Czy za narkotyki też można stracić samochód od 14 marca 2024 r.?

Za prowadzenie po alkoholu kierowca może stracić samochód lub zapłacić wysoką nawiązkę. Co jednak z prowadzeniem pod wpływem środka odurzającego? Czy w tym przypadku również działają przepisy kodeksu karnego dotyczące przepadku pojazdu lub jego równowartości?

Tagi

Źródło

moto.infor.pl
Kuba Brzeziński

Komentarz [H]yperreala

Tekst stanowi przedruk z podanego źródła - pozdrawiamy serdecznie! Wszystkich czytelników materiałów udostępnianych na naszym portalu serdecznie i każdorazowo zachęcamy do wyciągnięcia w ich kwestii własnych wniosków i samodzielnej oceny wiarygodności przytaczanych faktów oraz zawartych tez.

Odsłony

1503

Za prowadzenie po alkoholu kierowca może stracić samochód lub zapłacić wysoką nawiązkę. Co jednak z prowadzeniem pod wpływem środka odurzającego? Czy w tym przypadku również działają przepisy kodeksu karnego dotyczące przepadku pojazdu lub jego równowartości?

Problem pijanych kierowców na polskich drogach jest palący. Prowadzący nie ograniczają się jednak do spożywania trunków. Poza nimi stosują również narkotyki, a więc w sensie prawym środki odurzające. Czy za ich stosowanie kierowca również może stracić samochód?

Nowe przepisy od 14 marca. Policja zacznie konfiskować samochody

14 marca 2024 r. w polskim ustawodawstwie pojawiły się dwa zasadnicze zapisy. Mowa o art. 178 par. 5 i art. 44b ustawy Kodeks karny. Oznaczają one jedno. Kierowca w razie prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości może stracić samochód lub zapłacić nawiązkę równą wartości pojazdu, ewentualnie wynoszącą do 100 tys. zł. Konkretne zasady konfiskaty samochodów pijanych kierowców przypominam w materiale, do którego link publikuję poniżej.

Czy za narkotyki też można stracić samochód od 14 marca 2024 r.?

Sprawa w przypadku pijanych kierowców wydaje się jasna. Zasady są określone. Przepisy wskazują nawet poziom upojenia alkoholowego, który łapie się w warunki przepadku pojazdu mechanicznego. Mniej oczywista jest inna kwestia. Kwestia tego czy identyczne konsekwencje dotyczą kierowców prowadzących pod wpływem środka odurzającego.

O konfiskacie pojazdu mówi art. 44b ustawy Kodeks karny. Ten jednak zaczyna się od lakonicznego stwierdzenia "w wypadkach wskazanych w ustawie". W ustawie, a więc konkretnie w art. 178a Kodeksu karnego. Bezpośrednio do przepadku pojazdu odnosi się par. 5, który z kolei odsyła do par. 1 i 4. W obydwu z nich znaleźć można informację mówiącą o tym, że kara odnosi się także do kierujących znajdujących się pod wpływem środka odurzającego. Tu warto zatem wiedzieć, co dokładnie z prawnego punktu widzenia oznacza jazda pod wpływem środka odurzającego.

Pod wpływem a po użyciu środka odurzającego. To granica konfiskaty auta

Warunkiem obligatoryjnej konfiskaty samochodu lub orzeczenia nawiązki w zgodzie z art. 44b ustawy Kodeks karny jest zatem kwalifikacja tego czy kierowca znajdował się w stanie po użyciu środka odurzającego, czy pod jego wpływem. Łapiący się w nową sankcję jest drugi z przypadków. Pierwszy stanowi zaledwie wykroczenie. I tu pojawia się realny problem prawny. Bo przepisy nie przewidują klarownej definicji jednego i drugiego stanu.

Skutek? Organy ścigania wyciągające konsekwencje w stosunku do kierowcy muszą każdorazowo dokonać oceny, w jakim stopniu przyjęty środek odurzający miał realny wpływ na sprawność psychosomatyczną. Nie będzie tu zatem kryterium ilościowego, a behawioralne. Chodzi o faktyczny wpływ na zachowanie. To oznacza nie tylko poważną trudność dla policji i prokuratury. Konieczne jest bowiem specjalistyczne badanie i opinia biegłych. Brak klarownej definicji daje też duże pole do popisu prawnikom broniącym kierującego. Odbieranie samochodów za jazdę po narkotykach nie będzie zatem wcale popularne. W przeciwieństwie do alkoholu.

Jaka jest kara za prowadzenie auta pod wpływem narkotyków?

Rozróżnienie na stan po użyciu narkotyków i bycie pod wpływem środków odurzających ma zasadniczy wpływ nie tylko na kwestię konfiskaty samochodu. Mocno różnicuje też kwestię zakwalifikowania czynu jako wykroczenia lub przestępstwa. To miarkuje wysokość ewentualnych konsekwencji. Możliwości są następujące.

Kara za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu narkotyków:

  • to oznacza wykroczenie,
  • grzywna od 2500 30 000 zł,
  • kara aresztu od 5 do 30 dni,
  • utrata prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Kara za prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków:

  • to oznacza przestępstwo,
  • grzywna od 10 do 540 stawek dziennych,
  • kara pozbawienia wolności do lat 3 (do lat 5 w razie recydywy lub wypadku),
  • utrata prawa jazdy na okres od 3 do 15 lat.

PODSTAWA PRAWNA

  • art. 44b ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U.2024.17 t.j.)
  • art. 178 par. 5 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U.2024.17 t.j.)
  • art. 87 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz.U.2023.0.2119 t.j.)

Oceń treść:

Average: 10 (4 votes)

Komentarze

Komunistyczne p... (niezweryfikowany)

Popierdoliło się w głowach rządzącym. Ja rozumiem odebranie prawa jazdy czy też pozbawienie wolności bądź skierowanie na terapie, ale kurwa rzeby odbierać czyjąś własność za cieżko zarobione pieniądze to dla mnie totalne bezprawie i pogwałcenie godności człowieka

zyyx (niezweryfikowany)

A dlaczego karani są ci "po użyciu", skoro nie są odurzeni?

Zajawki z NeuroGroove
  • Dekstrometorfan
  • Pozytywne przeżycie

Różnie, z reguły dobry nastrój, w sam raz na fazę.

To nie jest Trip Raport a podsumowanie konsumpcji różnych środków odurzających w ciągu 2 lat. Dlaczego postanowiłem to napisać? Aby pokazać, że takie substancje mają na nas ogromny wpływ, zmieniają psychikę i prawdopodobnie powodują duże zmiany w mózgu. U mnie zadziałało to pozytywnie ale może to tylko przypadek. Piszę ten teks aby uzmysłowić Wam, jak silne działanie mają środki dostępne w aptece bez recepty, w sklepie i u dilera. Niniejszy tekst należy potraktować jako analizę jednego przypadku a nie regułę.

  • Bad trip
  • Marihuana

set: Nastawienie bardzo pozytywne z dużą chęcią poznania nowych doświadczeń. setting: złe bodźce wprowadzające w nieprzyjemny stan - głównie nieprzyjemna muzyka i konieczność rozmawiana z ludźmi

Makumbę spożyłem pierwszy raz i mimo pozytywnego nastawienia psychicznego dałem się jej zaskoczyć, dobre nastawienie spotęgowało wypicie 3 piw które wypiłem półtora godziny przed spożyciem makumby co mogło mieć wpływ na przebieg tripu, ponieważ mieszanie marihuany z alkoholem kończyło się czasem przykro w moim przypadku, tak więc pijąc smaczne mleko z marihuaną (100ml) które wypiłem o godzinie 19:00 byłem odrobinę wstawiony, czekanie na pierwsze efekty mleka zaczęło mnie z grubsza nudzić - więc postanowiłem umilić sobie czas blantem.

  • Bad trip
  • Marihuana
  • Powój hawajski

mieszkanie, paru znajomych

 Trip report przeniesiony z forum hyperreal.info. 

 

To miał być zwykły wieczór w towarzystwie czysto męskim, bez przeżyć płciowo istotnych. Piwo i kwiatostany konopii w szerszym gronie. Ta zwykłość bolala Franiela najbardziej. Głód solidnego odurzenia odzywał się w nim coraz donośniej. W końcu skrystalizował się w zamiarze konsumpcji paru nasionek rośliny z odległych wysp. Spożyte przed przybyciem przyjaciół na długo pozostawiły gorzki smak w jego ustach i  jak się później okazało, nie tylko w ustach. 

  • 25D-NBOMe
  • Pozytywne przeżycie

Zimny i słoneczny, jesienny dzień. Puszcza Białowieska od strony Hajnówki, droga powrotna przez wspomnianą miejscowość, pokój na stancji.

 

randomness