Ten faq jest zbiorem moich doświadczeń z dxm oraz informacji znalezionych w internecie.
Mózg palaczy próbujących zerwać z nałogiem reaguje silniej niż normalnie na widok osoby palącej. Dlatego, nawet zdjęcie palącego wystarczy, by ponownie sięgnąć po papierosa - odkryli naukowcy z USA.
Mózg palaczy próbujących zerwać z nałogiem reaguje silniej niż normalnie na widok osoby palącej. Dlatego, nawet zdjęcie palącego wystarczy, by ponownie sięgnąć po papierosa - odkryli naukowcy z USA. Zdaniem autorów pracy zamieszczonej na łamach pisma "Psychopharmacology", odkrycie to pomoże zrozumieć dlaczego osobom uzależnionym od nikotyny tak trudno przestać palić.
"Tylko 5 proc. prób zerwania z nałogiem bez pomocy żadnej metody kończy się sukcesem. Większość palaczy próbujących odstawić papierosy wraca do nich" - przypomina prowadzący badania Joseph McClernon z Duke University w Durham (Północna Karolina).
Aby lepiej zrozumieć co się dzieje w mózgu palaczy próbujących rzucić nałóg naukowcy z jego zespołu zastosowali technikę o nazwie funkcjonalny rezonans magnetyczny (fMRI). Badanie mózgu przy pomocy fMRI wykonywano dwa razy - przed rozpoczęciem odwyku i 24 godziny po podjęciu decyzji o abstynencji nikotynowej. Za każdym razem pacjentom pokazywano fotografie osób palących. Okazało się, że na widok tych zdjęć palacze próbujący zerwać z nałogiem mieli znacznie wyższą aktywność w obszarach mózgu (dokładnie: w grzbietowej części prążkowia) odpowiedzialnych za reakcje automatyczne, tj. takie które stają się naszymi nawykami, jak mycie zębów czy jazda na rowerze. Oznacza to, że rzucanie palenia uwrażliwia mózg na sygnały, które kojarzą się z nałogiem. Zerwanie z nim nie jest więc wyłącznie kwestią świadomej kontroli, tłumaczą badacze.
"Zatem, jeśli naprawdę chcemy pomóc ludziom w rzuceniu palenia musimy zrobić coś więcej niż tylko przekonywać ich, by oparli się pokusie. Powinniśmy też pomóc im przełamać te automatyczne reakcje" - podkreśla McClernon. Naukowcy z Duke University wykazali wcześniej, że dobre efekty daje tu np. stosowanie plasterków z nikotyną oraz palenie pozbawionych jej papierosów. Wówczas palenie nie sprawia takiej przyjemności, gdyż nie zaspokaja zapotrzebowania na nikotynę. Dobrze jest rozpocząć taką terapię jeszcze przed podjęciem decyzji o rzuceniu nałogu. Pozwala ona stopniowo zmniejszyć liczbę wypalanych papierosów i zwiększa szansę na sukces.
[ Od dodawacza: Jak to dobrze, że z moją używką mogę zerwać świadomie, nie miewam głodów ani nie potrzebuję jakichś plasterków. Jaka szkoda, że to tytoń jest legalny.]
Wszystko zaczęło się bardzo prosto; kolega - sąsiad, który wprowadził mnie w trawę, zapytał tym razem czy próbowałem kiedykolwiek grzybów. Moją pierwszą reakcją było pewne zaniepokojenie, spowodowane tym, że wiele nasłuchałem się głupot na temat grzybów (że złe, trujące itp.).
Set & Setting:
Paliłem w domu rodzinnym. Byłem bardzo pozytywnie nastawiony do tej roślinki. Długo przygotowywałem sie do spotkania z czymś niesamowitym, mającym większa nawet moc niż grzyby. Sporo czytałem o szałwii wieszczej. Przed seansem starałem się uspokoić oddech i myśli. Byłem również wierny poprzednim naukom szałwii, bowiem nie był to mój pierwszy raz. nauki szałwii było podobne, jak u innych osób próbujących ekstraktów z niej. Ich treść sprowadzała sie do zachowania swoistej tajemnicy i nierozpowiadania o niej osobom nieprzygotowanym.
od prawie 2 lat mam problemy ze znalezieniem lsd...dlatego okolo roku temu zaczalem szukac za alternatywami...tym sposobem czytajac erowid/tikhal/alt/drugs.psychedelics natknalem sie na alpha-methyltryptamine(AMT) rowniez znane jako it-290...ku mojemu zdziwieniu okazalo sie ze AMT jest legalne...nastepnym krokiem bylo znalezienie miejsca w ktorym moge to kupic...tutaj spory uklon w strone internetu...wpisuje "research chemicals" w google i moim oczom ukazuje sie sporo firm ktore sprzedaja amt...cena od 60 do 120 $ za grama...na mocny trip amt potrzeba 50 milgramow (prosty rachunek za okolo
Komentarze