Afganistan: Polacy będą walczyć z narkomanią

W ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie będzie służyć 17 funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej. Mają oni przeprowadzać kontrole w jednostkach wojskowych, szkolenia kadry dowódczej oraz badania polskich żołnierzy na zawartość narkotyków w organizmie.

Alicja

Kategorie

Źródło

onet.pl/PAP

Odsłony

995
W ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie będzie służyć 17 funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej. Mają oni przeprowadzać kontrole w jednostkach wojskowych, szkolenia kadry dowódczej oraz badania polskich żołnierzy na zawartość narkotyków w organizmie. Polski oddział żandarmerii w Afganistanie będzie szukał narkotyków wśród żołnierzy W Komendzie Głównej ŻW odbył się pokaz specjalistycznego sprzętu oraz wyposażenia wykorzystywanego przez żandarmów do wykrywania oraz identyfikacji narkotyków i materiałów wybuchowych. Podczas spotkania z dziennikarzami przedstawiono stan przygotowań żandarmów do realizacji zadań w ramach PKW w Afganistanie w kwestii zwalczania narkomanii. Detektory umożliwiające wykrywanie oraz identyfikowanie nawet śladowych ilości narkotyków i materiałów wybuchowych mogą być wykorzystywane do kontrolowania osób, pojazdów lub badania różnego rodzaju paczek i przesyłek. W prezentacji wziął udział minister obrony narodowej Radosław Sikorski. Jak powiedział szef MON, Afganistan jest źródłem większości narkotyków, które trafiają do Europy. "Ale walczymy też z narkotykami na co dzień. Znacznie wzrosła wykrywalność tego typu przestępstw, natomiast w Afganistanie żołnierze będą wystawieni na szczególne pokusy i dlatego prowadzimy szkolenia" - podkreślił Sikorski. W okresie przygotowania do misji przeprowadzono analizę zagrożenia narkomanią na terenie Afganistanu, szkolona jest kadra dowódcza oraz prowadzone są badania ankietowe żołnierzy. W trakcie misji żołnierze żandarmerii będą współdziałać z policjami wojskowymi innych krajów oraz dowódcami pododdziałów. Po powrocie żołnierzy do kraju zostaną przeprowadzone m.in. kontrole samolotów oraz bagaży. Obecnie w Afganistanie jest ok. 150 polskich wojskowych - głównie w misji Enduring Freedom. W tym roku do misji w ramach operacji ISAF skierowanych będzie maksymalnie 1200 żołnierzy. W operację ISAF zaangażowanych jest obecnie 37 państw; najliczniej reprezentowane są Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Holandia, Włochy i Kanada.

Oceń treść:

Average: 9 (1 vote)

Komentarze

Anonim (niezweryfikowany)
Jak oni tam pojadą to sami se przyjebią w żyly jak zobaczą co sie tam dzieje...
Zajawki z NeuroGroove
  • Ayahuasca
Środek: Ayahuasca - 65g mimosy i 20g ruty

Setting: kwadrat

Osoby: Ja, R. i jego dziewczyna A.


  • Tramadol
  • Tripraport

Pragnienie złagodzenia bólu istnienia i samoświadomości. Obawy co do substancji. Niewyspany, lekko obolały i podchorowany. Ciągnący się, nużący beznadziejny, deszczowy dzień.

"Przekleństwo?... Tylko dziki, kiedy się skaleczy,

złorzeczy swemu bogu, skrytemu w przestworze.

Ironia?... Lecz największe z szyderstw czyż się może

równać z ironią biegu najzwyklejszych rzeczy?

 

Wzgarda... lecz tylko głupiec gardzi tym ciężarem,

którego wziąć na słabe nie zdoła ramiona.

Rozpacz?... Więc za przykładem trzeba iść skorpiona,

co się zabija, kiedy otoczą go żarem?

 

Walka?... Ale czyż mrówka rzucona na szyny

może walczyć z pociągiem nadchodzącym w pędzie?

  • Szałwia Wieszcza

Wszystko co napisalem, jest wylacznie fikcja literacka. Ofkoz. ;)