policji i sądów zajęte jej zwalczaniem, by mogły wziąć się za przestępstwa bardziej szkodliwe społecznie, takie jak morderstwa, napady i kradzieże.

Prohibicja nie ma sensu

Naukowcy wysnuli teorie o niewielkiej szkodliwości trawki, a Holendrzy sprawdzili je w praktyce - legalnie dostępna marihuana nie wiąże się z żadnymi strasznymi konsekwencjami. Tymczasem w Polsce i wielu innych krajach na siłę walczy się z trawką, choć wojna ta jest z góry przegrana. Jak na razie zakazy dotyczące marihuany nie przyniosły żadnych pozytywnych skutków. Nie można nawet powiedzieć, że dzięki temu liczba palaczy jest mniejsza. Dziś każdy, kto ma ochotę, może bez problemu kupić marihuanę u jednego z wielu dilerów, często z błyskawiczną dostawą do domu. Nie łudźmy się też, że wielu ludzi ma taki szacunek dla prawa, że nie sięgnęło po trawkę tylko dlatego, że nie wolno. Wręcz przeciwnie! Wielu nastolatków pali marihuanę tylko dlatego, że jest nielegalna, bo przez lata stało się to swoistym symbolem buntu.

Skoro doszliśmy do dość poważnego problemu palenia wśród młodzieży, warto się nad nim trochę zastanowić. Powszechnie wiadomo, że dilerzy największy zysk widzą w handlu w szkołach średnich. Nie oszukujmy się - teraz już w każdym liceum czy technikum jest przynajmniej kilku, jeśli nie klikunastu dilerów. W ogromnej większości przypadków, to sami uczniowie zajmują się sprzedażą marihuany, a ich kilentelą są zazwyczaj niepełnoletni rówieśnicy. Tak więc młodzież poniżej osiemnastego roku życia może kupić trawkę bez najmniejszych problemów, nie wychodząc nawet ze szkoły. W tej sytuacji nawet kupno alkoholu jest trudniejsze - trzeba przecież pójść do sklepu monopolowego, a tam coraz częściej zdarza się, że sprzedawcy sprawdzają wiek klienta. Wniosek jest prosty - rozwiązaniem, przynajmniej częściowym, dla tego problemu jest też legalizacja. Trzeba tylko legalny handel marihuaną obłożyć podobnymi do alkoholu ograniczeniami. Nawet jeśli nie uda się zmniejszyć liczby palaczy wśród młodzieży, możemy przynajmniej ustrzec wielu młodych ludzi przed tragicznymi konsekwencjami. Nieraz bowiem zdarza się, że dilerzy do sprzedawanej trawki dodają toksyczne chemikalia w celu "wzmocnienia towaru". Często też, nawet nieświadomie, rozprowadzają marihuanę z plantacji spryskanej szkodliwymi środkami owadobójczymi. Legalizacja nie pozwoliłaby na takie wypadki, gdyż kontrolą składu chemicznego zająłby się sanepid.

Wszystkich traktować równo

Najważniejsze w tym wszystkim nie są jednak pieniądze, które możemy zarobić, lecz tolerancja. Na jakiej podstawie wprowadza się przepisy, które decydują, co wolno zażywać, a czego nie? Z jakiej racji palacze trawki mają być traktowani jak przestępcy? Każdy z nas może pójść do sklepu i nabyć całkowicie legalnie wódkę lub papierosy, więc dlaczego nie mógłby też kupić trawki?

Największym absurdem jest fakt, że obecne przepisy są bardziej szkodliwe niż samo palenie marihuany! Człowiek zatrzymany przez policję za palenie trawki, jest poddawany długotrwałym przesłuchaniom, a w jego domu przeprowadzana jest rewizja, mająca na celu sprawdzenie czy nie zajmuje się handlem. W razie jakichkolwiek podejrzeń, sprawa kierowana jest do sądu. Nawet jeśli okaże się, że podejrzenie o handel jest fałszywe i oskarżony zostaje uniewinniony, proces na pewno dezorganizuje jego życie. Niejeden młody człowiek stracił pracę, studia i sporo nerwów nie przez palenie trawki, ale przez nieżyciowe przepisy. Nie ma się co łudzić - obecne prawo nie zniechęca młodych ludzi do palenia, lecz jedynie podważa autorytet rządu i wydawanych przezeń przepisów. Respektu dla demokratycznej władzy nie można budować na bezpodstawnych zakazach.

Zastosowania

Mieli rację Hindusi, uznając konopie za święty dar. Na całej Ziemi nie ma chyba tak uniwersalnej i mało wymagającej rośliny. Konopie bowiem nie wymagają specjalnych zabiegów, by dobrze rosnąć. Pozostawione same sobie, świetnie sobie radzą i potrafią wysiać się na wiekim obszarze. Najlepiej obrazuje to fakt, że na terenie wielu byłych republik radzieckich i w Afganistanie pola dzikich konopi zajmują tysiące hektarów. Jak na razie w żaden sposób nie udało się ich zniszczyć, a produkcja haszyszu nadal jest głównym źródłem zarobku dla miejscowej ludności.

Nie chcę tutaj rozwodzić się o konkretnych zastosowaniach konopi, bo ogromna ilość danych, jakie musiałbym przytoczyć, mogłaby zanudzić najbardziej wytrwałego czytelnika. Nie sposób jednak nie wspomnieć, przynajmniej pobieżnie, o sposobach, na jakie moglibyśmy wykorzystać tę niezwykłą roślinę. Już tysiące lat temu konopie miały wiele zastosowań, a ich lista, wraz z postępem nauki, ciągle się wydłuża. Największym absurdem jest to, że mimo tak wielu zalet, które nam oferują, konopie nadal są nielegalne.

Medycyna

Marihuana juz od dawna była przepisywana przez różnej maści znachorów i medyków na najróżniejsze dolegliwości. Z czasem odkrywano coraz nowsze zastosowania tego lekarstwa. Poniżej znajduje się lista tych, które potwierdziła współczesna nauka. Oczywiście badania nadal są prowadzone i jest pewne, że lista ta znacznie się wydłuży.

 • środek przeciwbólowy - To chyba najstarsze zastosowanie kanabisu i jednocześnie najciekawsze z tego powodu, że u każdego pacjenta wygląda to inaczej. Można pokusić się o ogólne stwierdzenie, że marihuana bardziej pomaga łagodzić bóle tępe, wywołane np. przez skurcze, niż ból ostry wywołany zranieniem lub oparzeniem (w tych ostatnich przypadkach może nawet pojawić się efekt odwrotny do zamierzonego). Znane są też liczne przypadki, gdy marihuana łagodziła silne bóle towarzyszące nowotworom, z którymi nie radziły sobie inne środki.
 • środek przeciwwymiotny - THC jest jednym z najskuteczniejszych środków zapobiegających nudnościom. Ma to szczególne znaczenie dla ludzi leczonych chemioterapią, u których odruchy wymiotne praktycznie uniemożliwiają jedzenie.
 • jaskra - Kanabinole zmniejszają ciśnienie wewnątrz gałki ocznej, a więc łagodzą bezpośrednio objawy choroby.
 • AIDS - Pobudzając apetyt, marihuana zapobiega utracie masy ciała, a co za tym idzie - osłabieniu organizmu.
 • stwardnienie rozsiane - THC nie tylko łagodzi bóle spowodowane nagłymi skurczami mięśni, ale zapobiega samym skurczom towarzyszącym schorzeniu. Według ostatnich doniesień, marihuana może znacznie spowolnić rozwój tej strasznej choroby. Jeśli okaże się to prawdą, dalszy zakaz jej stosowania będzie wyrokiem na tysiące ludzi dotkniętych stwardnieniem rozsianym. Intensywne badania nadal trwają.

Odkrycia te nie zmieniły jednak prawa. Dlatego zamiast marihuany, pacjentom podaje się THC doustnie, w postaci kapsułek. Marinol, bo tak nazywa się syntetyczne THC (inna nazwa to Dronabinol), nie cieszy się jednak powodzeniem u pacjentów, którzy wytknęli jego poważne wady:

 • Działa z dużym opóźnieniem. Kapsułki, by zostały strawione i zaczęły działać, potrzebują 2-4 godzin, gdy tymczasem palenie marihuany pozwala osiągnąć odpowiednie stężenie THC we krwi już po 5 minutach.
 • Zawiera wyłącznie THC. W konopiach można znaleźć cały zespół kanabinoidów, różnie wpływających na psychikę. Wielu pacjentów skarżyło się, że Marinol wywołuje u nich silny lęk i inne nieprzyjemne doznania, których nie doświadczają, palac marihuanę.
 • Jest przyjmowany doustnie, co sprawia że pacjenci z silnymi nudnościami (a Marinol ma właśnie te nudności leczyć) mają problem z utrzymaniem lekarstwa w żołądku do momentu strawienia. Marihuana pozwoliłaby zapomnieć o tym problemie.
 • Zawiera olej sezamowy, który często wywołuje reakcje alergiczne.
 • Jest drogi.

Z tych własnie powodów, część pacjentów poddanych kuracji Marinolem, zdecydowała się na palenie marihuany na własną rękę. W USA kilkanaście osób wywalczyło nawet prawo do uprawy konopi na własny użytek.

Przemysł

Jak już wspomniałem, konopie były uprawiane dla włókna i papieru. To jednak nie wszystkie, choć najważniejsze, zastosowania tej rośliny. Konopie skupiają w sobie wiele zalet właściwych innym gatunkom i praktycznie żadna część rośliny nie jest marnowana. Dzięki temu ich uprawa może być bardziej wydajna i opłacalna niż hodowla kilku różnych gatunków roślin o tylko jednym przeznaczeniu. Plantator jest też mniej zależny od aktualnych cen skupu konkretnych półproduktów. Obserwując tragiczną sytuację polskiego rolnictwa można przypuszczać, że uprawa konopi mogłaby być niezwykle pomocna dla naszych rolników.

A oto lista najważniejszych przemysłowych zastosowań konopi:

 • włókno - Konopie dają jedno z najmocniejszych włókien naturalnych. Nie chodzi tu jedynie o jego wytrzymałość na zrywanie i przecieranie, ale też wyjątkową odporność na gnicie i pleśń, dzięki czemu przez wieki było podstawą funkcjonowania floty. Dziś już prawie nie ma żaglowców, a na pozostałych produkty syntetyczne z powodzeniem zastąpiły konopne żagle i liny. Nie oznacza to jednak końca przydatności konopi. Większość ludzi nadal lubi nosić bardziej przyjazne dla organizmu ubrania z tkanin naturalnych.

  Dziś najpopularniejszym surowcem włókienniczym jest bawełna. Ma ona, niestety, wiele wad, których nie mają konopie. Przede wszystkim jest bardzo wymagająca jeśli chodzi o środowisko - rośnie tylko w wysokich temperaturach, nie jest odporna nawet na krótkotrwałe mrozy, wymaga ogromnej ilości środków chwasto- i owadobójczych, co pociąga za sobą ogromne koszta. Konopie są niezwykle odporne i świetnie adaptują się do różnych warunków klimatycznych, dzięki czemu z ojczystych Chin dotarły do niemalże wszystkich zakątków świata. Są też mniej atrakcyjne dla szkodników, a dzięki szybkiemu wzrostowi skutecznie konkurują z chwastami. Dzięki temu nie wymagają inwestowania w drogie i szkodliwe środki chemiczne.

  Z konopnego włókna można robić nie tylko tkaniny, ale też bardzo wytrzymałe nici i sznury, a także materiał izolacyjny.

 • papier - Do XX wieku papier produkowano prawie wyłącznie z konopi. Nowe technologie pozwoliłyby na wytwarzanie ogromnych jego ilości za niewiarygodnie małe pieniądze. I to właśnie, jak już napisałem, było przyczyną bezwzględnej wojny o pieniądze, na której najgorzej wyszły same konopie, stając się rośliną nielegalną.

  Tymczasem papier konopny jest nie tylko tańszy, ale przede wszystkim bardziej ekologiczny od drzewnego. Dziś na Ziemi brakuje lasów, a mimo to nadal wycina się drzewa by zamienić je w masę papierową, która potem wymaga jeszcze przetworzenia przy pomocy bardzo szkodliwych chemikaliów, np. chlorowych wybielaczy. Skutki takiego działania są opłakane, o czym chyba każdy mógł się przekonać. Nowy las rośnie bardzo wolno, wolniej niż wycina się dorosłe drzewa.

  Konopie, jak każda roślina jednoroczna, kończą swój żywot po roku. Wtedy też, zamiast pozwolić im zwiędnąć i zgnić na polu, można je zebrać i przetworzyć na papier. Taka procedura, to niewielka szkoda dla środowiska - wystarczy że nawozami uzupełni się niedobór składników pokarmowych i w następnym sezonie na tym samym polu można wysiać kolejne pokolenie konopi i otrzymać następną porcję papieru. Drzewa tymczasem rosną wolno, dają papier raz na kilkadziesiąt lat, a przede wszystkim mogłyby żyć o wiele dłużej, niż pozwalają im na to drwale. Wycinając las, zmniejsza się produkcję tlenu przez rośliny na całe dekady, do momentu, gdy nowe drzewa osiągną pełną wydajność. Regularnie wysiewane konopie dostarczają tlenu na stałym poziomie przez wiele lat, niezależnie od tego, czy są potem zbierane, czy nie.

  Drewno przy przetwarzaniu na papier jest wykorzystywane tylko w 40-50% masy. Reszta jest zazwyczaj marnowana i wyrzucana. Za to konopie można wykorzystać w około 80%, a pozostałe po produkcji włókno (papier wytwarza się z miąższu rośliny) jest nadal przydatnym surowcem. Co więcej, papier konopny wymaga mniejszej ilości chemikaliów niż drzewny. Dzięki temu produkcja papieru może być w przyszłości najważniejszym zastosowaniem konopi, bo zmusi nas do tego troska o środowisko.

 • paliwo - Konopie ze względu na ogromne ilości produkowanej biomasy, mogą być obfitym źródłem metanolu i etanolu, czyli ekologicznie czystego paliwa. Co prawda, trudno sobie wyobrazić, żeby pola konopne mogły teraz zastąpić szyby naftowe, ale zapasy ropy kiedyś się wyczerpią i będziemy zmuszeni poszukać innego źródła energii. Czas więc zacząć o tym myśleć. Produkty spalania alkoholi, czyli woda i dwutlenek węgla, są nie tylko bezpieczne dla środowiska, ale przede wszystkim nie są wprowadzane do biosfery z zewnątrz, tak jak ropa naftowa. Dzięki temu nawet masowe stosowanie tego rodzaju paliwa nie powoduje zachwiania równowagi ekologicznej.
 • olej - Olej konopny to źródło paliwa, a także surowiec do produkcji nieszkodliwych farb i lakierów oraz kosmetyków (mydła, szampony).

Jedzenie

Nasiona konopne zawierają 25% białka, 30% węglowodanów, 15% błonnika, karoten, fosfor, potas, magnez, siarkę, wapń, żelazo i cynk oraz witaminy E, C, B1, B2, B3. Nasiona są też doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki czemu pozwalają obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Ważne jest też, że ziarno konopne zawiera wzmacniające układ odpornościowy kwasy omega-6-linolowy i omega-3-linolowy w proporcji 3:1, idealnej dla naszego organizmu. Należy tu zaznaczyć, że nasiona są częścią konopi, w której nie występują żadne związki psychoaktywne; mogą być więc bez obaw spożywane nawet przez przeciwników marihuany.

Spośród ponad 3 milionów znanych nam roślin, jedynie soja ma podobne do konopi wartości odżywcze. Niestety, jest ona bardziej wymagająca, jeśli chodzi o warunki uprawy. Ma to znaczenie szczególnie dzisiaj, gdy dziura ozonowa pozwala przeniknąć większej ilości promieni ultrafioletowych, na które soja, w przeciwieństwie do konopi, jest bardzo wrażliwa. Ocenia się, że z tego powodu światowe plantacje soji zmniejszą się nawet o 30-50%. Tak więc powstaje luka, którą konopie mogą bez problemu wypełnić, szczególnie że mogłyby być tanim źródłem pokarmu dla najbiedniejszych (i nie tylko).

Nasiona konopne można jeść nieprzetworzone, zmielić na mąkę, dodać do mleka na wzór owsianki lub do mięsa jako przyprawę albo zapiec w ciastach. Można też wycisnąć z nich bardzo zdrowy, ale, niestety, nietrwały olej lub zrobić margarynę. Sposobów jest wiele, wszystko zależy tylko od wyobraźni kucharza.

Na doskonałych walorach nasion już dawno poznały się zwierzęta. Ptaki uwielbiają ziarno konopne, któro jest dla nich bardzo zdrowe. Dlatego też wchodzi ono w skład wielu pokarmów dla papug i kanarków. Przepadają za nim nie tylko ptaki. Wśród wędkarzy konopie cieszą się opinią rewelacyjnej przynęty na wszelkie ryby niedrapieżne.

Czas na zmiany!

Jak widać, wszystko wskazuje na to, że przez dziesięciolecia byliśmy w wielkim błędzie. Niesłusznie oskarżaliśmy marihuanę o wiele złego, nie starając się nawet wykorzystać jej zalet. Tymczasem otrzymujemy coraz więcej dowodów na to, że jej szkodliwość jest niewielka, a co więcej, zwykła "trawka" jest nadzieją medycyny na to, że najciężej chorym ludziom uda się wreszcie złagodzić cierpienia.

My też możemy z konopi skorzystać - dostać tanie i niezwykle trwałe ubrania, oszczędzić lasy wycinane dla papieru, zyskać wiele nowych miejsc pracy przy uprawie. A przede wszystkim możemy odebrać przestępcom źródło dochodu i wykorzystać je samemu, w dużo lepszy i w pełni kontrolowany sposób.

Pamiętaj - na legalizacji TY też możesz skorzystać.

Oceń treść:

0
Brak głosów

Komentarze

xclude (niezweryfikowany)

TAK DLA LEGALNEJ GANJI!!!

bo (niezweryfikowany)

Zajebiscie ze czesc !

dagi (niezweryfikowany)

Tak powinnismy zalegalizowac ganje ale dopoki kosciol bedzie wciskal wszedzie nos a ludzie beda dalej tak niedoinformowani to nic z tego. Trza by bylo tez jakis porzadnych ludzi w rzadzie a nie takich co sa zamknieci na takie rozwiazania heh Polska mogla by naprawde na tym duuuuzo zyskac!!!! Pozdrowienia

Armaggedon (niezweryfikowany)

Kompendium wiedzy antyprohibicyjnej. Tylko skądś go już znam.. Czy przypadkiem choć niektóre fragmenty nie są tłumaczeniem angielskiej wersji artykułu?

Black Panther (niezweryfikowany)

"Ten kraj jest jak psychodeliczny rock,
myslisz, że nie zmienisz nic "
MYSLOVITZ

A jednak mozemy coś zmienić i to chyba na lepsze. Moim zdaniem marihuana jest nalepszym zielem jakie kiedykolwiek wyrosło na tym padole. Jest poprostu miliony sposobow aby wykorzysystać je dla celów przemyslowych, społecznych itp., a przy okazji nadaje sie aby poprawic sobie humor na róznych imprezach.

Legalny alkohol wyniszcza bardziej, a przy okazji agresywny alkoholik bije swoją żonę, zarzyga ci klatkę schodową, a także bedzie na tobie wieszał psy jak mu wejdziesz w drogę.
Wszystko jest wporządku jesli zrobi to wszyskto człowiek odużony legalnym i dostępnym alkoholem. Jednak gdy "dziecie-kwiat " chce zapalić jointa to tzreba go wsadzić od razu do więzienia. Bez sensu!!!
Trzeba jeszcze dodać iż pijani powodują wiecej wypadków drogowych niż marihuaniści!!! (ja nie słyszalem żadnego pzrypadku o marihuanistach prowadzących samochód po jaraniu)

Nie jestem pewien czy zalegalizujemy konopie w tym dziesięcioleciu, bo wszyscy mający styczność w latach 60-tych z tym zielem będą je tępic na kazdym kroku. Powód- chcą zapomnieć o tym, że (w ich mniemaniu) marihuana spowodowała uzależnienia od heroiny, kokainy itp. Są, niestety, w błedzie!!!
Nie zapominajmy o wszystkich babkach chodzących codziennie do kośiółka, krzyczących "Ola Boga, ten chłopczyk pali, a ksiądz przecież nie pozwolił ". To obrzydliwe!!!

Mimo przeciwności losu jakie spotykają "legalizatorów " konopii indyjskich, popieram ich działania (mimo iz już od dawna nie palę) i jestem pełen podziwu za tród jaki wkładają w swoje działania!
Pamiętajcie: wiele ludzi jest z wami i chcą tego samego co wy.
ŁĄCZY NAS WSPÓLNY CEL!!!

emes (niezweryfikowany)

Ten text o receptorze ma już ciąg dalszy, ktoś już o tym pisał na [u]

? (niezweryfikowany)

moze wprowadzic kilka poprawek i dopisac jakie sa zastosowania konopi( chodzi o lecznicze kotre w artykule zostaly pominiete zeby nie zanudzac).......i wyslac do rzadu ...rozwieszac itd.

Hfrt (niezweryfikowany)

moze wprowadzic kilka poprawek i dopisac jakie sa zastosowania konopi( chodzi o lecznicze kotre w artykule zostaly pominiete zeby nie zanudzac).......i wyslac do rzadu ...rozwieszac itd.

dotz (niezweryfikowany)

Ponizszy akapit trzebaby wyciac... bo z naukowomedycznego punktu widzenia nie ma on najmniejszego sensu... receptory dla morfiny tez sa... receptory dla calej masy innych substancji tez... i co z tego?

Przyjemnie łaskocze w móżdżek?

Do niedawna większość obaw dotyczących palenia trawki wynikała z braku wiedzy na temat sposobu jej działania. Dopiero w 1989r. naukowcy z Akademii Medycznej w St. Louis odkryli receptor reagujący na THC. Oznacza to, że w naszym mózgu znajdują się specjalne komórki nerwowe, które są pobudzane przez THC - najważniejszy składnik psychoaktywny marihuany. Wygląda to tak, jakby człowiek został stworzony z myślą o paleniu marihuany i wyposażony przez naturę w elementy, które pozwolą mu czerpać z tego przyjemność.

xil (niezweryfikowany)

Moze by tak list do leppera napisac.....w koncu on jest swirem to moze by zaczal mowic dobrze o ganji w rzadzie....albo poslac jakims tam poslom po joinciku i zaloze sie ze w zaciszu swojego gabinetu na pewno by sprobowali....o ile juz nie jaraja;] no i wtedy moze by zechcieli zalegalizowac.

cyborg (niezweryfikowany)

Przeczytałem, i jako ekspert stwiedzam, że pisał ten artykuł prawdziwy ekspert. W Polsce do niedawna maryśka nie była tak kryminalizowana jak dziś. Za wstawinnictwem posła poprzedniego sejmu Z. Wawaka (taki klecha), który nawołując w sejmie, że piszą do niego zrozpaczeni rodzice, doprowadził do całkowitej kryminalizacji ziela. Ciekawe ile dostał od dilerów. (Podobno 3 duże bańki USD), a może to tylko typowy idiota i zrobił to za friko.
Pozdrawiam

krokodyl (niezweryfikowany)

ludzie tylko więcej takich stron

Bestyjka (niezweryfikowany)

"Ten kraj jest jak psychodeliczny rock,
myslisz, że nie zmienisz nic "
MYSLOVITZ

A jednak mozemy coś zmienić i to chyba na lepsze. Moim zdaniem marihuana jest nalepszym zielem jakie kiedykolwiek wyrosło na tym padole. Jest poprostu miliony sposobow aby wykorzysystać je dla celów przemyslowych, społecznych itp., a przy okazji nadaje sie aby poprawic sobie humor na róznych imprezach.

Legalny alkohol wyniszcza bardziej, a przy okazji agresywny alkoholik bije swoją żonę, zarzyga ci klatkę schodową, a także bedzie na tobie wieszał psy jak mu wejdziesz w drogę.
Wszystko jest wporządku jesli zrobi to wszyskto człowiek odużony legalnym i dostępnym alkoholem. Jednak gdy "dziecie-kwiat " chce zapalić jointa to tzreba go wsadzić od razu do więzienia. Bez sensu!!!
Trzeba jeszcze dodać iż pijani powodują wiecej wypadków drogowych niż marihuaniści!!! (ja nie słyszalem żadnego pzrypadku o marihuanistach prowadzących samochód po jaraniu)

Nie jestem pewien czy zalegalizujemy konopie w tym dziesięcioleciu, bo wszyscy mający styczność w latach 60-tych z tym zielem będą je tępic na kazdym kroku. Powód- chcą zapomnieć o tym, że (w ich mniemaniu) marihuana spowodowała uzależnienia od heroiny, kokainy itp. Są, niestety, w błedzie!!!
Nie zapominajmy o wszystkich babkach chodzących codziennie do kośiółka, krzyczących "Ola Boga, ten chłopczyk pali, a ksiądz przecież nie pozwolił ". To obrzydliwe!!!

Mimo przeciwności losu jakie spotykają "legalizatorów " konopii indyjskich, popieram ich działania (mimo iz już od dawna nie palę) i jestem pełen podziwu za tród jaki wkładają w swoje działania!
Pamiętajcie: wiele ludzi jest z wami i chcą tego samego co wy.
ŁĄCZY NAS WSPÓLNY CEL!!!

nie trzeba..;] (niezweryfikowany)

Moze by tak list do leppera napisac.....w koncu on jest swirem to moze by zaczal mowic dobrze o ganji w rzadzie....albo poslac jakims tam poslom po joinciku i zaloze sie ze w zaciszu swojego gabinetu na pewno by sprobowali....o ile juz nie jaraja;] no i wtedy moze by zechcieli zalegalizowac.

vuyu (niezweryfikowany)

trzeba czekac. nie jestesmy jeszcze przygotowani na legalizacje. za pare lat, jak polska gospodarka sie podciagnie, to legalizacja przyjdzie sama; po prostu wyewoluuje z naturalnych potrzeb czlowieka zyjacego na odpowiednim poziomie. a ten txt to imho jedna wielka propaganda zielonego!

Staszek (niezweryfikowany)

Ten text o receptorze ma już ciąg dalszy, ktoś już o tym pisał na [u]

Gnes (niezweryfikowany)

Przeczytałem, i jako ekspert stwiedzam, że pisał ten artykuł prawdziwy ekspert. W Polsce do niedawna maryśka nie była tak kryminalizowana jak dziś. Za wstawinnictwem posła poprzedniego sejmu Z. Wawaka (taki klecha), który nawołując w sejmie, że piszą do niego zrozpaczeni rodzice, doprowadził do całkowitej kryminalizacji ziela. Ciekawe ile dostał od dilerów. (Podobno 3 duże bańki USD), a może to tylko typowy idiota i zrobił to za friko.
Pozdrawiam

Bart (niezweryfikowany)
Tak dla legalizacji marihuany !!!!!
daavith (niezweryfikowany)
z tekstu wynika ze marihuana jest najwiekszym naszym bogactwem, wlasciwie to swiat powinien byc oparty na konopii, rzad sie tego boi niestety
Ozi (niezweryfikowany)

ludzie tylko więcej takich stron

FIGA NIGA (niezweryfikowany)

trzeba czekac. nie jestesmy jeszcze przygotowani na legalizacje. za pare lat, jak polska gospodarka sie podciagnie, to legalizacja przyjdzie sama; po prostu wyewoluuje z naturalnych potrzeb czlowieka zyjacego na odpowiednim poziomie. a ten txt to imho jedna wielka propaganda zielonego!

BAKUS (niezweryfikowany)

MARIJUANA TO COS WSPANIALEGO !!!!!!!!!!!!!!!! dobrze by bylo gdyby bylo to legalne.to jest naprawde jest to powazny problem.marijuana rozluznia

BAKUS (niezweryfikowany)

MARIJUANA TO COS WSPANIALEGO !!!!!!!!!!!!!!!! dobrze by bylo gdyby bylo to legalne.to jest naprawde powazny problem.marijuana rozluznia

Niepaląca_ale_ZA (niezweryfikowany)

W życiu bym tego nie spróbowała, ale mimo wszystko uwazam ze zalegalizowac marihuane można. Alkohol czy papierosy sa dozwolone od lat 18, ale popatrzmy prawdzie w oczy, jedno i drugie wyrządza szkody, wielkie szkody. A marihuana??? Sami wiecie. Niewątpliwie jest najmniej szkodliwa z tych używek. Dlaczego więc nie może byc dostepna chociazby od 18 lat?? Ja jestem zdecydowanie na TAK!

J@ZD@ (niezweryfikowany)

Paliłem wiele razy jak nie jeszcze więcej ,właściwie dzięki paleniu skończyłem pić alkohol. Ludzie od wieków używali Marihuany i skoro przez tysiące lat mówili TAK ,dlaczego teraz mielibyśmy powiedzieć NIE.
Poza tym nasz Rząd wie że sprzedając nam papierosy lub alkohol powoli nas zabija ale ma z tego zysk, wiedzą również że Gandzia jest nieszkodliwa lecz jeżeli oni nie mają z tego kasy to nie chcą tego zalegalizować .

BYCZEK (niezweryfikowany)

Ponoć w konstytucji jest coœ takiego jak wolnoœć wyboru??? Ciekawe na czym to polega??? Ja nie chcę pić i palić tytoniu, za to chcę palić marihuanę bo to lubię. Nie jestem po tym agresywny i dobrze się czuję, za to jak wypiję to odwala mi kompletnie i wielu innym osobom też. ZALEGALIZUJMY MARIHUANĘ!!! To nasze życie i każdy chce je przeżyć na własny sposób.

ReDa (niezweryfikowany)

Wlasnie przeczytalem ten artykol wraz z forum i stwierdzilem ze mushe sie dopisac.
Kiedys palilem przez kilka miesiecy dzien w dzien ale mi sie znudzilo (bo kapa jush mi nie wchodzila taqa fajna) i teraz pale okazjonalnie - taq wiec marihuana napewno nie uzaleznia, gorzej tesh sie nie czuje, mozg mam calkiem spoko, do psychiatry chodzic nie musze. A po popiciu na drugi dzien kac, bol glowy i tego typu sfinstwa. Po fajkach jakis rak czy cos, chyrlam jak glupi, zeby i palce zolte.

Lipa - jaq fajki i wode mozna kupic w sklepie to ja tesh chce marihuane bo jaq taq moze byc ze mam gorsze zlo wybierac jaq chce legalnie.

Narqa i ReSpEcT dla autora artykolu

BYCZEK (niezweryfikowany)

Jeżeli politycy nie chcš marihuany, to dla czego ja nie mogę jej palić? Ja mam swoje poglšdy i jestem pełnoletni, nie mam ochoty żeby polityk dyktował mi życie w takich kwestiach. Nie chce ,niech nie rusza a innym niech nie zabrania. Nie każdy ma 50 lat i siedzi sobie w rzšdzie. Ta strona powinna przemawiać do wszystkich! WIELKI SZACUNEK DLA AUTORA!!!

Globus82 (niezweryfikowany)

Niech lepiej szybko zalegalizują w Polsce kane...w co bardzo wątpie...bo nie długo całe osiedle opustoszeje.
Jesteśmy nonstop spisywani,ryci przez psów......wuhte kumpli przez ten miesiąc zgarnęli,a nie byli złymi ludzmi...teraz tylko mają spierdolone życie w papierach przez pudło.
Wielu z nich miało kontynuować naukę i co?...zamiast tego trafili do pierdla....pojebany system.
Te państwo w którym niby jest demokracja...a wszystkiego zabraniają alkoholu,palenia....co to quwa jest??
A jeśli chodzi o palenie gandzi to palę już od dawna i co jakoś nie mam zrytej bani jak ci ,którzy pili notorycznie alkohol.
W moim przypadku więcej gnoju i głupot zrobiłem pod wpływem alkoholu i od jakiegoś czasu wogóle nie pije ,a jak już to w bardzo małych ilościach.
Pozdrawiam wszystkich tych którzy są za legalizacją....może w przyszłości wygramy.

[MX]ChAOss (niezweryfikowany)

Wiec tak mam 19 lat a pale od 26 ostatnio zaczelem dawac dupy panu kaziowi z dworca glownego by miec na zacier.
Najleprze jest to ze mi sie spodobalo i wszystko przez Ganje.
Hmm co by tu jeszcze napisac ostatnio uderzylem sie nocno w glowe i spowrotem widze w kolorach.
A tak o legelizacji to moim zdaniem jest dobra bo towar bedzie w cenie hurtowej i nie bede musial dawac dupy (ale lachy i tak bede trzaskal;)

Pandemonium (niezweryfikowany)

...że marihuana nie jest legalna.Kiedyś był to biznes, teraz biznes i zasada. Jeszcze 5 lat temu poprzysiągł bym że powinno sie to wytępić. Lecz zmądżałem :) Dzięki OBIEKTYWNYM źródłom informacji które z resztą oglądacie teraz :) społeczeństwo jest coraz bardziej świadome (na moim przykładzie). Nawet w sejmie są ludzie naprawdę mądrzy którzy są za. Pytacie czemu nie:
A. Boją się utraty kasy(co z resztą jest nieprawdą bo Polska stałaby sie zjeżdżalnią turystów a kapitał zostawałby w kraju a sytuacja gospodarcza poprawiłaby sie).
B. USA - najgorsze państwo na świecie, Manipulują całym światem, bo cały świat chce być USA i tyle co im pasuje to musi pasować nam. NIE NAWIDZĘ TEGO KRAJU

I tu mówię że nigdy nie paliłem lecz jestem za gdyż jest to szansa dla Polski (jeżeli stanie sie to wcześniej niż w europie)

PS: Pytacie jak to jest z tymi receptorami. Odpowiedź jest banalna - to najwspanialsza roślina na ziemi (po prostu)

aniol (Goleniów ) (niezweryfikowany)

jest tyle powodow dla ktorych zielone szlenstwo powinno byc zalegalizowane w polsce mozna by pisac i pisac ,,moje zdanie na ten temat jestem na tak !! a tym co nie maja zielonego :))pojecia o trawce to niech swoje komentarze zachowaja dkla siebie ja sie niewpierdaklam donich ze nalogi hleja i maja zryte berety !!

Marzenka_chn (niezweryfikowany)

boshe moim zdaniem jest to zajebista sprawa..jesli chodzi zalegalizowanie thc !!
juz wiele moich kolegow poszlo siedziec za 0,5 worka !! to jest glupie jesli za taka zecz wsadzaja na 3 lub 4 latka !! przejebana sprawa !! i tak tko bedzie chcial paliz zielsssko to i tak mu tego nikt nie zabroni bo mendy (psy,policja) i tak nie skassuja kazdego deeelerrka w polsce...chyba by musieli miec zajebisty sprzet do tego i konffidentow...w sumie sprzet kosztuje a konfidentow nie brakuuuje !! ale po co !!! marichuana BYLA JEST I BEDZIE !!!! I NAS WSZYSTKICH CIESZYYYY :) NARKA pozdrawiam was wszystkich ...cala polske !!! a szczegolnie ziomali palaczy z lodzi !!! trzymka siem !! pa

aniol ( Goleniów ) (niezweryfikowany)

jest tyle powodow dla ktorych zielone szlenstwo powinno byc zalegalizowane w polsce mozna by pisac i pisac ,,moje zdanie na ten temat jestem na tak !! a tym co nie maja zielonego :))pojecia o trawce to niech swoje komentarze zachowaja dkla siebie ja sie niewpierdaklam donich ze nalogi hleja i maja zryte berety !!

Marzenka_chn (niezweryfikowany)

wielki szacunek i wsparcie dla wykonawcy tego artykuuulu ...dobrze ze chociaz jedna osoba zrobila cos w tym kieronku ...spox !

super_myszor (niezweryfikowany)

No wlasnie, powinnismy (my czyli zwolennicy) bardziej dac sie we znaki, organizowac pikiety, rozwieszac ulotki, bazgrac sprayem po budynkach rzadowych, niszczyc BeEmki politykow, terroryzowac ich rodziny, zbierac skladki na lapowki, wykrasc pociski z glowicami jadrowymi i szantazowac sejm itp. :]

alex (niezweryfikowany)

Swieta racja, ale przemówic do tych tłumanów z rządu to już inna sprawa. poza tym ich poglądy muszą odzierciedlac opinie społeczeństwa [tu tez ti szaro wygląda]. zacząc by trzeba było od uświadomienia głównie starszej czesci ludności polskiej. duze poparcie dla konserwatywnych partii tj Samoobrona czy LPR nie wróży nic dobrego. ale w koncu muszą kiedyś otworzyc oczy...

zyla (niezweryfikowany)

Nie mam jeszcze zadnego konkretnego pomyslu co zrobic, jednak mam szczere checi aby pomoc w legalizacji tej cudownej rosliny - bo naprawde nie ma drugiej takiej.
Ogolnie jestem za legalizacja marihuany na takich samych prawach jak alkohol. Jezeli ktos twierdzi ze legalizacja jest "zla, odrazajaca... "itp. itd. i ze jest to wymysl samego szatana wystarczy siegnac do jakiejs ksiazki ksiazki psychologicznej np. "Wywieranie wplywu na ludz " - Calldiniego, i poszukac paragrafu "Regula niedostepnosci " aby przekonac sie jak naprawde dziala na nas to,co jest niedostepne i nielegalne, o ile bardziej czlowiek pragnie "owocu zakazanego " niz owocu ktory rosnie na kazdym przydroznym drzewie.

p.s. ogladalem ostatnio na "Planette " (czy jakos tak) dokument o marihuanie i ubrania robione z konopii po 137 (tak-dokladnie tylu) praniach wygladaja jak nowe (probowal rozroznic niezalezny specjalista); poza tym pewna kobieta ma firme budowlana gdzie robi mieszanke betonu z marihuana (jakas dziwna receptura) - powstaly w ten sposob "beton " jest do 10 razy bardziej trwaly od normalnego.

qbanek (niezweryfikowany)

Zajebiscie ze czesc !

eveliin (niezweryfikowany)

Gratuluję inicjatywy! Czy można by publikować (i aktualizować) dane o ilości zebranych podpisów? Wiadomo by było jak nam daleko do normalności (ja na razie mam kilkanaście, ale to dopiero początek :) Uważam , że przydała by się kampania informacyjna w mediach, bo gdy już projekt bedzie czytany w sejmie, może zostac natychmast odrzucony, ze względu na jego "kontrowersyjność ", posłowie będą się bali reakcji środowisk konserwatywnych i trudno bedzie o jakieś rzeczywiście wpływowe lobby. Konieczne jest stworzenie bardziej pozytywnego wizerunku marihuany, niektóre media już nie traktują tego jako tematu tabu (np. Polityka), ale jeszcze nie nazwałabym klimatu sprzyjającym legalizacji, niemniej im szybciej sie zabierzemy do roboty tym lepiej - POZDRAWIAM WSZYSTKICH ZBIERAJĄCYCH PODPISY !!

Łakom (niezweryfikowany)

Podczas czytania tego artykułu a był ZAJEBISTY wpadł mi pewien pomysł. A mianowicie żeby wysłac go do radia lub telewizji (super wizjer) TVN, albo do jakis innych stacji telewizyjnych (radiowych) . jeżeli dostane pozwolenie od autora sam go wyśle!!

Z Poważaniem

lepik (niezweryfikowany)

Od dawna jestem tego zdania co ty, pale od 10 lat i żyje a na pamieć i mózg nie narzekam. Rzuciłem nawet fajki żebym mógł delektować sie marihuaną. Wracajac do tytułu myslę ze kiku facetów z tej "legalnej " i oficjalnej mafi
(naszego rzadu) ma z tego ogromnr korzyści. Niech ktos mi wyjasni w jaki sposób takie ilosci haszu czy rzadziej marychy biorą sie w naszym kraju. Nikt mi nie powie że celnicy by tego nie zauważyli skoro potrafią znaleść u ciebie nawet jednego wora. Kończe bo juz sie wqrwiam a nawet niemam co zapalic co za kraj.

thorin[lublin] (niezweryfikowany)

eh. ludzie nie widzicie tego co sie dzieje w sejmie
? jakby grube zlodziejaszki dowiedzieli sie o tym ze mlodziez chce legalizacji marihuany to by oszaleli ! Liga polskich rodzin zniwelowalaby twarz i cialo tego czlowieka co zamierza mowic w sejmie!
sadze ze nawet jakbysmy zebrali 200 tysiecy podpisow to nie udaloby sie uzyskac legalizacji.
Ludzie sa zaslepieni przez media i kosciol.
"nie jestem pesymista, jestem realista " ktos moglby pomyslec :co ten kolezka wypisuje tutaj, musi byc legal ".Ja tez jestem za legalizacja mimo swego mlodego wieku . Nie bede pisal glupot typu " marihuana to cudowna roslina " to w niczym nie pomoze. uwazam legalna hodowle tej rosliny za cos przydatnego dla polskiej gospodarki. szczegolnie dla rolnikow ktorzy zamieniliby swoje pola ze zboze na pola konopii. starsi ludzie pamietaja jeszcze ile bylo zielska kiedys. swiat schodzi stopniowo na psy. mafia ma przychody wieksze niz nie jedno panstwo w afryce, dilerzy obrastaja w tluszcz, a wiezienia pekaja w szwach... jesli sytuacja sie nie zmieni dojdzie do buntu mlodziezy. mam nadzieje ze wkrotce uda wam sie zorganizowac chociazby mala akcje typu pikieta przed sejmem itp. jestem stanowczo za legalizacja . lasy sa wycinane w coraz wiekszym tempie, a ludnosci wciaz przybywa .. wyobrazmy sobie sytuacje ze lasy sa ogrodzone siatka i zasiekami a porzadku pilnuja straznicy ... to juz przesada. ale moze do tego dojsc .... pozdrawaim autora tej strony... pozdro dla ziomkow z rewiru lsm!

voytec (niezweryfikowany)

moze moje wnuki doczekaja sie legalizacji

Avantar (niezweryfikowany)

Jestem przeciw i juz.

Pająk (niezweryfikowany)

Wypas artykół.Jestem w pełni za legalizacją maryski.W rządzie siedzą kutasy którzy wiedza ze jak zalegalizują trawe to beda pusci w ryj i spadną ze stołków a ich miejsca zajmą mlodzi ludzie z dżojem w ustach na przerwie między debatami .Tak by musiąło być i oby tak było. Zmieńmy flage polski na zielono biała.

Pozdrawiam wszystkich smakoszy trawki.

GREEN DREAM`S !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mała (niezweryfikowany)

jestem za !!!moja STARA NIEDAWNO DOWIEDZIAŁA SIĘ ŻE JARAM I NIE ROBIĄC MI AWANTURY RZEKŁA: "CÓRECZKO, PRZESTAŃ PÓKI MOŻESZ... " TEN TEKST MNIE ROZWALIŁ JAK KILKA INNYCH O "ZIELONEJ " TEMATYCE A W SEJMIE SIEDZI BANDA GŁUPICH KUTASÓW MYŚLĄCYCH KATEGORIAMI MOJEJ STAREJ. JAK TAK DALEJ PÓJDZIE TO LEGALU DOCZEKAJĄ SIE MOI WNUCY. ZRÓBMY COŚ Z TYM PÓKI MOŻEMY!!!!!!!!!!

XeeX (niezweryfikowany)

Pomyśl jak fajnie by wyglądało godło Polski z orzełkiem i zielem w tle hehehe. A tak poważnie to z mediami nie wypali (no chyba że TVN ale też wątpie) a żeby w Polsce zalegalizować to musiałby cały świat to uczynić i z 10 lat poczekać dopiero sie coś ruszy. Z drugiej jednak strony Polska zajmuje niezłe miejsce w Europie pod względem Grassujących ludzi (szczególnie młodych) coraz trudniej znaleźć człowieka który nie pali. A skoro kadencje sie zmieniają to niedługo i tak nie będzie innego wyjścia. Taka tendencja jest już na całym świecie. Tylko żeby ci młodzi ludzie nie stali sie takimi biurokratami jak teraz. Czyli nie czy? tylko kiedy??? ".

tomm (niezweryfikowany)

Marihuana to jedno wielkie gówno! nie polecam. jestem przeciw legalizacji

aniol (niezweryfikowany)

jest tyle powodow dla ktorych zielone szlenstwo powinno byc zalegalizowane w polsce mozna by pisac i pisac ,,moje zdanie na ten temat jestem na tak !! a tym co nie maja zielonego :))pojecia o trawce to niech swoje komentarze zachowaja dkla siebie ja sie niewpierdaklam donich ze nalogi hleja i maja zryte berety !!

Zajawki z NeuroGroove
 • LSD-25
 • Przeżycie mistyczne

psytrance party & spokojna głowa

Zacznę od tego, że odkąd jestem użytkownikiem substancji psychoaktywnych branie psychodelików na imprezach uważałam za bezsensowne i dalej poniekąd tak uważam. Jednak chęć eksploracji umysłu skłoniła żeby sprawdzić to na własnej skórze. 

 • Adrenalina

void

void

 • Inne
 • Tripraport

Sam w pokoju na łóżku

Heksik przyszedł pocztą jako jedna 10cio gramowa bryła, teraz w dilerkach, poprzedzielany u znajomego dilera na wadze po 1g, co teoretycznie miało mi ułatwić kontrolę nad przyjmowaniem oraz w razie wtopy zminimalizować straty (przy okazji ostatniego zamówienia okolo 7-8g poszło się jebać do kosza przez wkurwionego na moje schizy Ojca :d). Wyglądało to tak, że przy sobie miałem jedną saszetę a reszta siedziała w lodówie zakopana w pakerskim pudrze.