Sejm: zaostrzenie kar za obrót narkotykami

Zaostrzenie kar za obrót narkotykami i uprawę roślin, z których się je wytwarza, zakłada nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, którą uchwalił Sejm. Nowelizacja zaproponowana przez rząd ma na celu dostosowanie polskiego prawa do wymogów prawa unijnego.

louis

Kategorie

Źródło

PAP

Odsłony

4487
Zaostrzenie kar za obrót narkotykami i uprawę roślin, z których się je wytwarza, zakłada nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, którą uchwalił Sejm. Nowelizacja zaproponowana przez rząd ma na celu dostosowanie polskiego prawa do wymogów prawa unijnego. Jedną z głównym zmian w ustawie jest dopisanie uprawy krzewów koki do upraw narkotyków, za które grozi kara grzywny i pozbawienia wolności do lat trzech. Do tej pory karana była jedynie nielegalna uprawa maku i konopi. W noweli zaostrzono też górną granicę kary za uprawę narkotyków z dwóch do trzech lat. Jeśli jednak uprawa narkotyków może dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Prawo unijne przewiduje bowiem, że jeśli przestępstwo dotyczy dużej ilości narkotyków lub tych, które powodują duży uszczerbek dla zdrowia, to górna granica kary powinna być w przedziale od 5 do 10 lat. Nowelizacja przewiduje również zaostrzenie kar za podawanie środka odurzającego lub substancji psychotropowej małoletniemu; za nakłanianie go do użycia tych środków bądź substancji oraz za podawanie ich w znacznych ilościach innej osobie. Według nowelizacji, grozi za to kara od 6 miesięcy do 8 lat; wcześniej za taki czyn groziła kara do 5 lat. Większa odpowiedzialność karna będzie grozić także za posiadanie znacznej ilości środków odurzających lub substancji psychotropowych. Grozić ma za to kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat; wcześniej za taki czyn groziła kara do 5 lat. Nowelizacja zakłada ponadto karanie za wprowadzanie do obrotu tzw. prekursorów, czyli półproduktów służących do produkcji narkotyków. Grozić ma za to kara grzywny i pozbawienia wolności do lat 5. Do tej pory w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii mowa była m. in. o posiadaniu, nabywaniu i przewożeniu prekursorów. Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii, która weszła w życie w październiku zakładała, że za posiadanie nawet drobnej ilości narkotyków nadal można trafić do więzienia. Tym samym nie wprowadzono pomysłu byłego ministra zdrowia Marka Balickiego, by zastąpić karę pozbawienia wolności dla osób posiadających niewielką ilość narkotyków przymusowymi zajęciami edukacyjnymi. Ustawa trafi teraz do Senatu.

komentarz hyperreal: prawo unijne zakłada podział na narkotyki miękkie i twarde - zaostrzenie kar miałoby dotyczyć tych ostatnich. niestety Ustawodawca wszelkimi dostępnymi metodami broni się przed wprowadzeniem takiego podziału.

Oceń treść:

Average: 9 (1 vote)

Komentarze

zatroskany (niezweryfikowany)
No to zajebiście :-/. Naprawde się robi coraz lepiej. Tym pustakom z sejmu tylko granat wrzucić i wysadzić ich za głupote. pzdr
Pan Prezes (niezweryfikowany)
Ja zawsze powtażam: U Polaków, to Ci w sejmie są marginesem społecznym,głupio myślący osły! mam nadzieje że Unia i bruksela na to zareagują będą protestwać albo co... a czemu enekod nic nie robi...??
Anonim (niezweryfikowany)
bo encod sie musi zajac swoim zyciem, heh nikt nic w tej sprawie nie zrobi
j! (niezweryfikowany)
lepiej zlapac cpuna niz szajke bandytow a przeciez podatki musza na cos isc chociaz juz i tak za duzo na wiezienia idzie:/ ciesze sie ze po wakacjach wyjezdzam z tego pojebanego kraju w ktorym liczy sie tylko pieniadz a nie dobro obywateli i zaloze sie ze to dzieki naszemu krasnolodowi kaczynskiemu Mikke moj idol :P
racja! (niezweryfikowany)
janusz janusz tys nasz zuch :D
ciekawy (niezweryfikowany)
Czy ktos moglby podac linka do listy poslow glosujacych za i przeciw nowelizacji ustawy. Z gory dzieki.
ciekawy (niezweryfikowany)
http://orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/glosowania?OpenAgent&5&16&42
Anonim (niezweryfikowany)
Gadzinowski, jest wporzo, zawsze można na Niego liczyć i nie zachowuje się jak kretyn, wiedziałem, że zagłosuje przeciw tej ustawie
czaps (niezweryfikowany)
MASAKRA... Teraz niech jeszcze wprowadzą zakaz sex'u przed małżenieńskiego :P Godzine policyjną :P obowiązkową służbe wojskową dla każdego min. 2 lata i będzie tak jak kiedyś komuna :D
Haloocyn (niezweryfikowany)
można się było tego spodziewać, zaczynało się robic dobrze ale się zje&@%0, Kacza ich mać, przeciez te morony nigdy nawet nie wysłuchają naszych racji, a co dopiero pozwolą posiadać, cofneliśmy się teraz jeśli chodzi o wszystko tolerancjia jak qr\/a tolerancjia, Rydzyk będzie nas nawracał. najlepiej to w kajaki i zdupczamy do szwecji,. 5 lat za posiadanie 10 uzywanie, 5 lat za posiadanie 10 uzywanie 5 lat za posiadanie Śmierć za uzywanie...
kenny (niezweryfikowany)
w pewnym sensie za prekursory mozna tez uznac nasiona, ale nasiona nie są półproduktem, lecz po prostu nasionem ;) jestem ciekaw jaka będzie opinia prawa nt. nasion - czy ubzdurają sobie, że nasiona to prekursor.
encod (niezweryfikowany)
oczywiscie ze nie
Anonim (niezweryfikowany)
Głupota straszna 8 lat. Strasznie pojeby.
GoryL (niezweryfikowany)
to juz k++++ za gwałt czy mordersto mozna mniej dostac:/;/:/:/ im sie we łbach poprzewracalo to co teraz jak cie złapią np. 1/2 grama trawy to na 8 lat do paki?? a jak pijany ksiądz zabije dziecko naulicy w swoim mesiu to bedzie grzywna, to jest sprawiedliwosc za rządów braci K
Zajawki z NeuroGroove
  • DOC
  • Katastrofa
  • Marihuana
  • MDMA

Domówka, kilkanascie osób każdy naćpany, głośna muzyka techno / electro

Po tym tripie ledwo uszliśmy z życiem, całość trwała od soboty do około wtorku. Całość postaram się opisać w wielkim skrócie. Był to Mój największy i najbardziej niebezpieczny trip w życiu.

Sobota 17:00, T:00

Zarzucam z Damianem 4mg doca, i udajemy się do reszty ekipy która czeka na pixy. Później idziemy na impreze do jednego z nas.

Sobota 21:30 - 23:00, T:3:30 / 5:00

  • LSD-25
  • Pierwszy raz

Ekscytacja i lekki stres związany z nadchodzącym przeżyciem. Chęć przeżycia doświadczenia rozszerzającego świadomość.

T +0

Wraz z W , ładujemy blotter pod język , następnie opuszczamy dom aby udać się na lotnisko.

T+20

Efekt placebo wyraźnie odczuwalny , bądź początki ładowania sie kwazara. Drzewo obok drogi wygląda niesamowicie. Każda gałąź tworzy pejzarz , układający się w geometryczną składnie.

T +35

  • Pridinol


Substancja : chlorowodorek pridinolu


Produkt : Pridinol, firmy POLON , cena 5,60 zł za 50 tabletek


Dawka : od 5 tabletek. Przy 10 maxymalny HARDCORE


Poziom doświadczenia : thc, efedryna, (meta)amfetamina, kodeina, dextrometorfan, benzydamina, aviomarin, extasy, , karbamazepina, tramal, nikotyna, etanol, metanol, relenium ( plus inne wynalazki)

  • Dekstrometorfan
  • Przeżycie mistyczne

festiwal, obozowisko w lesie z przyjaciółmi, nastawienie pozytywne oraz woodstockowy klimat

Witam, postanowiłem napisać trip raport z najbardziej pamiętnej podróży na DXM.

 

Mamy Woodstock, niemal końcówka lata. Wraz z przyjaciółmi wybraliśmy się na ten festiwal żeby się trochę zabawić. 

Rozbiliśmy się w rzadkim lesie jak co roku.

Poza typowymi używkami jak alko czy zioło, wraz z 2 kumplami postanowiliśmy zarzucić sobie deksa w jedną z nocy.

Będę ich opisywał jako S i T. 

Poza nimi była jeszcze moja dziewczyna, koleżanka oraz ''sąsiedzi'' z pobliskich namiotów. 

randomness