Trucizna dla ludzi i na glisty

Na przełomie XIX i XX wieku Francją zawładnął absynt. Jego pierwsi miłośnicy nie wiedzieli, że w nalewce z piołunu jest silny narkotyk – tujon.

a.

Kategorie

Źródło

Niezawisimaja Gazieta

Odsłony

8198

Na przełomie XIX i XX wieku Francją zawładnął absynt. Jego pierwsi miłośnicy nie wiedzieli, że w nalewce z piołunu jest silny narkotyk – tujon. Substancja ta niszczy mózg.

Zwiedzający moskiewskie Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina zwykli zatrzymywać się przed obrazem autorstwa Pabla Picassa "Arlekin i jego dziewczyna". Uwagę przyciągają wyraziste postaci kobiety i mężczyzny pochylone nad kieliszkami z zielonkawym płynem. Ich puste oczy kierują się w przeciwne strony. Daje się wyczuć głęboki konflikt nimi. Niewiele osób domyśla się jednak, co jest jego przyczyną. Tymczasem artysta przedstawił ją na pierwszym planie – ci obojętni wobec siebie ludzie kochają... absynt!

Absinthe w języku francuskim oznacza piołun. Nalewkę piołunową "wynaleźli" francuscy żołnierze walczący w Algierii w połowie XIX w. Odkryli, że ów cierpki, gorzki i aromatyczny napój silnie odurza, wywołuje „odlot” oraz wyzwala niesamowite doznania. Absynt szeroko rozpowszechnił się we Francji, a następnie w innych krajach Europy Zachodniej. Stał się ulubionym trunkiem bohemy. Francja drugiej połowy XIX w. była dosłownie porażona absyntyzmem. W całym kraju rozkwitły kawiarnie i kluby serwujące piołunową nalewkę. Już w 1859 roku Edouard Manet namalował portret "Pijący absynt". W 1876 roku Edgar Degas przedstawił scenę w kawiarni i zatytułował ją "Absynt". W 1887 roku Toulouse-Lautrec namalował portret Van Gogha z kielichem szmaragdowej nalewki, a sam Van Gogh jeszcze w tym samym roku stworzył martwą naturę: własny stół z karafką i kielichem napełnionym zieloną trucizną.

Odurzającego napoju nadużywali poeci Paul Verlaine, Arthur Rimbaud i Charles Baudelaire. Honoré Daumier drukował zaś litografie reklamujące absynt o treści: "Zapomnij o piwie!", "Tylko absynt może tchnąć w ciebie nowe życie!", itd. Początkowo zarówno miłośnicy absyntu, jak i lekarze nie byli świadomi, że najważniejszym składnikiem nalewki jest silny narkotyk tujon. Stopniowo uczeni zaczęli dochodzić do wniosku, że ta substancja niszczy mózg ludzki. Pijący absynt skarżyli się na ciągłe zawroty głowy, osłabienie zdolności umysłowych, a także na halucynacje. Eksperymenty przeprowadzone na małpach potwierdziły zabójczą toksyczność wyciągu z piołunu. Niestety, absynt zagościł na dobre we Francji i uzależnienie od tujonu stało się tam zjawiskiem powszechnym.

Od 1875 do 1913 roku spożycie nalewki piołunowej na jednego mieszkańca wzrosło piętnastokrotnie – Francuzi wypijali rocznie 40 milionów litrów absyntu! Jako pierwsi na alarm zaczęli bić lekarze i naukowcy. Rząd próbował zmniejszyć spożycie nalewki podnosząc jej cenę, lecz rezultat był mizerny. Wzrosły jedynie zyski handlarzy "zieloną śmiercią", którzy w celu uzyskania większej intensywności atrakcyjnej zielonej barwy do nalewki zaczęli dodawać szkodliwe sole niklu i miedzi. Krzykiem mody był absynt z zagadkową opalizującą poświatą, uzyskaną, o czym nie mówiło się głośno, dzięki toksycznym związkom antymonu.

Z Francji trucizna stopniowo "rozlała się" po całej Europie Zachodniej – jedynie Rosjanie pozostali wierni wódce rodzimej produkcji. Jako pierwsza walkę z absyntem podjęła Belgia. Łamiącym piołunową prohibicję, groziły horrendalne mandaty i kary więzienia. Następnie rygorystyczne przepisy wprowadziły Włochy, USA, Szwajcaria, Hiszpania, a także inne kraje. W 1915 roku absynt został zakazany również we Francji. (...) Europa uwolniła się od zgubnej piołunowej narkomanii. (…) Obecnie związki chemiczne otrzymywane z piołunu lekarze stosują do... walki z glistami. Tujon paraliżuje ich układ nerwowy i w rezultacie zostają usunięte z organizmu.

Oceń treść:

Average: 7.5 (2 votes)

Komentarze

a.
...w Hiszpanii. Tyle wiem. Jest ok. -- a.
redX (niezweryfikowany)
2 dni przed studniowka jedziemy z kumplami na slowacje po absynta ;-) hyhyhy, raz na dosyc dlugi czas zaden drag niezaszkodzi :D
fifko (niezweryfikowany)
Mimo, że nie jest łatwo można go dostać również w Posce. M.in. w 3mieście, a dokladniej w gdańsku... Monopol nazywa sie "kaśka" na skrzyżowaniu chłopskiej z piastowską ;) Tak dla tych, którym bliżej nad morze niż na słowację ;)
czajnik (niezweryfikowany)
eee.... a co to za absynt ? bo to kurde wazne..
Ganjalf (niezweryfikowany)
Absynt sprzedawany w Polsce, Słowacji i w UE ma z XIXw. napojem tyle wspołnego co coca-cola z Kadarką. Jest to poprostu silna wódka ziołowa ~70%, bardzo smaczna, ale tujonu w niej tyle co uczciwości w sejmie.
Teraz dostepny w Polsce alkohol absynt mozna kupic w sklepie internetowym: www.absynt24.pl Pierwszy polski sklep w internecie ktory sprzedaje magiczny trunek o nazwie absynt. Ponad 100 lat byl zabroniony, teraz jest legalny! Rodzaje z calego swiata. Oczywiscie mozna kupic tez wszystkie Akcesoria: Szklanka do absyntu, lyszka do absyntu, fontanne, fajke do absyntu!! Sklep oferuje najtansze ceny w elropie!!
Oto nasz adres: www.absynt24.pl
Teraz dostepny w Polsce alkohol absynt mozna kupic w sklepie internetowym: www.absynt24.pl Pierwszy polski sklep w internecie ktory sprzedaje magiczny trunek o nazwie absynt. Ponad 100 lat byl zabroniony, teraz jest legalny! Rodzaje z calego swiata. Oczywiscie mozna kupic tez wszystkie Akcesoria: Szklanka do absyntu, lyszka do absyntu, fontanne, fajke do absyntu!! Sklep oferuje najtansze ceny w elropie!!
pierwszy polski sklep internetowy: www.absynt24.pl
pierwszy polski sklep internetowy: www.absynt24.pl
Pierwszy polski sklep internetowy: www.absynt24.pl
Roland (niezweryfikowany)
-Jedynym miejscem, gdzie Absynt jest sprzedawany w swej rodzimej postaci jest niestety tylko słowacja W Polsce też można kupić, ale żeby były jakies rezultaty, to trzeba go wypić BAAAARDZOOOO DUUUŻOOO Zamiast kupować w sklepach, warto zaopatrzyć się w zestaw do zrobienia absyntu w domu(mozna kupic w internecie)!Są to zestawy ziół, które rozrabiamy z wódką, bądź spirytusem:D i absynt gotowy!!!Czasem Wystarczą nawet 2 kieliszki, żeby mieć odlot przez pare godzin...
Teraz dostepny w Polsce alkohol absynt mozna kupic w sklepie internetowym: www.absynt24.pl Pierwszy polski sklep w internecie ktory sprzedaje magiczny trunek o nazwie absynt. Ponad 100 lat byl zabroniony, teraz jest legalny! Rodzaje z calego swiata. Oczywiscie mozna kupic tez wszystkie Akcesoria: Sklanke do absyntu, lyszke do absyntu, fontanne, fajke do absyntu!! Sklep oferuje najtansze ceny w elropie!!
Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan
  • Miks

Wiosna, starzy przyjaciele i chec doswiadczenia dysocjacyjnego odklejenia.

Trip mial miejsce dobrych kilka lat temu, jeszcze w pamietnych czasach gimbazy. Pomyslalam jednak, ze warto powspominac.

Wybralam sie z przyjacielem (nazwijmy go K.) i przyjaciolka (S.). Wtedy jeszcze wszyscy troje mieszkalismy z rodzicami (teraz juz sie wlasciwie nie widujemy). Mielismy troche kombinowania, zeby wygospodarowac sobie cala noc na trip. Jednak wszystko dopielismy na ostatni guzik i wyruszylismy nad Jezioro Nyskie - miejsce docelowej cpalni.

  • 4-HO-MIPT
  • Pierwszy raz

set: stres, że działanie potrwa dłużej niż bym chciała, strach przed powrotem do domu "po", zaciekawienie, lekkie/średnie upojenie alkoholowe, jednoczesne zirytowanie i podekscytowanie settings: park w pobliżu domu, znajomy którego bardzo lubię, bardzo ciepła, letnia noc

Moja pierwsza tryptamina miała być zarzucana tydzień przed opisywaną podróżą, aczkolwiek wiele niefortunnych zdarzeń wpłynęło na to, iż trip przesunął się oraz zmienił zupełnie koncepcję - z większego grona i opuszczonego domku rano na park w czasie gorącej, sierpniowej nocy, w towarzystwie tylko jednego znajomego, którego bardzo lubię (na potrzeby raportu - C). Usłyszawszy, że tryptaminy są o wiele przyjemniejsze od "kwasu", ucieszyłam się, bo podróż po nbomach mogę uznać bardziej za zmaganie z własnym "ja" niż trip, z którego można wyciągnać jakieś wnioski.

  • Kodeina
  • Pozytywne przeżycie

Sierpniowy spokojny wieczór w mieszkaniu. Nie odczuwam zbytnio zmęczenia fizycznego po całym dniu, psychiczne czuje się znakomicie. Jak zwykle jestem podekscytowany i ciekawy doświadczenia.

Witam cię w moim trip raporcie. 

 

Godzina 12:10

Wstałem. Załatwiłem wszystko, co miałem do załatwienia i postanowiłem, że ten dzień będzie doskonały na to, aby przebyć wieczorną podróż na kodeinie. 

 

15:10

Od tej godziny nie jadłem już kompletnie nic, zacząłem przygotowywać żołądek na wieczór. 

 

18:40

Wróciłem z kilku aptek. Kupiłem, co trzeba. Zrobiłem ekstrakcje poprzez przesączenie przez bibułkę filtracyjną i jak zawsze czekałem aż się przesączy powolutku całość. 

  • Dekstrometorfan

Substancja: dekstrometorfan


Doświadczenie: małe - dxm po raz pierwszy, wcześniej tylko thc i etanol


Dawka: 450mg na 80kg wagi (15 tabletek tussidexu)


Set&setting: stan umysłu - lekki dół


intencje - oderwanie od rzeczywistości, doświadczyć nowego przeżycia


miejsce spożycia - mieszkanie, sam

randomness