W Polsce od narkotyków uzależnionych jest około 100-120 tys. osób

W Polsce od narkotyków uzależnionych jest około 100-120 tys. osób. Z powodu przedawkowania umiera rocznie około 250 osób - poinformowano na konferencji, prezentującej raport "Stan problemu narkotykowego w Europie".

Koka

Kategorie

Źródło

PAP

Odsłony

6760

W Polsce od narkotyków uzależnionych jest około 100-120 tys. osób. Z powodu przedawkowania umiera rocznie około 250 osób - poinformowano na konferencji, prezentującej raport "Stan problemu narkotykowego w Europie".

Raport opracowany przez Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii, przedstawiono jednocześnie we wszystkich krajach UE, Chorwacji, Turcji i Norwegii. W Polsce w roku ubiegłym do lecznictwa stacjonarnego przyjęto ponad 13 tys. osób uzależnionych. Około 1,5 tys. korzystało z leczenia substytucyjnego (podawanie substancji, która działa na te same receptory w mózgu, co substancje narkotyczne). Zdaniem Dyrektora Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii Piotra Jabłońskiego tego rodzaju leczenie zaspokaja około 6 proc. potrzeb.

"Wynik na poziomie 20 proc. byłby przyzwoity" - powiedział Jabłoński. Zaznaczył jednak, że w ostatnich latach zahamowano w Polsce tendencję wzrostową zażywania narkotyków. Także mniejsza jest liczba zgonów z powodu przedawkowania - w roku ubiegłym było to 241 osób. Jabłoński zwrócił uwagę na spadek zażywania narkotyków wśród młodzieży. Chodzi m.in. o zażywanie leków uspokajających i nasennych, konopi i amfetaminy. Jednak - jak powiedział - amfetamina nadal stanowi wielki problem - jest dostępna i tania. Podkreślił, że w ciągu roku policja likwiduje 10-20 wytwórni amfetaminy, a to jest - jak zaznaczył jedynie 10 proc. z działających.

Z przedstawionych przez niego danych wynika, że pod względem zażywania ekstazy, Polska jest na ostatnim miejscu wśród badanych krajów, po Grecji. Na pierwszym miejscu są Czechy. Sytuacja ta może się jednak zmieniać i dlatego spożycie ekstazy wśród polskich nastolatków będzie dokładnie monitorowane - zaznaczył Jabłoński.

Oceń treść:

Average: 4 (1 vote)

Komentarze

Pablo (niezweryfikowany)
Buhahahah ciekawe skąd wzięli takie informacje. Chyba z ankiety w podstawówce.
Anonim (niezweryfikowany)
pamietam jak bylem w gimnazjum dawali nam takie ankiety do rozwiazania ... wszyscy pisali ze palili ze wciagali grochy wrzucali a tak naprawde to oni niegdy 0.5g Marii nie widzieli jezeli ci od spraw narkomanii wzorowali sie na takich ankietach to zycze sukcesow
Buddha (niezweryfikowany)
Dokladnie, bez ujawnienia zrodla statystyk sa one gowno warte.
Anonimowy (niezweryfikowany)
z tych statystyk wynika że w Polsce na 4000 obywateli uzależniona jest jedna osoba a nawet w moim 5000 miasteczku jest conajmniej 15-20 ćpunków, oczywiście jeśliby palaczy MJ nazywać osobami uzależnionymi.Do tego dochodzą mniej oficjalne osoby jak starsi biznesmeni i ich białe nosy i wychodzi że tu gdzie mieszkam jest 20-? ćpaków.
Anonim (niezweryfikowany)
huj w nich gadają głupoty dla nich MJ to bardzo twardy drag
look (niezweryfikowany)
40 000 000 dzielone przez 100 000 daje 400, czyli wychodzi ze jedna osoba na 400 jest uzależniona, a to już wydaje się bardziej prawdopodobne.. pozdrawiam
Anonim (niezweryfikowany)
hej porcja wolnosciowych newsow: <a href="http://lin.icis.pcz.pl:8080/web/guest/news">http://lin.icis.pcz.pl:8080/web/guest/news</a> zapraszam do wspolpracy...
Anonim (niezweryfikowany)
A kto by jadł polskie dropsy!!! W polsce są strasznie chujowe kulki, rzadko się trafia takie na samym MDMA, zazwyczaj jest tam bliżej nieokreślone gówno z amph, a jak juz sie pojawiają to się szybko kończą Ehh;/
archont (niezweryfikowany)
W Polsce jest ponad 7 milionów osób uzależnionych od narkotyków. Tych obecnie legalnych i tych nielegalnych. Artykuł powinien to reflektować. Chyba że autor uważa że tytoń, który trwale uzależnia, powoduje nieuleczalne choroby układu oddechowego i krążenia, zabija 10 000 Polaków rocznie nie jest narkotykiem.
Anonim (niezweryfikowany)
Zgadzam sie z przedmowca co do papierosow. Jeszcze moglibysmy tez doliczyc alkohol i wychodzi suma ok 15mln ludzi :) czyli prawie pol Polski hehe
Zajawki z NeuroGroove
  • LSD-25


święta były u mnie w domu wyjątkowo skopane, apatia ogarniająca wszystkich i

wielka złość mamy na nas i cały świat. ale pojawiła się perspektywa $$ i

decyzja zapadła - Psychedeliczna Pasterka, transowa impreza. na zewnątrz

mokro (co to za święta bez śniegu???), pełnia... mhmm, to jest ten dzień!

dojechałem do klubu około 23 zaopatrzony w pół hoffmana i pół roleksa

(mdma), poszukałem niesamowitego znajomego który już zjadł hoffmana i po

  • Gałka muszkatołowa


1. Wstęp.
Związki chemiczne które można znaleźć w gałce muszkatołowej dzieli się zazwyczaj na trzy umowne grupy. Poniższy podział oparty jest również na tym schemacie, a wynika on z fizyko-chemicznej spójności tychże grup i pośrednio z ich różnego znaczenia technicznego.

2.Tłuszcze.

  • Artemisia absinthium (absynt, piołun)

30.0 g liść piołunu
8.5 g liść hyzopu lekarskiego
1.8 g kłącze tataraku zwyczajnego
6.0 g liść melisy
30.0 g owoc anyżu (biedrzeńca)
25.0 g owoc kopru włoskiego
10.0 g anyż gwiazdkowany (badian)
3.2 g owoc kolendry siewnej

  • Kannabinoidy
  • Katastrofa
  • Marihuana

Grudniowy wieczór, światła lamp - pozytywne nastawienie (powracałem do haszu po dłuugim czasie bo nie można go było nigdzie dostać)

Moja przygoda z haszyszem zaczęła się już rok wcześniej przed opisywanym tripem, paliłem to w miarę często bo i było dobrze dostępne, kopało i ogólnie dostarczało masę pozytywnych wrażeń, przynajmniej wtedy gdyż od tamtego czasu zacząłem bawić się w chemole regularnie. Mieszanki ziołowe, syntetyki wszelkie oraz benzo zmieniły mój sposób postrzegania świata, odkąd dowiedziałem się o derealizacji zacząłem się o nią bać, bałem się tego że zacząłem dostrzegać u siebie objawy zaburzeń schizotypowych - to bardzo ważne w kontekście opisywanego tutaj tripa.